اندروید P از دسترسی برنامه‌های پس‌زمینه به دوربین جلوگیری می‌کند

3 0

با وجود آن‌که هنوز فرآیند توسعه اندروید P در جریان است، اما اخبار فراوانی پیرامون ویژگی‌های جدید این سیستم‌عامل به گوش می‌رسد. آخرین تغییر مورد انتظار ما می‌تواند مرتبط با مقوله بهبود امنیت باشد؛ اما شاید این مسئله نتیجه‌ای معکوس ارایه دهد. در اندروید P، اپلیکیشن‌های غیرفعال در پس‌زمینه دیگر قادر به استفاده از دوربین نخواهند بود.

در نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل اندروید، اپلیکیشن‌های غیرفعال در پس‌زمینه قادر بودند تا بدون اطلاع رسانی به شما از دوربین دستگاه استفاده نمایند و هیچ روشی نیز برای آگاهی بخشی به شما نسبت به این مسئله وجود نداشت. لازم به گفتن نیست که چنین قابلیتی به سادگی می‌تواند از سوی توسعه‌دهندگان برنامه‌ها مورد سو استفاده قرار بگیرد و کلیه اعمال شما طی روز بدون کوچک‌ترین مشکلی رصد شوند.

Android-P-1068x505-e1519194601794 اندروید P از دسترسی برنامه‌های پس‌زمینه به دوربین جلوگیری می‌کند

این فرآیند از طریق تغییر اندازه سوژه‌یاب دوربین به ۱ پیکسل به سادگی مخفی و به ذره‌ای نامرئی بر روی نمایشگر دستگاه تبدیل می‌شد. حتی در صورت قفل بودن صفحه نمایش شما نیز چنین اقدامی امکان‌پذیر بود. البته برای حل این مشکل پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است. اندروید ۸.۰ اپلیکیشن‌های پس‌زمینه‌ای که به شکل فعالانه از دوربین دستگاه استفاده می‌کنند را وادار به نمایش نوتیفیکیشن نمود. اما حتی در صورت اطلاع شما از وجود برخی مشکلات هنوز هم حقه ۱ پیکسل گزینه‌ای قابل قبول به شمار می‌رفت.

با این وجود، تغییر امنیتی مذکور به شکل بالقوه می‌تواند نتیجه‌ای معکوس داشته باشد. در حال حاضر مجموعه‌ای از برنامه‌های ضد سرقت روی اندروید وجود دارند که در صورت سرقت دستگاه شما به ضبط ویدیو یا ثبت تصویر می‌پردازند. بیش‌تر این اپلیکیشن‌ها مانند برنامه Prey Anti Theft پس از چند مرتبه اشتباه وارد نمودن کلمه عبور دستگاه، شروع به فیلم‌برداری می‌کنند. غیرفعال نمودن قابلیت فیلم‌برداری در پس‌زمینه می‌تواند به معنای حذف گزینه عکس‌برداری از سارقین باشد و یا حداقل این کار بدون اطلاع شخص سارق انجام نخواهد شد.

جالب اینجاست که اکنون گوگل از طریق محدود نمودن اپلیکیشن‌های امنیتی که بدون هشدار اقدام به ضبط ویدیو یا ردیابی شما می‌کنند، در تلاش برای افزایش سطح حریم خصوصی کاربران اندرویدی است. به عنوان مثال می‌توان به اپلیکیشن Cerberus اشاره کرد که بدون اطلاع رسانی، دیگر قادر به ردیابی وضعیت شما نخواهد بود.

3 دیدگاه
  1. حسن فرجی می گوید

    ای کاش اندروید های جدید به صورت خام برای گوشی های قدیمی هم بیاد

  2. Arash_rahmati می گوید

    اندروید pخیلی عالی از لحاظ امنیت ..ظاهر رابط کاربری همه لحاظ از ios بهتره …

  3. نگین می گوید

    مشکل فقط شخصی سازی اندروید از سوی شرکتها نیست، الان موتو ایکس من اندروید خالص داره هنوز بعد از یکسال براش نوگت نیومده، معنیش اینه که خود شرکتها دارن تنبلی میکنن، یعنی ساپورت نرم افزاری براشون مسئله مهمی نیست، به نظرم این فیدبک رو از خریداران گرفتن، اگه روی فروش تاثیر داشت اینقدر اهمال و پشت هم‌اندازی نمیکردن

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم