پیامک (SMS)، بیست و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت

5

اولین پیامک ۲۵ سال پیش در تاریخ ۳ دسامبر سال ۱۹۹۲ از طرف مهندسی به نام Neil Papworth، از طریق یک دستگاه رایانه به گوشی موبایل Richard Jarvis، مالک شرکت Vodafone، ارسال شد. محتوای این پیام شامل تبریک سال نو میلادی بود. از آن زمان یک ربع قرن می‌گذرد و حال ما در دوره‌ای زندگی می کنیم که ماهیانه میلیاردها پیام ارسال و دریافت می‌شود.

پیش از آن‌که گوشی‌های هوشمند بازار موبایل‌ها را تسخیر کنند، شاهد حضور گسترده دستگاه‌هایی بودیم که برای تولید متن باید کلیدهای شماره‌گیری آن‌ها را پی در پی انتخاب می‌کردیم تا پیامک موردنظر خود را تایپ و ارسال کنیم. این روش به‌خاطر حضور کلیه حروف بر روی ۹ عدد فیزیکی مشهور به T9 بود. البته بعدها گوشی‌هایی مانند مدل‌های مختلف بلک‌بری با صفحه کلید QWERTY تولید شد که هر کدام از حروف، کلید خاص خود را داشت؛ این گوشی‌ها تا اوایل سال ۲۰۱۳ تولید می‌شدند.

t9 پیامک (SMS)، بیست و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت

در ژوئن سال ۲۰۰۰ حدود ۱۲ میلیون پیامک در آمریکا ارسال شده بود. در ژوئن سال ۲۰۰۶ این مقدار به ۱۲.۵ میلیارد و در ژوئن سال ۲۰۰۷ به ۴۵ میلیارد پیامک در ماه رسید. در همین تاریخ بود که اپل از اولین نسل گوشی آی‌فون رونمایی کرد. دو سال بعد میانگین ارسال ماهیانه پیامک ۱۶۱ میلیارد شده بود. در ژوئن سال ۲۰۱۷ این میزان به رقم شگفت انگیز ۷۸۱ میلیارد پیامک در ماه رسید.

steve-jobs-apple-first-iphone-moscone-center پیامک (SMS)، بیست و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت

استفاده گسترده از گوشی‌های هوشمند همان‌طور که میزان ارسال پیامک را افزایش داد و آن را سهولت بخشید، در قالب نرم‌افزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی چالشی بزرگ بر سر راه این سرویس به‌وجود آورد. نرم‌افزارهایی مانند واتس‌اپ و iMessage علاوه‌بر قابلیت ارسال پیام، امکانات دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در ماه جولای سال جاری، کاربران تنها از طریق برنامه واتس‌اپ اقدام به ارسال روزانه ۵۵ میلیارد پیام کرده‌اند.

6360838389296341271980359972_social-450x300 پیامک (SMS)، بیست و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت

در هر صورت، سرویس پیامک در رقابت با نرم‌افزارهای گفته شده تا حدود زیادی کاربری خود را از دست داده است، اما هنوز هم بهترین گزینه برای کاربرانی است که گوشی هوشمند ندارند.

5 دیدگاه
 1. Nazanin می گوید

  اس ام اس دیگه دورانش تموم شد رفت فقط تلگرام خوبه

 2. Mohsen می گوید

  یادش بخیر یه زمانی فقط ۱۱۰۰ بود وsms چه حالی میداد

 3. محمد حیدری می گوید

  تولدش مبارک:)

 4. رضا می گوید

  مبارکه??

 5. Nima می گوید

  Sms دیگ شده پیام تبلیغاتی و مزاحمت همش

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم