بررسی اپلیکیشن بیسفون پلاس (Bisphone)؛ پیام رسانی که می‌توانست تلگرام ایران باشد!

اپلیکیشن بیسفون پلاس (Bisphone) جزو معدود مسنجرهایی است که ظهور و حضورش ارتباطی به فیلترینگ تلگرام نداشته و مدت‌ها قبل از راه‌اندازی تلگرام در ایران فعالیت داشته و جالب است بدانید که حتی طبق گفته مدیران این پیام رسان، قابلیت کانالی که حتی بسیاری از پیام رسان‌های معروف آن روزهای دنیا نیز نداشتند، در بیسفون پلاس (Bisphone) تعبیه شده بود ولی به دلیل عدم صدور مجوز، به کاربران عرضه نشد!

بسیاری از اهالی صنعت آی‌تی کشور می‌گویند در صورتی که بیسفون می‌توانست مجوز ارایه کانال را بگیرد و با توجه به استقبالی که از این موضوع صورت گرفت، موفقیت بیشتری را کسب می‌کرد و شاید پس از اینکه وایبر از میان رفت، یکی از گزینه‌های جایگزینی برای آن می‌شد و دیگر مهلت به تلگرام نمی‌رسید.

بیسفون پلاس (Bisphone) از یک هویت برند بسیار خوبی برخوردار است که از ابتدا آن را حفظ کرده و بسیاری از افراد این اپلیکیشن و شرکت پشتیبانش را با بیستاک می‌شناسند. بیستاک همان سرویس معروفی بود که برای تماس با خارج از کشور استفاده می‌شد و با شماره گیری 020 قبل از شماره موردنظر می‌توانستید در هزینه تماس خود صرفه جویی کنید.

در ادامه به بعضی از پرتعدادترین سوالات موجود در مورد این پیام رسان می‌پردازیم و نظر نهایی خود را پیرامون این پیام رسان بیان می‌کنیم.

نکته جالب اینکه ما متوجه اسم دقیق این پیام رسان نشدیم و تفاوت بیسفون با بیسفون پلاس را نیافتیم! لطفا اگر شما در مورد این موضوع، اطلاعاتی دارید در بخش نظرات مطرح کنید!

رابط کاربری بیسفون ساده و جذاب است

بیسفون پلاس (Bisphone) همان‌طور که گفته شد یکی از اپلیکیشن‌هایی است که در چندین سال فعالیت خود توانسته هویت برندش را حفظ کرده و شما در کار با اپلیکیشن این پیام رسان به خوبی به این موضوع می‌توانید پی ببرید. رابط کاربری آن بسیار ساده و جذاب طراحی شده و کندی محسوس موجود در سروش، بله، گپ و ایتا در این پیام رسان دیده نمی‌شود.

یک نکته‌ای که شاید کلمات قادر به توصیف آن نیست و نمی‌دانیم چگونه باید آن را منتقل کنیم، یک حالت حرفه‌ای گونه است که در تجربه کاربری ما با این پیام رسان شاهد بودیم و با توجه به سابقه بررسی‌های ما در مورد سایر پیام رسان‌ها، به جرات می‌توانیم بگوییم علی‌رغم ضعف‌های بسیار زیاد در زمینه امکاناتی که در بیسفون قابل ذکر است و قطعا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما مسئولین بیسفون پلاس (Bisphone) به خوبی توانسته‌اند حداقل انتظار ما را در مورد کیفیت رابط کاربری و کار با بخش‌های مختلف یک مسنجر برآورده کنند.

پس از اینکه بیسفون پلاس (Bisphone) را نصب می‌کنید و وارد آن می‌شوید، با محیطی روبرو خواهید شد که دارای 4 تب در پایین بوده و هر تب نشانگر یک بخش مهم در این برنامه است. اولین بخش گفتگوهای شماست که با دوستان و آشنایان و هر فرد دیگری انجام دادید. دومین بخش گروه‌های مختلفی است که شما ساختید و یا در گروه‌های دیگر عضو شده‌اید.

سومین تب اصلی بیسفون مربوط به تماس‌های دریافتی و خروجی شماست که توسط این پیام رسان انجام شده است و آخرین تب نیز به کانال‌های عضو شده و ساخته شده شما ارتباط دارد که مجموعه کاملی است.

با دوستان و آشنایان خود گفتگو کنید و پیام‌های متنی، صوتی و تصویری بفرستید

اولین و مهم‌ترین بخش از ویژگی‌های بیسفون پلاس (Bisphone) امکان گفتگو با دیگران است که در قالب گفتگوهای شخصی و گروهی امکان‌پذیر بوده و می‌توانید همانند سایر پیام رسان‌های داخلی و خارجی یک بستر خوب برای گفتگوهای خود داشته باشید.

در بیسفون پلاس (Bisphone) با سرعت بالا می‌توانید پیام‌های متنی بفرستید، برای دیگران پیام صوتی ضبط کنید و ارسال نمایید و همچنین یک ویدیو ضبط کرده و یا کلیپ جالبی را برایشان ارسال نمایید. محدویت خاصی در فرمت و نوع و حجم فایل‌های ارسالی در این اپلیکیشن مشاهده نکردیم و همه چیز با سرعت بسیار خوبی انجام شد و نسبت به پیام رسان سروش که کندی‌های بیش از حد آن آزاردهنده است و یا نسبت به سایر پیام رسان‌های داخلی، عملیات ارسال فایل بسیار بهتر انجام می‌شود.

استیکرهای بی شمار، زیبا و جذاب در بیسفون پلاس (Bisphone)

از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر در مورد امکانات و ابزارهای در دسترس بیسفون استیکرهای بسیار جالب و البته زیادی است که در آن وجود دارد. شما به راحتی می‌توانید به مخزن استیکرهای بیسفون دسترسی داشته باشید و از بین ده‌ها گروه استیکرهای متنوع با موضوعات جذاب، استیکرهای دلخواه را به محیط شخصی خود اضافه کنید و در گفتگوهای خود از آن‌ها استفاده نمایید.

قطعا با توجه به وابستگی شدید کاربران ایرانی به استیکرهای متنوع در تلگرام، وجود این امکان در بیسفون یک امکان مثبت شمرده می‌شود.

کانال‌های بیسفون با امکانات قابل توجه ولی متوسط!

یکی از امکانات مهم بیسفون همانند بسیاری از پیام رسان‌های داخلی و خارجی دیگر، امکان ایجاد کانال است که به راحتی انجام شدنی است. اگر بیسفون را نصب کرده باشید و بخواهید یک کانال اختصاصی ایجاد نمایید، در مرحله اول ساخت به فیلدهای جالبی برخورد می‌کنید که قطعا در پیام رسان‌های دیگر حتی تلگرام به آن برخورد نکردید و شاید بیسفون از همان قدمتی که در این حوزه داشته ولی شانس به آن رو نکرد، استفاده نموده و ساخت کانال بهتری را در اختیار مدیران رسانه‌ها قرار داده است.

پس از اینکه وارد بخش ایجاد کانال شدید، می‌بایست نامی برای کانال خود انتخاب نمایید که هیچ محدودیتی ندارد. توضیحات کانال خود را وارد کنید و سپس یک شناسه انتخاب نمایید. این شناسه قطعا نباید تکراری باشد و البته این موضوع توسط خود بیسفون به شما اعلام می‌شود. البته ضروریتی هم در انتخاب شناسه اختصاصی نیست و در صورت عدم انتخاب، یک آدرس عمومی البته طولانی به شما اختصاص داده می‌شود.

شاید وجه تمایز بیسفون در بخش کانال‌ها در فیلد مربوط به برچسب‌هاست که باعث می‌شود کانال‌های کاربران با یک سری از برچسب‌های دلخواه آن‌ها نمایش داده شود و دیگر افراد برای دسترسی به آن‌ها بتوانند از یک سری کی‌وردهای خاص بهره ببرند.

دیگر بخش متمایز بیسفون پلاس (Bisphone) در بخش ایجاد کانال، دسته بندی است که به کاربر اجازه می‌دهد موضوع فعالیت خود را مشخص نماید و در لیست کانال‌های بیسفون و در دسته بندی انتخاب شده نمایش داده شود.

تنظیمات دیگری که در این بخش وجود دارد مربوط به قابلیت جستجوی کانال است که به مدیر کانال امکان می‌دهد تا کانالش را در صورت تمایل غیرقابل جستجو کرده و از دسترس افراد عمومی خارج کند. به نظرمان این امکان بی نظیر است!

تنظیمات بعدی در این بخش، امکان قفل کردن محتواست که باعث می‌شود مدیر کانال در صورت نیاز محتوای کانال خود را قفل کرده تا کاربرانش نتوانند پست‌های کانال را برای دیگران فوروارد کنند و شاید این امکان برای افرادی که محتوای خاص و اختصاصی تولید می‌کنند، یک امکان فوق‌العاده باشد.

مدیران کانال‌ها در این پیام رسان از دامنه کوتاه bpn.im بهره می‌برند و همانند تلگرام می‌توانند آدرس کانال خود را تبلیغ نمایند. البته ضعف‌ها و کمبودهای زیادی در بخش کانال بیسفون وجود دارد که از جمله آن نبود بسیاری از ابزارهای مدیریتی کانال بوده و همچنین عدم وجود بازدیدشمار پست‌هاست.

در بیسفون پلاس (Bisphone) گروه بسازید

دیگر قابلیت موجود در اپلیکیشن بیسفون امکان ایجاد گروه است که شما می‌توانید همانند سایر پیام رسان‌ها با دوستان و آشنایان خود گروه ایجاد نمایید و به بحث و گفتگو بپردازید. برای این کار کافیست به تب گروه وارد شوید و بر روی علامت مثبت بزنید تا وارد مراحل اندک ایجاد گروه شوید. در این بخش می‌بایست برای گروه خود نام و توضیحات وارد کنید و می‌توانید تنظیمات دیگری را انجام دهید.

از جمله تنظیمات موجود در این بخش محدودیتی است که می‌توانید برای ویرایش اطلاعات گروه اعمال کنید و به کاربرانتان اجازه دهید نام و سایر اطلاعات گروه را ویرایش کنند. همچنین می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید دیگران را به گروه اضافه کنند و یا صرفا خودتان دعوت کننده افراد به گروه باشید!

از جمله ویژگی‌های جالب بیسفون اجازه‌ای‌ست که بیسفون از دیگر افراد برای اضافه شدن به گروه می‌گیرد. این بدین معنی است که شما همانند پیام رسان بله، پیام رسان سروش و …. نمی‌توانید هر کسی را که دلتان خواست به گروه‌تان اضافه کنید و آن‌ها را با این کار آزار دهید!

با پیام رسان بیسفون تماس بگیرید

از دیگر قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهم بیسفون پلاس (Bisphone) امکان تماس صوتی است که شرکت پشتیبان این پیام رسان سابقه طولانی در این زمینه داشته و از جمله ارایه دهندگان پیشرو در این زمینه است. طبق تست‌هایی که انجام دادیم، کیفیت تماس‌های این پیام رسان خوب بوده و نسبت به پیام رسان سروش از کیفیت بالاتری برخوردار است. البته نسبت به تم تم و واتس‌اپ و… می‌توانیم بگوییم حرفی برای گفتن نداشته و اگر انتخاب‌هایتان به موارد  داخلی محدود نیست، به فکر استفاده از این قابلیت بیسفون نباشید.

با بیسفون شارژ بخرید، قبض پرداخت کنید

از دیگر ویژگی‌های خوب بیسفون امکانات مالی محدود آن است که البته وقتی در کنار ایتا، آی گپ و… بررسی کنیم همین اندک موارد موجود بیسفون غنیمت بزرگی محسوب می‌شود! کاربران بیسفون می‌توانند قبوض مصرفی خود را از طریق این پیام رسان پرداخت کنند و همچنین برای سیم کارت خود شارژ بخرند.

از دیگر امکانات مالی موجود در این پیام رسان امکان خرید بسته‌های اینترنتی برای دو اپراتور همراه اول و ایرانسل است. طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم صرفا یک واسط کاربری برای این کارها طراحی شده است که عملیات اصلی در درگاه پرداخت آنلاین بانک سامان صورت می‌گیرد.

نتیجه گیری

به طور کلی پیام رسان بیسفون یک اپلیکیشن خوب با امکانات پایه‌ای مناسب به نظر می‌رسد که در صورت اضافه شدن امکانات مختلف از جمله پلت‌فرم‌های گوناگون به آن می‌تواند کاربران بیشتری را جذب کرده و با توجه به کیفیت بهتر سرورهای این مسنجر، آینده بهتری را برای آن متصور شد.

دانلود اپ بیسفون پلاس (Bisphone)

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 دیدگاه
 1. حسن می گوید

  وقتی تحلیل میکنی خوب تحلیل کن ، عیب بزرگ و اصلیش را هم بگو… بنویس که پیامرسانی هست که حذف حساب کاربری نداره پس یعنی هیچ ، یعنی واردش شدی حق خروج نداری… آیا تو دنیا چنین پیامرسانی هست که حذف حساب نداشته باشد

  ۱
  ۳
  1. علی می گوید

   اتفاقا این بیسفون حذف اکانت داره شوما نمیدونی لطفن یکم در موردش تحقیق کن اگه نصب نکردی نظر نده اگر بخوتی دیلت اکانت کنی باید از خود برنامه دلیت اکانت کنی

   ۱
 2. محمد می گوید

  باسلام…
  امکان ساخت کانال هیچ محدودیتی نداره و هر کسی میتونه با رفتن به بخش کانال ها خیلی راحت واسه خودش کانال بسازه.(در عرض یه دقیقه)

  ۱
 3. مهندس it می گوید

  یک تحلیل و بررسی عالی دیگر از وب سایت بی نظیر آی تی رسان،واقعا من هم بعد از چند ماه تست و البته اسفاده چند ساله از بیسفون و سپس بیسفون به پلاس در نهایت به این نتیجه رسیدم تنها پیامرسان آینده دار و قابل اعتماد بیسفون است و این مقاله خوب تاییدی بود بر این نظریه.
  از وب سایت خوب آی تی رسان درخواست دارم کانال رسمیشون را در بیسفون پلاس راه اندازی کنند تا ازون طریق م در جریان مطالب و مقالات جدید قرار گیریم
  موفق باشید

  ۳
 4. پریا می گوید

  جالبه
  اما هنوز برای استفاده مناسب نیستن
  یه جورایی مردم دیگه به هیچ چیز داخلی نمیتونن اعتماد کنن

  ۲
  ۶
 5. نیما فلاح می گوید

  هیچی نمیتونست جای تلگرام بگیره هیچی

  ۱
  ۹
 6. حبیب حق پرست می گوید

  شاید در نگاه اول تفاوتی بین نسخه اولیه بیسفون پلاس و بیسفون پیدا نکنید اما تفاوت اصلی در بخش فنی است. بیسفون از یک ‏پروتکل استاندارد که تقریبا تمامی پیام‌رسان‌ها در دنیا از آن ن استفاده می‌کنند، استفاده می‌کرد که دارای محدودیت‌هایی بود از ‏جمله آنکه به دنبال بالا رفتن کاربران بیسفون، عملکرد این پیام‌رسان با مشکلاتی موجه شد و مهم‌تر ازآن بسیاری از ایده‌ها امکان ‏پیاده‌سازی نداشت، به همین دلیل تیم بیسفون تلاش کرد تا جزو معدود شرکت‌ها در دنیا قرار بگیرد که از یک پروتکل کاملا ‏اختصاصی برای پیام‌رسان خود استفاده می‌کنند و با استفاده از توان تیم برنامه‌نویسی جوان و خلاق توانست به این مهم دست پیدا ‏کند و حالا دیگر اجرای ایده‌ها و ارائه خدماتی که هیچ پیام‌رسانی به شما نمی‌دهد در بیسفون پلاس برای ما ساده است!‏

 7. کاربر می گوید

  حتی اگه امکانات و کیفیت این اپلیکیشن از تلگرام هم بهتر می بود به شخصه هیچ وقت از این اپلیکیشن استفاده نمیکردم، به دلیل این که داخل یک کشور بی قانون فعالیت میکنه که مسئولینش برای هیچ چیز و هیچ کس احترام و ارزش قائل نیستن. تجربه و تاریخ ثابت کرده نظر شخی نیست.

  ۲
  ۷

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.