مقایسه دوربین سلفی و قابلیت صدای سه‌بعدی هواوی نوا 2 پلاس با اپل آی‌فون 7

نوا 2 پلاس یکی از جدیدترین تولیدات هواوی بوده که با عنوان بالارده توسط این کمپانی معرفی شده و به تازگی وارد بازار جهانی و داخلی شده است. این گوشی با بدنه‌ای تمام فلزی، نمایشگر 5.5 اینچی، سخت‌افزاری قدرت‌مند، دوربین حرفه‌ای و امکانات متعدد در بخش صوتی‌اش می‌خواهد عنوان بهترین بالارده در بازار را از آن خود کند و به نظر چنین هم خواهد بود. در این مطلب تصمیم داریم تا دوربین سلفی و قابلیت صدای سه‌بعدی این گوشی را با آی‌فون 7 که در حال حاضر یکی از موفق‌ترین گوشی‌های موجود در بازار است، مقایسه کنیم. در ادامه همراه آی‌تی‌رسان باشید.

دوربین سلفی هواوی نوا 2 پلاس یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت برای این گوشی محسوب می‌شود؛ کمپانی هواوی برای دوربین سلفی از یک لنز 20 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم F/2.0 استفاده کرده است. رزولوشن بالای این دوربین نشانی بر کیفیت بالای آن دارد.

این غول چینی از تکنولوژی خاصی در پردازش تصاویر سلفی گوشی نوا 2 پلاس استفاده کرده که توسط آن چهره سوژه به‌صورت سه‌بعدی شناسایی شده و تصویری واضح‌تر از آن‌چه در دوربین سلفی سایر تلفن‌های هوشمند دیده‌ایم، در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

از طرفی جدیدترین تولید اپل یعنی آی‌فون 7 که نقش پرچمدار این کمپانی را دارد، با یک دوربین سلفی 7 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم F/2.2 در این بخش قرار گرفته است و می‌خواهد مقابل نوا 2 پلاس به رقابت بپردازد. برای مقایسه دوربین سلفی نوا 2 پلاس و آی‌فون 7، هر دو گوشی را در چند شرایط مختلف با ویژگی‌های عکاسی یکسان، قرار داده و شروع به سلفی گرفتن کردیم که حاصل آن را در ادامه می‌بینید.

مقایسه دوربین سلفی نوا 2 پلاس با آی‌فون 7

در مرحله اول مقایسه دوربین سلفی نوا 2 پلاس با آی‌فون 7 سراغ یک عکاسی ساده سلفی از چهره در محیط اتاق که نور مصنوعی و طبیعی باهم در آن حضور داشتند، رفتیم. رو به پنجره نشسته و توسط هر دو گوشی شروع به عکس‌برداری سلفی کردیم. نتیجه عکاسی سلفی توسط هر دو گوشی به صورت زیر بود:

اولین نکته‌ای که در این عکس توجه من را به خودش جلب کرد، زاویه دید بسیار گسترده نوا 2 پلاس بود، به‌طوری که در آن‌ می‌توان جزییاتی را مشاهده کرد که آی‌فون 7 اصلا قادر به ثبت آن‌ها نیست. شاید از نظر تفکیک رنگ در این شرایط به دلیل این‌که رو‌به پنجره نشسته بودم، هر دو گوشی وضعیت خوبی نداشته باشند، اما حداقل از رنگ‌ آبی روی لباسم در واقعیت و آن‌چه در عکس دیده می‌شود، متوجه شدم که نوا 2 پلاس رنگ‌های واقعی‌تری را به ثبت رسانده است.


در بخش بعدی سراغ یک عکس سلفی خیلی معمولی بدون نزدیک بودن به پنجره و استفاده از نور آن رفتم. در این بخش دو عکس سلفی گرفتم؛ یکی با غیرفعال بودن مود زیبایی و دیگر با فعال بودن آن.

با غیرفعال بودن مود زیبایی می‌توان متوجه ثبت جزییات بالا در هر دو گوشی شد. اگر بخواهیم مقایسه‌ای را از نظر جزییات صورت انجام دهیم، می‌توان متوجه شد که هر دو مدل بسیار نزدیک به هم هستند و آن‌چنان تفاوتی در این بخش بین‌شان دیده نمی‌شود. اما بزرگ‌ترین تفاوت در نتیجه کلی تصویر، تفکیک نور پشت و میزان روشنایی چهره بود. اگر تصویر ثبت شده توسط آی‌فون را مشاهده کنید، می‌بینید که نور پشت به طور کامل محو شده و در واقع نمی‌توان لبه‌های دیوار را در آن دید. این قضیه در نوا 2 پلاس کاملا برعکس بوده؛ به‌طوری که علاوه بر حفظ روشنایی کافی سوژه، نور پشت هم به‌اندازه بوده و به‌طور کل کیفیت تصویر در حالت عالی قرار دارد.


در تصویر بعدی، دقیقا در همان شرایط عکس پیش، این بار با روشن کردن مود زیبایی، عکس سلفی را گرفتم. مود زیبایی در نوا 2 پلاس با ایجاد یک‌سری تغییرات بر روی چهره شما به صورت‌ طبیعی، تصویر زیباتری را برای‌تان می‌سازد. متاسفانه چنین ویژگی را در آی‌فون پیدا نکردم.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با فعال شدن مود زیبایی در نوا 2 پلاس، مشکلات چهره مانند وجود داشتن هرگونه لک و جوش، همگی برطرف شده‌اند و با یک تصویر پولیش شده و زیباتر مواجه هستیم. با وجود فعال بودن مود زیبایی، همچنان نوردهی سوژه و فضای پشتی به بهترین شکل ممکن پردازش شده‌ است. در آی‌فون 7 هم با وجود نبود این ویژگی مجبور شدیم یک‌بار دیگر به‌صورت معمولی سلفی بگیریم!


در مرحله بعدی مقایسه عکاسی سلفی، به یک اتاق کم‌نور رفته و عکس گرفتن را ادامه دادیم. در این محیط هیچ نور مصنوعی وجود نداشت و تنها یک پنجره کوچک دیده می‌شد که البته نور بسیار کمی را در اتاق ایجاد کرده بود.

نتیجه عکس‌ها خیلی هم دور از انتطار نبود! همان طور که می‌دانید دوربین سلفی نوا 2 پلاس گشودگی دیافراگم F/2.0 دارد. در صورتی که آی‌فون با F/2.2 در این بخش حاضر است. این میزان گشودگی دیافراگم در دوربین سلفی نوا 2 پلاس باعث می‌شود تا شما تصاویر را روشن‌تر و با جذب نور بیشتر ثبت کنید. در واقع عکاسی سلفی توسط نوا 2 پلاس در محیط‌های کم‌نور به نسبت آی‌فون 7، خوشایندتر خواهد بود.


همان‌طور که می‌دانید عکاسی سلفی در شب، آن هم با وجود چراغ‌های مزاحم در پس‌زمینه بسیار دشوار است و گوشی‌های هوشمند به سختی می‌توانند از پس آن‌ها بربیایند.

در این عکس هم باز گشودگی دیافراگم نوا 2 پلاس به کمک آن آمده و همان طور که مشاهده می‌کنید، تصویر روشن‌تر و واضح‌تری را به ثبت رسانده است. آی‌فون 7 با نفکیک نور پشتی مشکل پیدا کرده و نتوانسته آن را به‌صورت جدا از سوژه تشخیص دهد. اگر بخواهیم از نظر کیفیت کلی هم نظر بدهیم، حتما نوا 2 پلاس را در این بخش قدرت‌مندتر می‌دانیم.


در قسمت بعد سراغ محک زدن قدرت عکس‌برداری سلفی هر دو گوشی در یک محل تاریک رفتیم و با روشن کردن فلاش (نور سفید نمایشگر) شروع به عکاسی کردیم.

و باز هم روشنایی بالاتر در نوا 2 پلاس باعث شده تا شاهد عکس باکیفیت‌تری در آن باشیم. آی‌فون 7 هم تصویر خوبی را به ثبت رسانده، اما میزان نویز موجود در آن کمی بیشتر از آن‌چیزی است که در نوا 2 پلاس می‌بینیم.


حالت عکاسی بعدی برای وقتی است که نور خورشید به‌عنوان نور پس‌زمینه در کادر شما موجود بوده و می‌خواهید در این شرایط سلفی بگیرید.

تفکیک بهتر نور خورشید و روشنایی بسیار عالی سوژه در این حالت، عملکرد نوا 2 پلاس را بدون هیچ حرفی بسیار حرفه‌ای نشان می‌دهد. متاسفانه آی‌فون 7 در این وضعیت اصلا تصویر خوبی را ثبت نکرد و نتوانست ما را راضی کند.


حتما شما هم علاقه زیادی به گرفتن سلفی به صورت گروهی با دوستان‌تان دارید. عوامل مختلفی در این که شما یک عکس سلفی گروهی حرفه‌ای بگیرید، تاثیرگذار خواهند بود. یکی از آن‌ها زاویه دید بوده که در واقع هرچه وسیع‌تر باشد، تعداد افراد بیشتری می‌توانند با فاصله در عکس شما حضور داشته باشند.

دوربین سلفی نوا 2 پلاس

همان‌طور که می‌بینید، زاویه دید وسیع‌ در نوا 2 پلاس باعث شده تا هر سه نفر در تصویر جای بگیریم. این در حالی است که توسط آی‌فون 7 با زاویه دید کم‌ترش نتوانستیم سلفی مناسبی بگیریم. موقعیت قرارگیری گوشی در دست، در هر دو تصویر به‌صورت یکسان است.


در آخرین حالت عکاسی سلفی هر دو گوشی را در زمان حرکت تست کردیم که می‌توانید نتیجه‌اش را در ادامه ببینید.

دوربین سلفی نوا 2 پلاس

در این حالت هر دو گوشی تصاویر مناسبی را به ثبت رساندند و نکته منفی بزرگی در آن‌ها دیده نمی‌شود. اگر بخواهیم کمی ریز شویم، می‌توان به جزییات پشتی اشاره کرد. جزییات در نوا 2 پلاس بیشتر از آی‌فون 7 ثبت شده‌اند. در واقع بخش پشتی در آی‌فون 7 کمی تار بوده که این موضوع به‌دلیل عکاسی در حین حرکت کردن و البته وضوح تصویر پایین‌تر است.


در آخر می‌توان گفت که کیفیت تصاویر ثبت شده محصول هواوی واقعا ما را شگفت‌زده کرد. نوا 2 پلاس با این که پرچم‌دار این کمپانی نبوده و حکم یک بالارده را دارد اما عملکردی بهتر از آی‌فون 7، پرچم‌دار اپل، داشت. زاویه‌ دید وسیع، رزولوشن بالای تصاویر، جزییات بسیار عالی و عملکرد فوق‌العاده در شرایط نوری نامناسب، دلایلی هستند که باعث درخشش نوا 2 پلاس در این بخش شدند. آی‌فون 7 متاسفانه با وجود قیمت بسیار بالاتر، عملکرد مطلوبی را در این زمینه از خود نشان نداد و در اکثر بخش‌ها از نوا 2 پلاس عقب افتاد. شاید اگر دوربین سلفی آی‌فون 7 را به تنهایی بررسی کنیم، از کیفیتش رضایت داشته باشیم؛ اما حداقل با قرار گیری در کنار نوا 2 پلاس، حرف زیادی برای گفتن نخواهد داشت.مقایسه قابلیت صدای سه‌بعدی نوا 2 پلاس با آی‌فون 7

کمپانی هواوی در بخش صوتی نوا 2 پلاس از یک ویژگی خاص استفاده کرده که توسط آن می‌توانید هنگامی که با هدفون به موزیک گوش می‌دهید، به یک صدای سه‌بعدی دسترسی داشته باشید. هنر این ویژگی در این است که با اجرای موزیک در هدفون، صدا به‌صورتی برای‌تان پخش می‌شود که گویی چندین اسپیکر دور تا دور شما قرار گرفته است.

در مقایسه‌ای که در این زمینه بین آی‌فون 7 و نوا 2 پلاس انجام دادیم، با تفاوت زیاد در کیفیت صدا مواجه شدیم. صدای پخش شده در حالت 3D در گوشی نوا 2 پلاس، به‌صورتی صدای خواننده و موزیک را کنار هم قرار می‌دهد که انگار همان گروه موسیقی به همراه خواننده به صورت زنده در حال اجرا کردن در نزدیک گوش شما هستند. استفاده از قابلیت صدای سه‌بعدی در نوا 2 پلاس در کنار DAC حرفه‌ای که هواوی برای این گوشی تعبیه کرده، گوش دادن به موزیک را بسیار لذت‌بخش‌تر از هر پلیر و گوشی دیگری کرده است. شنیدن موزیک‌های سبک جاز، بلوز و indie با روشن بودن این قابلیت شما را شیفته خودش خواهد کرد.

دوربین سلفی نوا 2 پلاس

اما در آی‌فون 7 هم با کیفیت بالای صدا مواجه هستیم. بلندی صدا هم مناسب بوده و کاربر را راضی می‌کند. اما دیگر خبری از قابلیت‌های جالب کاربردی مانند همین صدای سه‌بعدی نیست. نکته جالب دیگر این‌جاست که تنظیمات خاصی هم به جز یک اکولایزر ساده برای بخش صوتی دستگاه دیده نمی‌شود و باید به همان صدای معمولی کفایت کنید. به‌طور کل حجم صدایی که نوا 2 پلاس در اختیارتان قرار می‌دهد، کم‌تر از آی‌فون 7 بوده، اما این حجم صدای کم‌تر کیفیتی بسیار بالاتر مخصوصا در حالت سه‌بعدی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

DAC صوتی قرار گرفته بر روی نوا 2 پلاس، از سمپل‌ریت صوتی تا 384 کیلو‌هرتز پشتیبانی می‌کند که این به معنای پخش بازه صوتی بیشتر در موزیک‌های مختلف است. به لطف تمرکز هواوی بر روی این بخش، نوا 2 پلاس نه تنها می‌تواند موزیک‌های 32 بیتی را اجرا کند، بلکه از قابلیت تبدیل کننده فایل‌های صوتی 16 بیتی به 32 بیتی برای دسترسی به صدای بهتر هم پشتیبانی می‌‌کند. با این قابلیت می‌توانید از موزیک‌های فشرده شده mp3 با حجم پایین استفاده کنید و از طرفی به صدایی غنی‌تر به‌صورت فشرده نشده در حد flac دسترسی داشته باشید.

هواوی از الگوریتم خاصی با نام Histen در این گوشی استفاده کرده است. براساس این الگوریتم، صدا‌های زیر در زیرترین و صداهای بم، در بم‌ترین حالت ممکن پخش می‌شوند. همچنین استفاده از Histen باعث شده تا از هرگونه تاخیر در ارسال اصوات جلوگیری شود و حس زنده پخش شدن موزیک در هدفون به کاربر القا گردد.

خوشبختانه هواوی برای بخش صوتی بدون سیم این گوشی هم از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده کرده است. aptX نام فناوری است که در نوا 2 پلاس برای افزایش کیفیت صوتی در زمانی که از هدفون‌های بی‌سیم با بلوتوث استفاده می‌کنید، ساخته شده است. براساس این فناوری، موزیک‌های شما با کیفیت 354Kbps توسط هدفون بلوتوثی پخش خواهند شد. تاخیر پخش موزیک در حالت بی‌سیم هم که در گوشی‌های دیگر از جمله آی‌فون 7، حدود 150 میلی‌ثانیه بوده، در نوا 2 پلاس به 70 میلی‌ثانیه کاهش یافته است.

این فناوری‌ها و الگوریتم‌ها دقیقا مواردی هستند که نوا 2 پلاس را از نظر صوتی نسبت به آی‌فون 7 متمایز می‌کنند و شما را به کیفیتی بیشتر از آن‌چه محصول اپل در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌رسانند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
11 دیدگاه
 1. NEMO می گوید

  ممنونم از سایت خوبتون
  یک سوال داشتم آیا در این بازه قیمتی بهترین گوشی برای خرید چی میتونه باشه؟

 2. Amir می گوید

  خیلى ممنون از اقاى علیرضااا بابت وقتى که گذاشتن و نقد خوبشون❤️ منم یه دوستداره تکنولوژى ام و تشکر میکنم از مقاله ى خوبتون ?

 3. محمدرضا می گوید

  سلام آقای عباسی این گوشی در زمان ورود به بازار قیمتش چه قدر؟

  1. علی‌رضا عباسی می گوید

   سلام طبق اعلام هواوی نزدیک یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

 4. پرسپولیس و دیگر هیچ می گوید

  الله و اکبر
  چه سلفی‌ هایی میگیره
  البته خب طبیعیه وقتی ۲۰ مگاپیکسل باشه زومش بهتر باشه
  اپل هم عالیه فقط جنگولک بازی نداره افکت و بیوتی و این چیزا حالیش نیس

 5. خسته ام می گوید

  نه باباااااا
  چه خوبههههههههههههههه
  میخوام
  قیمتش چنده؟!

 6. ارش می گوید

  خیلی لطف کردید جناب علی رضا عباسی.واقعا دقیق و جالب بود.

 7. شاهرخ می گوید

  جدیدا هواوی داره رو گوشیهاش خیلی مانور میده..انصافا هم گوشیهاش بد نیستن

 8. ساسان می گوید

  ممنون اقای عباسی مقایسه ی جالبی بود

 9. Saed می گوید

  باورم نمیشه
  خیلی خوب عمل کرده نوا ۲ پلاس
  کاش با اس ۸ هم مقایسه کنید
  ممنون

 10. رضایی می گوید

  خیلی برام جالبه که چنین کیفیت بالایی اونم در مقایسه با ایفون داشته . برای عاشقای سلفی گرفتن که این روزا خیلی هم شدن واقعن گوشیه خوبیه این نوا ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان