چگونه بهترین مموری کارت را برای گوشی اندروید انتخاب کنیم؟

به ما ثابت شده است که هر زمان که یکی از کارخانه‌های مهم می‌خواهد یک پرچم‌دار را بدون شیار حافظه عرضه کند، اندروید روی علاقه خود، نسبت به امکان ما در افزایش حافظه داخلی مانده است. اما چه‌طور کارایی مموری کارت به همان نسبت که به حجم آن بستگی دارد، به کلاس و سرعت آن هم وابسته است؟ در ادامه نکاتی که برای انتخاب یک مموری کارت مناسب نیاز دارید را به شما خواهم گفت.

مطمئن شوید گوشی شما مموری کارت را پشتیبانی می‌کند

همان طور که در بالا گفته شد، بسیاری از گوشی های هوشمند شیار مموری کارت ندارند و تولید کنندگان آن‌ها معتقدند حافظه داخلی کافی است. اما ما نیاز داریم مطمئن شویم می‌توانیم داده بیشتری ذخیره کنیم.

گوشیتان را برای شیار مموری کارت بررسی کنید و اگر نیاز شد بر اساس راهنمای گوشی، درب پشتی را باز کنید. اگر شیار را پیدا نکردید، متاسفانه نمی‌توانید از مموری کارت استفاده کنید.

تفاوت بین SDHC و SDXC چیست؟

زمانی که می‌خواهید یک مموری کارت انتخاب کنید، به شما می‌گویند که SDHC یا SDXC است. تفاوت این دو مدل، در حجم اطلاعاتی است که می‌توانید روی آن ذخیره کنید. Secure Digital High Capacity) SDHC) نهایت حجم ذخیره اطلاعات آن ۳۲ گیگابایت است در حالی که Secure Digital Extended Capacity) SDXC) حجم‌های ۶۴ گیگابایت به بالا را پشتیبانی می‌کند.

بسیار از گوشی‌های ارزان قیمت، مموری کارت‌های SDXC را پشتیبانی نمی‌کنند. پس خیلی مهم است که قبل از خرید یک مموری کارت، چک کنید که گوشی شما با آن سازگار است یا نه. بیشتر SDXCها نهایتا ۱۲۸ گیگابایت هستند اما در سال ۲۰۱۵  سن دیسک، دنیا را با مموری کارت ۲۰۰ گیگابایت شگفت زده کرد.

Darth_Vader_micro_SD_ANDROIDPIT-w782-450x253 چگونه بهترین مموری کارت را برای گوشی اندروید انتخاب کنیم؟

“کلاس” در مموری کارت‌ها چه معنی دارد؟

مموری کارت‌ها کلاس‌های متفاوتی دارند؛ ۲ ،۴ ،۶ ،۸ و ۱۰ .ممکن است این اعداد برای شما بی‌معنی باشند، اما این اعداد بسیار مهم هستند. این اعداد مشخص می‌کنند، حداقل سرعت انتقال اطلاعات در مموری کارت شما چقدر است. کلاس ۲ در یک ثانیه ۲ مگابایت اطلاعات می‌خواند و می‌نویسد.

سرعت کلاس‌های SDHC و SDXC

Capture-3-450x329 چگونه بهترین مموری کارت را برای گوشی اندروید انتخاب کنیم؟

عدد کلاس مستقیما نشان می‌دهد در یک ثانیه با چه سرعتی اطلاعات از کارت حافظه خوانده و روی آن نوشته می‌شود. هرچند کارت‌های حافظه با کیفیت بالا خیلی سریع‌تر از این کار می‌کنند. سن دیسک Extreme Pro می‌تواند با سرعت ۹۵ مگابیت بر ثانیه بخواند و بنویسد.

در مموری کارت‌ها UHS چه معنی دارد؟

از سال ۲۰۰۹، این عبارت گفته می‌شود که  بعضی از مموری کارت‌ها با UHS-1 یا UHS-3 سازگار هستند. در تئوری این کارت‌ها می‌توانند به سرعت ۳۱۲ مگابایت در ثانیه برسند. اگر شما واقع بین هستید به حداقل سرعت آن‌ها که در زیر آمده توجه کنید چون هنوز هیچ گوشی هوشمندی از استاندارد UHS پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین UHS تنها کمی به سرعت مموری کارت شما اضافه می‌کند.

کلاس‌های سرعت UHS

Capture2-2-450x174 چگونه بهترین مموری کارت را برای گوشی اندروید انتخاب کنیم؟

آیا مموری کارت بهتر سرعت گوشی شما را افزایش می‌دهد؟

مهم‌ترین سوالی که در زمان خرید یک مموری کارت پیش می‌آید، این است که آیا یک مموری بهتر، کارایی گوشی را افزایش می‌دهد. به صورت خلاصه، بله.

اگر شما برنامه‌ها و عکس‌هایتان را روی مموری کارت ذخیره کنید، پس سرعت بالاتر مموری یعنی عکس‌هایتان سریع‌تر ذخیره می‌شوند و فایل‌هایتان سریع‌تر به گوشی‌های دیگر منتقل می‌شوند و برنامه‌های شما هم روان‌تر باز می‌شوند. دقت کنید که ذخیره برنامه‌ها در مموری به جای حافظه داخلی، می‌تواند باعث شود که آن‌ها کندتر باز شوند که به این دلیل است که یک لایه اضافی بین مموری کارت و گوشی وجود دارد که باید داده‌ها از آن بگذرند.

microsd-galaxy-s4-closeup-w628-1-450x300 چگونه بهترین مموری کارت را برای گوشی اندروید انتخاب کنیم؟

همان‌طور که دیدید المان‌های مختلفی در مموری کارت مهم هستند و حالا با دانستن آن‌ها می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. همین طور بهتر است از برندهای معروف مانند سن دیسک، سامسونگ یا کینگ استون خرید نمایید. از قیمت این برندها به عنوان معیار استفاده کنید، اگر مموری کارتی با قیمت یک پنجم آن دیدید، به کیفیتش شک کنید.

آیا شما از مموری کارت‌ها استفاده می‌کنید؟ در بخش دیدگاه‌ها، نظرتان را بگویید.

2 دیدگاه
  1. محمدرضا می گوید

    مطلب جالبی بود.
    قرار بود تا اواسط شهریور برندگان گوشیهای شیاومی مشخص بشن چی شد درنهایت؟

  2. mhn_13619 می گوید

    مرسی عالی بود

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم