برنامه گوگل برای رعایت حق کپی‌رایت هنگام نمایش تصاویر در جستجوها

اگر شما از کاربرانی هستید که از سرویس تصاویر گوگل زیاد استفاده می‌کنید؛ به‌زودی شاهد تغییراتی در رابطه با حق کپی‌رایت تصاویر در جستجوی حرفه‌ای عکس‌ها خواهید بود.

 

google-450x187 برنامه گوگل برای رعایت حق کپی‌رایت هنگام نمایش تصاویر در جستجوها

سرانجام گوگل با غول جستجوی تصاویر Getty Images به توافقی دست یافته است تا برای چندین سال مجوز استفاده از بانک تصاویر آنها را داشته باشد. به این ترتیب شاید دعوا‌های حقوقی بین کمیسیون اتحادیه اروپا و گوگل بر سر عدم رعایت حق کپی رایت و رتبه‌بندی تصاویر به پایان برسد.

شراکت جدید به این معنا خواهد بود که گوگل، حق کپی‌ رایت تصاویر اصلی و برجسته را تضمین خواهد نمود و با حذف لینک آنها در گزینه View Image از بارگذاری مستقیم تصاویر جلوگیری خواهد کرد. Dawn Airey، مدیر عامل Getty Image نیز در این رابطه گفت:

ما با اعطای مجوز بازار خود، برای محتوای گوگل و همکاری نزدیک با آنها برای بهبود سیستم رتبه‌بندی و ارتقای وضعیت کاری موجود تلاش خواهیم کرد.

سایت Getty اولین بار در سال ۲۰۱۶ با شکایت از گوگل به کمیسیون اتحادیه اروپا، ابراز داشت که تصاویر با کیفیت اصلی و دارای حق کپی رایت به طور مستقیم و رایگان در دسترس کاربران قرار گرفته که اساسا امکان نقض قانون کپی ‌رایت و نسخه برداری از آنها را فراهم کرده است. یعنی تنها با یک جستجوی ساده کاربران قادر به مشاهده و دانلود تصاویر دارای کپی رایت و با وضوح بالا هستند بدون آنکه از سایت اصلی بازدید کنند و پولی برای تصاویر بپردازند.

gggggggggg-450x273 برنامه گوگل برای رعایت حق کپی‌رایت هنگام نمایش تصاویر در جستجوها

گوگل در حال حاضر گزینه‌ای در هنگام انجام جستجوی خود، برای فیلتر کردن تصاویر با حقوق کپی‌رایت دارد، اما این تغییرات جدید کمک خواهد کرد تا در زمان به نمایش در آمدن تصاویر، عکس‌های دارای حق کپی‌رایت مشخص‌تر تفکیک شوند. Getty نیز زمانی که از شکایت خود صرف نظر نمود، اشاره کرد که گوگل نیز در مورد چگونگی بهبود وضعیت جستجوی تصاویر به ارتقای قابلیت رتبه‌بندی اطلاعات، با عکاسان و ناشران تعاملات و صحبت‌های سازنده‌ای داشته است.

4 دیدگاه
 1. مهدی حاجیان می گوید

  چقدر جالب اینطوری بحث سئو هم رعایت میشه

 2. Arash_rahmati می گوید

  فقط تو ایرانه که فکر کنم قانون ی برای کپی رایت نداریم مخصوصا موزیک هامون

 3. نگین می گوید

  کاش همه جا برای همه چیز این قانون حق کپی رایت وجود داشت

 4. حسن فرجی می گوید

  ایده های بسیار خوبی میده همیشه

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم