کدام لنز برای عکاسی منظره بهترین انتخاب است؟

عکاسی منظره یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها در دنیای عکاسی محسوب می‌شود. همین الان کافیست از پنجره خانه خود به بیرون نگاهی بیندازید، قطعا سوژه یا منظره‌ای برای ثبت عکس پیدا خواهید کرد. البته طبیعتا نمی‌توان شاهکاری هنری را از آن انتظار داشت، اما به هر حال همیشه منظره‌ای برای عکس گرفتن پیدا می‌شود.

اما خبر خوب این که منظره یکی از سبک‌هایی است که کاملا در دسترس بوده و برخلاف سبک‌هایی مانند پرتره یا ورزشی که نیاز به تجهیزات ویژه و گران‌قیمت‌تری دارند، شما تقریبا قادر هستید با هر دوربین و لنزی، یک عکس منظره مناسب را ثبت نمایید.

از یک لنز منظره چه انتظاری باید داشت؟

اگرچه شما می‌توانید با هر لنز و دوربینی یک عکس منظره عالی ثبت کنید، اما ویژگی‌ها و معیارهایی در یک لنز وجود دارند که می‌توانند تصویر به ثبت رسیده را، ایده‌آل کنند. برای مثال شما می‌توانید از یک لنز تله‌فوتو 200 میلی‌متری برای ثبت منظره استفاده کنید، اما این لنز قطعا به شما انعطاف‌پذیری لازم را ارائه نخواهد داد. انعطاف‌پذیری یکی از معیارهای بسیار مهم محسوب می‌شود.

منظره‌ها از لحاظ تنوع بسیار بیشتر از اشخاص هستند. به‌طور کل اکثر افراد دنیا قدی بین 1.3 تا 2.2 متر دارند و وزن معمول هم بین 22 تا 180 کیلوگرم خواهد بود. اما قله اورست و گل‌های آفتابگردان در یک دشت اطراف محل سکونت شما، هر دو منظره محسوب می‌شوند اما هر یک چالشی بسیار متفاوت در دنیای عکاسی خواهند بود.

به همین دلیل شما به لنزی احتیاج دارید که تاحد امکان بتواند در بسیاری از این چالش‌ها سربلند بیرون آید. این یعنی شما به یک لنز زوم نیاز دارید که بازه مناسبی از فواصل کانونی را ارائه دهد.

فاصله کانونی و مناظر

در بسیاری از مناظر، داشتن یک لنز واید به شما کمک زیادی خواهد کرد. این لنزها به شما امکان قراردادن منطقه وسیعی را در کادر عکس می‌دهند. این که لنز شما چقدر واید باشد بستگی به سوژه عکس‌برداری‌تان دارد اما خیلی کم پیش می‌آید که به چیزی بیش از یک لنز نرمال احتیاج پیدا کنید.

تفاوت‌های جزیی در فواصل کانونی کوتاه معمولا خیلی تاثیرگذارتر از همان تفاوت‌ها در فواصل کانونی بلند خواهند بود. برای مثال تفاوتی که در میدان دید بین فاصله کانونی 20 و 22 میلی‌متری ایجاد می‌شود به مراتب بیش از تفاوتی است که بین دو فاصله کانونی 100 و 102 میلی‌متری ایجاد خواهد شد. از این‌رو لنزهایی با فاصله کانونی کمی کوتاه‌تر می‌توانند تفاوت‌های بسیار محسوسی را به‌وجود بیاورند.

در زیر شما عکسی را مشاهده می‌کنید که در فاصله کانونی 28 میلی‌متری ثبت شده است. این فاصله کانونی در یک سنسور کراپ‌دار معادل با 18 میلی‌متر خواهد بود و به عنوان کوتاه‌ترین فاصله کانونی در اکثر لنز کیت‌ها قابل دسترس است که میدان دیدی بسیار عریضی را ارائه خواهد کرد.

اما در عکس دوم شما همان منظره را وقتی با فاصله کانونی 17 میلی‌متری ثبت شده، مشاهده می‌کنید. این فاصله کانونی در یک سنسور کراپ‌دار معادل 10.5 میلی‌متر است.

به‌راحتی می‌توان تفاوت در میدان دید را مشاهده نمود. تنها 10 میلی‌متر عریض‌تر شدن، این توانایی را به عکاس می‌دهد تا بخش بسیار بیشتری از منظره را به تصویر بکشد. اگرچه این گسترده شدن تصویر به معنای بهتر بودن آن نخواهد بود، اما مقیاس فرد موجود در عکس در برابر منظره اطرافش، در عکس دوم بهتر قابل درک است.

شاید در معدود مواقعی احتیاج به این فاصله کانونی داشته باشید، اما همیشه داشتن لنزی با حداقل فاصله کانونی می‌تواند یک گزینه مثبت باشد که به شما انعطاف‌پذیری بیشتری خواهد داد. لنزی که به شما فاصله کانونی بسیار عریض 10 میلی‌متری در سنسور کراپ‌دار و 17 میلی‌متری در دوربین‌های فول‌فریم را ارائه بدهد، یک انتخاب بسیار مناسب برای منظره خواهد بود.

دیافراگم و مناظر

دیافراگم و میزان بازشدگی آن در سبک عکاسی منظره اهمیت زیادی ندارد، مگر این‌که قصد داشته باشید چند عکس زیبا از ستاره‌های آسمان بیندازید. در اکثر مواقع شما از دیافراگمی بین F/8 و F/16 استفاده خواهید کرد تا میدان دید را به حداکثر برسانید. این بدان معنی است که حتی لنزهایی با حداقل دیافراگم F/5.6 باز هم قابل استفاده هستند. شما می‌توانید به راحتی از یک لنز با حداقل بازشدگی دیافراگم F/4 نیز بهره ببرید.

اگرچه لنزهایی با حداقل بازشدگی دیافراگم پایین‌تر به شما اجازه می‌دهند تا بدون استفاده از سه‌پایه، در شرایط نوری ضعیف‌تر عکاسی کنید، اما معمولا هزینه بیشتری نیز باید برای تهیه آن‌ها بپردازید. اگر شما بودجه لازم برای خرید یک لنز با حداقل بازشدگی دیافراگم F/2.8 را داشته باشید، می‌توانید آن را تهیه کنید. اما به یاد داشته باشید که این یک ویژگی لازم و ضرروی برای یک لنز منظره به حساب نمی‌آید چرا که در بسیاری از مواقع شما تمایل به استفاده از سه‌پایه را خواهید داشت.

چند مورد از لنزهای خوب منظره

تا این‌جا متوجه شدیم که لنزهای زوم با فاصله کانونی عریض، بیشترین انعطاف‌پذیری را به شما ارائه خواهند داد. لنز کیت دوربین شما نیز قابل استفاده خواهد بود، اما باید قید میدان دید وسیع‌تر در لنز‌های زوم منظره را بزنید. اما بیایید چند مورد خوب از لنزهای منظره را بشناسیم.

کانن (Canon)

برای مانت کانن، اگر از یک دوربین با سنسور کراپ‌دار استفاده می‌کنید یکی از گزینه های عالی لنز Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS خواهد بود. فواصل کانونی آن در دوربین‌های فول‌فریم 16 تا 30 میلی‌متر بوده و در کنار لنز کیت دوربین‌تان، قادر به ثبت تصاویری عالی از تقریبا هر منظره‌ای خواهید بود.

اگر از یک دوربین فول‌فریم بهره می‌برید می‌توانید به سراغ لنز بسیار عالی Canon EF 17-40mm f/4L بروید. این یکی از لنزهای محبوب و پرکاربرد است که البته قیمت نسبتا گرانی هم دارد!

نیکون (Nikon)

برای مانت نیکون گزینه‌های موجود تقریبا مشابه است. لنز Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR یک خرید بسیار خوب خواهد بود که در کنار لنز کیت دوربین شما، تقریبا اکثر نیازهای‌‌تان را برای عکاسی منظره برطرف خواهد کرد.

مورد بعدی لنز Nikon AF-S FX NIKKOR 18-35mm f/3.5-4.5G است که با آن قادر به ثبت تقریبا هر منظره‌ای خواهید بود. این لنز در دوربین‌های فول‌فریم فاصله کانونی 17 تا 40 میلی‌متر را ارائه خواهد داد.

شما می‌توانید با هر لنزی از مناظر عکس بگیرید، اما تنوع در مناظر طبیعی بسیار زیاد است. با این حال اگر به دنبال لنزی هستید که مانند آچار فرانسه عمل کرده و در اکثر مناظر نتایجی مناسب را ارائه دهد، خرید یک لنز زوم واید می‌تواند انتخابی عالی باشد.

پیام بگذارید