یک نوع وای‌فای جدید که ۱۰۰۰۰ بار کمتر انرژی مصرف می‌کند

وای‌فای بسیار عالیست. مشکل اینجاست که این فناوری، مخصوصا در گوشی‌های همراه، یک مکنده انرژی به شمار می‌آید. اما حالا دانشمندان به روشی برای اتصال به شبکه وای‌فای جدید رسیده‌اند که حتی از بلوتوث کمتر انرژی صرف می‌کند.

sywa0zpvjtzovqfk7tog یک نوع وای‌فای جدید که 10000 بار کمتر انرژی مصرف می‌کند  این سیستم، passive wi-fi نام دارد که با هدف مصرف برق حداقل ۱۰۰۰۰ برابر کمتر از وای‌فای‌های پورتال معمولی مانند بلوتوث و Zigbee آمده‌است. به عنوان یک ایده، این سیستم مدت زیادی دست به دست می‌شد، اما اکنون برای اولین بار ثابت شده‌ است. در عملکرد بالا، این سیستم وای‌فای جدید می‌تواند ۱۰۰۰۰ برابر وای‌فای‌های معمولی انرژی کمتر مصرف کند.

چطور این کار صورت می‌گیرد؟ دانشمندان دانشگاه واشنگتن دوباره به طرز کار رادیوها فکر کردند. ارتباط رادیویی دارای دو عملیات است: دیجیتال و آنالوگ. در چند دهه گذشته، دیجیتال، مصرف انرژی بهتر و کارآمدتری داشته و آنالوگ مصرف انرژی سریعی داشته است. بنابراین این دو، کاملا از یکدیگر جدا هستند.

اول یک دستگاه به دیوار وصل شد (این قسمت بیشترین انرژی را در طول فرآیند مصرف می‌کند) و امواج آنالوگ به سنسورهای مخصوص passive wi-fi فرستاده شد. این سنسورها برای عمل‌کردن به هیچ انرژی نیاز ندارند. بعد آن‌ها امواجی را انتخاب کردند که توسط یک سویچ دیجیتالی منعکس شده‌بودند. تیم دانشمندان این امواج را wi-fi packets نامید. این پرتوی کم‌انرژی اینترنتی با سرعت ۱۱ مگابیت بر ثانیه را برای دستگاه‌هایی مانند گوشی همراه، روتر و …، فراهم می‌آورد.

eybeozjpm1gfpzt4gnnq یک نوع وای‌فای جدید که 10000 بار کمتر انرژی مصرف می‌کند  محققان می‌گویند این آزمایش با موفقیت در محوطه دانشگاه انجام شد. این سنسورهای ویژه می‌توانند از فاصله ۱۰۰ فوتی با گوشی همراه ارتباط برقرار کنند.

توسعه اینترنت با مصرف کم انرژی بیشتر برای استفاده در خانه‌ها و لوازم آشپزخانه‌ای که به سنسور و اینترنت نیاز دارند، مفید است. سازمان‌های غیرانتفاعی، مانند اتحادیه WiFi برای دسترس به اینترنت با مصرف کم و از راه دور تحقیقاتی کرده‌بودند. این مطالعات تحت حمایت National Science Foundation، دانشگاه واشنگتن و موسسه کوالکام انجام گرفت و نتیجه آن ماه بعد در USENIX Symposium روی سیستم‌های طراحی و پیاده‌سازی شبکه، به اشتراک گذاشته خواهندشد. به ناچار، زمان نه‌چندان کمی طول می‌کشد تا این مطالعات به یک وای‌فای استاندارد تبدیل شوند اما قدم بزرگی خواهند بود برای توسعه بیش از پیش ارتباطات شبکه‌ای.

1 دیدگاه
  1. محمد می گوید

    سینا جان میشه حدودا بگی توان مصرفی یه مودم وای فای چقدره ؟؟

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم