پاسخ به 15 پرسش پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 96 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- رجیستر کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار رجیستر کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، گوشی در گمرک توسط مامورین کشور رجیستری خواهد شد و هنگامی که گوشی به دست شما می‌رسد، تنها باید حق ورودی و هزینه رجیستری را به پست پرداخت کرده و مانند روالی که در بالا توضیح داده شد، رجیستری گوشی خود را فعال کنید.

8- اگر خودم در سفر به خارج از کشور یک گوشی خریداری کنم، چگونه رجیستری می‌شود؟

پاسخ: پاسخ به این سوال کمی دشوار است؛ زیرا قوانین رجیستری برای گوشی مسافری چندین مرتبه دست‌خوش تغییر شده، در گذشته مسافرانی که برای خود گوشی خریداری کرده بودند، هنگام ورود به کشور در فرودگاه به صورت حضوری گوشی خود را در باجه‌های مخصوص، رجیستری می‌کردند و سپس می‌توانستند از گوشی استفاده کنند. در حال حاضر و بر اساس آخرین قوانین، به علت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع مسافران، رجیستری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

معاون فنی گمرک در خصوص آخرین قانون رجیستری گوشی مسافری اعلام کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته، فرایند رجیستری تلفن همراه از اول دی ماه 1399 به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد، به این ترتیب تنها وظیفه مسافران در فرودگاه احراز هویت است که این کار با دستگاه‌های بارکدخوان تنها در یک دقیقه انجام خواهد شد.

در طی این فرایند پیش‌بینی شد که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در این اظهارنامه باید مشخصات گوشی از جمله شماره IMEI درج شده باشد. در ادامه این فرایند نیروهای گمرک، گوشی و پاسپورت را بازدید خواهند کرد و بارکد پاسپورت و IMEI گوشی را با دستگاه بارکدخوان به سیستم منتقل می‌کنند. احراز هویت مسافر با این کار به اتمام می‌رسد و او تا یک ماه زمان دارد تا با ورود به سامانه گمرک نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کند.

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: اگر گوشی تلفن همراه را خود به صورت مسافری وارد کشور کنید یا از طریق پست برای شما ارسال شود، هزینه‌ای معادل با 20 تا 25 درصد قیمت روز گوشی، از شما دریافت خواهد شد.

10- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

11- اگر گوشی پس از یک ماه ورود به کشور رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت و شاید دیگر نتوانید گوشی خود را رجیستری کنید.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

قاچاق گوشی مسافری

13- رجیستری گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

14- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

15- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
591 دیدگاه
 1. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر،
  یه گوشی خریدم که توسط فروشنده از پک پلمپ شده در اورد و گارانتی هم داره بعدا متوجه شدم که گوشی کارکرده،هم مخاطب توش ذخیره هست هم رمز میخواست که کسی نمیدونه چیه و سابقه گوگل و یوتیوب هم کلی سرچ داشته حالا فروشنده گردن نمیگیره میگه من پلمپ باز کردم زنگ بزن به شرکتی که گارانتی کرده،چطوری پیگیری کنم؟با تشکر

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام این موضوع به گارانتی ارتباطی نداره شما گوشی رو از فروشنده خریدین و وظیفه ایشون هست که گوشی رو پس بگیره می‌تونید ازشون شکایت کنید
   اینکه مشکل از گارانتی بوده یا هر چیز دیگری خود فروشنده باید پیگیری کنه به شما ارتباطی نداره

 2. ممد می گوید

  سلام ببخشید من دو هفته س گوشی رو خارج خریدم ولی فعلا نمی خوام ریجسترش کنم می تونید بگید اگه پس از یک ماه ریجستر نشه چه اتفاقی می افته و بعدا امکان ریجستری هست؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   همین حالا هم یه خورده سخته که بخواین خودتون رجیستر کنید باید موقع ورود به کشور اقدام میکردین
   تا یک ماه آنتن داره و بعد از اون دیگه از دسترس خارج میشه انگار که یه گوشی بدون سیم کارت دارین

   موافقم ۱
 3. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید وقتی استعلام گوشی رو گرفتم پیام اومد که این گوشی قبلا با یک سیمکارت روشن شده،ممکنه بخاطر این قضیه در ریجستری گوشی مشکلی پیش بیاد؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید
   به فروشنده بگین انتقال مالکیت بده واستون
   و همچنین اگه بخواین می‌تونید شکایت کنید که گوشی رو قبلا روشن کرده و روی یه سیم کارت دیگه رجیستر شده

 4. MayaSa می گوید

  سلام.گوشی من بصورت مسافری وارد و ریجستری ش تو فرودگاه انجام و ثبت شد. حتی پیامک اومد که دستگاه شما با این شناسه برای این شماره تلفن ثبت شد.
  الان که میخوام برای اولین بار سیم کارت بزارم سرش میاد که سیم کارت شما با منطقه ی تلفنتان مطابقت ندارد !! من باید چیکار کنم ؟

 5. محمد می گوید

  سلام.من یه ایفون خریداری کردم.اصالت دستگاه رو که میگیرم میگه ریجستر شده و قانونی ثبت شده ولی نیاز به کد فعال سازی داره.حالا هرچی با فروشنده تماس میگیرم جواب نمیده .راه حل دیگه ای هست که این کد رو بدست بیارم؟چون اصالت رو که از همتا مگیرم میگه دستگاه بصورت قانونی ثبت شده

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   روی جعبه یا کارت گارانتی معمولا کد فعال سازی هست
   در غیر این صورت باید از فروشنده بگیرید

 6. سحر می گوید

  سلام ، برای من یک ایفون ۸ از آلمان آوردند و نمیدونستیم که بعد از یکماه دیگه نمیشه ریجستر کرد ، الان هیچ کاریش نمیشه کرد ؟؟
  اگر برگردونده بشه آلمان و دوباره توسط کسه دیگه ای وارد ایران بشه و قبل یکماه هم ریجستر بشه ، مشکلش حل میشه ؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   یه سری از افراد میتونن مشکلتون رو حل کنن
   تو پاساژ چارسو به دنبالشون بگردین اما معمولا هزینه زیادی میگیرن ازتون و قابل اعتماد هم نیستن!

   1. سحر می گوید

    من اصفهان هستم و اینجا هم سراغ دارم کسی رو ،ولی چرا قابل اعتماد نیستن ؟ و بعد از پرداخت چنین هزینه ای مشکل واقعا برطرف میشه ؟؟
    ممنونم از پاسخگوییتون …

   2. مجتبی مسکینی می گوید

    میتونن سواستفاده کنن
    بله گوشی رجیستر بشه دیگه مشکلی وجود نداره
    بدون رجیستر هم میتونید از تمام امکانات گوشی استفاده کنید فقط انگار که گوشی بدون سیم کارت هست و نمیشه تماس گرفت یا پیامک زد و از دیتا استفاده کرد

 7. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشیدمن یه گوشی لایودمودارم که سیم کارت نمیخوره گوشی نمایشگاهی میخواستم بدونم احتیاجی به ریجسترکردن هست یاخیر

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خیر
   رجیستر کردن ارتباطی به خود گوشی نداره و فقط برای استفاده از خدمات سیم کارت (تماس، پیامک، دیتا) هست که گوشی‌های دمو اصلا سیم‌کارت نمی‌خورن

   موافقم ۱
 8. ...... می گوید

  سلام من میخوام یه آیفون ۱۱ بدون کارتون بخرم مشکلی نداره از نظر ریجستری؟ فکر کنم قاچاق باشه اگر قاچاق بخرم برام مشکل میشه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   گوشی بدون کارتن رو رجیستری نمیکنن و نمیتونید از خدمات سیم کارتش استفاده کنید (تماس، پیامک، اینترنت گوشی)

 9. علی می گوید

  اگر گوشی که رجیستر نشده باشه و میشه بدون انداختن سیم کارت روش فقط از طریق اینترنت مودم فقط از خدمات wifi گوشی ازش استفاده کرد؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   بله
   رجیستری فقط برای خط تلفن هست و اگه اوکی نشه فقط نمیتونید از خدمات سیم کارت استفاده کنید (تماس، پیام، اینترنت موبایل) باقی موارد گوشی اوکیه

 10. امیر می گوید

  سلام من ۲ روز گوشی خریدم و ریجستری کردم ولی اینترنت گرفتم ولی هر کاری میکنم عمل نمیکنه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام تنظیمات اینترنت رو بررسی کنید

 11. asman می گوید

  سلام من ی گوشی ب صورت اینترنتی گرفتم کد فعال سازی داره حتی ی سال بیمه هست کارت گارانتی داره ولی وقتی میخوام فعال کنم نمبشه و میگه این گوشی ثبت نشده و قانونی نیس و از فلان تاریخ خدمات نمیگیره الان من نمیدونم چیکار کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگر همه چیز قانونی هست و روی کارت گارانتی کد درج شده، چند روز صبر کنید و بعد اقدام کنید معمولا گوشی‌ها رو به صورت گروهی رجیستر میکنن و کمی طول میکشه
   در هر صورت اگه بعد از یک هفته همچنان مشکل داشتین بهتره که از طریق فروشنده پیگیری کنید

 12. مهران می گوید

  سلام من تازگی یه گوشی خریدم هر چقدر به فروشنده میگم کد رو بده هی امروز و فردا میکنه الانم چند ساعتی بیشتر نمونده از مهلت ارسال کد
  میخواستم بدونم اگه بعد از مهلت داده شده بفرستیم کد رو گوشی دوباره کار میکنه یا نه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام وظیفه فروشنده‌اس که همون لحظه فروش گوشی رو رجیستر شده به شما تحویل بده
   منظورتون مهلت یک ماهه‌اس؟
   در هر صورت می‌تونید گوشی رو پس بدین و اگه قبول نکرد به راحتی ازش شکایت کنید

 13. حامی می گوید

  سلام
  یک گوشی گلکسی S20 برای من از آلمان فرستاده شده، ولی خود شخص تابستون میاد ایران برای رجیستری و گمرک، اگر تا اون موقع بدون سیم کارت انداختن گوشی رو استفاده کنم
  مشکلی پیش نمیاد برای رجیستر کردن؟
  ممنون

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   نیازی به شخص نیست و می‌تونید خودتون هم رجیستر کنید (هستن کسایی که واستون انجام بدن)
   اما بدون رجیستری تا یک ماه گوشی‌تون بدون مشکل کار میکنه و بعد از اون نمی‌تونید از خدمات سیم کارت استفاده کنید

   1. Mehran می گوید

    سلام.
    گوشی من j5proهستش از افغانستان امده،اینجا دست کاری اش کردن الان کار می‌کنه اما حافظه اش الکی بدون هیچی پر شده می‌خوام فلش کنم، برای ریجستری یا چیزی دیگه ای مشکل پیش نمیادش،دوباره ریجستری بخوادش؟؟

   2. مجتبی مسکینی می گوید

    سلام
    فلش کردن ارتباطی به رجیستری نداره

 14. Ilyas می گوید

  سلام.من گوشی اوردم و اینکه تو گمرگ چیزی نگفتن….نمی دونم الآن چیکار کنم.سوال من اینه آیا رجیستری گوشی همون فعال سازی گوشی تو سایت همتا هستش یا فرق میکنه؟
  الآن بخوام گوشی رو رجیستر کنم باید برگردم گمرک یا اینترنتی هم میشه؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام عوارض پرداخت بشه و در سامانه ثبت بشه رجیستر شده به حساب میاد
   خیلی نمیدونم در کدوم مرحله هستید اما اینترنتی نیست

 15. سعید کاظم نژاد می گوید

  گوشی تا الان پیام مالک کسی دیگه هست نمیداد الان یهو قفل شده رمز میخواد چکار باید کرد

 16. سحر می گوید

  سلام وقت بخیر من یه گوشی دست دوم خریدم و از طرف خواستم که با *۷۷۷۷# انتقال مالکیت بده کدی که به خط من اس ام اس شده تا چند روز اعتبار داره چون خود گوشی سه روز دیگه به دست من میرسه

 17. محسن می گوید

  سلام میخام یه گوشی بخرم ریجستری هس ولی قاچاقیه میخاستم ببینم امکانش هس بعدن مشکل انتن دهی پیدا کنه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه رجیستر شده که نه مشکلی نیست

   موافقم ۱
 18. ZSH می گوید

  سلام
  من بهمن ماه سامسونگ a21s خریدم و فروشنده گفت هفته ی بعد برای ریجستری بیا هفته ی بعد رفتم که گفت هنوز کد ریجستری نیومده برو هفته ی بعد بیا خلاصه من چند هفته درگیر بود مسرفتم و میومدم تا بالاخره ریجستری شد اما نه به نام سیم کارت خودم اشتباهاً به شماره ی یکی دیگه ریجستری شد. که فروشنده شلوغش کرد و گفت این گوشی دیگه مال تپ نیست و نمیتونی ازش استفاده کنی یا اینکه باید هر ماه یه سیم کارت جدید توش بندازی یا بری صاحب اون سیم کارتی که اشتباهاً وارد شده رو پیدا کنی و شماره رو ازش بخری تا بعدا که خواستی گوشیتو بفروشی به مشکل بر نخوری چون این گوشی به نام تو نیست. من هم رفتم از چند نفر پرس و جو کردم که گفتن باید بری سایت همتا و مشکلتو بگی من هم همینکارو کردم و روز بعدش خودم به شماره پاسخگویی همتا تناش گرفتم تا ببینم چی شد
  که اونا گفتن درست شده و به شماره ی خودت برگشتخ و ریجستری به نام سیم کارت خودته
  در صورتی که هیچ پیامی برای من ارسال نشده بود و پرسیدم چرا پیامی برام ارسال نشد؟ که بهم گفتن اطلاعی نداریم.
  خواستم بدونم میشه کاری کرد تا پیامش هم ارسال بشه ؟ چون واقعا من هنوزم شک دارم که درست شده باشه یا نه
  اینکه پیامش ارسال نشده اشکال نداره ؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام میتونید با خط خودتون از همتا پیگیری کنید ببینید رجیستری شده یانه که نگرانیتون برطرف بشه

   موافقم ۱
 19. سارا می گوید

  سلام آیا اگر انتقال مالکیت تو سط فروشنده به خریدار صورت نگیرد برای خود فروشنده مشگلی پیش میاد ؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   وظیفه فروشنده اس که گوشی رجیستر شده به شما بفروشه
   اگه فورشنده توی فاکتور زده باشه که گوشی بدون رجیستر فروخته، نه مشکلی واسش پیش نمیاد

 20. N.gh می گوید

  سلام وقت بخیر…من ۱هفته ای میشه گوشی A31خریدم فروشنده گفت به اسم مغازه همه ی گوشی هارو ریجستر میکنیم من توجه نکردم..اما وقتی سیم کارتمو گذاشتم پیام از همتا اومده که مالک دستگاه فلان شمارس و…. الان خواستم انتقال مالکیت انجام بدم فکر کردم میشه خودم با وارد کردن کد فعال سازی یا IMEI گوشی رو به نام خودم انتقال بدم..مشکلی پیش نمیاد الان چیکارکنم نیازه برم پیش فروشنده ؟؟؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بله
   باید با خط ایشون به خط خودتون انتقال بدین

 21. کامران می گوید

  سلام من تقریبا ۱سال پیش گوشی خریدم ولی از ریجستری استفاده نکردم میخوام ببینم مشکلی پیش نمیاد؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام متوجه منظورتون نشدم؟

 22. مریم می گوید

  سلام خاهشششن جواب منو بدین

  مالک دستگاه شماره دیگریست
  به دلیل فعالیت همزمان چنددستگاه با این شناسه(IMEI) و جلوگیری از تضییع حقوق مالک،موقتا تا
  ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
  با

  سرویس خواهد گرفت
  جهت استفاده بیش از مهلت فوق،کدفعالسازی را از مالک دستگاه گرفته و باشماره گیری#۷۷۷۷*فعالسازی کنید
  برند:
  Samsung
  مدل:
  Galaxy A10s
  IMEI:

  راهنما:hmti.ir/p02

  این پیام از همتا برام اومده
  من مارسال خریدم رجستری هم کردم چرا باید گوشیه من غیرفعال بشه چیکار کنم خاهشن جواب بدین
  یا فقط ازونایی ک جعل کردن با شناسه من غیر فعال میشه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام ظاهرا گوشی رو انتقال مالکیت ندادین
   کافیه از کسی که خریدین یه کد بگیرین و گوشی رو فعال کنید

 23. یوسف می گوید

  من چند ساعت پیش یه گوشی a21sاز یه فروشگاه معتبر خریدم که کد رجیستر روی جعبه داشت و فروشنده همه اطلاعات رو وارد کرد.۲ ساعت بعد وقتی سیمکارت رو وارد کردم همتا پیام داده که دستگاه جز دستگاه های ثبت شده نیست و از فلان تاریخ سرویس نخواهد گرفت .صبر کنم یا برم پس بدم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   اگه از فروشگاه معتبری گرفتین چند روز صبر کنید چون معمولا گوشی‌ها رو با تعداد بالا میفرستن
   در غیر این صورت پس بدین

 24. امیر ناجی می گوید

  سلام من چندین بار تو سالهای مختلف از آلمان گوشی خریدم که هم آنجا استفاده کردم هم اینجا بدون اینکه ریجیستر کنم ولی الان گوشی poco F2 گرفتم از آلمان که آنجا استفاده میکردم و اینجا هم الان ۲ ماهه دارم استفاده میکنم احتمال اینکه بعدا مشکل پیش بیاد هست که برم ریجیستر کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه رجیستر نکردین احتمالا بعد از یه مدت استفاده به مشکل میخورید

   موافقم ۱
 25. Samu می گوید

  من سیم‌کارت رو اولش روی موبایلی که خریدم فعال سازی نکردم و حالا نمیتونم روی موبایل ازش استفاده کنم.باید چی کار کنم؟

 26. Mohammad می گوید

  سلام من گوشیما ریجستر کردم اما با دو سیمکارت غیر از سیمکارتی که ریجستر کردم دارم از گوشی استفاده می کنم و تا حالا که یک سال گزشته مشکلی پیش نیمده است .ایا اگر بخواهم یک سیمکارت جدید رو گوشی بزارم مشکلی پیش نمیاد؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   تاحالا که بدون مشکل استفاده کردین. رجیستری برای یک سیم کارت انجام میشه و بعد از اون به سادگی می‌تونید انتقال مالکیت بدین، پس اگه مشکلی هم پیش بیاد به سادگی حل میشه کافیه که سیم کارتی که باهاش رجیستر شده رو داشته باشید و از چندتا کد دستوری استفاده کنید تا بشه از سیم جدید استفاده کرد

 27. الهام می گوید

  سلام من دو ماه پیش برام یه گوشی شیائومی از عراق اوردن ریجستر کردم بنام یکی از سیمکارتام زدن الان چن ماه میگذره موقعی ک سیمکارت دیگم رو وارد میکنم نمیاره فقط اون سیمکارتی رو که روش ثبت نام کردم رو میاره چیکارکنم اخه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   قانون رجیستری برای همین بود که گوشی فقط با یک سیم کارت فعال باشه
   اگه میخواین از سیم دیگه استفاده کنید باید انتقال مالکیت بدین که با چندتا کد دستوری و خیلی ساده انجام میشه

  2. زهرا می گوید

   سیم کارتو با قیچی نصف کن

 28. شیرین می گوید

  سلام با رجیستزی ، اطلاعات گوشی ، مثل عکس و فیلم و مخاطبین ، حذف میشن ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام رجیستری ارتباطی به گوشی و اطلاعات درون اون نداره

 29. پونه می گوید

  سلام وقتتون بخیر من خرداد ۹۷ یه گوشی خریدم که فروشنده موقع خرید شماره منو برای فعالسازی و… گرفت که ظاهرا تا امروز هم مشکلی نبود و دستگاه با دو سیمکارتم کار میکنه ،اما امروز که برای فروش گوشیم اقدام کردم ، خریدار برای تغییر مالکیت خواست اقدام کنه دستگاه هیچ کدوم از شماره های منو به عنوان مالک دستگاه نمیشناخت ، با همتا که تماس گرفتم گفت این گوشی در بهمن ۹۶ برای بار اول استفاده شده با یه شماره سیمکارت دیگه (این تاریخ روی جعبه به صورت چاپی به عنوان تایمی که تست شده گوشی نوشته شده ) اصالت دستگاه رو هم توی همتا چک کردم مشکلی نداره قانونی ثبت شده . الان من باید چیکار کنم ؟

 30. مریم راجی می گوید

  من گوشی خریدم ۶ سال پیش از یک شهر دیگه امروز گوشیم کلا خاموش شد رفتم موبایل فروشی میگن صد تومن بدین راه اندازی کنیم میگن باید شماره سریال گوشیتون رو بزنیم تافعال بشه براتون اگر امکانش هست راهنمایی کنید چطور میتونم از جای دیگه فعالش کنم ممنون از لطفتون

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   گوشی‌های قدیمی نیازی به رجیستری ندارن
   با همون سیم کارتی که روش بوده هیچ مشکلی واسش پیش نمیاد و اگه می‌خواین سیم کارت رو عوض کنید باید انتقال مالکیت بدین که خیلی ساده و با چندتا کد دستوری قابل حله

 31. سفید می گوید

  سلام سیمکارتی که باهاش رجیستری کرده بودم ایرانسل بود که از مالکیتم خارجش کردم و الان بعد از یکسال که خواستم گوشی رو روشن کنم متوجه شدم، تماس گرفتم پشتیبانی ایرانسل میگه دیکه صادر نمیشه از دایره فروش خارج شده میشه راهنماییم کنید چیکار باید بکنم؟

  موافقم ۱
 32. امیر محمدی می گوید

  سلام
  میخوام گوشی دست دوم بخرم خواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد البته اگه ریجستری کنه
  چون من قبلا یه گوشی خریدم ریجستری شد ولی wifa کار نمی‌کرد
  نقطه اتصالشم روشن میکردی به کسی وصل نمیشد

  موافقم ۱
 33. امینی می گوید

  سلام ببخشید من یه گوشی یه ماه پیش برام فرستادن ویک ماه هم ازش استفاده کردم الآن غیر فعال شده چیکارمیتونم بکنم؟!

 34. ali می گوید

  سلام ببخشید من دیشب یک گوشی خریدم ولی ریجستر نشد نوشته غیر قانونی ولی فروشنده میگه بعد از چند روز درست میشه
  imeiگوشی رو باگارانتیش چک کردم باهم مطابقت داشتن الان چیکار کنم صبر کنم یا شکایت کنم؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگر از جای معتبر خریده باشید مشکلی وجود نداره و معمولا کد رجیستری همراه با دستگاه هست که می‌تونید استفاده کنید

   موافقم ۱
 35. علیرضا می گوید

  سلام من یه گوشی سامسونگ a21s دو روز هست گرفتم برام پیام اومده که دستگاه زیر جزع دستگاه های ثبت شده نیست بردم دوباره پیش گوشی فروش میگه تا دو هفته دیگه بیا اینجا تا مالکیت با ریجستری کنم میگه گوشی های سامسونگ همین جورین آیا درست است یا نه

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام رجیستری ارتباطی با نوع گوشی نداره
   بهتره که گوشی رو پس بدین

   موافقم ۱
 36. zahra می گوید

  کد رجیستری گوشی من کامل پریده باید چیکار کنم
  🙁

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 37. Helma می گوید

  سلام من سه روزی هست گوشی خریدم اما کد یکبار مصرفشو گم کردم ، حالا چیکار کنم تا کی میتونم ازش استفاده کنم، کی غیرفعال میشه، اصلا برای اینکه کد یبار مصرفشو بگیرم راهی وجود داره؟؟؟؟؟

 38. مهدی می گوید

  با سلام .
  من برام یه گوشی هدیه آوردن از آلمان ولی هنگام ورود نمی‌دونستن مشخصاتش و باید تو فرودگاه بدن و ثبتش کنن . اول اینکه الان چیکار میتونم بکنم تا بشه رجیستریش کرد؟
  دوم، اگه سیم‌کارت توش نباشه و روشن بشه و فقط بازی نصب کنن و از بازی‌اش استفاده کنن بازم گوشی رجیستری میخواد؟ سپاس

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 39. ایزدی می گوید

  سلام من یک گوشی نو خریداری کرده ام و ریجستری شده است اگر بخوایم آن را عوض کنیم آیا میشود؟و اگر میشود چقد از قیمتش می افتد؟

 40. محمد صالح می گوید

  سلام من یه گوشی A12خریدم ریجستری نمیشه پیامک اومده که میگه غیر قانونی است الان رفتم پیشه فروشنده میگه چون تازه دو هفته است اومده میگه تا سه روز صبر کن اگه نشد بیا پس بده الان من چیکار کنم میشه راهنمایی کنید نگه دارم یا نه؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه گوشی رو از جای معتبر گرفتین کد رجیستری روی جعبه اون هست در غیر این صورت بهتره که پس بدین

 41. مازیار می گوید

  سلام بنده ساکن منطقه ازاد کیش هستم و گوشی بدون رجیستر خریداری کردم، از اونجایی که سیمکارت منطقه آزاد نیازی به رجیستری نداره و غیرفعال نمیشه، آیا اگر سیمکارت منطقه ازاد رو بندازم و بعد از مدتها تصمیم به رجیستری تلفنم بگیرم و با سیمکارت همراه اول استفاده کنم به مشکل برمیخورم یا خیر؟

 42. اکرم می گوید

  من گوشی A۲۱ خریده ام و می خواهم ریجستری کنم می خواستم بدونم که برای ریجستری یک میخواهیم سیمکارت را وصل کنیم مثل ایرانسل حالا بعد ریجستری فقط برای این گوشی باید با این شماره کارکرد یعنی نمیشه بعد ریجستری سیم‌کارت عوض کرد؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   برای تغییر سیم کارت باید انتقال مالکیت بدین

 43. امیر می گوید

  سلام من یک گوشی از مشهد خریداری کردن وگوشی ریجستری شرکته که الان بعداز تقریبا یک ماه یک پیامک اومده که گوشی نا ۳۰\۱۱ فعال و بعداز این تاریخ قفل میشد مشکل این گوشی چیست؟ , ممنون

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   این گوشی رجیستر نشده
   اگه از جای معتبر خریدین احتمالا روی جعبه گوشی اطلاعات و رمز بای رجیسترس هست که باید خودتون اقدام کنید

   موافقم ۱
 44. Arshia می گوید

  سلام اگر ما گوشی امان را که ریجستر شده را reset factory کنیم باید دوباره ریجستر کنین؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   رجیستری ارتباطی با گوشی شما نداره و با ریست فکتوری، فلش زدن و… پاک نمیشه

   1. علی باغگر می گوید

    با عرض سلام.خدمت شما ما اگر ما گوشی رجستر شده را بزنیم راه اندازی دوباره یا همان(بازگشت به تنظیمات کارخانه)ایا مالکیت از بین میرود

    موافقم ۱
    مخالفم ۱
   2. علی باغگر می گوید

    با عرض سلام.خدمت شما ما اگر ما گوشی رجستر شده را بزنیم (بازگشت به تنظیمات کارخانه)ایا مالکیت از بین میرود

   3. مجتبی مسکینی می گوید

    سلام خیر این دو مورد ارتباطی با هم ندارن

 45. مهران می گوید

  اگر بخواهیم یک سیم کارت را به مدت ۲ روز داخل گوشی بزاریم و ریجستر نباشد گوشی به مشکل میخورد

  موافقم ۴
 46. سینا می گوید

  سلام ببخشید من می‌خوام روی گوشی خودم که از اول با نام خودم ریجستری شده به سیم‌کارت دیگه با نام فرد دیگه ای بذارم آیا لازمه که انتقال مالکیت به نام فرد سیم‌کارت جدید بدم؟؟؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بله
   رجیستری برای یک خط هست و در صورت تغییر سیم‌کارت باید انتقال مالکیت بدین

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
 47. فرزین می گوید

  من گوشی را شب گذشته خریدم . موقع ریجستر میزنه ااین گوشی فبلا بارشماره تلفن دیگری ریجستر شده در صورتی که من پلپ خریدم چکار باید بکنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   اگه از فروشگاه معتبری خرید نکردین احتمال اینکه خودشون پلمپ کرده باشن هست!
   بهتره که از فروشنده بخواین گوشی آک بهتون بده این مدل احتمالا توسط خود فروشنده رجیستر شده و میتونید بهش بگین که انتقال مالکیت بده اما در حالت کلی این گوشی آک نیست!

 48. میثم می گوید

  سلام یه اشنایی c5 داشت السیدیش شکس داد به من منم همونجوری خطم رو روش انداختم زنگ زدم دیدم کار میکنه حالا بعد یک سال درستش کردم خزم روش انداختم انت نمیده اصلا و یه پیامکک که همون سال برام اومده بود گفته از فلان تاریخ سرویس نخواهد گرفت خواهش میکنم راهنماییم کنید خواهش میکنم🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 49. AXHX7 می گوید

  سلام خسته نباشید آنتن سیم یک گوشیم قطع شده به دلیل ریجستری نشدن حالا میشه برش گردوند

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 50. رامین می گوید

  اسلات، ایرلاین،پروسه، رجیستری و..!!!

  چرا فارسی این واژه ها را نمی نویسید؟

  موافقم ۶
  مخالفم ۱۶

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان