بررسی اپلیکیشن مثقال؛ هر آن‌چه که باید درباره این نرم‌افزار مالی بدانید

اپلیکیشن مثقال یکی از اپلیکیشن‌های کاربردی در زمینه قیمت سکه و ارز در بازار است. این نرم‌افزار به اهالی بازار اجازه می‌دهد در هر لحظه از زمان به اطلاعات مهمی درباره بازارهای مختلف دسترسی داشته باشند.

این اپلیکیشن نیز همانند دیگر اپ‌های موجود در این زمینه دارای ابزارهایی است که به صورت رایگان ارائه می‌شود. البته با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توان مشترک این اپلیکیشن شد و از برخی قابلیت‌های ویژه آن استفاده کرد. در ادامه این مقاله با بررسی عمیق این اپلیکیشن به مهم‌ترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن اشاره می‌کنیم.

رابط کاربری اپلیکیشن مثقال کاربر پسند است

معمولا در اپلیکیشن‌های این چنینی، اشاره به رابط کاربری و گرافیک خیلی منطقی نیست چرا که معمولا ابزارها و کاربردهای این اپلیکیشن‌ها به قدری زیاد و قابل توجه است که کاربران معمولا برای اهداف مالی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند ولی در مورد اپلیکیشن مثقال باید گفت که رابط کاربری آن بسیار جذاب طراحی شده است. این مزیت باعث می‌شود که کار با آن حتی برای زمان‌های طولانی نیز آسان باشد و خستگی کمتری احساس کنید.

سرعت کار با بخش‌های مختلف این اپلیکیشن بسیار خوب است و همه چیز در یک چشم برهم‌ زدن انجام می‌شود. جابجای بین بخش‌های گوناگون با سرعت خوبی انجام می‌شود و نیاز نیست برای به‌روزرسانی هر بخش چند ثانیه صبر کنید. رابط کاربری این اپلیکیشن به گونه‌ای طراحی شده که کاربر را گمراه نشده و این امکان را فراهم می‌شود که هر فردی با هر سطحی از دانش و آگاهی بتواند از خدمات آن استفاده کند.

قیمت لحظه‌ای خودرو، سکه و ارز

برای این بخش کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی و اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارد ولی نکته‌ جذاب در مورد مثقال، اعلام نرخ‌ها با جزئیات و سرعتی بسیار بالا است. کاربرانی که تمایل دارند حس تغییر لحظه‌ای نرخ بازار را لمس کنند و به جدیدترین قیمت‌ها دسترسی داشته باشند می‌توانند روی این اپلیکیشن حساب کنند.

در هر بخش از قیمت‌های مربوط به نرخ سکه و ارز، نمودارهایی وجود دارد که به کاربر کمک می‌کند روند تغییرات قیمت را مشاهده کرده و طبق سوابق موجود تصمیم‌گیری کند. از دیگر امکانات موجود که در بخش نرخ سکه و ارز، اعلام نرخ‌های خرید در بازار است. قیمت‌های درج شده در این اپلیکیشن تقریبا همان قیمتی است که در عموم صرافی‌ها اعمال می‌شود.

در مورد نمودارهای موجود در بخش قیمت سکه و ارز بازه‌های مختلفی در اختیار کاربران قرار گرفته است. به طور مثال شما می‌توانید نمودار یک ماه گذشته یا یک سال گذشته را مشاهده کنید. البته در این اپلیکیشن بخش‌های دیگری برای مشاهده قیمت خودرو، ارز دیجیتالی، طلا فلزات گران‌بها، موبایل و تبلت وجود دارد که صرفا برای کاربران دارای اشتراک‌ ویژه قابل مشاهده است. یکی از اشکالات اصلی مثقال در همین‌جاست که به‌طور کامل بخش‌های مذکور را از دسترس کاربران عادی خارج کرده است.

تجارت‌یار؛ ابزاری برای حرفه‌ای سازی مثقال

ابزار تجارت‌یار موجود در اپلیکیشن مثقال این امکان را به کاربران داده که با تنظیمات دلخواه خود از کوچک‌ترین نوسان‌های موجود در قیمت سکه و ارز مطلع شوند. اساس کار تجارت‌یار به این‌گونه است که کاربر ابتدا نرخی را به عنوان کف و سقف برای ارز مد نظرش لحاظ می‌کند. هنگامی‌که قیمت ارز مورد نظر به کف یا سقف اعلام‌ شده رسید، این اپلیکیشن به کاربر هشدار می‌دهد تا تصمیم‌گیری‌های لازم را اتخاذ نماید.

فرض کنید شما ۱۰۰ هزار دلار ارز با قیمت ۴۰۰۰ تومان هر دلار خریداری کرده‌اید و می‌خواهید با سود مناسبی آن‌ها را بفروشید. برای این منظور می‌توانید در بخش تجارت‌یار این اپلیکیشن تنظیم کنید که اگر قیمت دلار از مرز ۵۰۰۰ تومان عبور کرد به شما هشدار داده شود تا نسبت به فروش دلارهایتان اقدام کنید. حتی می‌توانید اعلانی تنظیم کنید که به محض کاهش قیمت دلار به زیر ۴۵۰۰ تومان به شما هشدار داده شود تا از سود حداقلی خود باز نمانید. این موضوع برای افرادی که معمولا مشغله زیادی دارند و فرصت بررسی روزانه یا ساعتی قیمت بازار سکه و ارز را ندارند یک امکان بی‌نظیر محسوب می‌شود.

البته این بخش امکانات دیگری نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به ثبت معاملات اشاره کرد. کاربر می‌تواند معاملات سکه و ارز خود را در اپلیکیشن مثقال وارد کند تا  سود و زیان خود را محاسبه کند. به طور مثال شما ۱۰۰۰ دلار با قیمت ۴۰۰۰ تومان خریداری کرده و در این اپلیکیشن ثبت می‌کنید. چند روز بعد ۵۰۰ دلار را با قیمت ۴۱۰۰ تومان می‌فروشید و در اپلیکیشن مثقال ثبت می‌کنید. بدین ترتیب اپلیکیشن مثقال سود ۵۰ هزار تومانی را برای شما ثبت می‌کند. همه این محاسبات به صورت خودکار انجام می‌شود و صرفا کافیست که معاملات روزانه خود را وارد کنید تا صورت مالی خود را به همراه سود و زیان‌های احتمالی مشاهده کنید.

مدیریت‌کننده حرفه‌ای چک

یکی دیگر از بخش‌های کاربردی این اپلیکیشن بخش مدیریت چک بوده که به کاربر امکان می‌دهد تا با واردکردن تمامی چک‌های صادر شده و دریافت‌ شده در این بخش مدیریت جامعی بر همه آن‌ها داشته باشد. این بخش از اپلیکیشن صرفا یک یادآور نبوده و کاربر می‌تواند چک‌هایی را که از دیگران گرفته نیز در این بخش وارد کند تا در صورت وصول و یا برگشت‌ خوردن بتواند حساب خود را مدیریت کند.

شما با وارد کردن حساب‌های بانکی خود و شرکایتان در این بخش می‌توانید مدیریت مالی حساب‌های بانکی خود را تمام و کمال به این اپلیکیشن بسپارید. طبق بررسی‌های ما بخش مدیریت چک اپلیکیشن مثقال جزو معدود ابزارهای کامل در بین سایر اپلیکیشن‌های مشابه است.

نکته جالب در مورد این بخش این است که جزئیاتی جالب از تاریخ و جزئیات چک تا شماره چک و بانک صادر کننده را می‌توانید وارد کنید و به صورت کامل به همه موارد دسترسی داشته باشید. حتی شما می‌توانید ساعت یادآوری را نیز مشخص کنید و از برگشت‌ خوردن چک‌های خود جلوگیری کنید. کاربر می‌تواند از قسمت گزارشات این بخش با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند مبلغ یا تاریخ چک به جزئیات بیشتری درخصوص چک‌های خود دسترسی داشته باشد.

محاسبه قیمت واقعی طلا

یکی از سوالاتی که معمولا در هنگام مراجعه به طلا فروشی‌ها توسط مشتریان مطرح می‌شود این‌ است که چرا قیمت طلایی که مثلا ۱۰۰ هزار تومان در رسانه‌ها مطرح می‌شود، پس از خرید تا ۱۳۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند؟ دلیل این اتفاق نوع محاسبه‌ای است که انجام می‌شود. مواردی مانند مالیات و اجرت‌ ساخت به قیمت طلا افزوده می‌شود که به همین دلیل پرداختی نهایی کاربر افزایش می‌یابد. این اپلیکیشن می‌تواند با اطلاعات به‌روز خود دقیق‌ترین قیمت طلا را گزارش کند.

انجام محاسبات بانکی با اپلیکیشن مثقال

قطعا برای همه مشمولان تسهیلات‌ بانکی اتفاق افتاده که تسهیلاتی با نرخ ۱۸ درصد گرفته‌اند ولی پس از محاسبات سرانگشتی از روی اقساط وام و مبلغ وام به این نتیجه رسیده‌اند که نرخ تسهیلات اعطایی بیش از چیزی است که در قرارداد ذکر شده است. این مورد به دلیل نحوه محاسباتی است که معمولا در بانک‌ها صورت می‌گیرد.

کاربران می‌توانند در این اپلیکیشن محاسبات مربوط به نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری شده و هم‌چنین انواع سود‌ دریافتی را مشاهده‌ کنند. به‌طور مثال شما می‌توانید سود نهایی سپرده‌های روزشمار را با توجه به این‌که از نوع بهره‌ مرکب هستند، محاسبه کنید و یا سود سپرده‌های یک‌ساله بدون پرداخت ماهانه را استخراج نمایید.

ضعف‌های اپلیکیشن مثقال

به طور کلی ضعف خاصی در این اپلیکیشن مشاهده نمی‌شود. شاید تنها نکته آزار دهنده را باید پولی بودن اکثر بخش‌های کاربردی این اپلیکیشن دانست است. اگر تبلیغات موجود در صفحه اول مثقال نیز حذف شود، این اپلیکیشن می‌تواند جایگاهی به مراتب بهتر به‌دست آورد.

Cafebazar بررسی اپلیکیشن مثقال؛ هر آن‌چه که باید درباره این نرم‌افزار مالی بدانید

3 دیدگاه
 1. مهدی حاجیان می گوید

  برنامه های ایرانی خوب پیشرفت کردن فقط خدا کنه مثل اسنپ جاسوسی نکنن

  1. Arash_rahmati می گوید

   خخخخ اره اگه جاسوسی نکنن خوبه

 2. حسن فرجی می گوید

  ایران نیاز به سرمایه گذاری روی استعداد ها داره
  چون واقعا خوب هستن

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم