پاسخ به 15 پرسش پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 96 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- رجیستر کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار رجیستر کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، گوشی در گمرک توسط مامورین کشور رجیستری خواهد شد و هنگامی که گوشی به دست شما می‌رسد، تنها باید حق ورودی و هزینه رجیستری را به پست پرداخت کرده و مانند روالی که در بالا توضیح داده شد، رجیستری گوشی خود را فعال کنید.

8- اگر خودم در سفر به خارج از کشور یک گوشی خریداری کنم، چگونه رجیستری می‌شود؟

پاسخ: پاسخ به این سوال کمی دشوار است؛ زیرا قوانین رجیستری برای گوشی مسافری چندین مرتبه دست‌خوش تغییر شده، در گذشته مسافرانی که برای خود گوشی خریداری کرده بودند، هنگام ورود به کشور در فرودگاه به صورت حضوری گوشی خود را در باجه‌های مخصوص، رجیستری می‌کردند و سپس می‌توانستند از گوشی استفاده کنند. در حال حاضر و بر اساس آخرین قوانین، به علت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع مسافران، رجیستری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

معاون فنی گمرک در خصوص آخرین قانون رجیستری گوشی مسافری اعلام کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته، فرایند رجیستری تلفن همراه از اول دی ماه 1399 به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد، به این ترتیب تنها وظیفه مسافران در فرودگاه احراز هویت است که این کار با دستگاه‌های بارکدخوان تنها در یک دقیقه انجام خواهد شد.

در طی این فرایند پیش‌بینی شد که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در این اظهارنامه باید مشخصات گوشی از جمله شماره IMEI درج شده باشد. در ادامه این فرایند نیروهای گمرک، گوشی و پاسپورت را بازدید خواهند کرد و بارکد پاسپورت و IMEI گوشی را با دستگاه بارکدخوان به سیستم منتقل می‌کنند. احراز هویت مسافر با این کار به اتمام می‌رسد و او تا یک ماه زمان دارد تا با ورود به سامانه گمرک نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کند.

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: اگر گوشی تلفن همراه را خود به صورت مسافری وارد کشور کنید یا از طریق پست برای شما ارسال شود، هزینه‌ای معادل با 20 تا 25 درصد قیمت روز گوشی، از شما دریافت خواهد شد.

10- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

11- اگر گوشی پس از یک ماه ورود به کشور رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت و شاید دیگر نتوانید گوشی خود را رجیستری کنید.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

قاچاق گوشی مسافری

13- رجیستری گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

14- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

15- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
694 دیدگاه
 1. Parya می گوید

  سلام ببخشید. خواهر من از انگلیس برام ۱۲promax فرستاده ولی ریجستر. میگه نشده. و رو گوشی هم رمز داره اپل ایدی هم نداره الان نمیدونم چیکار کنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام توی فرودگاه باید برای رجیستری اقدام میشد
   اگه نشده خودتون به صورت قانونی نمیتونید کاری بکنید

 2. علی می گوید

  سلام یکی از اقوام گوشی خریده و فراموش کرده ریچستزی کنه و آنتنش رفته چکار باید بکنه؟

  1. سعید صانعی می گوید

   باید از سامانه همتا برای رجیستری اقدام کنه

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
 3. یوسف کنعانی می گوید

  سلام خسته نباشید داداش من گوشیمو به یه نفر فروختم انتقال مالکیت ندادم پولشو هنوز نداده بعد سه ماه یه پیامک اومده بهش که گوشیش پنج روز دیگه قطع میشه اگه قطع بشه بیاره پولشو بده میتونم بازم راه اندازیش کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام قوانین خیلی مشخص نیستن و بهتره که کار به اونجا نرسه اما در کل انتقال مالکیت بدین نباید مشکلی پیش بیاد

 4. یوسف کنعانی می گوید

  سلام خسته نباشید داداش من گوشیمو به یه نفر فروختم انتقال مالکیت ندادم پولشو هنوز نداده بعد سه ماه یه پیامک اومده بهش که گوشیش پنج روز دیگه قطع میشه اگه قطع بشه بیاره میتونم بازم راه اندازیش کنم

 5. ناصری می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من مجدد پیام میدم خدمتون
  سوالی داشتم در مورد اینکه امروز گوشی گرفتم و شماره تلفن خودمو جهت فعال کردن اشتباه وارد کردم. کد فعال شدنم رفت برای یه شماره دیگه و متاسفانه کد تایید رو برام ارسال نکردن که گوشی به اسم خودم فعال بشه…الان بنظرتون به اسم کسی دیگه ای فعال شده مشکلی پیش میاد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام به همتا مراجعه کنید

 6. ناصری می گوید

  سلام من امروز گوشی گرفتم موقه فعال سازی که شماره سیم کارت خودمو دادم، یه عددشو اشتبا نوشتم و کد فعال سازی رفت به یه شماره دیگه، تماسم گرفتم اما طرف فکر میکرد کلاهبرداری و هکر ایناست کد رو برام نفرستاد. الان من بخوام سیم کارت خودمو بندازم مشکلی پیش میاد؟

 7. محمد می گوید

  سلام من یک گوشی خریدم اینترنتی و روش گارانتی داشت و نوشته بود ریجستری شده و قانونی اما وقتی استعلام اصالت گرفتم گفت غیرقانونی و ریجستری فعال نمیشه زنگ زدم میگن هنوز ثبت نشده تو سامانه یک هفته صبر کن درست میشه؟ایا همچین چیزی هست اصلا؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   بله درست گفتن اگه گوشی رو از جای معتبر با گارانتی خریدین و کد فعالسازی دارین چند روز صبر کنید و بعد تست کنید

   موافقم ۱
   1. آرمین می گوید

    سلام بنده امروز یک گوشی از دیجی کالا خریدم با گارانتی هما تلکام. جعبه پلمپ و وقتی اصالت استعلام میگیرم پیام میاد شناسه دستگاه شما قانونی نیست و در شبکه سرویس همراه نخواهد گرفت امکان داره رجستری صورت بگیره یا مرجوع کنم

    1. مجتبی مسکینی می گوید

     سلام زنگ بزنید و مشکل رو بگید به دیجی کالا که ثبت بشه واستون
     اما در کل گوشی‌‌هایی که تازه تاریخ گارانتی‌شون شروع شده باید چند روز صبر کنید تا رجیستری‌شون ثبت بشه
     یعنی به احتمال فراوان چند روز دیگه مشکل حل شده و ریجستری میشه

 8. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید من یه ایفونx دارم وقانونی بود چند روز پیش بردش سوخت و روش برد نو انداختن حالا براش پیام میاد که گوشی شما غیر قانونی وارد شده وتا ۳۰ روز فرصت دارید که تو گمرک ریجسترش کنید الان باید چی کار کنم ؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید
   به تعمیرکار بگین سریال قبلی رو روی گوشی ست کنه
   به عنوان تعمیری هم میشه توی همتا ثبت کرد اما در کل بدین تعمیرکار اوکی کنه

 9. داود می گوید

  با سلام من یه گوشی از دیجی کالا خریدم که وقتی دستم رسیدم پلمپ بود ولی وقتی پلمپو باز کردم دیدم کارت گارانتی توی جعبه هست و با یک شماره ای ۹۷۱۸۰۰۴۲۲+ بمدت۵دقیه تماس برقرار شده،میخواستم بدونم این داستانش چیه ایا گوش دست دوم هست یا مشکل خاصی دارد و این شمارهی هست ممنون مبشم

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، این مورد رو با پشتیبانی گارانتی در میان بگذارید

 10. صالح می گوید

  سلام وقتتون بخیر یکی از فامیل هامون از کشور سوئد تقریبا ۱.۵ ماه پیش وارد ایران شده و برام گوشی آیفون ۸ آورده و قبلا هم خودش تو ایران با سیم کارت همراه اول و هم تو سوئد استفاده اش کرده اما امروز که گوشی رو بعد از ریست کردنش داد به من و من وقتی سیم کارت خودم رو انداختم رو گوشی بعد از چند دقیقا دیگه سرویس نداد بعدش رفتم استعلام گرفتم با کد ۱۵ رقمی بعدش اس ام اس اومد که گوشی غیر قانونی وارد شده و باید رجیستر بشه الان سوالم اینه پس چطور فامیلمون با سیم کارت خودش به مدت ۱ سال تمام تو ایران خودش استفاده کرده ؟
  سوال دیگه ام اینه که الان بعد از اینکه ۱.۵ ماه از اومدنش از خارج میگذره من چکار میتونم بکنم و تکلیفم چیه و دیگه امکانش نیست گوشی رجیستر بشه ؟(باتوجه به اینکه مهلت ۳۰ روز تموم شده ) و اگر امکان رجیستر کردنش هست چطور میشه رجیسترش کرد

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه قبلا تو ایران بوده و رجیستر شده فقط کافیه با خط ایشون به خط خودتون انتقال مالکیت بدین
   تنها راه قانونی برای رجیستری موقع ورود به کشور و ثبت در گمرک هست

 11. جعفر حیدری می گوید

  سلام.
  این پیام بود:

  دستگاه زیر قانونی است ولی به دلیل عدم فعالسازی از این تاریخ سرویس نمی گیرد.کدفعالسازی را از فروشنده دریافت و باشماره گیری#۷۷۷۷*فعالسازی کنید
  برند:
  Samsung
  مدل:
  Galaxy M12
  IMEI:
  ۳۵۲۵۵۴۲۰۶۱۷۶۳۷۲
  راهنما:
  hmti.ir/05
  مرکز تماس:۰۹۶۳۶۶

  1. سعید صانعی می گوید

   به این ترتیب، دستگاه شما به هر دلیلی هنوز فعال‌سازی نشده، به همون فروشنده مراجعه کنید، از اونجاییکه میگید میشناسیدش موضوع رو بهش بگید، تا گوشی رو دوباره فعال سازی کنه براتون
   البته اگرگوشی قانونی باشه و گارانتی داشته باشه، روش جعبه گوشی یا روی کارت گارانتی کد فعال ‌سازی رو زده، خودتون هم میتونید با اون کد گوشی رو فعال کنید.
   راهنمای فعال سازی در این لینک هست- hmti.ir/05

 12. جعفرحیدری می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید.
  ببخشیدمن یک گوشی خریدم.ازفروشنده معتبرم که همیشه ازش گوشی میخرم.درحضورخودم فعال سازی کردن گوشی رو،تمام مشخصات گوشی و مشخصات روی کارتن هم درسته ومطابقت داره.همون روزاول پیام اومدگوشی شماقانونی است،وکدفعال سازی روازفروشنده بگیریدوفعالسازی کنید…
  دیشب ولی سیمکارتی که باهاش فعال سازی کردن گوشی رو،آنتنش رفت،قبلش پیام اومد که ازحالابه بعدسرویس نمیدن به اون خطم و بعدشم آنتنش رفت.ولی روسیم کارت ٢قشنگ جواب میده همه چی،پیامک،تماس،اینترنت،…!
  الان چیکارباید بکنم؟
  تشکرفراوان…

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، ممکنه خود سیمکارت شما دچار مشکل شده باشد.
   دقیقا بگید اون پیامی که قبل از کار افتادن سیمکارت براتون اومد چی بود؟

   موافقم ۲
 13. Mohammad می گوید

  سلام خسته نباشید
  من می خوام گوشی ایفون ۸ بگیرم از طریق برنامه دیوار بعد گوشی ریجستر شده هست یعنی میشه ب نام خودم ثبت کنم یعنی میشه انتقال مالکیت داد
  و
  میشه بگین ریجستر یعنی چی
  میشه بگین برام

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه گوشی رجیستر شده هست که حتما موقع خرید از فروشنده بخواین همون لحظه به سیم کارت شما انتقال مالکیت بدن
   همین

 14. Mohammad می گوید

  سلام خسته نباشید
  من می خوام گوشی ایفون ۸ بگیرم از طریق برنامه دیوار بعد گوشی ریجستر شده هست یعنی میشه ب نام خودم ثبت کنم یعنی میشه انتقال مالکیت داد

 15. Sli می گوید

  سلام من یک گوشی تک سیم کارت دارم که با یک سیم کارت ثبت شده ولی وقتی یک سیم کارت دیگر از خودم میگذارم پیام میده که این گوشی با سیم کارت قبلیم ثبت شده و امکان استفاده با سیم کارت جدید رو ندارم با این که هر دو سیم کارت به نام خودم است چطور میتونم با هر دو سیم کارت ازش استفاده کن

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام از طریق همتا اقدام کنید و با استفاده از گزینه انتقال مالکیت به خط جدیدی که می‌خواین انتقال بدین
   لازم هم نیست که حتما به اسم خودتون باشه

 16. علیرضا می گوید

  سلام من یک گوشی تک سیم کارت دارم که با یک سیم کارت ثبت شده ولی وقتی یک سیم کارت دیگر از خودم میگذارم پیام میده که این گوشی با سیم کارت قبلیم ثبت شده و امکان استفاده با سیم کارت جدید رو ندارم با این که هر دو سیم کارت به نام خودم است چطور میتونم با هر دو سیم کارت ازش استفاده کنم.

 17. میثم می گوید

  سلام من ی گوشی قسطی خریدم ی پیامک دیشب اومد که رجیستری باید بشه الان فطع شده رجیستریش کنم دوباره وصل میشه؟

  1. سعید صانعی می گوید

   بله

 18. علی نیکرام می گوید

  درود من اینترنتی یک گوشی خریدم فروشنده نوشته بود کد IMEI را به یک شماره پیامک کنید تا کد فعال سازی براتون ارسال بشه . من متاسفانه دوبار کد IMEI را اشتباه پیامک کردم حالا دیگه هیچ جوابی از سامانه ای که فروشنده اعلام کرده بود برام نمیاد

 19. سعید می گوید

  سلام
  گوشی هایی که خرید از سایت خارجی هست و با پست میاد ریجستری میشن؟ هزینه ریجستری متفاوت هست یا همونه؟ (معافیت مالیاتی یا هزینه اضافه ای چیزی ) ممنون

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   بله رجیستر میشه و موقع تحویل میتونید هزینه‌ها رو بپردازید
   هزینه‌ها هم همونه و فرقی نداره

 20. علی می گوید

  سلام.من یک کد فعال سازی دارم که با یکی دیگه سیمکارت ثبت شده.الان میتونم دوباره از اون کد برای یکی دیگه سیمکارت استفاده کنم؟
  و یه سوال دیگه اگه مورد بالا انجام نشه،چون به سیمکارت اول دسترسی ندارم برای انتقال مالکیت (سیمکارتی که گوشی روی اون ثبت شده)چگونه سیم کارت جدیدو ثبت‌ کنم؟؟؟آیا میشه یا حتما باید سیم کارتی که ثبت شده باشه؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام کد فعالسازی یکبار مصرفه
   باید حتما خط قبلی باشه که انتقال مالکیت بدین

 21. ایمان می گوید

  سلام
  من یک گوشی برای کسی خریدم ولی الان نیست تا باسیمکارت خودش ریجیستر کنم ایا امکانش هست سیم کارت خودم رو بزارم روی گوشی وروی سیم کارت اون فرد ریجیستر کنم؟ یعنی برای ارسال شماره شماره اونو بدم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام روی سیم کارت خودتون ثبت کنید بعدا به خط ایشون انتقال مالکیت بدین

   موافقم ۱
 22. مهدی می گوید

  سلام وقتتون به خیر خواستم ببینم که میشه گوشی که از کارخانه وارد بازار میشه گوشی خراب باشه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام کاملا خراب که نه اما احتمال اینکه نقص داشته باشه هست

 23. علی می گوید

  سلام خواستم ببینم میشه گوشی بخریم و بدون سیم کارت ازش استفاده کنیم یعنی همیشه از وای‌فای استفاده کنیم این گوشی بعد از چند وقت قطع نمیشه مشکلی برایش پیش نمیاد

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد
   گوشی رجیستر نشده دقیقا شبیه به یک گوشی بدون سیم کارت هست

   موافقم ۱
 24. رضا می گوید

  سلام میشه با یه سیم کارت دوتا گوشی ریجیستری کرد ؟؟
  یا وقتی دومی رو ریجیستری میکنیم اولی دیگه نمیشه میپره ؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اصلا با سیم کارت گوشی رو رجیستر نمیکنن

 25. مهدی می گوید

  سلام من یک تبلت دارم اینترنتی درست بو ولی بعدش اینترنت کار نمی‌کرد و حتی به کسی هم نمی‌تونستم زنگ بزنم رفتم موبایلی گفت بخاطر طرح رجیستر هست آیا درست گفتن؟

  1. سعید صانعی می گوید

   بله طرح رجیستری تبلت‌ها از اواخر شهریور اعمال شده و اگر طی ماه مرداد و شهریور با تبلتتون به کسی زنگ یا اس‌ام‌اس ندادین، اون تبلت در سامانه رجیستری ثبت نشده، الان باید از طریق سامانه همتا پیگیری کنید

 26. امین مولائی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  مبلغ ریجستری اپل واچ سری هفت رو چجوری میشه محاسبه کرد که چند هزارتومان میشه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام وقت بخیر
   رجیستری برای دستگاه‌های سیم کارت خور هست

 27. محمد می گوید

  سلام ببخشید من یک گوشی آکبند خریدم که از خارج از کشور خریداری شده.من این گوشی رو ریجستری هم کردم وپیام قانونی بودن وثبت نام هم از همتا اومده ولی روی جعبه سریال گوشی روزدن که وقتی کد ستاره مربع صفر ۶ مربع رو میزنی کدی که نشون میده با کد روی جعبه یکی نیست کدی که داخل گوشی خورده با کد روی جعبه یکیه.
  آیا بااین حال که ریجستری انجام شده موقع فروش به مشگلی بر نمیخورم؟؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   شما احتمالا گوشی رو دادین بیرون واستون رجیستری کنن و ایشون از یه سریال ریجستر شده برای گوشی استفاده کرده و در واقع گوشی خودتون رجیستر نشده!
   تا دیر نشده میتونید اقدام کنید و ازشون شکایت کنید کارشون در واقع کلاهبرداری هست
   ممکنه مشکلی واستون پیش نیاد اما در آینده به احتمال فراوان گوشی غیرفعال میشه یا … در هر صورت الان گوشی شما رجیستر نشده

 28. جانقربان می گوید

  سلام برای من یک گوشی از کانادا هدیه آوردن ولی در فرودگاه رجیستر نشده آیا اگر خودم در سفر به ترکیه این گوشی را مجدد وارد کشور کنم امکان رجیستر در فرودگاه را دارم

  موافقم ۲
  1. سعید صانعی می گوید

   اگر الان در ایران روش سیمکارت نندازید، بله در سفر بعدی میتونید رجیستر کنید

 29. مینا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یک گوشی ایفون ۱۲ پرومکس بدون ریجستری دارم که وقتی بردمش پیش گوشی فروشی بهم گفتن هزینه ریجستریش زیاد میشه و صبر کنم تا یک هفته دیگه ک ۱ ماه مهلت ریجستری تموم میشه و بعد برم ریجستری کنم با هزینه کمتر ، آیا درست گفتن بهم؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام وقت بخیر
   نباید بدون رجیستری می‌خریدین
   رجیستری در حال حاضر به صورت قانونی فقط موقع ورود به کشور ممکنه
   هزینه اون هم حدودا ۱۵-۱۶ درصد از قیمت خود گوشی هست

 30. مهدی می گوید

  میشه از گوشی ریجیستر نشده استفاده کنیم و سیمکارت بندازیم و یکماه بعد قطع بشه و با سیمکارت دیگه استفاده کنیم ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   خیر نمیشه

 31. حامد می گوید

  سلام. من یک گوشی ایفن گرفتم و در بدو ورود به کشور در گمرک اظهار کردم اما سیم کارت نگذاشتم روی گوشی. به دلیل کار و قبل از اتمام مراحل رجیستری (پرداخت گمرکی و ثبت در همتا) دوباره از کشور خارج شدم.و تا ۲ ماه دیگر به کشور برنمیگردم. الان در مالزی هستم و سیم کارت ایرانسل را روی گوشی گذاشتم. اما الان وقتی به سایت گمرک برای تکمیل کار رجیستری مراجعه میکنم پیام میده که در سامانه مرچنت ثبت نشده. از طرفی کارمند گمرک میگوید که ثبت شده و باید سیم کارت ایران را روی گوشی بگذارید. اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. اسماعیلی می گوید

  با سلام
  دیروز یک دستگاه ایفون ۱۰ بصورت مسافری با کد روی جعبه رجیستر کردم و امروز مالیات انرا پرداخت کردم
  وقتی با همتا چک کردم متو جه شدم که کد emei دستگاه را اشتباه دادم و پول را هم پرداخت کردم درحقیقت هم پول پرداخت کردم و هم دستگاه فقط یکماه اعتبار دارد
  لطفا راهنمایی فرمایید که چکار می توانم انجام دهم

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، در این خصوص با پشتیبانی سامانه همتا تماس بگیرید و مشکل رو توضیح بدید

 33. پوریا می گوید

  سلام
  یکی از دوستان من برایم گوشی هدیه اورده ولی گوشی خودش رو یکبار رجیستری کرده از وقتی که برگشته. میخواستم بدونم میتونه الان گوشی که هدیه خریده رو هم رجیستری کنه؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   هر شخص در سال فقط یک دستگاه رو میتونه رجیستر کنه

 34. سارا می گوید

  سلام من سیم کارت گوشی خودم با گوشی برادرم عوض کردم و بعد چند روز کاملا آنتن گوشی رفته و اسمس اومده که دستگاه از این تاریخ سرویس نخواهد گرفت جهت استفاده از دستگاه کد فعال سازی را از مالک گرفته شود گوشی جفتمون قبلا ریجستری شده‌ بود

  دوباره میتونم آنتن گوشیمو برگردونم درست میشه؟؟؟؟

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، شما باید در سامانه همتا انتقال مالکیت بزنید تا سیمکارت برای گوشی جدید فعال بشه

   موافقم ۱
 35. صادق می گوید

  سلام من ی گوشی ازفنلاند برام اوردن تو فرودگاه برام ریجستر کردن اما بازم سیم کارت میندازم میگه سیم کارت با منطقه گوشی مطابقت نداره چیکار میتونم بکنم

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه گوشی تحت اپراتور باشه فقط با همون اپراتور جواب میده
   اگه مشکلتون تو ایران هست که خب باید بعد از ثبت در فرودگاه هزینه‌های رجیستری رو پرداخت کنید و کد فعالسازی بگیرید

   موافقم ۱
 36. Tara می گوید

  سلام وقتتون بخیر من سیم کارت گوشیمو در آوردم الان گوشیم بدون سیم کارت هست تا چند روز مهلت دارم بدون سیم کارت نگهش دارم که برای گوشی و سیم کارت مشکل پیش نیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام از زمانی که گوشی وارد شبکه شده (یعنی سیم کارت روش گذاشتین) به مدت یک ماه تایم دارید برای رجیستری
   ارتباطی به سیم کارت روی گوشی باشه یا نباشه نداره
   برای گوشی و سیم کارت هم اتفاقی نمیفته فقط دیگه گوشی وارد شبکه نمیشه و آنتن نداره همین

   موافقم ۱
 37. سالار می گوید

  سلام ببخشید من گوشی پوکو ایکس ۳ پرو ۵ روز پیش گرفتم تو مغازه میخواس فعال سازیش کنه ارور میداد که قانونی نیس . تماس گرفتند گفتن چون تازه وارد هنوز ثبت نشده . گفتن یه هفته دیگه امتحان کن. دوباره زدم ارور داد. چ کنم؟؟

  موافقم ۳
  1. سعید صانعی می گوید

   اگر گوشیتون کارت گارانتی و کد فعال سازی از شرکت‌ها معتبر دارد، چند روز دیگر صبر کنید، اگر ثبت نشد گوشی رو پس بدید

 38. محمدی می گوید

  سلام من یه گوشی خریدم برنامه شادروش نصب کردم
  خواستم بدونم الان اگه برم واسه رجیستری شادیاواتسابم پاک میشه؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   رجیستری گوشی‌های گارانتی‌دار به راحتی و کمتر از یک دقیقه زمان می‌بره فقط کافیه کد فعالسازی رو داشته باشید و از سامانه همتا اقدام کنید و این موضوع هیچ ارتباطی به گوشی یا محتوای درون اون نداره و اتفاقی واسشون رخ نمیده

 39. حسام می گوید

  سلام
  من میخواستم مهاجرت کنم میتونم اینجا گوشی بدون ریجستری بخرم و اونجا ازش استفاده کنم؟ مشکل آنتن براش پیش نمیاد؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام رجیستری برای ایران هست و اتفاقی هم برای گوشی رخ نمیده
   هر کشوری قوانین خودش رو داره و میتونید اونجا طبق قوانینشون استفاده کنید

 40. هلیا می گوید

  سلام من گوشی اندروین هواوی هانور رم فکتوری ریست کردم. سیم کارت هم روش بود . حالا سوالم اینجاست که اگه این سیم کارت رو روی گوشی دیگه ای بزنم ، داخلش اطلاعات مخاطب یا شماره یا هر اطلاعاتی هنوز روش سیو هست و روی گوشیه دیگه نمایش داده میشه یا نه ؟

  1. سعید صانعی می گوید

   بله، اطلاعاتی که روی خود سیمکارت ذخیره شده، در همه گوشی‌ها نمایش داده می‌شود

 41. مرضیه می گوید

  سلام وقت بخیر من تبلت خریدم ولی متاسفانه تا تاریخی که مهلت داشت رجیستر نکردم الان غیرفعال شده ونت همراهش رو نمیتونم استفاده کنم خواهش می کنم راهنمایی کنید چکار کنم؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، کار خاصی نمیشود کرد، به سامانه همتا زنگ بزنید موضوع رو مطرح کنید، ببینید میشه تبلت رو حالا رجیستری کرد یا راه حلی برای این مشکل وجود دارد یا خیر

 42. کاربر می گوید

  ببخشید اگه گوشی بیارم و رجیستر نکنم اما بعنوان گوشی دوم باشه و سیم کارت نخوره بعداً مشکل پیش نمیاد

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   نه
   گوشی بدون رجیستری دقیقا شبیه به گوشی بدون سیم کارت هست فقط آنتن نداره همین

 43. عادل می گوید

  سلام،فرق ریجستری تعمیری و مسافری چیه و ریجستری تعمیری قابل برگشته؟یعنی ممکنه یکی گوشیشو تعمیری ریجستری کنه و بعد از مدتی ریجستریش قطع بشه؟واسه ریجستری تعمیری برد گوشی رو عوض میکنن؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   برای تعمیری الان سخت گیری بیشتری دارن و بهتره که این کار رو انجام ندین
   رجیستری مسافری هم که خب مشخصه و شما به عنوان کسی که از خارج برگشته میتونید یک گوشی رو رجیستر کنید

   1. Mostafamolaei می گوید

    سلام من میخوام گوشی آیفون ۱۲promax از پاکستان بگیرم کل هزینه درست کردن گوشی چقدر در میاد

 44. معراج می گوید

  سلام اگ گوشی ریجستری نشده را از کشور خارج کنیم در کشور دیگه ب مشکل بر میخوریم.!

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   این قوانین فقط برای ایران هست! کشورهای دیگه هرکدوم قانون خودشون رو دارن

 45. Zahraarmy می گوید

  سلام خدمت شما ، من تبلتم و ریجستری نکردم ، یعنی اصلا همچین چیزی رو نشنیده بودم الان میخوام ریجستری کنم الان سی و یکم و مرداده بنظرتون واصه برنامه شاد مشکل پیش میاد نمیتونم نصب کنم ؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه قبلا روی تبلت سیم کارت گذاشتین و مشکلی پیش نمیاد و رجیستر شده

   موافقم ۱
 46. ramtin می گوید

  سلام روزتون بخیر.من یکی از فامیلها برام گوشی اورده از خارج کشور.ریجستر نشده و وقتی سیمکارتو انداختم پیام اومد این گوشی ثبت نشده و تا ۱ ماه کار میکنه.کسی که این گوشیرو برام اورده یکی دیگم اورده بود برای مادرش که داخل گمرک فرودگاه اونو ثبت میکنه و ریجسترش میکنه اما این گوشیرو نه.الان من چجوری میتونم این گوشیرو ثبت و ریجسترش کنم.چون داخله سایت خوندم هر مسافر فقط میتونه ۱ گوشیرو ثبت و ریجستر کنه.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   دیگه خودتون نمیتونید کاری بکنید
   بهترین راه فروختن گوشی با قیمت پایین تر و خرید یک گوشی رجیستر شده هست

 47. Maral می گوید

  سلام من گوشی خریدم ولی ریجستری نکردم ب دلیل نداشتن سیمکارت بعدش سیمکارت یکی از اقوام گذاشتم روش و پیامی برام اومد ک گوشی قانونیه ولی ب علت ریجستری نشدن از یه تاریخی دیگ سرویس نمیگیره اگر من گوشیو ببرم برای ریجستری متوجه میشن ک من سیمکارت گذاشتم روی گوشی….

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   روی کارت گارانتی یا جعبه دستگاه کد فعالسازی هست با همون گوشی رو فعال کنید

 48. روح انگيز می گوید

  سلام یه گوشی برام از خارج از کشور فرستادن ولی در بدو ورود به کشور ثبت گمرک نشده جیکار باید بکنم؟

 49. Saeed_zer0 می گوید

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من یه مشکلی داشتم ممنون میشم راهنماییم بفرمایید،
  یه گوشی که زمان رجیستریش گذشته و در حال حاضر آنتن نداره و حدود ۱ سال هم از این جریان میگذره.
  میخواستم بدونم از کدوم مرجع و ارگان باید پیگیر شم هزینه هاشو پرداخت کنم و بتونم رجیستری کنم و آنتنم بیاد؟؟
  ممنون از شما

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، از خود سامانه رجیستری یا همتا باید پیگیری کنید، اگر اونها اجازه بدن میشه این کار رو کرد

 50. طاهره می گوید

  سلام روزتون بخیر من چند وقت پیش یه گوشی شیائومی خریدم بعد رجیستریش نکردم چون اینترنتی خریده بودم کد فعال سازی رو بعدا دریافت کردم الان گوشیم انتن نداره چیکار باید بکنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه گوشی کارت گارانتی داره و روی اون کد فعال سازی هست از اون طریق وارد همتا بشید و گوشی رو رجیستر کنید

   موافقم ۱
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان