پاسخ به 15 پرسش پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 96 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- رجیستر کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار رجیستر کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، گوشی در گمرک توسط مامورین کشور رجیستری خواهد شد و هنگامی که گوشی به دست شما می‌رسد، تنها باید حق ورودی و هزینه رجیستری را به پست پرداخت کرده و مانند روالی که در بالا توضیح داده شد، رجیستری گوشی خود را فعال کنید.

8- اگر خودم در سفر به خارج از کشور یک گوشی خریداری کنم، چگونه رجیستری می‌شود؟

پاسخ: پاسخ به این سوال کمی دشوار است؛ زیرا قوانین رجیستری برای گوشی مسافری چندین مرتبه دست‌خوش تغییر شده، در گذشته مسافرانی که برای خود گوشی خریداری کرده بودند، هنگام ورود به کشور در فرودگاه به صورت حضوری گوشی خود را در باجه‌های مخصوص، رجیستری می‌کردند و سپس می‌توانستند از گوشی استفاده کنند. در حال حاضر و بر اساس آخرین قوانین، به علت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع مسافران، رجیستری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

معاون فنی گمرک در خصوص آخرین قانون رجیستری گوشی مسافری اعلام کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته، فرایند رجیستری تلفن همراه از اول دی ماه 1399 به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد، به این ترتیب تنها وظیفه مسافران در فرودگاه احراز هویت است که این کار با دستگاه‌های بارکدخوان تنها در یک دقیقه انجام خواهد شد.

در طی این فرایند پیش‌بینی شد که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در این اظهارنامه باید مشخصات گوشی از جمله شماره IMEI درج شده باشد. در ادامه این فرایند نیروهای گمرک، گوشی و پاسپورت را بازدید خواهند کرد و بارکد پاسپورت و IMEI گوشی را با دستگاه بارکدخوان به سیستم منتقل می‌کنند. احراز هویت مسافر با این کار به اتمام می‌رسد و او تا یک ماه زمان دارد تا با ورود به سامانه گمرک نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کند.

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: اگر گوشی تلفن همراه را خود به صورت مسافری وارد کشور کنید یا از طریق پست برای شما ارسال شود، هزینه‌ای معادل با 20 تا 25 درصد قیمت روز گوشی، از شما دریافت خواهد شد.

10- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

11- اگر گوشی پس از یک ماه ورود به کشور رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت و شاید دیگر نتوانید گوشی خود را رجیستری کنید.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

قاچاق گوشی مسافری

13- رجیستری گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

14- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

15- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
799 دیدگاه
 1. مرضیه می گوید

  سلام دیروز از دیجی کالا گوشیمو تحویل گرفتم،ظاهرش پلمپ بود ولی وقتی سیم کارت گذاشتم و شناسه imei رو وارد کردم پیام اومد که:این دستگاه قبلا با یک سیم کارت روشن شده است.به گارانتی زنگ زدم گفتن چون خودم سیم کارت گذاشتم این پیام اومده و مشکلی نیست،حالا من با سیم کارتم گوشیو فعال کردم ولی هنوز شک دارم آکبند بوده باشه،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بهترین کار تعویض گوشی هست

   موافقم ۱
   1. مرضیه می گوید

    تعویض نمکنن آیا باید شکایت کنم؟

    1. مجتبی مسکینی می گوید

     اگه گوشی رو به صورت آکبند خریدین و این مورد رو داشته، فروشنده باید گوشی رو تعویض کنه و به‌راحتی میتونید ازشون شکایت کنید و مشکل رو پیگیری کنین

     موافقم ۱
 2. Sti می گوید

  سلام
  من گوشیم رو قبلاً ریجستری کرده بودم دو سالی میشه تقریبا از دیروز اینترنت من کار نمی‌کرد و بعدش از سامانه همتا پیام اومد که باید فعال سازی کنم
  الان باید چیکار کنم چون قبلاً این کار رو انجام داده بودم

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   این موضوع رو باید از پشتیبانی خود سامانه همتا پیگیری کنید

 3. سپهر می گوید

  سلام و ممنون از وقتی که میذارید.
  من یکبار بمدت یکماه ایران بودم و از گوشیم بدون رجیستری استفاده کردم و قصد دارم دوباره بیام ایران و برای دوماه بمونم. سوال من اینه که آیا میتونم همون گوشی قبلی رو اما این دفعه با ثبت گوشی تو گمرک فرودگاه ازش استفاده کنم یا خیر؟ ممنون از شما

  1. سعید صانعی می گوید

   بله

   موافقم ۱
 4. nazanin می گوید

  سلام وقت بخیر من یک گوشی خریداری کرده بودم و فراموش کرده بودم ک کارای فعالسازیش رو انجام بدم امروز از طرف سامانه همتا پیام اومد ک دستگاه شما به دلیل عدم فعالسازی دیگه سرویس دهی نمیشه
  و تاریخ فعالسازی هم گذشته
  ولی با این حال من کارای فعالسازیش رو انجام دادم و بعد از سامانه همتا پیام اومد ک دستگاه فعال شده میخواستم بیینم دیگه مشکلی پیش نمیاد و کامل گوشی من فعاله ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه فعالسازی تایید شده مشکلی نیست

 5. پونه می گوید

  درمورد گوشی مسافری، تا جایی که میدونم هر فرد سالی ۱گوشی میتونه بیاره. من تصمیم دارم یه گوشی برای خودم و یکی هم برای خواهرم بیارم. در این صورت میشه گوشی خواهرم رو با پاسپورت خودش رجیستر کنیم؟ (خواهرم خارج از کشور نبوده و تو پاسپورتش مهر ورود نخورده تو اون تایم) اگه این راه شدنی نیست، از اونجایی که من فقط ۱۰روز ایران میمونم، میتونم اصلا سیمکارت ایرانی رو وارد گوشیم نکنم که اون تایم ۱ماهه شروع نشه؟ یعنی تا وقتی سیمکارت ایرانی وارد گوشی نشده که گوشی درواقع توی شبکه‌ی ایران فعال نشده هنوز و نیاز به رجیستری نداره، درسته؟

  1. سعید صانعی می گوید

   بله، اگر بر روی گوشی از سیمکارت ایرانی استفاده نکنید، اصلا فرصت یک ماهه فعال نمیشه، شما میتونید گوشی خواهرتون رو رجیستری کنید و در مدت ۱۰ روز خودتون برای تماس از گوشی دست دوم ارزان قیمت استفاده کنید.

 6. امیر می گوید

  سلام من با خودم از کانادا گوشی آوردم و در فرودگاه ریجستری کردم و گوشی ریجستری شدست
  و الان میخوام بفروشمش می تونم به نام خریدار انتقال مالکیت بزنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بله

 7. Ali می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ی گوشی از طریق سایت های واسطه ای از خارج از کشور خریدم امروز از گمرک تحویل گرفتم
  گفتن تا یکی دو هفته آینده کد فعال سازی پیامک میشه برام
  تو این مدت اگه از گوشی استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد
  یا باید صبر کنم تا کد فعال سازی بیاد ؟؟؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام مشکلی پیش نمیاد

   موافقم ۲
 8. مهمان می گوید

  سلام و وقت بخیر، من ۲۲ روز پیش از اربیل وارد ایران شدم و یه گوشی به همراه خودم آوردم. متصدی کمرگ گفت بعد از یه هفته تو سایت ثبت کنید. الان دو هفته تمام هست که پیغام عدم مسافرت در یک ماهه گذشته رو میده، احدی هم پاسخ گوی مشکل نیس، همتا میگه مشکل گمرکه. گمرگ میگه از پلیس ناجاس، پلیس میگه اختلال سیستم گمرکه، خود گمرک چه مرز تمرچین، چه گمرک تبریز، چه گمرک مرکزی، حتی اون شماره های پشتیبانی که گذاشتن وفقط پول و وقت مردم بیچاره رو میگیرن و قطع میشه، پاسخگو نیست! یعنی خود اون کمرگ خراب شده نمیدونه سیستمش اختلال داره. چه طور یه عدده ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰ تا گوشی میارن!؟ ولی وقتی یه نفر واسه نیاز خودش گوشی میاره کلی مکافات داره!؟ هیچ احدی هم پاسخ گو نیست!!!!!!!!!!

  موافقم ۱
 9. نادیا می گوید

  سلام من گوشیم یک ماهه خریدم رفته رو حالت اضطراری ریجستری نکرده بودم الان با اینکه رو حالت اضطراری هست میتونم ریجستری کنم؟؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   بله، از پشتیبانی سایت همتا اقدام کنید

   موافقم ۱
 10. امید می گوید

  سلام وقت تان بخیر من قراره یکی از دوستان برام گوشی بیاره از خارج ولی خودش دوتا گوشی داره میشه من گوشیمو بعدا رجیسترکنم چون میگن توفرودگاه فقط یک گوشی رو میتونی به اسم خود رجیسترکنی.

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   خیر نمیشه
   مگه اینکه از کشور خارج بشین و موقع ورود گوشی خودتون رو رجیستر کنید

 11. Mino می گوید

  سلام وقتتون بخیر . من نمیدونستم که باید رجیستر و فعالسازی کنم گوشیمو الان دسترسی به تلفن و اینترنت وپیامک ندارم حالا باید چیکار کنم

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه کارت گارانتی یا کد فعالسازی دارین که از اون طریق اقدام کنید در غیر این صورت راه قانونی برای رجیستری نیست مگه اینکه از کشور خارج بشین و موقع ورود ثبت کنید

 12. رضا می گوید

  سلام وقتتون بخیر . من یه گوشی آیفون ۸ میخوام از نفر خریداری کنم و ریجستر نیست ینی از دبی وارد شده و تا ب حال ریجستر نکرده و قیمتی ک برای گوشی زده حدود ۴ تومن ارزون تر از قیمت بازاره . سوالم اینه که آیا من گوشی رو خرید کنم بدون ریجستری سیم کارت میشه انداخت توش و بدون مشکل کار کرد ؟ اگه نه برای ریجستری باید هزینه پرداخت کنم یا روال کارش چطوری هست ؟ . ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   گوشی بدون رجیستری نخرید
   خودتون به صورت قانونی نمی‌تونید رجیستر کنید مگه اینکه از کشور خارج بشین
   خیر سیم‌کارت بندازید آنتن نداره

 13. Yasi می گوید

  با سلام؛ یکی از اقوامم از امریکا میاد و علاوه بر گوشی خودش که می خواد ۶ ماه ایران بمونه و از آن استفاده کنه، برای من و مادرم هم گوشی اپل ۱۳ به عنوان هدیه خریده. سوالم اینه آیا دو تا گوشی رو می تونه بیاره ایران و به اسم من و مادرم و با شماره پاسپورت ما ریجستر کنه؟ و یا به اسم خودش سه تا گوشی ریجستر کنه و بعدا مالکیت گوشی من و مادرم را به ما بدهد؟ (گوشی را به عنوان هدیه برایمان می آورد)
  سوال دومم اینه که اگه گوشی هارو بیاره ایران آیا گوشی هارو ازش می گیرند و دیگه بهمون نمیدن؟؟! و سوال سومم اگه گوشی ها به سلامت ایران بیاد؛ من و مادرم هم هیچ سیمکارتی روش نزاریم و بعد از دو ماه با این گوشی ها به سفر خارج برویم و با این گوشی ها به ایران برگردیم می توانیم در بدو ورود به اسم خودمان ریجستر کنیم؟ و مشکل ریجستری اش حل می شود؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، طبق قوانین، هر فرد میتونه یک گوشی با اسم مسافری با خودش وارد کشور کنه، اگه گوشی بیشتر با خودشون بیارن هم باید هزینه گمرک بدن و هم این که احتمال داره جریمه بشن
   گوشی خودشون رو باید رجیستر کنند، اگر تونستند گوشی‌ها رو بدون این که مشکلی پیش بیاد رجیستر کنند، بله میتونید خودتون بردی بیرون و هنگام برگشت به اسم خودتون رجیستر کنید ولی به شرطی که وقتی ایشون دارن گوشی‌هارو میارن، در گمرک کسی متوجه نشه

 14. ناشناس می گوید

  سلام من قصد دارم برای مادرم یک گوشی سامسونگ از جای معتبر خریداری کنم ولی تقریبا یک ماه بعد می تونم گوشی رو به دستش برسونم و سیم کارتش رو بزنم به گوشی مشکلی نداره؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام گوشی رو از جای معتبر بخرید و رجیستر کنید بعدا به نامشون بزنید

  2. پوریا می گوید

   سلام بنده یکی از دوستانم از خارج از کشور یه گوشی برام اورده که هنگام ورودشون داخل فرودگاه رجیستر نکردن. اینکه اگر سیم کارت بندازم داخلش یک ماه بیشتر انتن نداره صحت داره؟ بعد اینکه من ۲۰ روز دیگه دارم‌میرم ترکیه میتونم الان سیم کارت بندازم داخلش این ۲۰ روز و استفاده کنم بعد موقع برگشت و ورود به فرودگاه خودم رجیسترش کنم؟ تو گمرک نمیگن این قبلا اینجا روشن بوده چرا بردی با خودت دوباره اوردیش؟

   1. سعید صانعی می گوید

    سلا، مورد اولی که گفتید صحت داره، نکته بعدی اینه که شما اگر می‌خواید گوشی‌تون رو رجیستری کنید، همین حالا از طریق سامانه رجیستری گمرک می‌تونید اقدام کنید، رجیستری صرفا هنگام ورود به کشور انجام نمیشه که شما میخواید دفعه بعد که وارد شدید، گوشی رو رجیستری کنید

 15. ایدا می گوید

  سلام ببخشید مهلت ریجستری یک ماه بعد از خرید تباد یا گوشی هست؟ یا یک ماه بعد از این که سیمکارت روش باشه؟ من الان ۲ ماه تبلت گرفتم اما فکر میکردم تا سیمکارت نذارم لازم به ریجستری نیست . یعنی الان دیگه گوشی کار نمیکنه؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   یک ماه پس از استفاده از سیمکارت بر روی گوشی یا تبلت

   موافقم ۱
 16. شیوا می گوید

  سلام. پسرم در کانادا میخواد گوشی کار کرده اش رو از همونجا خریده برام بیاره ایران. میتونه در گمرگ رجیسترش کنه؟

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   بله

   1. زهرا می گوید

    سلام
    حدود یک ماه و نیم من از ترکیه یک گوشی دست دوم اوردم و تازه سیم کارت روش انداختم و کار میکنه، گوشی مال دوستمه که از کانادا خریده.. جعبه و اینا هم نداره. تو فرودگاه ثبت نشده، الان میتونم رجیسترش کنم؟ ممنون

    1. سعید صانعی می گوید

     بله، از پشتیبانی سایت همتا اقدام کنید

 17. بهناز می گوید

  سلام چند روز پیش پدرم یه گوشی دکمه ای جاوا خرید و فروشنده به من که همراهشون بودم گفت گوشی اندرویدم رو بهش بدم و من هم دادم. یه کد زد و بعد از بارکدی که روی صفحه ظاهر شد عددی رو توی گوشی پدرم وارد کرد و گفت حالا می تونید ازش استفاده کنید.

  من اون موقع متوجه نشدم چکار کرد ولی بعدا که پیام هشدار از همتای روی گوشی پدرم رو دیدم و پیگیری کردم و استعلام وضعیت کردم مشخصات گوشی من رو برای گوشی پدرم ثبت شده دیدم.

  حالا نمی دونم برای گوشی من مشکلی پیش میاد یا نه؟!
  نگرانم شما می دونید باید چکار کنم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، از پشتیبانی سایت همتا پیگیری کنید

 18. رفیع می گوید

  سلام من یک گوشی خارج از کشور خریدداری کردم ولی سر مرز راجستر نکردم الان ۲۰روز دگ‌وقت داره باید چکار کنم

  1. سعید صانعی می گوید

   از پشتیبانی سامانه همتا پیگیری کنید

 19. زهره می گوید

  سلام خواهرم برام گوشی آورده و تو فرودگاه هم اعلام کرده فقط سیم کارت به اسم خودش نداشت شماره خودم داده حالا از ایران رفته و وقتی وارد سامانه گمرگ میشم میگه شماره سیم کارت با کارت ملی هم خوانی نداره چکار باید بکنم ؟؟ممنون میشم جواب بدید

  موافقم ۱
 20. وحید می گوید

  من یه تبلت تو آذر ۹۹ خریداری کردم که قبل رجیستری تبلت هاست. الان اومدم بفروشم پیغام میده به نام یه شماره ای که نمیشناسم ثبت شده! به فروشگاه زنگ زدم میگه شماره ما هم نیست. از اول هم سیمکارت خودم توش بوده.

  1. سعید صانعی می گوید

   از پشتیبانی سامانه همتا پیگیری کنید

   موافقم ۱
 21. atii می گوید

  سلام فرق داره که گوشی رو با سیم کارت کسی دیگه ریجستری کنیم؟؟

  موافقم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   خیر، بعدا میتونید انتقال مالکیت بزنید

   1. رضا می گوید

    با سلام
    در مورد سوال بالا، یعنی فرد مسافری که وارد کشور شده و شماره همراه ندارد(چون فرزند کوچک است)، برای رجیستر کردن در گمرک نیاز ندارد که حتما شماره خاص خود داشته باشد؟

    1. سعید صانعی می گوید

     خیر

 22. زهرا می گوید

  از کجا بفهمیم گوشی ای که نو خریدیم قبلا یبار تو شبکه فعال شده یا نه ؟
  منظورم اینه ما وقتی یه سیمکارت رو گوشی میندازیم ، اون پیامه برای ما میاد که میگه گوشی فعال نشده و تا ۱ ماه فرصت باقی مونده ، که بعدش هم استعلامشو میگیریم هم فعالش میکنیم
  من میخوام کلا رو گوشی نو ای که تازه خریدم اصن سیمکارت نندازم تا تو شبکه ثبت نشه ، اینجوری اون مهلت یک ماهه هم درکار نیست و هر وقت که بخوام میتونم فعالش کنم و هروقت که سیمکارت بندازم روش تازه اون مهلت ۱ ماهه شروع میشه برام
  سوالم اینه بدون سیمکارت میشه دستوری ، کدی چیزی گرفت تا مطمئن شد رو گوشی قبلا سیمکارتی ننداختن و این گوشی تا به الان تو شبکه ثبت نشده
  اینجوری نباشه که ما گوشی رو فعال نکنیم رو این حساب که خیالمون از بابت تو شبکه نبودنش راحته ، بعد یهو بعد دو سه هفته یه ماه پیام بیاد گوشی شما مهلت ۱ ماهه اش تموم شده از این به بعد دیگه سرویس نمیگیره
  چجوری باید مطمئن شد ؟ راهش چیه ؟

 23. یاسمن عرب می گوید

  با سلام من گوشی ایفون رو خریداری کردم و یکم دیر رجیستر کردم و فعال شد اما من اصفهان هستم ۲ بار به شیراز سفر کردم به محض رسیدن سیم کارتی که گوشی باهاش رجیستر شده رو نمیخونه گوشی ایا اشکال از رجیستری است؟ سیم کارت رو هم سال ها دارم مشکلی نداشته

  1. سعید صانعی می گوید

   یعنی شما از اصفهان میرید شیراز، بعد در شیراز، گوشی سیمکارت رو نمیخونه؟

  2. فرزاد می گوید

   سلام من گوشی ایفون گرفتم سر مرز هم ثبت کردم الان میخوام گمرک شو پرداخت کنم خطای تردد میده اعلام میکنه در یک ماه گذشته شما سفری نداشتید زنگ زدم گمرک رفتم پلیس گذرنامه جوابگو نیستند نمیدونم چیکار کنم

   1. مجتبی مسکینی می گوید

    سلام اگه یک ماه از ورودتون به ایران نگذشته باید مشکل‌تون رو از گمرک پیگیری کنید که خب خیلی راحت از طریق پاسپورت مشخص میشه

 24. محمد می گوید

  سلام من یک گوشی نوکیا۱۲۰۸ داشتم و از زمان اجرای قانون رجیستربه مدت ۲.۵ سال از این گوشی استفاده کردم و بعد یک گوشی جدید خریدم و این گوشی را چند ماه بدون استفاده گذاشتم سپس پس از خراب شدن باتری گوشی جدید و نایاب بودن باتریش خواستم از گوشی قبلی (نوکیا۱۲۰۸)استفاده کنم که این پیام آمد:ثبت سیمکارت ناموفق بودم ،تعمیرکاران این مشکل را به رجیستری ربط دادند درحالیکه طبق قانون رجیستری در آغاز اجرای قانون جدید رجیستری هر گوشی که سیمکارت رویش باشد و استفاده شده باشد مشکل رجیستری و… ندارد چگونه این مشکل را حل کنم یابه کدارم اداره مراجعه کنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام تو سامانه همتا با سیم کارتی که قبلا روش بوده چک کنید گوشی ثبت شده باشه و بعد میشه به هر خطی انتقال مالکیت داد
   در کل باگ زیاد داره مخصوصا برای دستگاه هایی که یه مدت خاموش بودن

   موافقم ۱
 25. علیرضا می گوید

  سلام وقت بخیر من یگ گوشی از خارج خریده بودم وارد کردم و بعنوان گوشی مسافری در گمرک امام تهران ثبت کردم. حالا که وارد سامانه گمرک میشم مینویسه : شناسه فلان در اطلاعات دریافت شده از گمرک ورودی یافت نشد. لطفا راهنمایی نمائید. با تشکر

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 26. ماهی می گوید

  سلام من امروز گوشی خریداری کردم اما سامانه همتا ایراد داشت و خطا میداد و انتقال مالکیتش انجام نشد فروشنده گفتش گوشی رو ببر تا چند روز آینده درستش میکنم الان من باید چکار کنم؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام بهتر بود که گوشی رو نمیگرفتین
   در هر صورت باید انتقال مالکیت بدین و الا در آینده به مشکل میخورین

   موافقم ۱
 27. H می گوید

  سلام ببخشید من گوشیمو یادم رف ریحستری کنم الان انتن نمی ده چیکار کنممممم؟؟؟؟؟؟

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
  1. سعید صانعی می گوید

   برای رجیستری گوشی از پشتیبانی سایت همتا پیگیری کنید

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
 28. احسان می گوید

  سلام آیا گوشیهایی که بین افراد خانواده جابجا میشوند هم احتیاج به ریجستری دارد؟

  1. سعید صانعی می گوید

   خیر، فقط باید مالکیت گوشی رو در سامانه همتا تغییر بدید

   موافقم ۱
 29. مهدی می گوید

  سلام
  من قبل از اینکه این طرح مطرح بشه تبلت خریدم سال ۹۸ و تا الان سیمکارت توش نذاشته بودم الان که میخوام از سیم کارت استفاده کنم سرویس نمیده میشه بگید باید چکار کنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام باید یکبار وارد شبکه میکردین
   فعلا راه مشخصی براش وجود نداره

 30. ممم می گوید

  سلام من تازه یک تبلت گرفتم برام پیام اومده که دستگاه قانونی است ولی فعالسازی نشده مشکلی پیش میاد؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   با کد فعالسازی که روی جعبه یا کارت گارانتی هست فعالش کنید

 31. کریمی می گوید

  سلام. من دو سال پیش اومدم ایران و از گوشیم بیست روز استفاده کردم و برگشتم خارج. الان میخوام دوباره برگردم و سه ماه بمونم. یعنی الان دیگه گوشیم فعال نمیشه؟؟؟ چون دو سال قبل رجیستر نکردم.

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، خیر، باید رجیستری کنید

 32. Blue می گوید

  سلام. من یه تبلت رو سفارش دادم ک از طریق پست از خارج کشور برام ارسال کنن. از اونجایی ک نیازی ب رجیستری کردن تبلت ندارم آیا این امکان وجود دارد ک رجیستر نکنم؟ شنیدم ک پست هزینه رجیستری رو موقع تحویل دریافت میکنه

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، ورود تبلت سیمکارت‌خور از طریق قانونی همراه با رجیستری هست و فکرنکنم که قبول کنن که شما رجیستری نکنید

   1. Blue می گوید

    ممنون
    هزینه گمرک تبلت wifi چجوریه؟

    1. سعید صانعی می گوید

     باید ۱۶ درصد هزینه گمرکی پرداخت کنید

 33. محدثه می گوید

  سلام، میخواستم بدونم آیا گوشی هایی که تو ایران رجیستری میشه تو خارج از کشور با سیمکارت خارجی قابل استفاده هست یا باید توهمون کشور یه گوشی دیگه تهیه کنیم؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام با رجیستری بلایی سر گوشی نمیاد!
   هرجای دنیا میتونید طبق قوانین خودشون استفاده کنید و هیچ مشکلی نیست

   موافقم ۱
  2. زهرا می گوید

   سلام
   میخوام اینترنتی سفارش گوشی بدم ،
   خب طبق گفته ی خود وبسایت ها گوشی ها ریجستر شده هستند و فقط باید توسط خریدار در سامانه چک بشن و بعدم برای سیمکارت فعالسازی بشن و اینا
   اگه جاییش رو اشتباه گفتم یا بد متوجه شدم بگید لطفا
   سوال من اینه من میخوام گوشی رو روشن و ازش استفاده کنم بدون اینکه سیمکارتی روش بندازم ، حالا به مدت دو یا سه هفته ، بدون اینکه بخوام به بحث ریجستریش کاری داشته بشم یا اصلا بخوام فعالش کنم ، سوالم اینه اون مهلت یک ماهه ای که گفتید از لحظه ای که گوشی روشن میشه ساعت میخوره ، یا از موقعی که یک سیمکارت وارد دستگاه میشه ؟ و اینکه بعد از همون دو سه هفته ای که گفتم سیمکارت رو بندازم روش و اونوقت فعالش کنم مشکلی پیش نمیاد ؟
   این مهلت یک ماهه مربوط به ثبت گوشی تو گمرک هست یا اینکه ب فعال کردن سیمکارت برای گوشی هم مربوط میشه ؟ تا قبل یک ماه سیم کارت رو گوشی باشه ولی گوشی فعال نباشه چی ؟
   امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم
   مچکر

   1. مجتبی مسکینی می گوید

    سلام مهلت استفاده از زمانی هست که سیم کارت روش میذارید

 34. منصور می گوید

  سلام، وقت بخیر، برای آیپد سلولار که SMS نداره اما سیمکارت میخوره داستان چجوریه؟ الان یکی از دوستان آیپد ۲۰۱۸ داره که خیلی وقته استفاده نکرده و یادش نیست سیمکارت روش بوده یا نه، چکار میتونیم بکنیم؟ که اصلا بفهمیم رجیستر هست یا نه؛ یا اینکه اصلا میشه رجیسترش کرد یا نه. تشکر

  1. سعید صانعی می گوید

   این نوع تبلت‌ها رجیستری لازم دارند

 35. Shr می گوید

  سلام من گوشیم فقط ۱۰ روز دیگه فرصت رجیستر داره والان که وارد سایت میشم میگه مالکیت سیمکارت متعلق به مسافر نیست و اگر بخوام مالکیت رو عوض کنم باید ۲۰ روز بگذره که عملا از وقت رجیستریم میگذره من ایران فقط چند ماه دیگه میمونم وبعد برمیگردم بک کشور دیگه اگر سیمکارت گوشیمو در بیارم تو این مدتی که ایران هستم مشکلی برای تلفنم پیش میاد به غیر از عدم امکان تماس ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام رجیستری بلایی رو سر گوشی شما نمیاره و حتی نیازی هم نیست که سیم کارت رو در بیارید
   فقط اگه مهلتش تموم بشه انگار که گوشی سیم کارت نداره و تو ایران آنتن نمیده، همین
   خیلی وقت‌ها بیشتر از یک ماه میتونید ازش استفاده کنید

 36. سارا می گوید

  سلام حدود ۴ ماه پیش دو عدد گوشی ایفون ۱۱ و ۱۲ به صورت مسافرتی وارد کردم ولی چون یک گوشی بیشتر اجازه نمیدن برای ثبت پاسپورت من مدل ۱۲ انتخاب کردم و موقعه ریجستر کردن اول گوشی ۱۱ را با شماره تلفنی که برای ۱۲ در گمرک فرودگاه دادم وارد کردم و ریجستر شد سپس اقدام برای گوشی دوم ینی ۱۲ نمودم که مبلغ هزینه ریجستر پرداخت شد و فقط کد فعال سازی نیامد و پیغام خطا بیش از حد مجاز در ثبت رو میزنن الان من چکار کنم ممنون از راهنمایی شما

  1. سعید صانعی می گوید

   این مورد رو از پشتیبانی سامانه همتا پیگیری کنید

 37. شراره می گوید

  یکی بخواد یه گوشی بیاره با خودش تو مرز باید ریجستری بشه یا اینجا؟؟؟
  میشه قیمت ریجستریشم‌فهمید ؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، بله برای ورود به کشور باید گوشی رو رجیستر کنید.
   نحوه محاسبه هزینه رجیستر گوشی رو در این مطلب نوشتیم

  2. پانی می گوید

   سلام
   من گوشی سامسونگی دارم که از ایران قبل از طرح رجیستری خریده بودم. اونرو به ترکیه بردم و اونجا چون رجیستر نشده بود یک نفر برام به حالت غیر قانونی رجیسترش کرد. بعد که به ایران برگردوندم چون ریستش نکردم گوشی به عنوان گوشی که رجیستر نیست و از ترکیه خریده شده شناسایی شد و یکماه کار کرد و بعد غیر فعال شد. حالا دو تا سوال داشتم. اگر گوشی رو دوباره از کشور خارج کنم و همونجا ریست کنم و برگردونم ایران مجدد کار میکنه و دیگه رجیستر نمیخواد؟ دوم اینکه الان سیم کارت دائمی همراه اولم دیگه کار نمیکنه یعنی توی گوشیهای دیگم که میذارم کار نمیکنه. نمیشه هیچ جوری فعالش کرد و با گوشی دیگه ای باهاش کار کرد؟ یعنی باید برم سیم کارت بخرم دوباره؟ و سوال آخر اینکه اگر سیم کارت هم از کشور خارج و دوباره وارد بشه مشکلش حل میشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید . مرسی

   1. سعید صانعی می گوید

    سلام، در مورد این که گوشی از کشور خارج بشه و ریست بشه، فکر نکنم این روش جواب شده، هر چند تا حالا موردی به این شکل نداشتیم که تست کرده باشیم اما احتمال کار کردن این روش خیلی کمه، نکته دوم اینه که اگر سیمکارت همراه اول رو در سامانه همتا به یک گوشی دیگه متصل کنید میتونید ازش استفاده کنید. روش آخر هم مشکل رو حل نمیکنه

 38. سام می گوید

  سلام خسته نباشید عذر میخوام ممکنه ی گوشی آیفون چند سال ریجستری نشده باشه ولی همچنان کار کنه؟ ینی از لحاظ آنتن و اینا مشکل نداشته باشه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام طبق قانون امکانش نیست مگه دستگاهی که برای قبل از طرح رجیستری باشه
   اما باگ زیاد داره و ممکنه چنین اتفاقی هم بیفته

 39. مهدی می گوید

  سلام اگر انتقال مالکیت صورت نگیرد آیا آنتن سیم کارت به کلی میرود یا شرایط دارد؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام تجربه میگه که قانون مشخصی برای این مورد نیست! بعضی‌ها مشکل داشتن و آنتن پریده و بعضی‌های دیگه بدون مشکل دارن کار میکنن و فقط برای فروش گوشی به مشکل میخورن
   بهترین کار اینه که انتقال مالکیت بدین

 40. امیر می گوید

  سلام من گوشی به اسمه پدرم ریجستر شده حالا سیم کارت خودمو گرفتم اگه انتقال مالکیت ندم مشکلی پیش میاد چون دیدم گفته بود تا موقعی ک سو استفاده نشه مشکل نداره

  1. سعید صانعی می گوید

   بله، بهتره که انتقال مالکیت بدید

 41. جلال می گوید

  سلام من دیروز اینترنتی یه گوشی شیایومی خریدم بعد از تحویل متوجه شدم اون کد رو کارتن پاک شده و شمارش معلومه مشکلی نداره

  موافقم ۱
 42. محمد سرحپور می گوید

  سلام.من یه گوشی سامسونگA11از کانادا برام کادو اوردن.امکان این هست منو راهنمایی کنین که چطور میتونم رجیسترش کنم.باتشکر فراوان

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام باید توی فرودگاه ثبت می‌کردین اگه نکردین شاید بشه با مراجعه حضوری به گمرک رجیستر کرد اما قطعی نیست

 43. بهروز می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چهارشنبه مورخ ۰۰.۱۱.۰۶ یه گوشی خریدم بعدش که خواستم فعال سازی رو انجام بدم میزنه که شناسه دستگاه قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت
  رفتم پیش فروشنده گفت که هنوز شماره سریال توی سیستم همتا ثبت نشده و طی یه هفته ی آینده اوکی میشه
  به نظرتون چکار کنم؟♥️♥️

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه تاریخ گارانتی برای چند روز پیش هست، اوکیه
   صبر کنید ثبت می‌کنن

   موافقم ۳
   1. بهروز می گوید

    مررررررررسی دمتون گرم

 44. hani می گوید

  سلام
  موبایلم از هند اومده و شش ماهی هست که آنتنش قطع شده و دیگه آنتن ندارم
  در این حالت ممکنه بتونم گوشیم رو ریجستر کنم؟
  شماره سریال هارو هم دارم.
  چه روشی وجود داره؟

  1. سعید صانعی می گوید

   این مورد رو باید از پشتیبانی سایت همتا بپرسید تا راهنماییتون کنند

 45. سعید می گوید

  سلام من تبلت s6لایت یکماه پیش گرفتم. و همووجا فروشنده کد رو برام زد. الان از شرکت وارد کننده تماس گرفتند که کدت فعال نشده و باید تبلت بفرستی شرکت تا بررسی بشه اگه تبلت سالم بود براتون یه نو میفرستیم و اگر نه، همین تبلت میذاریم تو صف فعالسازی. الان من چیکار کنم. کارشون قانونی هست اخه من تبلت بفرستم دیگه هیچ مدرکی دستم نیست که اون تبلت مال منه. چیکار کنم. راهنماییم کنین. ممنون

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، وارد سامانه همتا بشید، اونجا لیست همه گوشی‌ها و تبلت‌های شما به علاوه شماره موبایلی که باهاشون رجیستر شده هست
   اگر تبلت و شماره موبایل فعلیتون رو دیدید، یعنی رجیستری شده و مشکلی نداره، اگر نه با کد فعال سازی که روی کارت گارانتی هست خودت میتونی تبلتت رو رجیستری کنی
   تنها در حالتی کار به مشکل میخوره که تبلت به صورت رسمی وارد کشور نشده باشه که در این حالا نمیشه رجیستریش کرد و شرکت گارانتی باید تبلت رو عوض کنه
   اگر حالت سوم باشه، اول مطمئن شو که شماره موبایلی که زنگ زدن و ادرسی که تبلت رو میخوای بفرستی مربوط به خود شرکت وارد کننده هست، در این حالت فکرکنم بتونی اطمینان کنی

   موافقم ۲
 46. سعید می گوید

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون. من تبلت s6لایت خریداری کردم حدودا یماه پیش همونجا هم فروشنده کد رو برام فعال کرد. الان از شرکت تماس گرفتند که گوشی شما فعال نشده و باید با پست برامون ارسال کنید تا بررسی بشه اگه گوشی سالم بود براتون گوشی نو میفرستیم. و اگر نه احتمالا این گوشیتون میره تو پورسه فعالسازی. حالا من میخام بدونم چیکار کنم؟ ایا به من صرری وارد نمیشه. نام شرکت وارد کننده هم اینجا نمیگم. ممنون از جوابتون ۰۹۳۵۸۹۴۸۵۵۶این هم شماره تماسم تا اگه خاستین تلفنی راهنماییم کنین

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه توی همتا ثبت نشده که به فروشنده پس بدین میتونید به راحتی ازشون شکایت کنید باقی موارد و مشکلات به شما ارتباطی نداره

   1. محمد می گوید

    سلام بنده هم همین مشکل رو دارم ولی تاریخ گارانتی تاریخ ۱۴۰۰.۱۲.۲۲هستش آیا مشکلی هست؟

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان