در صورت موافقت شورای نگهبان، انتخابات ریاست جمهوری 1400 الکترونیکی می‌شود

جمال عرف، معاون سیاسی وزارت کشور، از تصمیم این وزارتخانه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 به صورت الکترونیکی خبر داد. عرف با تاکید آمادگی این وزارتخانه برای اجرای دستورات مسئولان وزارت بهداشت و اجرای پروتکل‌های بهداشتی در خصوص برگزاری انتخابات سال آینده، اعلام کرد: ما تاکنون انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند سال 98 و انتخابات دور دوم مجلس در شهریور سال جاری را با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی وزارت بهداشت برگزار کرده‌ایم، در حال حاضر نیز آماده برگزاری انتخابات سال 1400 ریاست جمهوری، مطابق با دستورات وزارت بهداشت هستیم، پیشنهاد ما برای انتخابات ریاست جمهوری سال بعد، الکترونیکی شدن کل فرایند انتخابات است.

معاون سیاسی وزارت کشور با اشاره به لزوم آمادگی برای انتخابات کاملا الکترونیکی گفت: ما در این خصوص با شورای نگهبان رایزنی کرده‌ایم و باید به شبهات موجود در این خصوص پاسخ دهیم. می‌خواهیم نهایی شدن این موضوع تا پایان آبان مشخص شود زیرا در صورت نهایی شدن طرح، باید به سمت تولید صندوق‌های الکترونیکی برویم.

جمال عرف ادامه داد: باید پس از نظر نهایی شورای نگهبان، فرایند الکترونیکی کردن انتخابات را آغاز کنیم، تاکنون صندوق‌های تولیدی به تعداد در اختیار شورای نگهبان قرار داده شده و آقایان با بررسی و مشاوره با مسئولان فنی در آزمایشگاه‌های تخصصی، به رای نهایی می‌رسند. طبق بند 12 از سیاست‌های کلی انتخابات، اخذ و شمارش آرا در انتخابات باید الکترونیکی باشد، اما این فرایند فنی نیاز به اجماع نهادهای نظارتی و امنیتی انتخابات دارد.

رئیس ستاد انتخابات با اشاره به مشخص شدن تقویم انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفت: طبق برنامه ما، انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 در روز 28 خردادماه برگزار خواهد شد. انتخابات از 11 اسفند با معرفی معتمدان برای تشکیل هیات‌های اجرایی از جانب وزیر کشور آغاز می‌شود، نام‌نویسی داوطلبان از 21 اردیبهشت آغاز شده و همزمان صلاحیت داوطلبان تا 25 اردیبهشت مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس با اعلام اسامی نهایی نامزدهای انتخابات، تبلیغات و مناظره‌ها تا 26 خرداد ادامه پیدا می‌کند. 27 خرداد 1400 روز سکوت انتخاباتی خواهد بود و 28 خرداد نیز انتخابات برگزار خواهد شد. اگر به هر دلیلی انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، آمادگی آن را داریم تا با یک هفته تاخیر در 4 تیرماه، دور دوم انتخابات را برگزار کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
15 دیدگاه
 1. ساسان می گوید

  در این روش با احتساب درصد های مشارکت و جمع اونها باهم به نکته جدیدی پی خواهیم برد که میزان مشارکت صددرصد و شاید هم ۱۵۰ تا ۱۷۰ درصد باشه و این یکی دیگر از معجزات بود که جمعیت ما از صددرصد هم بیشتره 🤣

 2. ممد می گوید

  من هم رای نمیدم چون هیچ کاری برامون نکرده نه این دولت نه قبلی هاش

  موافقم ۳
 3. یکی می گوید

  منم رای نمیدم. ولی اینکه الکترونیکی بشه معنیش این نیست که مردم از خونه رای بدن. یعنی به جای قلم و کاغذ از تجهیزات الکترونیک استفاده بشه. البته تو بیشتر کشورهای صنعتی اینطوره اگه اینا یه روش من دراوردی ابداع کنن اون یه بحث دیگس.

  موافقم ۲
 4. مهدی ق. می گوید

  این دولت هر کاری میخواد بکنه ۱۰ سال روش وسواسیت خرج میده ! ولمون کن بابا .

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 5. میثم می گوید

  توجیه گر عدم حضور هیچ گونه ای از مردم و البته راحت شدن روایت قصه حماسه حضور !!!

  موافقم ۵
 6. پوریا می گوید

  رای؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  موافقم ۵
 7. Moslem1056 می گوید

  من هم رای نمیدهم کار مثبتی ندیده ام .بی کفایتی مسئولین .#رای نمیدهم

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۲
 8. حسن می گوید

  شیوه جدید برای *** کردن مردم ******

  موافقم ۱۵
 9. محمد می گوید

  دیگه رای نمیدم
  هیچ وقت

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۲
 10. Dod می گوید

  مشارکت ۷۰ درصدی ردیف شد

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۳
 11. علی می گوید

  برای حفظ آبرو

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۱
 12. مهدی می گوید

  رای اولی و رای الکترونیکی. چه صفاایی

  موافقم ۵
  مخالفم ۱۸
 13. رضا می گوید

  راه جدید افزایش رای و سایر داستانها

  موافقم ۲۶
  مخالفم ۱
 14. Mehdi.B76 می گوید

  بله که هرکی رو که عشقشون کشید قبول کنن

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۱
 15. علی می گوید

  من رأی نمی دهم

  موافقم ۶۳
  مخالفم ۵

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان