چگونه بیت کوین را به پول تبدیل کنیم؟!

استخراج بیت کوین به یکی از پرطرفدارترین کسب و کارها در کشورمان تبدیل شده و بسیاری از جوانان برای کسب درآمد و سودهای نجومی گفته شده از این کار، به دنبال آشنایی با آن هستند. به منظور بررسی این موضوع و همچنین روند کار با بیت کوین و معاملات آن، به سراغ یک ماینر یا فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال رفتیم که اطلاعات جالبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

به گزارش آی‌تی‌رسان، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد وقتی که در حوالی سال 2009 ارز مجازی مثل بیت کوین ظهور کند و با قیمت بسیار اندکی مورد معامله قرار بگیرد، 10 سال بعد این ارز مجازی بی اهمیت و ناچیز به بزرگترین دغدغه بسیاری از کشورهای دنیا تبدیل شود، تا جایی‌که چندین هزار برابرِ ده سالِ قبل رشد کند!

قصه در کشور ما شاید عجیب‌تر باشد؛ چرا که قیمت بیت کوین در سال 2009 و 2010 با دلار 1000 تومان محاسبه می‌شد و پس از صعودهای عجیب و غریب این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر هم از سمت بهایش شاهد صعود بودیم و هم از سوی قیمت دلار/ریال آن شاهد بالا رفتن چند برابری هستیم. شاید اگر بخواهیم موضوع را ملموس کنیم، می‌توانیم به اتفاقات اواخر سال 96 و اوایل سال 97 اشاره کنیم که وقتی قیمت بیت کوین به حوالی 19 هزار دلار رسید، محاسبات قیمت با دلار 3500 تومان انجام می‌شد و آن دسته از افرادی که در این قیمت، اقدام به خرید بیت کوین کردند، برخلاف تمام دنیا ضرر و زیانی را متحمل نشدند!

استخراج بیت کوین

شاید کشور ما تنها مکان دنیا بود که پس از سقوط قیمت بیت کوین از 20 هزار دلار به حوالی 6-7 هزار دلار نه تنها ضرر نکرد بلکه فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به سود جذابی رسیدند که حاصل از 3-4 برابر شدن قیمت دلار در ایران بود و عملا یک سوم شدن قیمت بیت کوین را جبران کرد و وضعیت جالبی را در بازار ارزهای مجازی کشورمان ایجاد نمود!

حالا پس از همه فراز و نشیب‌هایی که در این حوزه داشتیم، ارزهای دیجیتال در شهر به شهر کشورمان رسوخ کرده و هر روز خبری از توقیف دستگاه‌های ماینینگ شنیده می‌شود که نشان‌دهنده گسترش این موضوع بوده و روز به روز به طرفداران این دنیای بزرگ افزوده می‌شود. به همین دلیل در ادامه، مصاحبه‌ای را می‌خوانید که با یک ماینر حرفه‌ای انجام شده و داستان ورودش به این حوزه و توضیحات گوناگون مختلفی را پیرامون بلاک چین و ارزهای دیجیتال ارائه کرده است.

ابتدا این ماینر که نمی‌خواهد اسم و نشانی از او منتشر شود، به توضیحاتی پیرامون بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال می‌پردازد و می‌گوید: بیت کوین، ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که برای مقاصد مختلف از آن استفاده می‌شود و امکان پرداخت مستقیم و بدون واسطه را برای کاربران فراهم می‌کند. در واقع بیت کوین یکی از اجزای دنیای بزرگی به نام بلاک‌چین است و به طور کلی ارزهای دیجیتال بخش جزئی از این دنیای بزرگ و پرکاربرد است. این ارز دیجیتال به قدری امن و بی‌واسطه است که حالا حتی دست سازنده آن نیز برای کنترلش کوتاه شده و هیچ کشوری در دنیا ادعای مالکیت بر آن ندارد. البته ناگفته نماند که چیزی در حدود 5 درصد از بیت کوین‌های موجود در دنیا متعلق به سازنده بیت کوین است ولی او هم مثل همه دارندگان بیت کوین بوده و تفاوتی با سایرین ندارد.

وی در ادامه به حوزه بلاک چین اشاره می‌کند و توضیحات بیشتری از این دنیای محبوبش می‌دهد: بلاک چین دنیای جالبی است چرا که هیچ مدیریت و سرویس‌دهنده متمرکزی ندارد و هر کسی که به این سیستم متصل می‌شود، امکان کنترلش را دارد و به طور کلی مدیریت بلاک چین به صورت دسته جمعی انجام می‌شود. اگر بخواهیم مثالی از این موضوع بزنیم باید دیتابیسی را در نظر بگیریم که به جای یک سرور یا سرور به خصوص، روی همه سرورهای متصل به هم نصب شده و به صورت لحظه‌ای همسان‌سازی می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود که او دارای دیتابیس اختصاصی و بی‌نظیر در دنیاست چرا که همه در همان زمان به همان دیتابیس دسترسی دارند.

این فعال حوزه ارزهای دیجیتال در ادامه به دسترسی باز بلاک چین اشاره کرده و گفت: هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند به بلاک چین متصل شود و یک کپی از آن را در اختیار بگیرد! نکته جالب‌تر اینکه هر چقدر افراد متصل به بلاک چین بیشتر باشد، سیستم از پایداری بیشتری برخوردار می‌شود و این برخلاف وضعیت فعلی سرورها و شبکه‌های جهانی است که با افزایش کاربران، عملا کارایی آنها کاهش پیدا می‌کند! در این سیستم همه چیز بر اساس خواسته اکثریت انجام می‌شود و یک نفر امکان تغییر در سیستم را نخواهد داشت و در صورت تمایل به تغییر بایستی نظر مثبت اکثریت حاضر در بلاک چین را جلب نماید.

وی در ادامه به پروسه استخراج بیت کوین اشاره می‌کند و می‌گوید: در شبکه بلاک چین همه چیز به حضور افراد وابسته است و شبکه بیت کوین نیز مستثنی نیست و دائما باید به افراد متصل به شبکه افزوده شود تا پایداری سیستم بیش از قبل شود. برای تولید هر بلاک از بیت کوین معادلات ریاضی حل می‌شود که بر اساس حدس و الگوریتم‌های خاصی بوده و هر کسی که زودتر به پاسخ برسد یک بیت کوین به او تعلق می‌گیرد و این بیت کوین پاداش حضور و محاسباتی است که انجام داده است.

این ماینر ایرانی می‌گوید: قبل از این عملیات استخراج به راحتی توسط یک کامپیوتر خانگی انجام می‌شد و صرفا دارا بودن سطح قابل قبولی از سخت افزارها باعث می‌شد تا هر کسی در خانه خود اقدام به استخراج بیت کوین نماید ولی حالا این عملیات به شدت سخت شده و عملا امکان ماین از طریق کامپیوتر خانگی وجود ندارد و بایستی از دستگاه‌های اختصاصی ماینینگ استفاده شود. این روزها عملیات ماینینگ با ماینر یا ASICها انجام می‌شوند و کامپیوترهای خانگی عملا حتی هزینه برق خودشان را در نمی‌آوردند و رقابت برای استخراج بیت کوین به شدت بالا رفته است.

وی در مورد نحوه کار ماینرها گفت: در واقع ماینر یک کامپیوتر خیلی ساده است که توانایی حدس هزاران عدد را در ثانیه داشته و این عمل را به طور مداوم تکرار می‌کند. به طور کلی هر چقدر که ماینر قوی‌تری داشته باشید احتمال رسیدن به بیت کوین و یا هر ارز مجازی دیگری بیشتر بوده و این بدین معنی است که شاید بعضی از ماینرهای ضعیف هیچ‌وقت نتوانند به بیت کوین برسند و در این رقابت نفس‌گیر دستشان خالی بماند!

بیت‌کوین

این فعال حوزه ارزهای دیجیتال در پاسخ به سوالی پیرامون تبدیل بیت کوین به ریال یا هر پول فیات دیگر، گفت: پس از اینکه استخراج بیت کوین صورت گرفت، شما نیاز به یک کیف پول دارید تا آن را نگه دارید یا برای دیگران ارسال کنید. بسیاری از صرافی‌ها برای جلوگیری از اقدامات مجرمانه بعضی از اطلاعات هویتی را دریافت می‌کنند ولی عملا شما می‌توانید حتی بدون این شفاف سازی‌ها نیز اقدام به معامله ارز دیجیتال نمایید.

بخوانید: چگونه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در ایران معامله کنیم؟

وی در مورد دیگر ویژگی‌های ارزهای دیجیتال و نقل و انتقالات بیت کوین گفت: به طور کلی بیت کوین برای هیچ‌کس قابل تحریم نیست و بسیاری از افراد می‌توانند از طریق این ارز مجازی، کسب و کار خود را گسترش دهند. از سوی دیگر محدودیتی برای انتقال بیت کوین وجود ندارد و شما می‌توانید با هر کسی در هر کجای دنیا معامله کنید. از سوی دیگر کشورها می‌توانند با استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای غیرمتمرکز دیجیتال، تحریم‌های ظالمانه را دور بزنند و بدون نگرانی از بابت ممنوعیت‌ها و تحریم‌ها اقدام به معامله دارو و غذا یا هر چیز دیگری نمایند.

او می‌گوید که مردم برای نقد کردن بیت کوین نگران نباشند چرا که در کشورمان نیز صرافی‌های آنلاین و حتی سنتی اقدام به خرید و فروش این ارز دیجیتال می‌کنند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. در حال حاضر بازار عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال بسیار داغ بوده و با توجه به تارگت‌های بالایی که برای بیت کوین داده می‌شود، مشتریان زیادی برای سرمایه گذاری وارد این بازار می‌شوند و به هر نحوی که شده اقدام به خرید می‌نمایند. البته بدیهی است که تا فروشنده خوش‌نامی در بازار نباشید، کسی ریسک خرید را نمی‌پذیرد و باید ابتدا اعتماد سازی کرده و نظر بازار را جلب نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
11 دیدگاه
 1. بهرام داودنژاد می گوید

  سلام.من دریک سایت شرط بندی خارجی ۲/۴۰۰۵ بیت کویین برنده شدم ولی نتوانستم انرا به کیف پول بلاک چین منتقل کنم.وبه جاهای دیگر..اعتراض به سایت کردم ایمیل برام اومد که شما میتوانید جایزه تان را به هر جایی منتقل کنید ولی عملا نتوانستم.کسی میتواند کمکم کند؟؟؟؟

 2. Best-Boy13 می گوید

  استخراج از crype to free معتبره؟؟؟؟ تورو خدا یکی که سر درمیاره جواب بده اره یا نه ممممنون

 3. سجاد می گوید

  شفاف سازی کنید لطفاً همه که با صواد نیستند

  موافقم ۲
 4. عزیز می گوید

  سلام و درود بر شما دوست عزیز
  ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم واسه هر یک دستگاه ماینر چقدر فضا نیاز هست؟
  و اینکه شنیدم این دستگاه ها به شدت داغ میشن و میحط رو خیلی گرم میکنند.آیا درسته؟
  آیا میشه تو یه اتاق ۱۲متری ۵ تا دستگاه با یک مودم اینترنت کار گذاشت؟
  ممنون میشم اگه داهنماییم کنید
  سپاسگزارم

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 5. Mim می گوید

  یه سوالی که داشتم اینه چطور بیت کوینی که تو بلاک چینه به حساب بانکیمون منتقل کنیم ؟

  موافقم ۹
  مخالفم ۱
  1. پیمان گل‌کار می گوید

   بیت کوین که حساب بانکی نداره اما می‌تونید در ولت‌های مختلف مثل کوینومی و اتمیک حساب باز کنید و شماره حساب بیت کوین در اون ولت رو برای انتقال بدید

   موافقم ۵
 6. امیر محمد می گوید

  نمیدونم چرا هر وقت از بیت کوین و سازوکارش چیزی میشنوم یا میخونم فکر میکنم تو یه موقعیتی قرار دارم که داره کلاه گشاد سرم میره!!!
  یه موقعیتی مثل پینوکیو که گربه نره و روباه مکار میگفتن پولتو بکار تا درخت پول در بیاد! یادتونه؟ خخخخخ

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۱۸
  1. K می گوید

   ما ماهی ۵۷۰۰ درآمد داریم از ماین بیت کوین

   موافقم ۷
   مخالفم ۱
   1. پویا می گوید

    درود
    دوست گرامی با کامپیوتر خانگی یا با دستگاه پیشرفته کدومش؟

    موافقم ۳
    مخالفم ۲
 7. علی می گوید

  من که دوزاریم نیفتاد چی به چیه…..

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۲
 8. سید جلال می گوید

  باسلام امیدوارم بیت کویین جایگاه خاص خودش رو پیدا کنه که کرده وتوهمی که بعضی اشخاص. فکر میکنن که این یه شرکت حرمی است. در صورتی. که اینطور نیس وامید میرود که هرکس وارد این حوضه شود. به درامد برسد وگرفتاری های مالیش حل شود با تشکر

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۴

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.