اگر اینترنت وصل نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قطع شدن سراسری اینترنت در چند روز اخیر، سبب ایجاد مشکلاتی شده که شاید تا پیش از این بسیاری از کاربران تجربه نکرده بودند. با آنکه همچنان برخی سایت‌های داخلی و اپلیکیشن‌های خدماتی در دسترس هستند، اما قطع ارتباطات بین المللی، سبب ساز مشکلات بسیار زیادی شده که ساده‌ترین آن‌ها در عدم دسترسی به گوگل، ایمیل، پیام رسان‌، مسیریاب، بازی آنلاین و… خلاصه می‌شود.

با توجه به آنکه روند قطعی اینترنت بیشتر از حد انتظار شده و هنوز هم همچنان ادامه دارد، شاید این سوال به ذهن بسیاری رسیده باشد که اگر این قطعی اینترنت بین‌المللی برای مدت طولانی ادامه یابد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اصلا اگر اینترنت دیگر وصل نشود، چگونه باید زندگی را ادامه دهیم؟

کسب و کارهای مجازی از صفر شروع می‌شوند!

در طی سالیان اخیر و به‌خصوص با رشد بسیار زیاد شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از کسب و کارها بر بستر این شبکه‌ها شکل گرفته که مهم‌ترین آن‌ها اینستاگرام و تلگرام هستند. با آنکه تلگرام سال گذشته در کشور فیلتر شد، اما همچنان یکی از این پلتفرم‌های فعال محسوب شده و بسیاری از افراد با کمک گروه‌ها و کانال‌های آن، به درآمدزایی می‌پردازند. اینستاگرام هم وضعیت مشابهی دارد و با توجه به تصویر محور بودنش، تعداد بی شماری از فروشگاه‌های کوچک اقدام به راه اندازی و عرضه محصولات و خدمات‌شان کرده‌اند.

حال باید پرسید آیا امکان انتقال این بیزینس‌ها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد؟ در حالت تئوری بایستی گفت بله! امکانات موجود بر روی تلگرام و حتی اینستاگرام را می‌توان بر روی نمونه‌های داخلی چون گپ، بله، سروش، ایتا، آی‌گپ، لنزور و… پیاده کرد، به‌شرط آنکه ظرفیت فنی لازم هم وجود داشته باشد. امری که در طی چند روز اخیر و با هجوم کاربران داخلی به استفاده از آن‌ها، به‌خوبی مشخص شده کندی سرویس‌ها و اختلالات به‌وجود آمده در عملکردشان، همچنان چنین ظرفیتی را متصور نمی‌داند. چه بسا که وام‌ها و مبالغی که در طی این مدت گرفته‌اند، همچنان جوابگوی ارتقای فنی آن‌ها نیست.

البته این مسایل همگی جدا از مواردی چون اعتماد صاحبان مشاغل به این ابزارهاست و البته قطع شدن ارتباط با خارج از کشور، خود به منزله کوچک‌تر شدن حوزه فعالیت این بیزینس‌ها بوده که باعث ضرر رساندن به بانیانش خواهد شد. از سوی دیگر تصور آنکه اکثر این بیزینس‌ها مجبور هستند تا دوباره از نقطه صفر شروع به فعالیت و بازاریابی برای کار خود کنند، خودش یک ضرر بزرگ دیگر خواهد بود. با توجه به تعدد این اپلیکیشن‌ها و ظرفیت پایین موتورهای جستجوی فارسی، شاید بهتر باشد که از پخش تراکت و بازاریابی با بلندگو شروع کنند!

جستجو دیگر معنا ندارد!

تاملی در رفتار کاربران نشان می‌دهد که هر فرد برای یافتن تاپیک مورد علاقه خودش، بیش از هر چیزی روی به جستجو در اینترنت می‌آورد و کجا بهتر از گوگل؟ حتی اگر گوگل هم نباشد، مکان‌هایی چون بینگ، یاندکس، یاهو و… در رتبه‌‌های بعدی قرار می‌گیرند که به طور معمول سرویس‌های خوبی را هم ارایه می‌کنند، اما وقتی این گزینه‌ها که همگی خارجی هستند، در دسترس قرار ندارند، چه بایستی کرد؟

فقط کافی است سری به موتورهای جستجوی فارسی همچون پارسی‌جو و یا یوز بزنید! تفاوت عملکرد آن‌ها با موتوری چون گوگل در سرچ به‌قدری فاحش است که احساس می‌کنید اگر با گوگل پیش از این دارای دوربین جستجوگری با وضوح ۱۰۰ مگاپیکسل و انواع و اقسام امکانات بودید، این بار یک سنسور ۱ مگاپیکسلی ساده هم نصیب‌تان نشده است! تازه اگر دکمه شاتر کار کند، چرا که در بررسی ما با موتور جستجوگر یوز، صفحه ارور داده و حتی همان عکس یک مگاپیکسلی را هم تحویل نمی‌داد!

نامه جای ایمیل را می‌گیرد!

تقریبا اکثریت قاطع مردم در کشورمان، از بسترهای خارجی برای ساخت ایمیل استفاده می‌کنند که معتبرترین آن‌ها جیمیل بوده و پس از آن یاهو، اوت‌لوک و… قرار دارند. البته در طی سالیان اخیر، برخی سرویس‌های بومی ایمیل نیز راه اندازی شد که هیچ‌کدام نتوانستند به توفیق خاصی دست یافته و تعداد کاربران‌شان در حد بسیار کمی باقی ماند.

حال اگر قرار باشد که ارتباط بین‌المللی اینترنت هم قطع شود، حتی همان سرویس‌های داخلی نیز امکانی برای ارسال ایمیل به خارج از کشور نخواهند داشت و دیگر برای ارتباط داخلی چه نیازی به ایمیل است؟ می‌توان از همان روش نوستالژیک ارسال نامه استفاده کرد. خوشبختانه سیستم پست هم نسبت به گذشته دارای کیفیت بالاتری شده و نامه‌های‌تان با سرعت بیشتری به مقصد می‌رسد. تازه چیزی هم وارد اسپم نشده و نامه‌ها را می‌توانید به یادگار، در زونکن خاطرات‌تان طبقه‌بندی کنید.

بازی‌های آفلاین رونق خواهند یافت!

یکی از سرگرمی‌های روزمره برای تعداد زیادی از علاقه‌مندان به بازی، انجام عناوین آنلاین و مشهور چون کلش آو کلنز، ساکر استار، کلش رویال، هیل کلایمب و… است که با قطع ارتباطات بین‌المللی، صرفا می‌توانند به انجام بازی‌های محدود آنلاین داخلی و یا آفلاین خارجی بپردازند، تقریبا مشابه روزگاری که نه گوشی‌ها چندان هوشمند بودند و نه اینترنت به آسانی امروز در دسترس عموم قرار داشت.

قاعدتا این خیل گسترده از گیمرها که اکثرا در دسته سنی نوجوان و جوان قرار دارند، از چنین امری آزرده خاطر خواهند شد، چرا که لذت یک بازی آنلاین را نمی‌توان با یک نمونه آفلاین سنجید و شاید مقایسه آن‌ها، مانند اختلاف رانندگی لامبورگینی با فولکس واگن قورباغه‌ای باشد! البته یک راه حل دیگر هم وجود دارد، این دسته از کاربران می‌توانند گوشی را به کناری نهاده و به بازی هفت سنگ یا بالا و بلندی روی بیاورند!

دیگر نیازی به دانش انگلیسی نیست!

از آنجایی که بسیاری از افراد برای یافتن منابع علمی و حتی خبری خود به سایت‌های خارجی رجوع می‌کنند، با بسته شدن اینترنت بین المللی، دیگر نیازی به این سورس‌ها نداشته و قادر هستند تا به جای استفاده از هزاران منبع بین المللی، به چند عدد داخلی اکتفا کرده و اگر هم چیزی نیافتند، به کتب علمی و کتابخانه‌ها مراجعه نمایند. اگر هم باز مقاله و مطلب به‌روزی نبود، به ذهن و دانش خودشان اکتفا کرده و اقدام به تولید تفکرات و مقالات بومی کنند و حتی اگر نیاز شد، چرخ را از اول اختراع کرده و سبب رونق گرفتن صنایع پیشرفته داخلی شوند.

با گسترش این امر علاوه بر آنکه بر میزان تحرک افراد هم افزوده و از میزان چاقی کاسته می‌شود (به‌خاطر حضور در کتابخانه‌ها و یا رفتن به میدان انقلاب برای خرید پایان نامه‌های دیگران!)، دیگر نیازی به استفاده از زبان‌های بیگانه و به خصوص انگلیسی نخواهد بود، چرا که دیگر اکثر منابع به فارسی بوده و همگی می‌توانیم در کنار یکدیگر، فارسی را بیشتر پاس بداریم!

حسرت خوردن به پایان می‌رسد!

اگر شما سوار ماشین زمان شوید و به ۵۰ سال پیش بازگردید، متوجه خواهید شد که وسیله نقلیه آن دوران، خودروهایی پر مصرف و کم امکانات بوده که از نظر توانایی و طراحی ظاهری، با پراید و پژو 405 امروزی به‌خوبی برابری کرده و حتی ضعیف‌تر هستند! حال با بسته شدن درب‌های ورود اطلاعات، ما دیگر خبری از خودروهای با امکانات آن چنانی و ظاهر رویایی نخواهیم دید و تصور می‌کنیم همین چیزی که سوار هستیم، بهترین است! دیگر خبری از گوشی‌های مدرن نخواهیم داشت، لپ‌تاپ‌های چند هزار دلاری را ندیده و رویای خریدن دوربین جدید و پهپاد پیشرفته نیز به ذهن‌مان خطور نمی‌کند!

پس با این بی‌اطلاعی از وضعیت دنیای بیرونی، به همین داشته‌های خودمان قناعت کرده و حسرت خوردن‌مان نیز به پایان می‌رسد؛ چرا که تا همین چند روز پیش که می‌دانستیم این وسایل هستند، مگر چند نفر قادر به تهیه کردن‌شان بودند؟ صرفا جز حسرت خوردن کاری نمی‌توانستیم بکنیم که با قطع شدن ارتباط، این امر منفی نیز از ما دور خواهد شد و برای همین کم‌تر غر غر کرده و به سفره‌هایی که کوچک‌تر از قبل شده‌اند، این بار با لبخند می‌نگریم!

87 دیدگاه
 1. شهروند بسیار خشمگین می گوید

  سلام به عصر حجر

  ۳۱۶
  ۵
  1. عباس نامنی می گوید

   سلام
   از ثبت کلمه «پهپاد»اونی که باس بیگیره!!!
   میگیره….
   امضاء…..قاتل هرزه

   ۱۳
   ۴
 2. restricted one می گوید

  از سه چرخه های جستجوی داخلی و پیام رسان های چهار تیک خور داخلی استفاده کنید

  ۲۰۵
  ۹
 3. امین می گوید

  خدایا سلام .من خیلی خوبم .خدایا بابت همه چی ممنونم ازت .خدای مهربونم میشه بغلم کنی😔

  ۱۳۵
  ۷
  1. سینا می گوید

   مقاله خوبی بود. ولی شما هم بازدیدهاتون رو از دست میدید..
   شغل تولید محتوا و سرور و خرید دامین و…. رفت تو هوا.
   تو همون کامنتی که تایید نکردید هم عرض کردم، ما از این وضعیت خارج میشیم + دردی از اقایون دوا نمیشه.
   در طولانی مدت شرکت های خدمات اینترنتی فروششون کمتر میشه. سه روز دیگه من باید تمدید کنم ولی قطعا تمدید نمیکنم.
   شرکت مخابرات وضعش خوب میشه، چون مکالمات زیاد میشه، فکس و ارسال نامه هم همینطور. تبلیغات sms و کاغذی هم همینطور.

   ۷۶
   ۲
   1. فرشید می گوید

    من یکی که از وقتی اینترنت قطع شده خیلی خوشبخترم. زمان بیشتری رو صرف خانوادم کردم و رابطم با همسر و بچه ام بهتر شده. حتی این چند روز تونستم شبی دو سه ساعت مطالعه کنم و مطمئنم توی محیط کار هم موفق تر خواهم بود چون دیگه شبکه های اجتماعی حواسمو پرت نمیکنن. از همه دست اندر کارانی که اینترنت رو قطع کردن کمال تشکر رو دارم. از خدا میخوام که ….. بره توی ….. شون منظورم اینه برکت بره توی سفرشون :]

    ۴۸
    ۲۴۴
    1. فرشید می گوید

     پ،ن: بخشی از مصاحبه صدا سیما با مردم 🙂

     ۶۵
     ۴
    2. ایتا می گوید

     شما الاف و بیکاری که خوشحالی از قطعی اینترنت، اونایی که خرجشون از اینترنت در میاد چی؟ خوب نیس ادم فقط خودش رو ببینه :/ حتی نمی تونید تصور کنید چ استرسی به کسایی که درامدشون از طریق نت هس، این روزا وارد شده، شما اگه فکر میکنی که مشکلاتی ک توی زندگیت داشتی، بخاطر اینترنت بوده، بهتره سبک زندگی تو عوض کنی، مودمت رو بفروشی، بسته نخری، تا با خیال راحت بتونی به زندگی برسی.

     ۳۲
     ۳
    3. Ali می گوید

     سلام بر کره شمالی

     ۶
 4. حسن می گوید

  اگه قرار باشه اینترنت بین المللی قطع بشه به نظرتون کسی حاضره برای مطالب آشغال داخلی و امکانات مزخرف هزینه اینترنت بده؟ والا چه مردم نفهمی هستیم ما، ۸۰ میلیون بلند شین برین از ایران بیرون یه عده اقلیت به خوبی زندگیشون رو بکنن چرا مزاحمشون میشید و هر روز اغتشاش می کنید. شب خوابیدی صب بلند شدی بنزین شد ۳ برابر خب حق اعتراض نداری، اینترنت رو هم دلشون خواستن قطع کردن. مملکت ارث پدری اینها هستش هر جور خواستن رفتار میکنن!

  ۴۰۸
  ۸
 5. نیما می گوید

  تف به این مملک مسخره داریم خفه می شیم

  ۲۷۵
  ۹
 6. رضا می گوید

  مقاله نویس بعد از نوشتن مقاله وسایل شخصی اش را تحویل زندان بان میدهد و برای اقدام علیه امنیت ملی برای نوشتن مقاله به داخل انفرادی زندان اوین هدایت میشود

  ۲۳۶
  ۸
 7. ساسان می گوید

  مردمو بدبخت کردید این چه کاریه. ۱۰ دی چک دارم پولم تو بازار ارز جهانی گیره . خدا ازتون نگذره . مردمو بدبخت کردید عین خیالتونم نیست.

  ۲۲۶
  ۶
  1. علی می گوید

   تا الان مارجین کال شدی.برو واسه ۱۰ دی دنبال نزول با بهره ۱۰ ٪ باش

   ۳
 8. علی می گوید

  آقایون شترسوار بیش ازین ازشونتوقعی نمیرفت.
  مملکتداری کردنشون اینجوریه
  دوزار باوری هم آدم به سیستمشون داشت با این مسخره بازیاشون و یهو قیمت بنزین اعلام کردن و یهو کل کشور وقطع کردنشون از بین رفت.

  ۱۲۳
  ۲
 9. روح اله می گوید

  کربلا و مشهد وقم پیاده،اینترنت تعطیل،بنزین گران، خبررسانی صفر،موادغذایی درآستانه ی قحطی
  بازگشت به دوره پرفتوح ودرخشان قاجار

  ۱۸۲
  ۴
 10. حسین می گوید

  بزودی شاهد عده ای بیشعور خواهید بود که ازین عقب رفت تاریخی با نهایت تعصب و بدون تفکر دفاع خواهند کرد و بخاطرش یقه پاره میکنند

  ۲۰۹
  ۳
 11. شیرازی می گوید

  من کلی بیت کوین تو بایننس دارم …خاک عالم…

  ۸۰
  ۴
  1. سعید می گوید

   نگران نباش دوست عزیز.بیت کوین های شما همونجا محفوظه.یه سفر بری کشورهای همسایه میتونی راحت بفروشی.

   ۱۹
   ۴
 12. بدبخت می گوید

  دارم دیونه میشم من کارم توو صنعت هست باید دیتا شیت تجهیزات را داشته باشم که هیچ راهی برا دانلود نیست ای خدا ای خدا ما را راحت کن از این وضعیت مزخرف …..

  ۱۰۴
  ۳
  1. رضا می گوید

   واقعا از ته قلبم از اینکه یک ایرانی هستم متاسفم.

   ۱۷۲
   ۶
 13. وحید می گوید

  دارم دیوونه میشم کی وصل میشه

  ۷۶
  ۳
 14. ستاره می گوید

  مثلا با اینکار میخوان جلوی اعتراضاتو بگیرن اینکه خودش از بنزین ۳ تومنی بدتر مردمو تحریک میکنه احمقا

  ۱۷۹
  ۲
 15. حمید می گوید

  فقط متاسفم براتون که مردم را هالو فرض کردید!!!@

  ۸۷
  ۴
  1. جونیچی می گوید

   متاسفانه حقیقت داره بیشتر مردم هالو هستن دوست عزیز! بنزین گرون شدن ملت ریختن بیرون ولی همین که اینترنت رو قطع کردن مردم عین همون “هالو”هایی که شما میگین رفتن تو سوراخ موش و شروع به التماس و زجه زدن برای وصل اینترنت کردن . حالا هالو هستند یا نه ؟ مردمی که وقتی بنزین میشه ۳ تومن بازم با ماشین میرن بیرون بازم بنزین میخرن و هر چی هرچیزی گرون تر میشه ازش بیشتر میخرن انگار که قراره قحطی بیاد
   امیدوارم تغییری ایجاد بشه

   ۴
 16. کاظم می گوید

  من موندم اینا عقلی تو سرشون هست؟
  واقعا سواد دارن که این حرفا دارن میزنن؟
  قرن ۲۱بعد شما میاید مثل اب خوردن اینترنت به روی ۸۰میلیون نفر قطع میکنید
  شرافتتون به چه قیمتی فروختید؟
  یک عمر این مردم خوشی ندیدن زندگی که هیچ زنده موندن واسمون جهنم کردید خدا لعنتون کنه

  ۱۳۲
  ۲
 17. مسافر کش مشهدی می گوید

  هرات ! هرات ! مسافر هرات ! اینترنت ! نبود !

  ۶۱
  ۳
 18. باید رفت می گوید

  متاسفم برای مملکتی که اسمش جمهوریه ولی فقط با مردم مثل برده رفتار میشه

  ۱۳۲
  ۲
 19. ممد می گوید

  م ..م ..ه رو لو ..لو برد ، فرصتی فراهم شده که معتادین به فضای مجازی این فضا رو ترک کنند ، ترک کردن معمولا با درد همراهه عزیزان دل ، …. از طرف وزیر جوان

  ۱۴
  ۸۸
  1. آرمان می گوید

   مرزهای بی‌غیرتی و خودبینی و خودخواهی رو درنوردیدی عزیز، متاسفم برای خودم که با امثال تو هم‌میهنم، درکت از اینترنت فکر کنم خلاصه میشه تو چهارتا سایت مستهجن، عقب‌مانده ذهنی.

   ۳
 20. شناس می گوید

  مرگ بر بنی صدر

  ۱۴
  ۸۱
 21. بهرام می گوید

  سلام درآن دنیا طبق گفته قران کریم گروهی فقیر وبدبخت وفلاکت زده دراین دنیارا میبرندبه جهنم آن گروه به خداوند اعتراض می کنندکه مادردنیا خیری ندیدیم حالا هم باید بریم به جهنم بلافاصله رهبرانشان میگویندمگرماشمارا به زوربه اطاعت از خویش وادارنمودیم میگویند نه .پس به آنها می گویند باهم میرویم به جهنم .برویددعاکنیدکه آن گروه مانباشیم .چونکه هرچه من می بینم این است که مسلمانی راملعبه خویش کرده ایم

  ۶۳
  ۴
 22. مهرداد می گوید

  اتفاقی که می افته اینه که من از شرکت های اینترنتی شکایت میکنم و پولی که بابت اینترنت دادم رو پس میگیرم ازشون

  ۶۱
  ۳
  1. حبیب می گوید

   اگه پولتو پس دادن که خوبه البته اگه شکایتت ثبت بشه و بازم البته اگه به رسمیت بشناسنت و بازهم البته …

   ۵۵
 23. جواد گرامی می گوید

  ملتی که با مشتهای گره کرده انقلاب میکنن، با همان دستها گدایی خواهند کرد!!
  (چرچیل)

  ۱۳۷
  ۴
  1. حسن می گوید

   اونا ملت نبودن همونطور که الان هم ملت نیستن مردم چیکارن ملتها سازماندهی بلدن؟

   ۱۱
 24. هاشم می گوید

  سلام به کره شمالی خوش آمدید

  ۸۴
  ۲
 25. هادی می گوید

  فقط یک جمله: از این و اون نیست،از ماست که بر ماست

  ۶۳
  ۲
 26. نوید می گوید

  دشمنی با آمریکا ونزوئلا دشمنی با آمریکا کوبا دشمنی با آمریکا کوره شمالی. مسئولان در رفاه و مردم در ذلت. و بالعکس.

  ۳۷
  ۱
 27. aliyar می گوید

  قشنگ ۵۰۰ سال به عقب برگشتیم . گذر زمان ، رفتن جوانی و آرزوهایی که هیچ می شود ……..

  ۵۴
  ۳
 28. من می گوید

  ۸۰میلیون مرده متحرک…

  ۷۱
  ۳
 29. فرهاد می گوید

  با گران شدن بنزین به زودی شاهد افزایش نرخ همه چیز در کشور خواهیم بود و فقر و قحطی کشور را فرا میگیرید این که میگن کنترل میکنند بازار رو همش ریا و بازی های همیشگی هست غیرممکنه بنزین گرون بشه و چیزی گرون نشه مردم خودتون برای روزهای سخت تر آماده کنید روزی میرسه که به خودتون نفرین میکنید که چرا ایرانی هستید

  ۷۹
  ۵
  1. محمدی می گوید

   قبلا هم می گفتند کنترل می کنند ؟ یک مورد نام ببرید که کنترل شد .
   به خدا قسم کار من کاملا به اینترنت وصل هست . الان خونه نشین شدم تو این گرونی و …

   ۴۳
 30. ممد می گوید

  مسخره تر از این کشور هم مگه داریم تو دنیا

  ۴۰
  ۴
 31. رامین می گوید

  خیلی حمایت کردم از این سیستم ولی الان نمیتونم جواب پسر ۱۸ ساله ام را بدهم و به هزار دلیل موجه و غیر موجه تفکرات بنده را زیر سوال برده!
  عججججججب
  این بود شعارهای انقلابی ولی یک چیزی تو گلوم گیر کرده و حس اینکه ما با یک سیستم کمونیسم طرف هستیم!منظورم سیستم داخلی

  ۵۰
  ۲
 32. مینا می گوید

  من دوره اول رای ندادم به روحانی، ولی دوره دوم از ترس اینکه رئیسی رای بیاره و بخواد واسه اینترنت محدودیت ایجاد کنه اجبارا به اون […] کلید دار رای دادم. کاش دستم میشکست و رای نمیدادم اصلا، الان از حماقت خودم حالم به هم میخوره که اینقدر راحت دروغهای مناظراتی و حرفهای قشنگی که درباره حقوق شهروندی میزدو باور کردم. گفتم اینجا بیام پیش همه اعتراف کنم بلکه از عذاب وجدانم کم کنم. از همه حلالیت میطلبم به خاطر اشتباهم.

  ۶۷
  ۱
  1. ارسلان می گوید

   بخشوده شدی خواهرم

   ۱۵
   ۱
 33. مسلم می گوید

  خداوکیلی ۱۰۰ تومن میدم وصلش کن
  تو بیا منو امتحان کن

  ۱۹
  ۵
 34. سجاد می گوید

  خب شما مشکل از خودته … چون نتونستی هدف گذاری کنی و برنامه ریزی داشته باشی که به خانواده هم اهمیت بدی….کسانی که از کره شمالی شدن ایران خوشحالن صد در صد یا احمقن….یا سود میبرن تو این شرایط

  ۱۶
  ۲
 35. تک می گوید

  ملتی که با مشتهای گره کرده انقلاب میکنن، با همان دستها گدایی خواهند کرد!!

  ۴۰
  ۲
 36. علیرضا می گوید

  امروز دنبال یه تحقیق دانش آموزی می گشتم. بجان خودم متوسل شدم به موتور یوز!!!! دودش دراومد به خدا قسم. یه اسم مناسب واسه این موتور پیدا کردم. بر همان وزن. !!!!!!

  ۴۰
  1. احمد ذوقی می گوید

   خخخ

   ۷
 37. یلدا می گوید

  مایه شرمندگیه منه که تو ایران زندگی میکنم
  به مرگ میخابونن ما رو که به تب راضی بشیم
  ای وای بر روزهای جوانی ما که تواین مملکت بر باد رفت و هیچ وقت برنمیگرده

  ۳۸
  ۲
 38. محسن می گوید

  ی خبر خوب
  جناب وزیر نیرو هم اعلام کردن که تا پایان سال اب و برق و گاز گران نخواهد شد .
  ملت ایران ما چقد خوشبختیم
  بنزین هم که سالیانه همیشه گرونتر شده و مطابق تورم بنظرتون تورم سال بعد چقده و چند میره رو بنزین

  ۱۵
 39. مملکت نیست که می گوید

  تا حالا دلمون به این خوش بوو که یه کره شمالی هست که وضعش بدتره اما حالا دیگه اوضاحی افتضاحتر وجود نداره. حیف جوونیه ما

  ۱۸
 40. M می گوید

  من و این همه خوشبختی محاله

  ۱۰
 41. پنجاه و هشتی می گوید

  من متولد ۵۸ هستم. یعنی بدبختر از دهه ۵۰ و ۶۰ نداریم.مدارس ۵۰ نفره .کنکور ۲ملیونی.بیکاری. حالاهم ۴۰ سالمونه و از دسترسی به اصلیترین امکانات زندگی محروم. به پدرم گفتم چه کردی با ما؟ چی بود چی شد؟ سرشو از شرم میندازه پایین. ما نسل سوخته ایم. از وقتی یادمه. یک روز این مملکت بدون بحران نبوده. امر میکنن هر هفته یکبار برید ارزوی مرگ تمام دنیا رو جار بزنید. حالا بومرنگ شده برگشته. خشک و تر هم نمیشناسه. همه کسانی که ارزوی مرگ دنیا رو داشتن الان برای خودشون ارزوی مرگ میکنن. اخرش از این خراب شده میرم. حتی اگه شده افغانستان. مالی. مالدیو…

  ۲۰
 42. حیدر می گوید

  من از اینکه یک ایرانی ام سرم پایینه و شرمسارم . من یک برده ام نه یک شهروند دارای حق و حقوق . روز به روز اوضاع داره بدتر میشه از کجاش بگیم .. عه راستی اعتراض نکنم میشم اوباش و آشوبگر . چقدر شعر زمستان اخوان ثالث مناسب این روزاست .

  ۲۴
  ۱
 43. بنده خدا می گوید

  منم گوشیمو ریست فکتوری کردم برای ورود به اکانت مونده رو دستم خاموش
  علی برکت الله

  ۱۳
  1. آقای الف می گوید

   ببر بده هاردتو پروگرام کنن درست میشه گرچه روشن بودنشم دردی ازت دوا نمیکنه! اینترنتت قطعه فقط میتونی با دوربینت ور بری

   ۲
 44. وحید می گوید

  خشم و حرصت نسبت به قطعی اینترنت و… رو خوب رو کاغذ آوردی جانم

  ۱۲
 45. جواد می گوید

  فقط میتونم بگم واسه تمام کسایی (بجز آقازاده ها و..) که بعد از انقلاب تو ایران بدنیا اومدن متاسفم که جز جنگ و گرونی و حسرت چیزی تو زندگی ندیدن.

  ۱۳
 46. یعقوب می گوید

  سلام بر ایرانی های عزیز اگه واقعا قطع باشه مشکلی نداریم فقط جاگزین بذارید قبلش الان پیام رسان ها تون قطع وصل میشه یا گوگل پارسی جو اصلا چیزی پیدا نمی کنه تعداد بسیار کمی پیدا میکنه حداقل یک جایگزین خوب انتخاب کنید ممنون میشم انشاالله به ملی شدن اینترنت برسیم مرسی یاعلی.

  ۱
  ۵۱
 47. عمو می گوید

  من فقط برا این ناراحتم که نمی تونم بازی شرط بندی latibet یا تاینی۲۰۱۹ بازی کنم و پول دربیارم ۲روزه بی پولم تو اون ساید بازی میکردم و پولی درمیاوردم بازی پاسور .انفجار خدا لعنتشون کنه

  ۱
  ۱۲
 48. فرشید می گوید

  با سلام خدمتتون عرض کنم که من مدیر یک خدمات کامپوتری کوچک هستم .. با یک فرزند … واقعا این چند روز حتی یک هزار تومن هم نتونسنم در آمد داشته باشم … قطع شدن اینترنت واقعا اعصابم رو خورد کرده … تلگرام و اینستاگرام به درک … لا اقل یک متور جوستجوگر خوب میداید .. بازم راضی بودم … واقعا حالم خراب ..
  زن و بچه من چه گناهی دارن با این همه مخارج …

  ۱۱
  ۳
 49. سجاد می گوید

  عجب…برگردیم به ۵۰ سال قبل؟؟؟
  ما همین الانشم ۱۰۰ سال عقبیم….
  اینجور میخوان کشورو اداره کنن؟؟

  ۱۲
 50. ی انسان می گوید

  فقط میخوام بگم هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک

  ۷
 51. امیر می گوید

  لعنت به بد زمانه
  من معلم الان به دانش آموزام چی دارم از کشورم بگم!!!
  ایکاش اینقدر بدبخت نبودیم میتونستیم از اینجا مهاجرت کنیم

  ۱۱
  ۱
 52. reza می گوید

  خیلی بهتر ماهی ۵۰تومن به سرویس مخابرات میدادم اگه تا یک هفته دیگه وصل نشه سرویس ۱۲تومن میگیرم وقتی نتی نباشه ۸۰درصد خواسته ها میاد پایین

  ۴
  ۵
 53. امیر می گوید

  اونی که گفته جهان سوم، شمارش بلد نبوده

  ۱۰
 54. علی می گوید

  ژاپن و کره جنوبی و آمریکا و ….. یساعت اینترنت قطع بشه از دنیا عقب میمونن اونوقت ما یه هفته هست اصلا نمیدونیم اینترنت چیه خخخخخخخ
  با قیمت جدید بنزین احتمالا اسبها و شترها دوباره بیان رو کار
  کلا داریم پیشرفت میکنیم
  تا ۱۴۰۰ با روحانی

  ۱۶
 55. علی می گوید

  به صورت کاملا خودجوش همه خبر در مورد قطعی اینترنت رو سانسور کردید از امروز
  خدا وکیلی شما دیگه چه موجوداتی هستید

  ۷
 56. شهروند می گوید

  مملکت نیست که. مهدکودکه.
  کی بود میگفت وزیرمم اینجا نشسته قول میده دستش رو دکمه فیلتر نره. اگه تو هم نمیتونی پس چرا من وزیر و رییس جمهور نشم؟
  همه فقط پاس میدن بهم دیکه. بس کنید دلقک بازیا رو

  ۷
 57. M می گوید

  حسی که این روزا در دل همه ایجاد شده فقط حس نفرته.

  ۹
 58. kamal می گوید

  من بعد اونهایی که اعتراض میکنند و حقشان را می خواهند اراذل و آشوبگرا و فتنه گر هستن.
  همه یادشان بماند.

  ۷
 59. آرش می گوید

  پارسال برق رو قطع می کردن امسال هم نت رو- سال بعد …؟؟؟!!!

  ۷
 60. سمیه می گوید

  واقعا نمیدونم دیگه چی بگم این چه وضعشه ۴ روزه منتظرم واسه ثبت نام کارم یعنی حالم از خودم بهم میخوره که یه ایرانیم 😔

  ۷
  ۱
 61. دانای نادان می گوید

  یه پیشنهاد عالی…‌.لطفا برق ما را هم قطع کنید آب و گاز را هم !!!! تا وقتی گوشمان دراز است و خوب بارکشی می کنیم و دلخوش به توبره وعده از گل بنفشه….چه نیازی به بنزین و نفت و… بی خیال عزیز دلم؛ آزادی را عشق است . آنقدر آزادیم کز هفتاد و دو ملت خط داریم

  ۹
 62. yahoo می گوید

  نگران نباشید ، اینترنت وصل میشه فقط و فقط حداقل به یک دلیل ، کسب درآمد ، میلیارد ها تومان در آمد اپراتورها ، فیلیمو و شرکتهای مشابه ، اسنپ و تپسی از اینترنت است و استفاده آنها با زیر ساخت داخلی در دراز مدت ممکن نیست

  ۴
  ۱
 63. سماوات پور می گوید

  به حق زمین و آسمون باعث و بانی این بدبختی و فلاکت مردم نسلشون منقرض بشه

  . خدا نبشختشون نبخشتشون ……. به بنزین کاری ندارم

  به خدا قسم شغلم رو از دست دادم از وقتی اینترنت قطع شده .

  ۵
 64. رضا می گوید

  جوری مطلب زدین که انگار اینترنت اژدهای هفت سر بوده و باعث همه بدبختی های ما
  خااااک بر سر ما که تولید کنندگان محتوامون شما باشین

  ۵
  ۷
 65. ناشناس می گوید

  از ماست به برماست

  ۲
 66. میلاد صالحی می گوید

  خیلی از کسب و کار ها از کار میافتن
  صرافی ها با مشکل جدی بر میخورن
  تجارت واقعا مشکل میشه
  خیلی از جووونا بیکار میشن
  اطلاعات علمی و آگاهی مردم میاد پایین

  البته موضوع هدف انحراف موضوع اصلیه که موفق شده
  دقیقا کاری کرده همه بفکر اینترنت باشن نه بنزین

  ۵
  ۱
 67. hosein می گوید

  به خدا اگه نت وصل نکنن حتی اگه شده برا دانلود اون البم اهنگی که االان ۱۰ ماه صبر کردم میرم یکی از کشور های همسایه شده حتی اگه برا یک روز دانلود میکنم میام برای مثال پوتک البم کاناشی الان ک همه چی قعطه چه گوهی باید خورد

 68. محمد می گوید

  اونچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنیم
  رابطه با دنیا و عزت پاسپورت برگشت.هورررا

  ۱
  ۱
 69. بزن برد می گوید

  امیدوارم که این اتفاق هیچ وقت در ایران نیافته که خیلی بد میشه اوضاع

 70. شیما می گوید

  خیلی جالبه همه شاکین ولی اون روزای اول گرونی بنزین همه پمپ بنزینا شلوغ بودن :/

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم