آیا گوگل در سال ۲۰۱۸ سیستم عامل کروم و اندروید را نابود می‌کند؟!

3 2

شایعاتی در مورد تلاش گوگل در جهت توسعه سیستم عاملی برای جایگزینی کروم و اندروید به گوش می‌رسد!

اگر در سال ۲۰۱۷ تنها یک چیز یاد گرفته باشید، این است که نباید به نوشته‌‌های دنیای اینترنت اعتماد کنید! برای مثال شاید شنیده باشید که گوگل در حال کار بر روی یک سیستم عامل یکپارچه برای جایگزینی سیستم عامل گوگل کروم و اندروید است. این آمار و نتایج و شایعات همگی با هم جمع می‌شوند و در نهایت شما را متقاعد می‌کنند که گوگل به‌زودی این سیستم عامل شگفت انگیز، اسرارآمیز و قدرتمند را عرضه خواهد کرد.

1200px-Google_fuchsia3.svg_-450x450 آیا گوگل در سال 2018 سیستم عامل کروم و اندروید را نابود می‌کند؟!

اما حقیقت چیست؟

گوگل در حال تحقیق و بررسی سیستم عاملی متن باز به نام Fuchsia است.

گوگل، کدهای فیوشا را اولین بار در آگوست ۲۰۱۶ در سایت GitHub قرار داد. فیوشا بر خلاف گوگل کروم و اندروید مبتی بر لینوکس نیست و هسته آن Zircon است! در ابتدا Zircon به عنوان سیستم عاملی ریل‌تایم طراحی شده بود؛ اما کشف شد که فیوشا را می‌تواند به عنوان سیستم عامل هر دستگاهی به حرکت در آورد. از اینترنت اشیا تا ساعت‌ها و گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها و حتی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و دستگاه‌های خودپرداز و … !

در ادامه، فیوشا در ماه مه ۲۰۱۶ دارای رابط کاربری مخصوص خود شد و در ماه نوامبر از زبان برنامه نویسی سویفت اپل پشتیبانی کرد. Flutter  به‌عنوان کیت توسعه نرم افزاری برای فیوشا در نظر گرفته شد که پیش‌تر نیز برای ساخت سیستم عامل‌های گوگل کروم و اندروید استفاده شده بود. موتور گرافیکی Flutter برای این محصول گوگل بهینه سازی گردید. رابط کاربری هم با وسواس زیادی در حال تکمیل است.

و این تنها چیزی است که ما می‌دانیم. اما حالا بیایید نگاهی به شایعات بیاندازیم!

Fuchsia-is-Googles-secret-mobile-OS-450x213 آیا گوگل در سال 2018 سیستم عامل کروم و اندروید را نابود می‌کند؟!

بر اساس مشهورترین این شایعات گفته می‌شود که فیوشا قادر خواهد بود همه کار انجام دهد، همه جا اجرا شود و از همه چیز پشتیبانی کند! طبق این پیش‌بینی فیوشا جایگزین سیستم عامل گوگل کروم، اندروید و اندروید پوشیدنی خواهد شد. برنامه‌های همه آنها را اجرا خواهد کرد و به دوران حکومت اندروید و سیستم عامل گوگل کروم پایان خواهد داد!

شایعه ‌افسانه‌ای دیگر از قدرت اسرارآمیز فیوشا و چوب جادویی‌اش برای حل تمام مشکلات اندروید داستان‌ها می‌گوید و از حل مشکلات کندی و بد به روز شدن‌های اندروید و افزایش عملکرد کروم‌بوک‌ها دم می‌زند! هر چند شتاب و رقابت برای گسترش کروم‌بوک‌ها و استفاده دو میلیارد نفر در دنیا از اندروید و وجود بیش از سه میلیون اپلیکیشن اندروید در گوگل پلی، ریسک کردن گوگل برای کندن گور این دو سیستم عامل را می‌توان با خودکشی از نوع نهنگ آبی مقایسه کرد! اما صبر کنید؛ آیا واقعا عرضه فیوشا کشتن اندروید و سیستم عامل گوگل کروم است؟ پاسخ تنها یک کلمه است، بله.

تولید یک سیستم عامل با میلیون‌ها خط برنامه نویسی سال‌ها طول خواهد کشید و هزاران نفر را درگیر خود خواهد کرد و حتی اگر اینچنین هم شود تا سال‌ها اندروید و سیستم عامل گوگل کروم به حیات خود ادامه خواهند داد تا زمانی که فیوشا به یک سیستم عامل عمومی و فراگیر تبدیل شود. این احتمال می‌رود که تا پنج سال آینده گوگل پشتیبانی خود را از اندروید پایان دهد. با این حال حتی آن زمان نیز بعید است سیستم عامل گوگل کروم به زانو در بیاید.

اما احتمالات واقعی در اعماق افکار گوگل مخفی است. درست جایی‌ که گوگل به فکر توسعه فیوشا برای قبضه آینده است. برای دادن سرعت و ساختن آینده‌ بعد از دوران لینوکس که در آن سرعت با انعطاف ترکیب شده است. پایگاه‌های مشترک ایجاد خواهد شد و پردازش سرعت می‌یابد و نرم افزار‌ها پشتیبانی از همه جور پلتفرمی را خواهند داشت!

با این توضیحات، زیباترین این شایعات، آمدن این منجی همه فن حریف در آینده نزدیک است، یعنی امسال در ۲۰۱۸ !

3 دیدگاه
  1. Tida.amiri می گوید

    عمرا هیجی بتونه جای اندروید بگیره

  2. Ahmadreza020 می گوید

    از گوگل هیچ کاری بعید نیست

  3. Sina.so می گوید

    اندروید هر سال داره پیشرفت های زیادی میکنه هیچی جاشو نمیگیره

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم