nik

تجربه تلخ خرید از آمازون با مالتینا: کالای من کجاست؟!

خرید از فروشگاه اینترنتی آمازون برای بسیاری از ایرانی‌ها یک نیاز است و از طرفی با توجه به عدم وجود نمایندگی و همچنین مسایل تحریمی، امری دور از دسترس به‌نظر می‌رسد؛ اما برخی از سایت‌ها در کشور هستند که به ارایه چنین خدماتی پرداخته و جنس شما را از آمازون در خارج از کشور به عنوان یک واسطه خریده و در داخل تحویل‌تان می‌دهند.

عملکرد کلی این سایت‌ها بدین صورت است که جنس را از طریق نمایندگانی که خارج از کشور دارند (ادعای بسیاری در آمریکاست) به‌صورت مستقیم از آمازون خریداری کرده و سپس به ایران ارسال می‌کنند. پروسه‌ای که در ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما بسته به عملکرد تیم مربوطه دارای پیچیدگی‌های خاص خودش نیز است.

خرید از آمازون با مالتینا

چند وقت پیش بود که سایتی به نام مالتینا با تبلیغات گسترده وارد این حوزه پر سود و پر طرفدار شد که بیش از دو سال از فعالیت آن نیز می‌گذرد. از آنجایی که قصد خرید یک کیف پول الکترونیکی (لجر نانو S) را داشتم و از طرفی عجله‌ای هم برای دریافت کردن آن نمی‌دیدم، تصمیم گرفتم رنگ مورد علاقه‌ام را از این سایت سفارش دهم. اکثر لجرهای داخل کشور با رنگ مشکی و سفید عرضه می‌شوند اما آمازون رنگ‌بندی‌های زیادی دارد و به همین خاطر در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، یک نمونه زرد را سفارش دادم.

در هنگام خرید، زمان دریافت کالا بین ۱۵ تا ۲۰ روز اعلام شده و با پرداخت مبلغی اضافه، کالای شما به اصطلاح اکسپرس شده و امکان سریع‌تر آن نیز فراهم می‌شد. پس از خرید، تماسی از سوی این شرکت با من برقرار شد که طی آن گفتند محصولاتی چون لجر چون پروسه گمرکی دارند، ممکن است زمان دریافت کالا برای من تا ماکسیمم ۶۰ روز نیز طول بکشد. از آنجایی هم که من تا ۲ ماه دیگر به آن کالا نیازی نداشتم، قبول کردم که تاخیر احتمالی را بپذیرم.

پس از این امر، کالا ثبت سفارش شد و در عرض تنها چند روز ابتدایی، ارسال به دفتر آمریکا، تحویل در دفتر آمریکا و سپس ارسال محصول به ایران انجام پذیرفت، امری که نشان می‌داد حتی شاید زودتر از پیش بینی به محصول خودم برسم.

کالای من کجاست؟

تقریبا ۷۰ روز از زمان ثبت سفارش من گذشته بود و با توجه به آنکه از ماکسیمم زمان اعلامی مالتینا هم عبور کرده بودیم، در تیکتی پرسیدم که کالای من کجاست؟ وضعیت سفارش هم همچنان بر روی «ارسال محصول به ایران» قرار داشت و به‌نظر می‌رسید که با پای پیاده در حال حرکت به سمت کشور است! تیکت من بلافاصله پاسخ داده شد: «درود بر شما مشتری گرامی، تعداد زیادی از سفارشات رسیده و درحال بررسی می‌باشد، به احتمال زیاد سفارش شما هم رسیده و در این‌صورت طی چند روز آتی پست خواهد شد.
باتشکر از انتخاب و خرید شما از مالتینا»

از آنجایی که به لجر نیاز داشتم، از آن‌ها درخواست کردم با توجه به آنکه از حداکثر زمان اعلامی خودشان نیز این امر فراتر رفته، اگر محصول من نرسیده بود آن را لغو کنند تا از بازار بخرم. در پاسخ گفتند که صبور باشید، محصول‌تان به‌زودی ارسال خواهد شد!

یک هفته دیگر گذشت و باز خبری نشد، همچنان لجر پیاده به سوی کشور در حرکت بود و مجدد پیگیری کردم. پاسخ مبهم بود: «در رابطه با محصول مذکور پیگیری ثبت گردید و به محض دریافت وضعیت در پنلتان به روز خواهد شد.» با توجه به نیازی که به لجر داشتم، درخواست کردم که حداقل یک زمان به من بدهند و در پاسخ به‌راحتی نوشتند که این زمان مشخص نیست! امری که به‌طور قطع اگر در زمان ثبت سفارش به‌جای اعلام ۶۰ روز گفته می‌شد، هیچ‌گاه آن را ثبت نمی‌کردم.

در طی پیگیری‌های بعدی، تماسی نیز از سوی مالتینا گرفته شد و مشکلات کاری‌شان را شرح دادند و البته این قول نیز داده شد که سریعا محصول را برسانند اما همچنان هیچ زمان مشخصی اعلام نمی‌شد. در این بین، تنها نکته مثبت، پاسخ‌گویی‌شان بود که حداقل می‌دانستم باز شخصی در آنجا به خرید من فکر می‌کند! در هر صورت به‌خاطر نیازم به لجر، مجبور شدم آن را از بازار بخرم و فقط دلخوش به این باشم که علاوه بر رنگ مشکی، یک زرد را نیز برای کلکسیونم خواهم داشت و شاید هم هدیه‌اش بدهم!

زمان باز گذشت و وضعیت محصول همچنان تغییری نکرد. این بار زمان به ۴ ماه رسید که نشان داد اگر لجر قصد داشت حتی در قرن ۱۹ میلادی و با کمک فیلئاس فوگ (رمان دور دنیا در هشتاد روز) هم سفر کند، مدت‌ها بود که وارد کشور شده و به‌دست من می‌رسید. این بار در تیکتی از آن‌ها قویا درخواست کردم با توجه به گذشت بیش از ۱۲۰ روز، لطفا سفارش را کنسل کرده و پول بنده (کم‌تر از ۱ میلیون تومان) را عودت بدهند، اما دریغ از یک پاسخ! حتی پس از ۵ روز و سوال مجدد باز هیچ پاسخی نیامد تا نشان دهند همان یک گزینه مثبت که پاسخ‌گویی‌شان بود نیز از بین رفته است.

از مالتینا خرید کنیم؟

این تجربه خرید ساده و عدم پاسخ‌گویی و همچنین مسئولیت پذیری شرکت فوق به‌خوبی نشان می‌دهد که نمی‌توان بر روی خرید از آمازون به‌واسطه سایت‌هایی چون مالتینا اعتماد کرد. با کمی جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به موارد موارد متعددی از این تجربیات تلخ در خرید از مالتینا برخورد کردم که بلاگی به‌نام طوطیا آن‌ها را گردآوری کرده بود و تصاویر برخی از آن‌ها را برای‌تان قرار می‌‌دهم (برای مشاهده بر روی هر تصویر کلیک کنید).

مطمئنا مبلغ خرید من اندازه‌ای نیست که بخواهم برای دریافتش به محکمه بروم و از طریق ای‌نماد و همچنین اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، تلاش کردم که واقعه را برای آن‌ها نیز شرح داده تا بلکه جلوی خسارت دیگر کاربران به‌خاطر این عدم مسئولیت پذیری و تخصص نداشتن در انجام این پروسه گرفته شود.

به‌طور حتم اگر یک بیزینس با گذشت چند سال از آغاز فعالیتش، این چنین نوسان داشته و نتواند به مشتریان خود سرویس و خدمات حداقلی بدهد، نمی‌توان بر بهبود روند فعالیتش امیدی داشت و صرف اینکه با داشتن ایده خرید از آمازون و کسب سود به‌خاطر واسطه‌گری، سبب خسارت دیدن عده زیادی بشویم، نه حرفه‌ای است و نه انسانی!

در پایان این مطلب هم اگر تغییری در فرآیند خریدم روی بدهد (مثلا روزی جسد لجر را تحویل بگیرم!) برای‌تان زمان دریافت کالا و یا عودت پول را به‌روز رسانی خواهم کرد تا با پروسه کامل شروع و اتمام یک خرید ساده از آمازون به‌واسطه مالتینا آشنا شوید (تا زمان نگارش این مقاله که ۱۲۷ روز گذشته و خبری هم از تحویل کالای من نیست)!

به‌روز رسانی (24 آذر ماه 98): سفارش بنده در روز پنجشنبه 21 آذر ماه لغو شد و مبلغ پرداخت شده به حساب کاربری‌ام افزوده گردید. پس از درخواست استرداد وجه، این کار در طی 24 ساعت نیز صورت گرفت. البته مدیر مالتینا، توضیحاتی در ارتباط با مشکل پیش آمده برای ما ارسال کرد که برای رعایت انصاف در نوشتن مقاله، در ادامه توجه شما را هم به آن جلب می‌کنم.

توضیح مدیر مالتینا درباره تاخیر پیش آمده

سلام جناب گلکار، خوب هستید، مختاری فرد هستم، مدیر مالتینا

مطلبتان را خواندم و خواستم خودم پیگیری کنم، از تاخیر و مشکل پیش آمده عذرخواهی می‌کنم، هر چند کالا را ما اصطلاحا در یک باندل برای ارسال قرار می‌دهیم و من کد باندل شما را چک کردم و دیدم متاسفانه از بین ۲۵ کالای باندل فقط کالای شما و یک مورد دیگر که قبلا به مشتری اطلاع داده شده بود، برای مسایل گمرکی به دست مشتری نرسیده که عکسش را خدمت‌تان می‌فرستم.

بچه‌های پیگیری خرید پاسخ بدهند، خدمت‌تان می‌گویم. ولی گاها به دلیل کار ما این موارد پیش می‌آید که بعضا از دسترس ما خارج است. به عنوان مثال کالا خریداری می‌شود ولی در بین راه توسط خود آمازون و یا شرکت‌های حمل دیگر که باور کردنش برای مشتریان ممکن است سخت باشد، دچار مشکل می‌شوند. ولی این اتفاق می‌افتد که چند مورد را برای آشنایی می‌فرستم.

لینک 1لینک 2لینک 3 —- لینک 4لینک 5

انشالا این مشکل حل بشود، ضمن اینکه اگر می‌خواهید، برای اینکه معطل نشوید سفارش کنسل شده و پول عودت داده شود؛ هر موقع کالا آمد، با همان قیمت برای‌تان ارسال گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
80 دیدگاه
 1. مرتضی غیاثی می گوید

  بنده دو سال است از مشتریان سایت مالتینای عزیز هستم اصلا هم اینطوری نیست چندین میلیون خرید داشتم حتی زود تر از ۸ هفته به دستم رسیده است طولانی ترین خریدم ۵ هفته بوده با بسته بندی مناسب تر از سایت های اینترنتی معروف جنس های را سفارش داده ام که در ایران اصلا پیدا نمیشده و برای خرید حظوری باید میرفتم اونور دنیا
  می دونم این نظر پخش نمیشه من خواستم واقعیتی رو بگم این تجربه خرید من از مالتینا بود با تشکر

  موافقم ۱
 2. حبیب می گوید

  با سلام ، سعی میکنم تجربم از مالتینا رو خلاصه بگم
  حدوداً دو سال پیش یعنی سال ۹۸ بود یه مانیتور قابل حمل به مبلغ سه میلیون و خورده ای سفارش دادم بعد از انتظار فراوان به دستم رسید چند وقتی استفاده کردم یک بار که میخواستم از طریق منوی دستگاه تنظیمات انجام بدم قاطی کرد و دیگه به کنسولم متصل نشد هر جایی میبردم میگفتن تعمیر نمیکنیم اینقدر اعصابم خورد شد برداشتم بازش کردم خوب قطعا از هیچ چیزش سر در نمیاوردم ولی دیدم یک سیم نازک از طرفی به طرف دیگه کشیده شده دوباره بستنش از اینترنت یه تعمیرکار پیدا کردم توی میدون ولیعصر بردم پیش بعد از بررسی گفت مشکل از سی پی یوش هست و این قبلا تعمیر شده اون سیم به خاطر همین داخلش کشیده شده بود و اگه خودم باز نکرده بودم میگفتم این تعمیر کار دروغ گو هست و مالتینا جنس تعمیری برای من آورده بود الان هم گوشه کمد افتاده

 3. ناتنبل می گوید

  دیگه این شرایطیه که هست. دزد نیستن فقط باید از هفت خان رستم رد شن برای کالا دادن به ما و همهش خارج ازکنترلشونه. مقصر اصلی خود رئیسان این کشورن. بازم دستشون درد نکنه که حداقل وجود دارن البته فقط به درد پولدارا میخوره این کارا و جنس از خارج. و دلار دربیارید تا پولدار شید

  موافقم ۲
 4. farhad می گوید

  باید از **** میگرفتید یکبار بخرید تا ببینید پشتیبانیشون چقدر عالیست !

  موافقم ۱
 5. میهمان می گوید

  دوستان با توجه به وقت یک روزه ای که برای مطالعه تجربیات خوندم . بیشتر از ایگرد راضی بودند .
  سر موقع میرسونه و قیمتشون قطعیه و پول اضافی نمیگیرن .

  موافقم ۱
 6. محمدرضا می گوید

  به نظرم ایگرد و ایرانی کارت خیلی بهتره . مالتینا رو خرید نکردم ولی خیلی ها ازش تجربه بدی دارند .

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 7. ناشناس می گوید

  به نظر بنده برید از آیگرد خرید کنید ولی اصلا گول تبلیغات مالتینا رو نخورید الان من نزدیک ۵ماهه کالا بدستم نرسید هیچ زنگ زدم هم گفتن کالاتون گم شده داخل گمرک پولتونو پس میدیم یا ثبت سفارش مجدد میزنیم این شده کار این جور افراد که فقط الکی وقت و پول ادمو حروم میکنند اصلا خرید نزنید

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 8. خبات می گوید

  من هم چند وقت پیش یک چاقو تیزکن خانگی از مالتینا خریدم. بعد از واریز پول یک علامت کوچک کنار قیمت دیدم. وقتی روش کلیک کردم یک کشویی باز شد. پایین کشوی بروزرسانی بود. اونو زدم قیمت حدود صدهزار تومان پایین اومد.سوال من اینه: چرا خود مالتینا قیمت رو بروزرسانی نمیکنه؟ اگر کسی متوجه این مساله نشه با همین قیمت براش حساب می کنن و پول اضافه رو خودشون برمی دارن. الان نمی دونم پولی که اضافه ازم گرفتند رو می تونم پس بگیرم یا نه؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 9. امیرحسین مروتی معز می گوید

  با عرض سلام و احترام؛
  تجربه خرید من از مالتینا
  در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ یک سفارش در مالتینا ثبت کردم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۲ با بنده تماس گرفتند و فرمودند که آمازون سفارش شما رو کنسل کرده آیا مایلید دوباره سفارش ثبت کنید؟ بنده هم قبول کردم فقط خواهش کردم که طبق سایت در بازه ۳ تا ۸ هفته ارسال بشه که فرمودند حتماً… اواخر اردیبهشت از طریق تیکت پشتیبانی پیام دادم که پس سفارش من چی شد جواب دادند که بازه ارسال ۲/۵ الی ۳ ماه می‌باشد که بنده سوال کردم یعنی کی؟ فرمودند آخر خرداد… خرداد که گذشت هیچی امروز ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ با بنده تماس گرفتند که آمازون سفارش شما رو گم کرده!! اگر مایلید تا دوباره سفارش دهید در غیر اینصورت وجه شمارو عودت بدهیم… ترجیح میدم قضاوت رو به عهده شما دوستان بگذارم.

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
  1. ناشناس می گوید

   والله درست میفرمایید اینا فقز ادمو دست میندازند

 10. D می گوید

  من حدود ۵ ساله از امازون از طریق یک شرکت معتبر خرید میکنم و با اینکه خریدم هم نسبتا زیاده هرگز مشکلی نبوده، جدیدا هم که کانالی یافتم که دو هفته ای از امازون دبی جنس رو بهم تحویل میده، مساله فقط کانال درسته، عذر میخوام که اسم نیاوردم

  موافقم ۳
 11. ahmadi می گوید

  من با چارسوق از امازون امارات خرید کردم برام ارسال کردند هم ۱۰ روز قبل از همون زمانی که خودشون اعلام کردند سایت خوبیه از سایت های در این حوزه فکر کنم بهتره

  موافقم ۱
 12. اهورا می گوید

  من هم تچربه مشابهی داشتم و تقریبا مطمینم اینا واسه کسی خریدی انجام نمیدن، بعد از دو ماه و تمام شدن آفر تماس گرفتن که قیمت بالا رفته

  موافقم ۳
  مخالفم ۱
 13. mohsen می گوید

  با سلام
  من از طریق شرکت ایگرد از آمازون خرید کردم به شدت بد قول هستن پیشنهاد می کنم از این شرکت خرید نکنید

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 14. محمدمهدی صباغیان می گوید

  عالی بود ممنون از اطلاع رسانی من اگر این مقاله شما نبود یه روزی از شرکت مالتینا خرید می‌کردم
  ولی با این آگاه‌سازی فهمیدم چه خرابه‌شده‌ای هست!
  ممنونم🌹

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 15. سعید می گوید

  سلام دوستان من هنوز هیچ خریدی نکردم و خدا رو شکر میکنم که قبل از خرید کامنتای اینجا رو خوندم .. پاراگراف زیر جزو قوانین سایت مالتینا هست و میتونید اون رو داخل سایت بخونید :

  ۲-۳-قیمت اعلام شده در تارنما مالتینا برای هر کالا در همان زمان قیمت نهایی آن کالا نبوده و با توجه به نوسان قیمت دلار و تاثیر مستقیم آن در خرید از آمازون، قیمت نهایی کالا در بازه های زمانی مختلف توسط فروشنده اصلی آن تغییر می کند. بنابراین چنانچه پس از ثبت سفارش و انجام عملیات پرداخت وجه، ارزش کالا تا زمان خرید نهایی توسط مالتینا از آمازون به هر دلیلی از قبیل افزایش قیمت کالا در سایت مرجع، افزایش نرخ ارز و … تغییر یابد، تامین هزینه اضافه بر عهده مشتری خواهد بود که به اطلاع ایشان خواهد رسید. بدیهی است در صورت انصراف مشتری، مبلغ پرداختی به حساب ایشان مسترد می گردد. همچنین در صورت کاهش قیمت کالا در تارنما آمازون نیز، مابقی وجه پرداختی مشتری به وی مسترد خواهد شد.

  در ابتدا من کامنت های دوستان رو خوندم و باورم نشد تا اینجا که این قانون رو خوندم و فهمیدم که بله ، خودشون علنا دارن میگن که کلاهبردار هستند .. من هم پاراگراف پایین رو براشون تیکت کردم تا برم دنبال کار های قانونیشون :

  خب .. خدا رو شکر قبل از خرید قشنگ جست و جو کردم و متوجه کلاهبرداری شما شدم .. اگر شما همون موقع که در سایتتون تراکنش انجام میشه در آمازون خرید رو انجام بدید این مشکل پیش نمیاد .. شما از این خلا استفاده میکنین برای درخواست اضافه کردن پول .. اگر هم کسی منصرف بشه پولش ۳ ماه تو حساب شماست چون هنوز اصلا خریدی انجام نشده (همونطور که خودتون غیر مستقیم در قانون بالا ذکر کردین) و شما دارین سودشو میبرین و بعد از این مدت هم احتمالا با کلی منت اصل پول رو برگردونید ..
  با این که یک قرون هم سوخت ندادم ولی تا جایی که بتونم از سایتتون شکایت میکنم که احساس نکنید خیلی زبلید و میتونید با سرمایه ی مردم بازی کنید ..
  خداحافظ 🙂

  تا زمانی که قانون ۳-۲ یا چیزی شبیه به آن در این سایت باشه علنا داره میگه که آی ملت من کلاهبردارم . خرید از این سایت توصیه نمیشه

  موافقم ۱۰
 16. ali می گوید

  ۱۲ اذر سفارش ثبت کردم الان ۲۷ اردیبهشته یعنی ۶ ماهه که هنوز تو سایت زده ارسال به دفتر آمریکا، تماس هم میگیرم نیم ساعت پشت خط میمونم آخر سر هم کسی جواب نمیده، ایمیل هم میزنم کسی حواب نمیده، متاسفم برای این شرکت، همینجا میگم به نتیجه نرسه قانونی اقدام میکنم درش تخته شه اگر تخته نشه به ولای علی با یه پیت ۲۰ لیتری بنزین میرم کل دفتر دستکشونو آتیش میزنم

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
  1. سعید می گوید

   اول کامنت قبلی رو بخونین ، این ادامه ی اونه ۳>

   حالا چه اتفاقی در سایت مالتینا میوفتد ؟ بذارید من بهتون بگم :
   شما پولتون رو به حساب مالتینا میفرستید تا با قیمت همان موقع ( قیمت دلاری جنس که تبدیل میشه به قیمت تومانی دلار در همان لحظه در ایران ) جنس مورد نظر رو براتون بخره .. اما مالتینا این کار رو نمیکنه بلکه پول رو توی حساب خودش میخوابونه و سودشو میبره . بعد از یکی دو ماه تازه میره از آمازون خرید کنه که یکی از اتفاقات زیر میوفته :

   ۱- جنس در آمازون تمام شده : در این صورت اگر شما پیگیری کنید بعد از یکی دو ماه میگن که جنس تمام شده یا آمازون لغو کرده ( طبق گفته های دوستان ) و چهار پنج ماه از پول مردم سود میگیره و اصل پول رو با منت برمیگردونه ( اختلاص )

   ۲-جنس در آمازون هست ولی دلار گرون شده : درخواست افزایش موجودی میدن در صورتی که اگر در لحظه ی ثبت سفارش اونا هم توی آمازون ثبت سفارش میکردن این مشکل پیش نمیومد .

   ۳-جنس تخفیف دار رو با تخفیف میخرن و منتظر میمونن تخفیفش تموم شه : تا باز هم بتونن اضافه روی جنس پول بگیرن و بگن اون موقع تخفیف دار بوده الان نیست .

   هرجوری حساب کنید با یک قانونگذاری ضعیف تونستن راه دزدی رو به راحتی به وجود بیارن . مراقب سرمایتون باشید

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۲
   1. samyar می گوید

    اقاخدا پدر مادرتون براتون نگهداره خدا وکیلی منم چیزی نمونده بود گیر بیوفتم میخواستم خرید کنم از تجربه هموطن های خوبمون استفاده کردم .بخدا من حوصله این همه دروغ ۳ ماه ۵ماه ۶ماه ندارم همش حقه بازی. فریب. کلک.کلاهبرداری .اخه چرا چرا؟

    موافقم ۵
    مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.