فناوری جادویی مایکروسافت: استفاده از دست مجازی به جای گیم‌پد!

مایکروسافت پس از کنار گذاشتن کینکت و عدم پشتیبانی از آن در محصول جدید خود یعنی ایکس باکس وان‌ S، حالا به فناوری جدیدی دست یافته است. این ایده قدیمی که از اعضای بدن به عنوان کنترلر سخت افزاری استفاده شود، ابتدا تنها شانس خود را با حضور کینکت می‌دید. بطوری که مایکروسافت مجبور شد برای استفاده از کینکت در ویندوز، نسخه‌ای ویژه را جداگانه به فروش برساند. اما عدم کاربردی بودن و استفاده سخت از کینکت با تمام محدودیت‌هایی که داشت باعث شد تا در یک تصمیم گیری دشوار عاقبت مایکروسافت قید آن را بزند و به جای استفاده از سنسور عمق سنج به روش‌های جدیدتری روی بیاورد.

پس از این بود که مایکروسافت تمرکز خود را روی فناوری واقعیت افزوده در ترکیب با واقعیت مجازی گذاشت. نتیجه این تحقیقات محصول خارق‌العاده و شگفت انگیز هولولنز بود. محصولی کاملا خلاقانه و تمام عیار که حتی به کامپیوتر هم وابستگی نداشت، فقط یک چیزی هنوز غایب بود. هنوز مایکروسافت هیچ کنترلری برای آن آماده نکرده و قول آینده را داده! حالا همه به خوبی می‌دانند در دنیای واقعیت مجازی هیچ کنترلری بهتر از دست انسان نیست. چرا که در فضای واقعیت مجازی هدف فراموشی حضور در واقعیت و احساس حضوری مجازی در دنیایی دیگر است.

 

حالا تحقیقات جدید مایکروسافت به ثمر نشسته و فناوری تعقیب دست (Hand-Tracking) جادویی باعث می‌شود تا پس از به سر گذاشتن هدست واقعیت مجازی با دست ساختگی که می‌بینید براحتی ارتباط برقرار نموده و احساس کنید دست خودتان است. آنگاه براحتی قادر به انجام هر کاری با دست مجازی خود بدون هیچ محدودیتی هستید. این فناوری به قدری دقیق است که حرکات انگشتان دست را نیز تعقیب و شبیه‌سازی می‌کند. طبق ویدیویی که از طرف مایکروسافت ارسال شده می‌توانیم به دقت و ظرافت این فناوری در تشخیص حرکات دست و انگشتان پی ببریم.

چون پیچش دست و حرکات ریز انگشتان دور از چشمان تیزبین کینکت قرار می‌گیرد و پردازش‌ها را با اشکال مواجه می‌کند، مایکروسافت راه حلی قدیمی را مورد استفاده قرار داده است. در اپلیکیشنی که آنها برای رفع این نقیضه نوشته‌اند از فرمول‌های دهه ۴۰ میلادی استفاده شده است. در این روش بر اساس قانون مصرف بهینه انرژی پیش‌بینی می‌شود که حرکت بعدی دست کجا خواهد بود و بدین شکل دست مجازی جدای از دست حقیقی شخص حرکت می‌کند. البته با الگوریتم‌های خاصی که نوشته شده در نهایت ناباوری می‌بینیم که هر دو حرکت به صورت زنده در یک زمان یکی هستند.

حالا با استفاده از این اپ هوشمند کاربران می‌توانند به صورت مجازی کلیک و یا حتی ضربه‌های ریزی هم بزنند. این سیستم جدید چنان دقیق کار می‌کند که شما می‌توانید در دنیای مجازی حرکات واقعی دست خود را ببینید و بازخورد آن را احساس کنید. اینجاست که از احساس واقعی نواختن ساز یا دی‌جی با دست خالی می‌توان لذتی دوچندان برد.

پیام بگذارید