گفتگوی خواندنی با کارشناس ارز دیجیتال؛ از سود و زیان‌های عجیب در بیت کوین تا ارز دیجیتال ملی

ارز دیجیتال یکی از ترندهای روز بسیاری از بازارهای مالی در دنیاست که در کشور ما نیز طرفداران زیادی دارد و توانسته بسیاری از فعالان این بازار مالی را به سودهای آن‌چنانی برساند که حتی با کاهش قیمت این ارزها نیز با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، این سود به زیان تبدیل نشده است!

محمد علیدادی، بنیان‌گذار استارتاپ IR-XE که یکی از فعالان این بازار محسوب می‌شود، هم صحبت ما در آی‌تی‌رسان شد و به سوالات‌مان در زمینه فعالیت استارتاپش و موضوع ارز دیجیتال و ارز ملی پاسخ داد که شما را دعوت می‌کنیم تا این مصاحبه را بخوانید.

ارز دیجیتال ملی و محمد علیدادی

آی‌تی‌رسان: جناب علیدادی در حوزه‌ای کار می‌کنید که برای بسیاری از مردم جذاب و جدید است، لطفا کمی در مورد نحوه فعالیت و حوزه‌های کاری استارتاپ خودتان توضیح دهید.

ما در زمینه مبادله ارز دیجیتال فعالیت می‌کنیم و اکسنچی هستیم که در زمینه ارزهای پرطرفدار مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، تیتر و… فعال هستیم؛ اصولا فروشنده نیستیم و صرفا بستری را برای فروشندگان و خریداران ایجاد می‌کنیم تا بتوانند در یک بستر مناسب به معاملات ارز دیجیتال خود بپردازند.

از جمله کارهایی که برای امن‌تر شدن تالار معاملات خودمان انجام دادیم، احراز هویتی است که انجام می‌دهیم تا خریداران و فروشندگان بدانند که در یک محیط امن فعالیت می‌کنند و همه چیز به صورت شفاف قابل مشاهده است. در سامانه ما خریدار و فروشنده قیمت‌هایی را اعلام می‌کنند که بسته به صلاح‌دید طرفین معامله روی یک قیمت مشخص صورت می‌گیرد.

کیف پول بومی نیز در استارتاپ ما طراحی شده که کاربران می‌توانند با استفاده از این امکان به راحتی خرید و فروش‌های خود را با ده‌ها معامله‌گر معتبر انجام دهند.

آی‌تی‌رسان: بدیهی است که می‌دانید فعالیت و معامله ارز دیجیتال در کشور ما ممنوع بوده و قانون صراحتا به این موضوع اشاره دارد، شما چگونه این مشکل را حل کرده‌اید؟

ممنوع بودن این موضوع درست است ولی با توجه به اخباری که وجود دارد کشور به سمت ارز دیجیتال در حال حرکت است و از جمله این موارد می‌توان به ارز دیجیتال ملی اشاره کرد. همچنین بستری که ما ایجاد کردیم به طور کلی به معاملات ارز دیجیتال در کشور شفافیت می‌بخشد که با بسیاری از معاملات در جاهای دیگر متفاوت است.

یکی دیگر از موضوعات موجود در این زمینه معامله ارز دیجیتال به ریال در سامانه ماست که بسیاری از ایرادات موجود در مورد این ارزها را برطرف می‌کند. به معنای دیگر اینکه فروشنده ارز دیجیتال برخلاف موارد دیگر، با فروش ارز دیجیتال خود ریال دریافت می‌کند و پای دلار و ارزهای دیگر که باعث خروج ارز از کشورمان می‌شود، در میان نیست.

استارتاپ‌های خرید و فروش ارز دیجیتال مانند ما در دنیا کم است که معروف‌ترین این سایت‌ها لوکال بیت کوین است که در دسترس مردم قرار دارد و بسیاری دیگر که البته فیلتر هستند.

آی‌تی‌رسان: آیا با توجه به شرایط فعلی کشور از ارز دیجیتال برای مسائل اقتصادی می‌توان استفاده کرد؟

طبیعتا همین طور است چرا که با توجه به شرایط تحریم‌ها می‌توان روی ارز دیجیتال برای فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد و از این موضوع به بهترین وجه استفاده نمود. البته این اتفاق و سرمایه گذاری گسترده کشور روی ارز دیجیتال نیازمند فرهنگ سازی است که امیدوارم این اتفاق هر چه سریع‌تر رخ داده و ساز و کار مناسبی برای این امر بسیار مهم تعبیه شود.

آی‌تی‌رسان: با توجه به توضیحاتی که ارایه کردید و همچنین حضور فعالتان در الکامپی که گذشت، آیا حمایتی از سوی بانک مرکزی و وزارت ارتباطات یا هر نهاد دولتی دیگر داشتید؟

متاسفانه هیچ حمایتی از ما نشده و نتوانستیم با این ارگان‌ها همکاری داشته باشیم. از سوی دیگر اگر بحث سرمایه گذار در میان باشد، طبیعی است که مورد استقبال ما واقع خواهد شد چرا که سودآوری حوزه ارز دیجیتال بسیار بالاست و منجر به ارز آوری می‌شود. شاید برخلاف تصور بسیاری از مردم که فکر می‌کنند کار روی ارز دیجیتال به معنای خروج گسترده ارز از کشور است، ما معتقدیم که اتفاقا منجر به ارز آوری در اقتصاد کشور خواهد شد.

ارز دیجیتال ملی و محمد علیدادی

آی‌تی‌رسان: به نظر شما ارز دیجیتال ملی موفق خواهد شد؟ آیا فعالان این بازار از این ارز استقبال خواهند کرد؟

ارز دیجیتال ملی در صورتی موفق می‌شود که به بازار آزاد کشور وارد شود و فعالان این بازار بتوانند روی آن معامله کنند! قطعا در صورتیکه این ارز وارد پروسه‌هایی مثل بورس یا هر بازار شفاف دیگری شود، امکان کمک به اقتصاد را دارد و ضرر و زیانی پشت این ارز دیجیتال نخواهد بود.

حتی به نظر می‌رسد که با یک برنامه ریزی درست و هدفمند می‌توان ارز ملی را در بازارهای جهانی عرضه کرد و از این طریق بسیاری از مشکلات فعلی را حل نمود.

آی‌تی‌رسان: شما قطعا می‌دانید که ارز دیجیتال در بانک مرکزی هیچ کشوری مورد قبول واقع نشده و طبیعتا این عدم قبول و اجماع بر آن نشان دهنده مضراتی است که ارز دیجیتال روی اقتصاد هر کشوری دارد، به طور مثال پولشویی‌ها و پرداخت‌های غیرقانونی از این طریق رخ می‌دهد، شما چگونه می‌گویید که ارز دیجیتال برای اقتصاد ما مفید خواهد بود؟

اصولا موضوع ارز دیجیتال و تراکنش‌های آن واسطه پذیر نیست. شما در شبکه بانکی فعلی کشورها به طور مثال برای انتقال 10 میلیون تومان پول می‌بایست به بانک مراجعه کنید و یا از طرق دیگر و به واسطه بانک این انتقال صورت بگیرد ولی در سیستم بلاک‌چین این اتفاق بسیار ساده‌تر است.

یکی از خواص سیستم بلاک‌چین، مالی است و مزایای بسیار بیشتری دارد؛ به طور مثال ارز ریپل در سیستم بانکی استفاده می‌شود و سیستم بانکی پشتیبان این ارز دیجیتال است. این ارز سومین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین و اتریوم است و این نشان دهنده امکان ایجاد ارزهایی است که قابلیت خرید و فروش همانند سهام داشته باشند و از سوی دیگر سیستم بانکی کشورها نیز مشکلی با وجود آن‌ها نداشته و حتی از این طریق منتفع شوند.

در مورد همین ارز ریپل جالب است بدانید که در زمینه نرم افزارهای هوشمند، بیمه، قراردادهای مالی و… ورود کرده و تسهیل ویژه‌ای در این امور ایجاد کرده است.

ارز دیجیتال

آی‌تی‌رسان: صحبت‌های شما بسیار امیدوارکننده است ولی در مقابل تجربه‌های دنیای واقعی متضاد است؛ به طور مثال در ونزوئلا با پشتوانه نفت این کشور به شدت شکست خورده و طبیعتا احتمال شکست این موضوع در کشورما نیز هست!

ببینید این موضوع بستگی به پشتوانه‌ای دارد که ارز دیجیتال نسبت به آن عرضه می‌شود. موضوع نفت ایران با هر جای دیگر متفاوت است، چرا که حتی تهدیدهای موجود در زمینه تحریم نفتی خیلی جدی نیست چرا که وابستگی شدیدی به نفت ایران وجود دارد.

با تحریم‌های صورت گرفته طبیعی است که امکان معامله نفت با دلار وجود ندارد و ما وقتی توانایی فروش نفتمان را داریم که بتوانیم از ارز مورد قبول خودمان استفاده کنیم.

طبیعی است کشورهایی که خواستار نفت ایران باشند، مجبور به استفاده از ارز ملی ما خواهند بود و همین اتفاق منجر به ارزشمند شدن این ارز در بازارهای بین‌المللی می‌شود و بسیاری از مشکلات ما در موضوع تحریم را برطرف می‌کند.

ما محصولاتی مانند زعفران، پسته، فرش و… داریم که در صادرات آن تنها هستیم و یا کفیت این محصولاتمان بسیار فراتر از آنچیزی است که از سوی دیگر فروشنده‌ها عرضه می‌شود، طبیعی است که ما در این موارد دست بالا را داریم و می‌توانیم در موضوع ارز معامله‌گر تعیین کننده باشیم.

ارز دیجیتال ملی و محمد علیدادی

آی‌تی‌رسان: لطفا بفرمایید در حال حاضر چه تعداد ارز دیجیتال داریم، اصولا با این تعداد ارز دیجیتال کار مردم برای خرید سخت نیست؟

در حال حاضر چیزی در حدود 2500 و بالاتر از این عدد ارز دیجیتال داریم که همگی دارای ارزش‌های متفاوتی هستند. بعضی از ارزها قیمتی کمتر از یک سنت دارند و بعضی دیگر اعداد بالا که طبیعتا با آن‌ها آشنا هستید.

آی‌تی‌رسان: بسیاری از مردم با خرید بیت کوین 15 هزار دلاری به امید صعود این ارز دیجیتال و نزولش به زیر 10 هزار دلار ضرر هنگفتی کردند ولی بازار دلار و یورو این‌گونه نیست، اصولا شما این اتفاقات را چطور ارزیابی می‌کنید و راهکار چیست؟

اصلی‌ترین راهکار در این زمینه فرهنگسازی است و ما صرفا با فیلترکردن سایت‌ها ضرر می‌کنیم و این زیان در چشم مردم خواهد رفت. سایت‌هایی که تولید محتوای درستی در این زمینه دارند باید فعال باشند. اصولا باید آموزش‌های مربوط به نحوه ورود و خروج از این بازار، خرید انواع ارز و… به مردم ارایه شود تا آن‌ها بتوانند با یک تصمیم گیری درست و عاقلانه در این بازار کسب سود کنند.

یک نکته مهم دیگر اینکه به طور مثال اگر فردی در همان قیمت 15 هزار دلار خرید کرده باشد با توجه به قیمت 4000 تومانی دلار در آن زمان چیزی در حدود 60 میلیون تومان پرداخت کرده است و در حال حاضر نیز با توجه به دلار حدود 10 هزار تومانی علی‌رغم کاهش قیمت اگر سود نکرده باشد، قطعا ضرر هم نکرده است! پس معامله و سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال یک معامله دو سر سود است چرا که هم از افزایش قیمت خود ارز سود حاصل می‌شود و از سوی دیگر نوسانات نرخ دلار نیز در آن لحاظ می‌شود.

آی‌تی‌رسان: نوسانات ارز دیجیتال حل شدنی هست؟ آیا این بازار با ثبات خواهد شد؟

بله، یکی از برنامه‌های آینده در مورد ارز دیجیتال این است که ثبات در این بازار ایجاد خواهد شد. ارزهای دیجتال در آینده به عنوان پول رد و بدل خواهد شد و این اتفاق یعنی ارزش‌گذاری بسیاری از محصولات با این ارزها که منجر به تحول بزرگی در مورد ارز دیجیتال خواهد شد.

به زودی در بازار بورس آمریکا برای ورود ارز دیجیتال تصمیم گیری خواهد شد که قطعا این اتفاق در ثبات ارزهای دیجیتال موثر خواهد بود. قطعا با ورود به بورس آمریکا دامنه نوسانات نیز کاهش پیدا می‌کند.

آی‌تی‌رسان: نظر شما در مورد این جمله چیست؟ “دوران کسب سود از ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت کوین گذشته است!”

سرمایه گذاری و کسب سود در ارزهای دیجیتال به دو گونه انجام می‌شود: یکی از این دسته‌ها مربوط به ارزهای بالای جدول است که در درازمدت سود خوب و مطمئنی به شما می‌دهند که معروف‌ترین آن‌ها بیت کوین است. دسته دوم ارزهای ارزان قیمت و ناشناخنه‌ای هستند که سود و ضرر ناگهانی دارند به معنای دیگر ممکن است پول شما در یک شب صدبرابر شود و یا اینکه به طور کلی سرمایه خودتان را از دست بدهید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
  1. nima می گوید

    سلام میخواستم ادرس استارتاپ ایشون رو داشته باشم برای تبدیل مقداری ارز دیجیتال چطوری میتونم با استارتاپ ایشون ارتباط برقرار کنم؟؟؟

    ۱

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم