یافتن ترک‌های موجود در رآکتورهای هسته‌ای به کمک فناوری هوش مصنوعی

6

با توجه به حوادث روی داده در گذشته، می‌توان دریافت که بروز خطا در عملکرد رآکتورهای هسته‌ای می‌تواند پیامدهای بسیار فاجعه‌باری را به دنبال داشته باشد. عواقبی که هنوز پس از دهه‌ها با آن‌ها دست به گریبان هستیم و احتمالا این معضل برای دهه‌های پیش رو نیز ادامه خواهد یافت. با این وجود به لطف فناوری‌های هوش مصنوعی، می‌توان نواقص عملکردی رآکتورها را کاهش داد و احتمالا در آینده کاملا آن‌ها را از بین برد.

محققان دانشکده مهندسی لیلز در دانشگاه پوردو با آینده‌نگری یک سیستم هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که می‌تواند به یافتن ترک‌های فیزیکی در رآکتورهای هسته‌ای کمک کند. این سیستم نه تنها می‌تواند به کاهش ریسک حوادث و پیشگیری از وقوع آن‌ها در آینده‌ای نزدیک کمک کند، بلکه در صورت کشف زودهنگام این ترک‌ها قادر است هزینه‌های نگهداری را نیز کاهش دهد.

Objections-to-construction-of-two-coal-fired-power-stations-dismissed-1024x683 یافتن ترک‌های موجود در رآکتورهای هسته‌ای به کمک فناوری هوش مصنوعی

این کار در چارچوب مفهومی با نام “یادگیری عمیق” انجام می‌شود که به منظور یافتن ترک‌ها، تک‌تک فریم‌های ویدیویی را آنالیز خواهد کرد. از آن‌جا به بعد، “شمای ادغام داده‌ها” اطلاعات را از هر یک از فریم‌های ویدیویی جمع‌آوری نموده و می‌تواند ترک‌های موجود در نقاط همپوشانی قطعات را در هر فریم از ویدیو شناسایی کند. تا این لحظه به‌نظر می‌رسد که نرخ موفقیت این سیستم معادل ۹۸.۳ درصد است که به عقیده استاد محمدرضا جهانشاهی نسبت به سایر رویکردها کاملا برتر است. وی می‌افزاید:

بازرسی منظم اجزای نیروگاه هسته‌ای به منظور تضمین عملکرد ایمن آن امری مهم است. با این‌حال، روش‌های فعلی زمان‌گیر، طاقت‌فرسا و ذهنی بوده و مستلزم به‌کارگیری نیروی انسانی تکنسین برای بررسی ویدیوها جهت شناسایی ترک‌های رآکتورهاست.

6 دیدگاه
 1. اشکان موسوی می گوید

  هوش مصنوعی تو هر صنعتی کاربرد داره.عالیه

 2. Arta20 می گوید

  تکنولوژی در حال پیشرفته …با هوش مصنوعی

 3. Asoo می گوید

  خوش بحالشون به چه درد ما میخوره والا

 4. taha می گوید

  کاش تو هر زمینه ای کاربرد داشته باشه تا باعث پیشرفت تو همه کار ها بشه واقعا عالیه

 5. Maahdi2000 می گوید

  تا فراگیر بشه و مردم هم بتونن استفاده کنن ما مردیم

 6. MahsaMahdavi می گوید

  یعنی انقدر پیشرفت کرده

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم