گفتگو با مدیرعامل رسانه تجارت نوین: فیلتر نشدن اتفاقی تنها آرزوی ماست!

این روزها کسب و کارهای اینترنتی برخلاف آن چیزی که شاید در ذهن بسیاری از کاربران وجود دارد، صرفا یک درخواست عمده دارند و آن هم “فیلترنشدن اتفاقی” است که باعث ضرر هنگفت آن‌ها می‌گردد! امیرحسین رهبری، مدیرعامل رسانه تجارت نوین نیز که برای ۴۰ نفر اشتغال‌زایی کرده صرفا همین خواسته را دارد و از کسب و کار خود می‌گوید.

الکامپ ۹۷ بهانه‌ای بود که به سراغ مدیرعامل شناخته شده این شرکت در بین فعالان صنعت آی‌تی کشور برویم و گفتگویی پیرامون خدمات، محصولات، مشکلات و برنامه‌های مهم این گروه انجام دهیم که در ادامه مشروح این مصاحبه را می‌خوانید.

آی‌تی‌رسان: لطفا مجموعه تحت مدیریت خودتان را معرفی کنید.

امیرحسین رهبری هستم، مدیرعامل شرکت رسانه تجارت نوین که از سال ۸۳ فعالیت خود را آغاز کرده است. ما در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنیم و توانستیم در جنبه‌های مختلف این حوزه موفقیت‌های خوبی را داشته باشیم. یکی از تفاوت‌های کاری ما در حوزه دیجیتال مارکتینگ، خدماتی است که به کسب و کارهای آنلاین و آفلاین ارایه می‌کنیم.

البته این خدمات صرفا موارد مربوط به ادامه فعالیت آن‌ها در فضای آفلاین نبوده و اولین پیشنهاد ما راه‌اندازی وب‌سایت و توسعه خدماتشان در بستر فضای مجازی است تا بتوانند بازاریابی خود را به صورت به‌روز داشته باشند و از توسعه کسب و کارشان لذت ببرند.

ما معتقدیم که کسب و کارهای آفلاین با ورود به حوزه وب و اینترنت می‌توانند بازار جدیدی را داشته باشند و کسب و کارهای اینترنتی نیز به راحتی با راهکارهایی که به صورت اختصاصی به آن‌ها ارایه می‌گردد، تجربه افزایش فروش و مشتری را خواهند داشت.

novin گفتگو با مدیرعامل رسانه تجارت نوین: فیلتر نشدن اتفاقی تنها آرزوی ماست!

آی‌تی‌رسان: رسانه تجارت نوین دارای کسب و کارهای مختلفی است، لطفا حوزه‌های فعالیت خود را توضیح دهید.

ما سرویسی برای ارایه خدمات پیامک داریم که مشتریان شناخته شده‌ای برای آن داریم، یکی دیگر از سرویس‌های ما سرویس سایت‌ساز است که قابلیت‌های فراوانی برای مشتریان عرضه می‌کند و کسب درآمد برای نمایندگان و ایجاد سایت ارزان برای مشتریان از جمله مزیت‌های آن است.

novin-3 گفتگو با مدیرعامل رسانه تجارت نوین: فیلتر نشدن اتفاقی تنها آرزوی ماست!

آی‌تی‌رسان: وضعیت اقتصادی به شدت بهم ریخته است، کسب و کار شما از جمله کسب و کارهایی است که به نظر می‌رسد تحت تاثیر این وضعیت باشد، آیا ضرر و زیان هنگفتی را تجربه کرده‌اید؟

در یک جمله می‌توانم بگویم که به شدت موثر بوده است. به طور مثال در یک ماه اخیر شاهد افت محسوس فروش خود بودیم که قطعا ادامه کار را برای ما سخت می‌کند. نوسانات نرخ ارز باعث شده تا بازار که یک زنجیره بهم وصل شده است دچار رکود شده و عملا ما نیز متاثر از این اتفاق هستیم ولی به دنبال راهکارهایی هستیم تا دوام داشته باشیم و ثمره چندین ساله خود را حفظ کنیم؛ ولی می‌دانیم که راه سختی در پیش داریم.

آی‌تی‌رسان: اینکه بعضی از خدمات شما به نرخ ارز بستگی داشته باشد، طبیعی است. ولی چرا خدماتی مثل پیامک هم متاثر از اوضاع کنونی است؟

ببینید شما باید بازار را مانند زنجیره‌ای ببینید که رکود در هر بخشی از آن می‌تواند در دیگر بخش‌ها نیز موثر باشد. به طور مثال اگر مغازه‌داری فروش نداشته باشد، انتظار از او برای ارسال پیامک خنده‌دار است و قطعا همین کاهش قدرت فعالان بازار باعث رکود در بازار ما نیز می‌شود.

ما یک سرویس دیگری به نام گوگل اد وردز داریم که خدمات تبلیغات در گوگل را انجام می‌دهیم، این سرویس ما به شدت به نرخ ارز وابسته است و مشتری ما که قبل از این به طور مثال برای ۱۰۰۰ دلار تبلیغات چیزی در حدود ۴ میلیون تومان پرداخت می‌کرد، حالا باید رقم‌های بالایی پرداخت کند که عملا بسیاری از آن‌ها قدرت همچین کاری ندارند. حالا شما کاهش فروش فروشنده‌ها را در کنار افزایش هزینه تبلیغات قرار دهید و متوجه می‌شوید که حتی اگر تبلیغات‌دهنده‌ها نیز قصد تبلیغ داشته باشند، به دلیل کاهش مالی آن‌ها عملا سفارشات به صورت اتوماتیک کاهش می‌یابد.

novin-4 گفتگو با مدیرعامل رسانه تجارت نوین: فیلتر نشدن اتفاقی تنها آرزوی ماست!

آی‌تی‌رسان: یکی از سرویس‌های شما سایت‌ساز است، با وجود شبکه‌های اجتماعی و امکاناتی که ارایه می‌کنند، اصولا دلیل مشتری برای خرید از شما چه خواهد بود؟ دنیای سایت هنوز مشتری دارد؟

طبیعتا تاثیر این شبکه‌ها رد شدنی نیست ولی با راهکارهایی مثل فروش به سازمان‌ها و ارگان‌ها و همکاری با شرکت‌های مختلف این مشکل نیز مرتفع می‌شود. ما با یک توافق برد-برد با شرکت‌های مختلف به آن‌ها کمک می‌کنیم تا درآمدزایی کنند و فروش ما را نیز تامین نمایند.

novin-2 گفتگو با مدیرعامل رسانه تجارت نوین: فیلتر نشدن اتفاقی تنها آرزوی ماست!

آی‌تی‌رسان: آینده کسب و کارهای اینترنتی مثل شرکت خودتان را چطور می‌بینید؟

آینده بسیار مبهم است، به معیارها و کاراکترهای زیادی بستگی دارد که غیرقابل پیش‌بینی است. ما فعلا پیش می‌رویم تا ببینیم که سرانجام این وضعیت به کجا خواهد رسید. البته وضعیت فعلی بسیار وخیم‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم چرا که کسب و کارهای ۲۰-۳۰ ساله در حال تعطیلی هستند و این خیلی بد است.

ما آینده را نه بد می‌دانیم و نه خوب! ما فقط پیش می‌رویم تا ببینیم اوضاع اقتصادی به کجا خواهد رسید و امیدواریم بتوانیم به فعالیت خودمان با قدرت هر چه بیشتر ادامه دهیم.

آی‌تی‌رسان: سوال آخر، به عنوان یک کارآفرین اینترنتی با چه مشکلاتی روبرو هستید؟ از مسئولین وزارت ارتباطات و به طور کلی دولت چه انتظاراتی دارید؟

ما در حال حاضر چیزی در حدود ۴۰ نیروی رسمی داریم که برای آنها بیمه رد می‌کنیم و حقوق ماهانه پرداخت می‌نماییم. گزارش مالی و مالیات ما به صورت دقیق و کامل انجام و واریز می‌گردد ولی در کمال تعجب هیچ همکاری موثری با ما انجام نمی‌شود. به طور مثال برای تبدیل شرکت به شرکت دانش بنیان اقدام کردیم که با مشکلات عجیبی روبرو شدیم.

ما با نرم افزارهای بومی وارد کار شدیم و شرایط دانش بنیان بودن را داریم ولی عملا هیچ تسهیلاتی برای این تبدیل صورت نگرفته است. شاید گفتن این جالب نباشد ولی حداقل انتظار ما این است که سایت‌مان را فیلتر نکنند! حدود ۱۰ روزی که یکی از سایت‌های ما فیلتر شده بود متحمل ضرر هنگفتی شدیم که این اتفاق بدون هیچ اخطاری صورت گرفت و فیلترینگ با وجود نمادهای اعتماد صورت گرفته بود!

خنده‌دار است ولی از مسئولین محترم می‌خواهیم که اگر قصد فیلترکردن سرویس‌هایمان را دارند، به خودمان اطلاع بدهند تا سرمایه‌گذاری نکنیم، تا کمتر ضرر کنیم و بتوانیم مدیریت لازم را انجام دهیم ولی این اتفاق نمی‌افتد! فیلترنشدن اتفاقی تنها آرزوی فعلی ماست!

فیلترنشدن فیلترنشن فیلترنشدن فیلترن

1 دیدگاه
  1. مهدی عزیزی می گوید

    امیر حسین خان رهبری پیر خوب اینترنت و فضای مجازی
    موفق باشی

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم