ژاپن و پخش بازی‌های المپیک با کیفیت ۸K

ژاپن برای اولین بار پخش تلویزیونی ۸K را از دوشنبه آغاز کرد. ۸K به رزولوشن ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ گفته می‌شود. این رزولوشن ۱۶ برابر فول HD و ۴ برابر ۴K است که در برخی از کشورها بتازگی رواج پیدا کرده است.

NHK یک شبکه ماهواره‌ای راه‌اندازی کرده که مخلوطی از پخش ۸K و ۴K دارد. این کانال از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر برنامه دارد و در طول المپیک ساعت پخش خود را بیشتر می‌کند. از آنجایی که کسی تجهیزات دریافت این کانال را ندارد، NHK ایستگاه‌هایی در سراسر ژاپن تدارک دیده که افراد می‌توانند در آنها به تماشای برنامه این کانال بنشینند.

NHK همیشه پیشتاز تکنولوژی‌های تصویری بوده و برای اولین بار سه دهه پیش پخش HD را آغاز کرد و به مدت دو دهه است که بر روی تکنولوژی ۸K کار می‌کند. NHK اولین نمونه این تکنولوژی را در سال ۲۰۰۲ به نمایش گذاشت، زمانی که هنوز بسیاری از خانه تلویزیون HD نداشتند.

چالش‌های پیش‌روی تکنولوژی ۸K بسیار زیاد است. دوربین‌ها، مانیتورها و دیگر تجهیزات استودیوها باید برای داده‌های ۸K آماده شوند. تجهیزات فشرده‌سازی باید سیگنال‌ها را فشرده کرده و ارسال کنند و تجهیزات خانه‌های کاربران عادی نیز باید قادر باشد، این تصاویر را اکسترکت کند. امید می‌رود که پخش برای خانه‌های کاربران از سال ۲۰۱۸ آغاز شود.

nab2014_nhk_8k-100261483-large

نمایش نظرات (1)