اسنپدراگون ۶۳۵ با هسته‌های کریو و معماری ۱۴ نانومتری از راه خواهد رسید

0

طبق آخرین شایعات منتشر شده، باید منتظر نسخه جدید و بهبود یافته چیپست اسنپدراگون ۶۳۰ با نام اسنپدراگون ۶۳۵ باشیم که قرار است مطابق فرآیند ۱۴ نانومتری LPP تولید شده و به هسته‌های کریو مجهز شود.

پردازنده اسنپدراگون ۶۶۰ برخلاف اسنپدراگون ۶۳۰ بسیار مورد توجه تولیدکنندگان تلفن‌های همراه قرار گرفت. هر دو این پردازنده‌ها طی پروسه ۱۴ نانومتری تولید شده و علی‌رغم قیمت مقرون به‌صرفه‌ای که دارند، از قدرت بالایی نیز برخوردارند. اما تفاوتی اساسی میان این دو تراشه وجود دارد که آن هم استفاده از هسته‌های پرسرعت کریو در اسنپدراگون ۶۶۰ است. شاید همین قضیه باعث شد که در گوشی‌های بسیاری شاهد استفاده از این پردازنده باشیم. ظاهرا تراشه اسنپدراگون ۶۳۵ خواهد آمد تا این شکاف را از بین برده و پلی میان این دو پردازنده باشد.

introducing-qualcomm-snapdragon-660-630-processors_02 اسنپدراگون 635 با هسته‌های کریو و معماری 14 نانومتری از راه خواهد رسید

مطابق آخرین شنیده‌ها، پردازنده اسنپدراگون ۶۳۵ از چهار هسته کم مصرف و چهار هسته قدرتمند کریو تشکیل خواهد شد. متاسفانه هنوز فرکانس کاری این هسته‌ها مشخص نشده است. پردازنده اسنپدراگون ۶۶۰ از چهار هسته کریو ۲۶۰ با فرکانس ۱.۸ و از چهار هسته کریو ۲۶۰ دیگر با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز تشکیل شده است. با این تفاسیر بعید است فرکانس هسته‌هایی که در اسنپدراگون ۶۳۵ استفاده خواهند شد از این مقدار کم‌تر باشد.

introducing-qualcomm-snapdragon-660-630-processors_01 اسنپدراگون 635 با هسته‌های کریو و معماری 14 نانومتری از راه خواهد رسید

نکته عجیبی که درباره این چیپست وجود دارد به بخش پردازنده گرافیکی آن برمی‌گردد، جایی‌که عنوان شده این پردازنده گرافیکی تا ۲۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به نمونه به‌کار رفته در اسنپدراگون ۶۲۵ دارد. این در حالی است که پردازنده گرافیکی موجود در تراشه اسنپدراگون ۶۳۰ عملکردی ۳۰ درصد بهتر در مقایسه با نمونه به‌کار رفته در اسنپدراگون ۶۲۵ دارد که این نکته جای بحث و تامل دارد.

نکته جالب‌تر این که ممکن است نسخه‌ای دیگر از این چیپست با نام اسنپدراگون ۶۳۵ پلاس نیز تولید شود که هر دو واحد پردازشی موجود در آن (سی‌پی یو و پردازنده گرافیکی) از فرکانس بالاتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارند. زمان‌بندی تولید هر دو تراشه برای سه‌ماهه نخست سال میلادی آتی تنظیم شده است.

هم‌چنین کوالکام ادعا کرده که برنامه تولید چیپست اسنپدراگون ۶۷۰ را نیز در دستو کار خود قرار داده است. تراشه‌ای که نخستین عضو از سری ۶ تراشه‌های کوالکام خواهد بود که با معماری ۱۰ نانومتری تولید می‌گردد. این تراشه نیز از هسته‌های کریو استفاده خواهد کرد. هنوز معلوم نیست که این هسته‌ها از نسل دوم یا سوم هسته‌های کریو باشند، اما احتمالا این هسته‌ها از نوع کریو ۳۶۰ خواهند بود.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم