8 عادت خطرناک که ممکن است موجب آتش سوزی شود

عادت‌های خطرناک که ممکن است موجب آتش سوزی شود

آتش سوزی جزء حوادث غیر مترقبه است که هرساله خسارت‌های جانی و مالی زیادی را به افراد سرتاسر جهان تحمیل می‌کند. آتش سوزی در منازل و محیط‌های کاری اکثرا به دلیل سهل‌انگاری و رعایت نکردن موارد ایمنی اتفاق می‌افتد. در این مطلب از بخش آموزش آی‌تی‌رسان با عادت‌های خطرناکی که باعث آتش سوزی در منازل و ادارات می‌شود، آشنا می‌شویم.

1- تجمع وسایل برقی در کنار یکدیگر

گاهی اوقات وسایل برقی خانگی مانند یخچال، فریز، ماشین لباسشویی و غیره را بسیار نزدیک به هم در آشپزخانه قرار می‌دهیم. این عمل باعث می‌شود گرمای تولید شده از هر کدام از این دستگاه‌ها در محیط کنار آنها حبس شود که می‌تواند منجر به سوختن سیم‌ها و ایجاد جرقه شود.

2- رها کردن غذا روی اجاق گاز

یکی از پرخطرترین عادت‌های خانه‌داری که بیشترین آمار علت‌های آتش سوزی را به خود اختصاص داده است. رها کردن غذا روی اجاق گاز و فراموش کردن مراقبت از ظروف در حال پخت است که می‌تواند منجر به سرریز شدن غذا روی اجاق گاز و حوادث بعدی شود.

3- فشار بیش از حد روی پریز و کابل‌های رابط

وقتی تعداد زیادی وسایل برقی پرمصرف را به یک پریز متصل می‌کنیم، فشار بر آن قسمت زیاد شده و ممکن است منجر به اتصال کوتاه و جرقه شود. علاوه بر خودداری از این قضیه، استفاده از محافظ‌های الکتریکی وسایل خانگی را فراموش نکنید.

4- استفاده از کابل‌ها و سیم‌های رابط قدیمی و مستهلک

سیم‌های رابط پس از مدتی استفاده مستهلک شده و برای استفاده مناسب نیستند چون ممکن است روکش آن‌ها خراب و منجر به ایجاد جرقه و آتش سوزی شود.

5- روشن گذاشتن وسایل برقی یا گازی در هنگام ترک محیط

در هنگام ترک منزل یا محل کار باید مطمئن شوید که تنها وسایل برقی و گازی ضروری روشن باشند (مانند یخچال و فریزر). و اگر برای مدت طولانی قصد ترک محل را دارید، بهتر است حد اقل وسایل برقی ممکن را روشن بگذارید.

6- تمیز نکردن فیلتر خشک‌کننده لباس

ماشین‌های لباس‌شویی و وسایل خشک‌کننده لباس دارای فیلترهایی هستند که پرز لباس‌ها را به خود جذب می‌کنند. این پرزها باید هر چند وقت یک بار (طبق دستورالعمل سازنده) تمیز شوند تا موجب افزایش دما در وسیله و آتش سوزی نشوند.

7- روشن گذاشتن شمع‌های تزئینی

همین شمع‌های کوچک که کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند، می‌تواند خسارات بزرگی به بار بیاورند. بهتر است در پایان مهمانی یا مراسم مطمئن شویم که شمع‌های تزئینی همگی کاملا خاموش شده‌اند.

8- تمیز نکردن دودکش

داخل دودکش شومینه یا بخاری‌ها بعد از مدتی جرم‌گرفته می‌شود و ممکن است مجرای آنها را تنگ کند یا ببندد. سالی یک بار قبل از روشن کردن شومینه یا بخاری یا هر وسیله دودکش‌دار دیگر، نسبت به تمیز کردن دودکش آن‌ها اقدام کنید.

منبع: Popular Mechanics

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 دیدگاه
 1. طیبه صادقی می گوید

  سلام من بخاری اتاق محل کارم رو روشن گذاشتم ممکنه اونقدر اتاق گرم بشه که اتیش بگیره؟؟؟

 2. آرش می گوید

  سلام امروز صبح وقتی از خونه خارج میشدم فراموش کردم کتری برقی را فراموش کنم و در حالت گرمکن یا جوش آرام ماند آیا بعد از خشک شدن آب کتری ، ممکن هست آتیش بگیره من ساعت ۲ بعد از ظهر بر میگردم خونه به نظر شما اشکال داره

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بستگی به مدلش داره
   خیلی‌هاشون اتوماتیک خاموش میکنن

 3. Damon می گوید

  ایا اگر لباس ها به مدت چند روز روی شوفاژ بمونه احتمال اتش سوزی داره ؟

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 4. امیرمحمد می گوید

  یک چیزی هم این هست که بخاری را زیاد کنیم و لباس را بشوییم و رویش پهن کنیم.من چند بار این کار را کردم و در هر چند بارم لباس خشک میشد و لباش خشک روی بخاری زیاد به مدت ۱۰ دقیقه میماند که بوی سوختگی و داغی شدیدی راه انداخته بود.حال اگر این زما به ۳۰ دقیقه میرسید…

  موافقم ۳

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

کاریزما