شناسایی ۱۰۴ سیاره جدید توسط تلسکوپ کپلر

اخترشناسان از تاییدوجود ۱۰۴ سیاره جدید خبر داده‌اند که به لیست سیارات فراخورشیدی شناسایی شده توسط یکی از ماموریت‌های تلسکوپ فضایی کپلر با نام ماموریت K2 اضافه خواهند شد. از این ۱۰۴ سیاره تازه کشف شده حداقل دو سیاره دارای ویژگی‌های شبه زمینی بسیاری بوده و احتمالا از قابلیت سکونت برخوردار هستند.

 این دو سیاره، اعضایی از خانواده چهار سیاره‌ای هستند که به دور ستاره کوتوله‌ای قرمزی به نام K2-72 می‌چرخند که ۱۸۱ سال نوری با صورت فلکی دلو فاصله دارد.

تمام این چهار سیاره، ۲۰ تا ۵۰ درصد، عریض‌تر از کره خاکی ما بوده و فاصله تمامی آن‌ها از ستاره خود نزدیک‌تر از فاصله مریخ تا خورشید در منظومه شمسی ما است. اما از آنجا که ستاره کوتوله‌ای قرمز K2-72 بسیار سردتر از خورشید است، سیارات چرخنده به دور آن از قبیل K2-72c و K2-72e را می‌توان در زمره سیارات واجد شرایط برخورداری از حیات فرازمینی گنجاند. این بدان معناست که امید بستن به یافتن آب مایع در این سیارات، چندان دور از انتظار نیست.

سیاره K2-72c مدار خود به دور ستاره‌اش را در زمانی معادل با ۱۵ روز زمینی کامل می‌کند و تصور می‌شود که حدودا ۱۰ درصد از زمین، گرم‌تر باشد. K2-72e اما در فاصله‌ای دورتر جا خوش کرده است و سفرش به دور خورشید ۲۴ روز به طور می‌انجامد و از کره خاکی ما ۶ درصد سردتر است.

ایان کراسفیلد، سرپرست این پروژه تحقیقاتی که در آزمایشگاه مطالعات سیاره‌ای و قمری دانشگاه آریزونا مشغول به کار است، می‌گوید که نمی‌تواند احتمال وجود حیات در چنین محیط‌هایی را به ضرس قاطع رد کند.

وی در گفت‌وگو با یک پایگاه خبری گفت:

یافتن این نوع از ستاره‌های کوچک درکهکشان راه شیری چندان دشوار نیست و احتمال وجود حیات فرازمینی روی سیاراتی که به دور ستاره‌های سرد و قرمز می‌گردند بیشتر از سیاراتی است که دارای ستاره‌ای شبیه به خورشید ما هستند.

خانواده چهار عضوی سیارات K2-72 به همراه ۱۰۰ سیاره دیگر در لیست ۱۹۷ تایی از نامزدهای اولیه دارای امکان برخورداری از حیات فرازمینی قرار دارند که از پایگاه داده ماموریت K2 استخراج شده است. تلسکوپ فضایی کپلر، این سیارات را با ارزیابی شدت نور ستاره‌ای دریافت شده از خورشیدهای مادر آن‌ها شناسایی کرده است. با این حال، تایید امکان وجود حیات فرازمینی بر روی این سیارات نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری دارد، چرا که ممکن است برخی از سیاره‌ها اصلا سیاره نباشند و در زمره پدیده‌های دیگری از جمله منظومه‌های دو ستاره‌ای گنجانده شوند.

رصد مشاهدات نجومی به کمک تلسکوپ‌های زمین پایه از جمله تلسکوپ نورث جمینی، رصدخانه کک در هاوایی، سیاره یاب خودکار یا پلنت فایندر کالیفرنیا و همچنین تلسکوپ لارج باینوکولار در آریزونا انجام شده است. تایید وجود ۱۰۴ سیاره در یک مقاله پژوهشی به عنوان بخشی از ضمیمه مجله نجومی اخترفیزیک (Astrophysical Journal) گزارش شده است.

در سال ۲۰۱۶، ماموریت فضاپیمای کپلر به دلیل نقص فنی ایجاد شده در سیستم ناوبری آن با شکست مواجه شد، طوری که همه گمان می‌کردند ماموریت هیچ‌گاه به سرانجام نخواهد رسید. اما چیزی نگذشت که مهندسان دست به کار شده و راه‌حلی هوشمندانه برای تعمیر این فضاپیما یافتند. پس از آن، تیم کپلر با توانی مضاعف، شکار سیارات فراخورشیدی را از سر گرفته و این بار گستره وسیع‌تری را از آسمان هدف گرفتند، این ماموریت احیا شده، K2 نام گرفت.

ایان کراسفیلد، محقق شماره یک این پروژه گفت:

ماموریت K2 این امکان را فراهم می‌کند که ستاره‌های کوچک و قرمز بیشتری را در پهنه بی‌کران آسمان پیدا کنیم و این به نوبه خود به طور چشم‌گیری تعداد نامزدهای احتمالی واجد شرایط برخورداری از حیات فرازمینی را افزایش می‌دهد.

اگر در سال ۲۰۱۳ ماموریت کپلر با شکست مواجه نمی‌شد، خانواده سیارات شبه زمینی K2-72 نیز هیچ‌گاه شناسایی نمی‌شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. soulage می گوید

    مقاله خیلی خوبی بود…من بی نهایت عاشق فضا هستم…امیدوارم مطالب این چنینی بیشتری ارائه بدید.موفق باشید

  2. soulage می گوید

    اگر در سال ۲۰۱۳ ماموریت کپلر با شکست مواجه نمی‌شد، خانواده سیارات شبه زمینی K2-72 نیز هیچ‌گاه شناسایی نمی‌شدند…
    میشه گفت یه جورایی شکست بدک نیست…شکست باعث میشه از دید دیگه ای به موضوع نگاه کرد و قدرتمند تر جلو رفت…
    شکست مقدمه ای برای پیروزی قویتر…

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان