آموزش کامل فعال و رجیستر کردن گوشی‌های مسافری سامسونگ

در این مطلب آموزش قدم به قدم فعال سازی و رجیستر کردن گوشی های سامسونگ همچنین آموزش رجیستری گوشی سامسونگ به شکل مسافری و ارسال پستی را به شما آموزش می‌دهیم.

هرچند که از آغاز طرح رجیستری تاکنون حدود 5 سال می‌گذرد اما به علت تغییرات و تحولاتی که در این طرح اتفاق افتاده، هنوز هم عده بسیاری نمی‌دانند که گوشی تلفن همراهشان را باید به چه شکل رجیستر یا فعال‌سازی کنند.

واقعیت آن است که رجیستر کردن گوشی های تلفن همراه از هر برند همچون سامسونگ و شیائومی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد، درواقع فرایند رجیستر کردن گوشی بسیار ساده و آسان است اما تغییرات متوالی این طرح موجب شده تا بسیاری اطلاعات نادرستی در مورد شرایط رجیستر کردن گوشی موبایل به ویژه از برندهای اپل و سامسونگ داشته باشند.

یکی از مشکلات طرح رجیستری، ورود غیرمجاز تلفن همراه از رویه مسافری بود که اجازه می‌داد تا افراد سودجو بتوانند تعداد زیادی گوشی از برندهای مختلف را از این رویه وارد و آن‌ها را رجیستری کنند.

اما حالا همه گوشی‌های وارد شده به کشور رجیستر می‌شوند و شما تنها آموزشی که باید دریافت کنید، نحوه فعال کردن گوشی‌ها است. البته اگر قصد وارد کردن گوشی را دارید، داستان متفاوت است. شما می‌توانید به صورت مسافری یک تلفن همراه به کشور وارد و برای رجیستر کردن آن نیز اقدام کنید.

همچنین ممکن است یک تلفن همراه از خارج از کشور برای شما هدیه فرستاده باشند که مجبور می‌شوید آن را رجیستر کنید، به جز این دو مساله، دیگر نیازی به رجیستر کردن تلفن همراه در داخل کشور نیست. در عین حال موضوع هزینه رجیستری گوشی هم برای بسیاری از کاربران شفاف نیست که ما پیشتر مطلبی در این خصوص نوشته‌ایم.

حال ما در این مطلب هر سه روش را برای گوشی‌های سامسونگ به شما آموزش می‌دهیم. درواقع اگر شما یک گوشی سامسونگ دارید و به دنبال فعال کردن یا رجیستری کردن آن هستید، در این مطلب تمام آموزش‌های لازم و به‌روز را دریافت خواهید کرد، با آی‌تی‌رسان همراه باشید:

آموزش استعلام اصالت و فعال کردن گوشی های سامسونگ

اگر به دنبال خرید یک تلفن همراه هستید، طبیعتا انتخاب شما در میان مدل‌های رجیستری شده است. برخی از فروشندگان نامعتبر، گوشی‌های رجیستر نشده را نیز به کاربران می‌فروشند که خرید آن‌ها اصلا توصیه نمی‌شود.

اما به هر شکل اگر قصد خرید تلفن همراه داشتید، باید تلفن همراه خود را فعال کنید. گوشی‌های مختلف را می‌توان به صورت حضوری یا اینترنتی خرید، تقریبا تمامی مدل‌های اینترنتی نیاز به فعال شدن دارند که این کار به عهده شماست. در خرید حضوری هم می‌توانید خود گوشی‌تان را فعال کنید ولی معمولا فروشندگان خودشان این کار را انجام می‌دهند.

البته شما در هنگام خرید اصالت گوشی را باید استعلام کنید، توجه داشته باشید که حتی اگر از دوستان یا آشنایان خود تلفن همراه خریداری می‌کنید، نیاز به تایید اصالت کالا وجود دارد.

روش تعیین اصالت گوشی سامسونگ

برای تعیین اصالت گوشی راه‌های مختلفی وجود دارد اما ساده‌ترین و راحت‌ترین روش گرفتن شماره کد دستوری سامانه همتا است، به این منظور مراحل زیر را طی کنید:

  1. کد دستوری #7777* را با یک شماره دلخواه شماره‌گیری کرده و دکمه تماس را بزنید.
  2. گزینه 1 به معنای استعلام اصالت تلفن همراه را وارد کرده و ارسال را بزنید.
  3. کد 15 رقمی IMEI دستگاه را وارد کنید. (این کد بر روی جعبه نوشته شده یا می‌توانید با کد دستوری #06#* این کد را به دست بیاورید)
  4. درصورتی که کد IMEI را درست وارد کرده باشید، پیامک استعلام اصالت گوشی برایتان ارسال می‌شود.

فعال کردن گوشی‌های سامسونگ

حال که از اصالت گوشی مطمئن شدید زمان فعال‌سازی آن است، در هنگام خرید حتما پس از استعلام اصالت گوشی‌های سامسونگ، در همان فروشگاه گوشی را فعال کنید. برای فعال کردن گوشی های سامسونگ مراحل زیر را انجام دهید:

1- کد دستوری #7777* را با یک شماره دلخواه شماره‌گیری کرده و دکمه تماس را بزنید.

رجیستری گوشی سامسونگ

2- گزینه 2 به معنای فعال‌سازی تلفن همراه را وارد کرده و ارسال را بزنید.

رجیستری گوشی سامسونگ

3- کد 15 رقمی IMEI دستگاه را وارد کنید. (این کد بر روی جعبه نوشته شده یا می‌توانید با کد دستوری #06#* این کد را به دست بیاورید)

رجیستری گوشی سامسونگ

4- شماره سیمکارتی قصد فعال کردن گوشی با آن را دارید را وارد کنید.

5- شماره موبایل را چک کرده و در صورت صحیح بودن شماره، عدد 1 را وارد کنید.

6- حال یک کد فعال‌سازی برای شماره‌ سیمکارتی که وارد کرده‌اید ارسال می‌شود، آن کد را وارد کنید.

7- پیامی دریافت خواهد کرد که در آن کد IMEI و شماره سیمکارتی که می‌خواهید با آن گوشی را فعال کنید نشان داده می‌شود، این دو شماره را بازبینی کرده و در صورت تایید عدد 1 را وارد کنید.

رجیستر کردن گوشی برای مسافران خارجی

مسافران خارجی یا افرادی که در سفر خارجی خود گوشی تهیه کردند و می‌خواهند بیش از 30 روز در کشور از گوشی خود استفاده کنند، باید از رویه رجیستری مسافری اقدام کنند. اگر شما درون یک گوشی رجیستر نشده سیمکارت قرار دهید و از خط آن استفاده کنید، بعد از 30 روز خط سیمکارت قطع شده و دیگر راهی برای ریجستر کردن تلفن همراه وجود ندارد.

نکته بسیار مهم درخصوص رجیستر کردن تلفن همراه از هر برندی از جمله سامسونگ ، آن است که اطلاعات اولیه رجیستری باید در مبادی ورودی کشور ثبت شود.

مرحله اول: اظهار حضوری در مبادی ورودی

مسافرین خارجی یا شهروندانی ایرانی که در هنگام ورود به کشور، قصد وارد کردن دستگاه موبایلی که از خارج تهیه کردند را دارند و می‌خواهند بیش از 30 روز از آن دستگاه موبایل در داخل کشور استفاده کنند، باید نسبت به رجیستری کردن تلفن همراه خود در مبادی ورودی اقدام کنند.

در این مرحله فرد باید اطلاعات تلفن همراه خود از جمله نام و نام خانوادگی، کد ملی برای مسافر ایرانی یا شناسه فراگیر برای اتباع، شماره شناسه گوشی، شماره تماس و دیگر اطلاعات مورد نیاز را به نمایندگی گمرک در مبادی ورودی کشور ارائه کنند.

مرحله دوم: پرداخت عوارض

پس از ثبت حضوری تلفن همراه در مبادی ورودی، تا یک ماه فرصت دارید که با مراجعه به سامانه پنجره واحد گمرک که به همین منظور ایجاد شده مراجعه کرده و نسبت به پرداخت عوارض ورود به کشور اقدام کنید.

برای رجیستر کردن گوشی سامسونگ پس از ثبت اطلاعات به صورت حضوری، مراحل زیر را انجام دهید:

1- از این لینک وارد سامانه گمرک شوید و کد IMEI گوشی خود را وارد کنید، همانطور که پیشتر گفتیم، کد IMEI گوشی بر روی جعبه وجود دارد، همچنین شما با شماره‌گیری کد #06#* می‌توانید کد IMEI گوشی را به دست بیاورید. نکته مهم در این بخش آن است که اگر گوشی سامسونگ شما دو سیمکارت بوده و شما قصد دارید هر دو سیمکارت آن را فعال کنید، باید با زدن علامت + در زیر کادر IMEI در سامانه گمرک و وارد کردن کد IMEI دوم گوشی، شکاف دوم سیمکارت را نیز فعال کنید.

رجیستری مسافری

2- در این مرحله پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیر این صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس بگیرید.

رجیستری مسافری

3- در این بخش مدل و مشخصات فنی گوشی را با اطلاعات صحیح وارد کنید. نکته مهم آن است که اگر اطلاعت وارد شده با اطلاعات حقیقی گوشی شما مطابقت نداشته باشد، ممکن است با وجود پرداخت عوارض، گوشی رجیستر نشود.

رجیستری مسافری

4- در این مرحله اطلاعات فردی شامل کد ملی، شماره گذرنامه، گمرک ورودی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

رجیستری گوشی سامسونگ

5- در این قسمت یک کد فعال‌سازی به شماره‌ای که وارد کرده‌اید ارسال می‌شود، این کد را در کادر مربوطه وارد کنید.

رجیستری گوشی سامسونگ

6- در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌ شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیر این صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

7-در این مرحله به صفحه پرداخت اینترنتی هدایت می‌شوید. اطلاعات کارت بانکی را وارد کرده و عوارض ورودی را پرداخت کنید.

8- در این مرحله حتما کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را یادداشت کنید، این اطلاعات را تا پایان رجیستر کردن گوشی همراه خود داشته باشید.

9- پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

رجیستری گوشی سامسونگ

10- در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید، پیام “درخواست شما با موفقیت انجام شد” به نمایش درمی‌آید.

رجیستر کردن گوشی سامسونگ

در نهایت اگر یک کد فعال‌سازی برای شماره‌ای که در اظهار حضور در مبادی ورودی وارد کرده‌اید ارسال می‌شود که با آن کد فعال‌سازی و طبق مراحل فعال‌سازی تلفن همراه سامسونگ که در بالا آموزش داده‌ایم، می‌توانید گوشی خود را فعال کنید، اما این موضوع یک شرط دارد و آن این است که شماره موبایل شما باید به نام خودتان باشد.

اگر در خارج از کشور هستید می‌توانید پیش از ورود به ایران یک سیمکارت به نام خودتان به صورت آنلاین خریداری کنید و در هنگام ورود از همان شماره استفاده کنید. اما اگر به هر دلیل سیمکارتی به نام خود ندارید، پس از انجام مراحل بالا، ابتدا باید یک سیمکارت به نام خود تهیه کنید و سپس با ورود به سایت سامانه همتا و بخش اطلاعات ثبت مسافری، نسبت به دریافت کد فعال‌سازی اقدام کنید.

رجیستر کردن گوشی سامسونگ

رجیستر کردن گوشی سامسونگ با ارسال پستی

برخی از مواقع پیش می‌آید که فردی یک گوشی از خارج از کشور برای شما ارسال می‌کند. در این شرایط، فرایند رجیستری گوشی آسان‌تر از رجیستری مسافری است. در این شرایط مامور پست اطلاعات شما، گوشی و حق عوارض را دریافت می‌کند و اطلاعات به سامانه گمرک ارسال می‌شود. در این حالت تنها فعال‌سازی گوشی بر عهده شماست.

در صورتی که فردی برای شما گوشی را هدیه بیاورد، باید در مبادی ورودی و سامانه گمرک گوشی را به نام خودش رجیستر کند، سپس در سامانه همتا انتقال مالکیت به شما انجام شود.

هزینه رجیستری مسافری گوشی سامسونگ

در خصوص هزینه رجیستری گوشی به رویه مسافری باید گفت که طبق اعلام سامانه همتا، رجیستر کردن گوشی هیچ هزینه‌ای ندارد بلکه شما برای رجیستر کردن گوشی باید آن را به صورت رسمی وارد کشور کنید و هزینه دریافتی جهت عوارض ورود به کشور تلفن همراه دریافت می‌شود.

طبق اعلام گمرک هزینه رجیستر کردن گوشی های مختلف اعم از برند سامسونگ برای مدل‌های کمتر از 600 دلار برابر با 17 درصد و برای مدل‌های بالای 600 دلار برابر با 22.5 درصد قیمت دلاری بر اساس دلار بازار آزاد است. بر همین اساس می‌توان گفت که قیمت رجیستری گوشی‌های مطرح سامسونگ در حال حاضر برابر با جدول زیر است:

نام مدل

هزینه حدودی رجیستری

گلکسی زد فولد 3 مدل 256 گیگابایت
12.9 میلیون تومان
گلکسی S22 اولترا مدل 256 گیگابایت
8.6 میلیون تومان
گلکسی S21 اولترا مدل 256 گیگابایت
7.5 میلیون تومان
گلکسی S22 پلاس مدل 256 گیگابایت
5.7 میلیون تومان
گلکسی زد فلیپ 3 مدل 256 گیگابایت
5.6 میلیون تومان

 

نمایش نظرات (227)