ایستگاه فضایی سلماس در زمینی به مساحت 40 هکتار راه‌اندازی می‌شود

طبق اعلام مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی، شهرستان سلماس میزبان یکی از چهار ایستگاه فضایی اصلی کشور در زمینی به وسعت 40 هکتار خواهد بود.

قاسم جلیلی امروز طی مصاحبه خود اعلام کرد: اقدامات لازم برای بهره‌برداری ایستگاه ثابت فضایی در شهرستان سلماس انجام شده و زمینی به وسعت 40 هکتار برای این امر در نظر گرفته شده است.

بر اساس صحبت‌های جلیلی، ساخت ساختمان اداری این پایگاه آغاز شده و این ساختمان تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. اعتبار 100 میلیارد ریال برای ساخت ساختمان اداری پایگاه فضایی سلماس در نظر گرفته شده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی در مورد کارکردهای این پایگاه فضایی افزود: ایستگاه فضایی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه فضایی کشور (در کنار ایستگاه فضایی امام خمینی، ایستگاه فضایی قم و ایستگاه فضایی چابهار) شناخته خواهد شد و اموری مانند بهره‌برداری و کنترل ماهواره‌های تولید شده همچنین ارائه اطلاعات ماهواره‌ها به شرکت‌‌ها، سازمان‌های بهره‌بردار مانند جهاد کشاورزی و مدیریت بحران و استارتاپ‌های فضایی در این ایستگاه انجام می‌شود.

جلیلی ادامه داد: راه‌اندازی این ایستگاه فضایی قدمی برای توسعه فضاپایه در استان آذربایجان غربی و شهرستان سلماس خواهد بود. این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.

ایستگاه‌های فضایی کشور

وی با بیان اهمیت نقش زیرساخت‌ها در توسعه دانش صنعت فضایی کشور افزود: در حال حاضر ما برای توسعه و پیشرفت در دانش و شکل‌گیری زنجیره صنعت فضایی کشور، به توسعه زیرساخت‌های فضایی نیاز داریم.

سازمان فضایی کشور تاکنون از ایستگاه امام خمینی و شهر قم در فاز اجرایی بهره‌برداری کرده و به زودی ایستگاه‌های سلماس و چابهار به ایستگاه‌های فضایی اصلی کشور اضافه می‌شوند.

شهرستان سلماس در 90 کیلومتری شمال استان آذربایجان غربی و در مجاورت مرز ایران و ترکیه قرار داد. این شهرتان بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 دیدگاه
 1. حسین می گوید

  حالا فعلا بودجه ساخت ساختمان اداریشو بگیرن بزنن ب جیب انشالا ی دور همی هم با بچه ها فضا مضا هم میریم

  موافقم ۲
 2. حبیب می گوید

  هنوز خیلی از روستاهای کشور یک دبستان ندارندو یا محروم از آب لوله کشی هستند اونوقت ایستگاه فضائی رو برای کی میسازین ؟

  موافقم ۳
 3. محمد می گوید

  آخه تو این شرایط اقتصادی و مملکت ما چه لزومی به داشتن ایستگاه فضایی هست !!!! ما هنوز توان تولید یه ماشین سواری در حد استاندارد جهانی نیستیم بعد وارد حوزه بشیم که نه علمش رو داریم و نه سرمایه ش رو
  اول مشکل اقتصادی تورم فساد و حل کنیم بعد

  موافقم ۳
 4. پدرام می گوید

  ایستگاه فضایی کیلویی چند؟این کارت ملی ما کی میاد؟

  موافقم ۵
 5. حمید می گوید

  خب خداروصدهزار بار شکر زمین و درست کردید حالا نوبت فضا س

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان