اچ‌پی از سوپرکامپیوتر جدید خود با سرعت ۸۰۰۰ برابر کامپیوترهای کنونی رونمایی می‌کند

کمپانی اچ‌پی به مدت طولانی در حال ساخت یک سوپرکامپیوتر جدید بود که از نسخه آزمایشی آن نیز رونمایی کرده است. این سیستم که ماشین (the Machine) لقب گرفته، اولین بار در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. اچ‌پی ادعا کرده برای اولین بار در دنیا از محاسبات حافظه محور (memory-driven computing) استفاده می‌‌کند. هدف ماشین این است که عملکرد بهتری از تمام تکنولوژی‌های موجود داشته باشد که البته بعید به نظر می‌رسد! نکته قابل توجه اما این است که ماشین به جای استفاده از پردازنده‌ها از حافظه اصلی برای هرگونه محاسبات بهره خواهد برد.

این کامپیوتر ماشین نام گرفته و بسیار سریع است

رونمایی از نمونه آزمایشی ماشین، کاربردهای این تکنولوژی خارق العاده را در جهان واقعی اثبات می‌کند. بخش کسب و کار اچ‌پی عنوان کرده که ماشین در شبیه‌ سازی‌های انجام گرفته به سرعتی معادل هشت هزار برابر کامپیوترهای معمولی رسیده است. در صورت حقیقت داشتن این ادعا، این حوزه از تکنولوژی شاهد خیزش بلندی خواهد بود.

با این حال خیلی هیجان زده نشوید چون زمان زیادی به عرضه رسمی این سوپرکامپیوتر مانده است. به علاوه اینکه هدف گذاری ماشین عمدتا برای سرورهای رده‌بالا (high-end servers) بوده که توسط شرکت‌های بزرگی چون فیس‌بوک استفاده می‌شوند؛ نه برای کامپیوترهای شخصی. البته اچ‌پی ادعا می‌کند که روزی از معماری محاسبات حافظه محور برروی محصولات معمولی شما نیز استفاده خواهد کرد؛ در نتیجه تمام دستگاه‌های هوشمندتان بسیار سریع خواهند شد.

حال بد نیست نگاهی به نحوه انجام محاسبات در ماشین بیندازیم. این کامپیوتر از فونوتیک‌ها که اطلاعات را از طریق نور منتقل می‌کنند، بهره می‌گیرد. این روش به پردازنده‌ها کمک کرده تا از یک منبع بسیار بزرگ حافظه اصلی با سرعت بسیار بالایی به اطلاعات دسترسی داشته باشند. در کامپیوترهای معمولی این محاسبات گاهی به دلیل انتقال اطلاعات بین پردازنده‌های مختلف کند می‌شود. اما در ماشین، پردازنده‌های متعدد قادر خواهند بود تا در یک لحظه‌ به منبع حافظه یکسانی دسترسی داشته باشند؛ درنتیجه محاسبات سریع‌تر صورت می‌پذیرد.

The Machine

اچ‌پی قصد دارد تا حافظه اصلی سوپر کامپیوتر خود را افزایش دهد

سرعت این سوپرکامپیوتر با اضافه کردن حافظه به آن افزایش می‌یابد. نمونه آزمایشی ۸ ترابایت حافظه اصلی داشت که این مقدار حافظه در حدود ۳۰ برابر از سرورهای معمولی و صدها برابر از کامپیوترهای شخصی بیشتر است.

Martin Flink
مارتین فلینک، مدیر ارشد پیشین بخش فناوری اچ‌پی، در حال معرفی ماشین در سال ۲۰۱۴

با این حال اچ‌پی قصد دارد تا برای ارتقای ماشین به جای ۸ ترابایت از صدها ترابایت حافظه اصلی استفاده کند. به علاوه این کمپانی در حال ساخت نوع جدیدی از تراشه حافظه اصلی با نام ممریستور (memristor) است که قادر خواهد بود تمام اطلاعات را حتی پس از خاموش شدن سیستم نگه دارد. درحال حاضر اچ‌پی درحال کار برروی ممریستور است اما این احتمال وجود دارد که هنگام معرفی رسمی سوپر کامپیوتر در سال ۲۰۱۸ یا ۲۰۱۹، ممریستور آماده استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا