پیام رسان ایرانی River و تلاش برای مطرح شدن: رودخانه‌ای گل‌آلود برای جذب کاربر!

پیام رسان ریور یک مسنجر ایرانی است که با تبلیغات گسترده و استفاده از یک نام خارجی به دنبال یافتن راهی جهت ورود به گوشی کاربران است.

در بحبوحه تولید، عرضه و حمایت از پیام‌رسان‌های ایرانی، انتقاد از فیلتر تلگرام، کاهش محبوبیت واتساپ، روی کار آمدن سیگنال و فیلتر شدن آن و خلاصه تمام جریان‌هایی که در چند سال اخیر در خصوص پیام‌رسان‌ها در ایران و جهان رخ داده، برخی از شرکت‌ها به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند و برای مطرح شدن در این بازار درهم و برهم، از روش‌های خلاقانه برای دیده شدن استفاده می‌کنند.

پس از فیلترینگ تلگرام در سال 97، هنوز هم جایگزین مناسبی برای این پیام‌رسان پیدا نشده و همچنان تلگرام به عنوان محبوب‌ترین پیام‌رسان در ایران شناخته می‌شود، البته واتساپ نیز کاربران بسیاری دارد اما ریزش شدید کاربران این پیام‌رسان پس از جنجال‌هایی که بر سر آپدیت جدید آن به وجود آمد، به خوبی نشان داد که مردم به‌اجبار از واتساپ استفاده می‌کنند و چنان دل خوشی از این پیام‌رسان ندارند.

از سال 97 که تلگرام در ایران فیلتر شد، به یک‌باره طبع حمایت از پیام‌رسان داخلی در میان مدیران و مسئولان بالا گرفت و تمام سیاست‌ها به سمت رشد سروش، ایتا، بله، آی‌گپ، بیسفون و… متمایل شد. البته بزرگ‌ترین مشکل هم همین بود، تعداد زیادی پیام‌رسان ایرانی که در مجموع توانایی خدمت رسانی در حد و اندازه‌های تلگرام را نداشتند.

کندی ارسال پیام، ناپایدار بودن سرور، مشکلات متعدد برای ثبت نام، عدم ارسال فایل و… تعدادی از مشکلات اساسی پیام‌رسان‌های ایرانی بودند، همه آن‌ها نیز اذعان داشتند سرورهای‌شان آمادگی حضور این همه کاربر را نداشت و متاسفانه در گام اول شکست خوردند. اما حالا وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی بهبود پیدا کرده، اما اعتماد عمومی مردم نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی از بین رفته و به جز عده معدودی، دیگر کاربران از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده نمی‌کنند.

به همین دلیل هنوز جایگزینی برای تلگرام پیدا نشده است، سیگنال گزینه‌ای بود که به تازگی مطرح شد اما در همان نطفه فیلترش کردند تا خدایی نکرده مانند تلگرام محبوب نشود (زیرا در آن زمان دیگر نمی‌توان به سادگی جمعش کرد). حال در این بازار پرسود که اعتمادی به پیام‌‎رسان داخلی نیست و پیام‌رسان‌های خارجی هم به جز واتساپ، همگی فیتلر شده‌اند، به نظر شما چگونه یک پیام‌رسان می‌تواند مطرح شود؟!

پیام رسان ریور

پیام‌رسان ایرانی با اسم یک شرکت آلمانی!

مدیران پیام‌رسان River هرچند راه درستی را برای مطرح شدن در پیش نگرفته‌اند اما حداقل ایده‌شان قابل توجه است. پیام‌‌رسان ریور یک مسنجر نسبتا جدید است که در ایران و توسط تیم روناک‌سافت تولید شده است. تبلیغاتی گسترده برای پیام‌رسان ریور آغاز شده اما ریور خود را در قالب یک پیام‌رسان خارجی جای داده و به این شکل به دنبال جلب اعتماد کاربران است. در این راستا احتمالا تبلیغی شبیه به تصویر زیر را در بسیاری از کانال‌ها و پیج‌های اینستاگرامی و تلگرامی دیده‌اید!

پیام‌رسان River به نوعی تبلیغ می‌کند که اصالت ایرانی آن مشخص نباشد، این اپلیکیشن در حال حاضر در پلی‌استور عرضه شده و تمام مشخصات و حتی چند کامنتی که دریافت کرده به زبان انگلیسی است، تبلیغات خود اپلیکیشن نیز همانند تصویر بالا مانند پیام‌رسان‌های خارجی بوده و با نام خارجی که برای این پیام‌رسان انتخاب شده، کاربران احساس می‌کنند که با یک مسنجر خارجی جذاب و جدید مانند سیگنال طرف هستند، اما وقتی کمی دقت می‌کنید، متوجه ماهیت ایرانی آن خواهید شد.

پیام‌رسان River با این روش به دنبال مطرح شدن است. تمام مشخصه‌ها در صفحه معرفی این پیام‌رسان در گوگل‌پلی به ایرانی بودن آن اشاره‌ای ندارد، حتی نام شرکت تولید کننده اپلیکیشن نیز به جای روناک‌سافت، شرکت MH Germany ثبت شده و طبیعتا شما فکر خواهید کرد این پیام‌رسان محصول یک شرکت آلمانی است. MH Germany یک شرکت ارتباطی و خدماتی در حوزه فناوری است که به نظر می‌رسد برخی خدمات پیام‌رسان ریور از طریق این شرکت تامین می‌شود، اما به هر شکل مالک، تیم تولید، طراح و پشتیبانی پیام رسان ریور، تیم ایرانی روناک‌سافت است. این موضوع را می‌توان در بخش تماس با توسعه دهنده گوگل پلی مشاهده کرد؛ جایی که ایمیل سازنده با نام روناک سافت دیده می‌شود. جالب است بدانید که این اپلیکیشن حتی به ۲ هزار نصب فعال هم نرسیده است!

پیام رسان ریور و کپی غیرحرفه‌ای از تلگرام

طراحی پیام رسان ریور کاملا شبیه به تلگرام است؛ محیط برنامه‌، منو‌ها، صفحه چت و اجزای مختلف این برنامه تشابه بسیار زیادی به تلگرام دارد و تیم طراحی تنها با ایجاد برخی تغییرات، تلاش کرده تا یک پیام‌رسان جدید تولید کند. اما ریور یک کپی واقعی از تلگرام است و خلاقیتی در آن دیده نمی‌شود، برتری خاصی هم نسبت به دیگر پیام‌رسان‌های بازار ندارد و اصلا چیزی نیست که در تبلیغات به آن اشاره می‌شود!

پیام رسان ریور

از دیگر مشکلات ریور این است که اصلا نمی‌توانید از آن استفاده کنید! سرورهایش حداقل در حال حاضر قطع است و امکان ارسال پیام وجود ندارد، همانطور که در تصویر می‌بینید، در مدت استفاده شخصی از ریور، پیام Connecting… در بالای این پیام‌رسان دیده می‌شود و در واقع پیام رسان ریور پیش از آن که کاربران از آن استقبال کنند و با این حجم بسیار محدود، به مشکل خورده و با وجود تبلیغاتی که از این برنامه شده، در حال حاضر (زمان نگارش این مطلب) نمی‌توانید از آن استفاده کنید!

پیام رسان ریور

عدم صداقت پیام‌رسان River برای کاربران یک کار غیرحرفه‌ای و ناامید کننده است. پیام‌رسان‌های داخلی ابایی از اعلام ایرانی بودن خود ندارند و برای رسیدن به هدف خود تمام پستی و بلندی‌های این راه را تحمل‌ خواهند کرد، ریور در ایران تولید شده و یک پیام‌رسان ایرانی است اما با یک نام خارجی و استفاده از اعتبار یک شرکت آلمانی به دنبال رشد و مطرح شدن است!

اما همانطور که گفته شد، این پیام‌رسان آپشن‌های خاص و جذابی ندارد و حتی در ارسال همان پیام ساده نیز مشکل دارد، طراحی آن کاملا کپی تلگرام است و با اسمی غیرایرانی به دنبال پیشرفت است. از هر زاویه به ریور نگاه کنید، پیام‌رسانی جذاب برای جایگزینی تلگرام نیست و تا حالا شروع خوبی برای جذب کاربران نداشته، به ویژه روش این شرکت برای مطرح شدن جای بحث دارد و به نظر می‌رسد مدیران ریور به دنبال فرار از برچسب ایرانی بودن بر روی پیام‌رسان خود هستند! این در حالی است که اگر پیام‌رسان‌ها یا به طور کلی هر سرویس ایرانی خدمات قابل قبول و پایداری را ارایه دهد، کاربران قطعا از آن حمایت خواهند کرد. نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون از این پیام‌رسان به ظاهر خارجی اما کاملا ایرانی استفاده کرده‌اید؟

مقایسه پیام‌رسان ریور با تلگرام

ممکن است شما دوست داشته باشید
38 دیدگاه
 1. خسرو می گوید

  من خارج از ایران زندگی میکنم
  اوایل نمیدونستم این اپلیکیشن ایرانیه و رو موبایلم نصب کردم
  جالب بود واسم چند روز شدیدا درگیر بودم و واسم کد تاییدیه ارسال نمیشد
  تا اینکه متوجه شدم اپلیکیشن ایرانیه و جهت جاسوسی ساخته شده و در حال حاضر فقط واسه داخل ایران کد ارسال میشه
  لطفا به همه دوستان خودتون اطلاع رسانی کنید

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 2. نیکتا کریمی می گوید

  چرا نمیتونم اکانتمو دیلیت کنم،؟؟؟

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
  1. ملیکا می گوید

   سوال منم همینه
   دکمه غلط کردمش کجاس؟
   دیگ خیلی مودبانه گفتم
   چجوری اکانتمو حذف کنم
   خیلی مزخرفه واقعا ک نمیشه حذفش کرد

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 3. Baran می گوید

  لوگوشم کپی از واتس اپه!

  موافقم ۵
  مخالفم ۴
 4. آرمان می گوید

  من هم متاسفانه مجبورم برای استفاده شغلی از سروش+ استفاده کنم
  تلگرام و واتس آپ هم دارم
  از نظر مشکلات و باگ بهترین تلگرام بعد واتس آپ و با فاصله زیاد بد ترین پیام رسانی که استفاده کردم سروش+
  از نظر رابط کاربری باز هم بهترین تلگرام با کمی فاصله واتس آپ و باز هم با فاصله زیاد سروش+
  از نظر سرعت شوکه خواهید شد!!!!
  با فاصله سال نوری سریع ترین تلگرام که به ۷ روش سامورایی فیلتر شده بعد واتس آپ از کالیفرنیا و با فاصله کمی سروش+ از تهران!
  و از وقتی هم یادمه متاسفانه سروش هیچ تغیری نکرده چه از نظر مشکلات و جه سرعت

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۲
  1. ahmad می گوید

   من خودم قبول دارم سروش واقعا و به معنای واقعی کلمه بده ولی ایتا و ای گپ جدا عالی هستن همه چیزشون عالیه سرعت آپلود واقعا خوبی دارن

   موافقم ۵
   مخالفم ۱۲
   1. زرشک می گوید

    نایس ترای ماله کش

    موافقم ۸
    مخالفم ۳
 5. F می گوید

  واقعا برای ملت خودم متاسفم که میان تلاش جوونای ایرانو که چند سال خونه دل خوردن اینجوری میکوبن
  ریور جایی انکار نکرده ایرانی نیست، فک کنم خیلیا بدونن ریور ایرانیه
  چون اسمش خارجیه کار اشتباهیه!!!!!!!! شما که این متنو نوشتی بنظر میاد فقط از روی دشمنی نوشتی این متن چرت رو

  واقعا چقدر از بزرگ شدن یه اپ میترسید، کی بهتون تبلیغ داده که این متن رو بنویسید!!!!! اپ های بله و آی گپ و سروش و روبیکا که چتشون هیچچ قابلتی نداره

  موافقم ۷
  مخالفم ۲۵
  1. سعید صانعی می گوید

   اینکه در اطلاعات نرم افزار، شرکت سازنده یک شرکت آلمانیه یعنی چی؟ همین یعنی انکار کردن اصالت ایرانی خودش، در ضمن حتی اگر سخن شما درست باشه، معنیش اینه که ریور دروغ نگفته اما واقعیت رو هم نگفته، مدیران این اپلیکیشن به هر دلیلی در تلاش هستند تا افراد کمتری بفهمند که این اپلیکیشن ایرانی هست و این یک دروغه، اگر یک شرکت یک محصولی رو تولید و کنه و نیازهای مردم رو برطرف کنه، چه ایرانی باشه و چه خارجی، مردم ازش حمایت میکنند. حکایت این اپلیکیشن حکایت اون تولید کننده پوشاکیه که لباس‌هاش رو با اسم برند خارجی می‌فروشه

   موافقم ۱۵
   مخالفم ۲
   1. F می گوید

    تقریبا توی همه جا متن گفتید که روناک سافت نوشته اینو و برای اینکه اپ استور ها متوجه نشند این اپ ایرانیه مجبورند اینکارو بکنند.

   2. سعید صانعی می گوید

    خیر، مشکل روناک سافت اپ‌استورها نیستند، الان گوگل‌پلی خیلی از اپ‌های ایرانی رو ارائه داده، مهم تفکر عمومی مردم هست که فکر کنن این پیام رسان خارجیه و بیان ازش استفاده کنن، در حال حاضر مردم ما از پیام‌رسان‌های داخلی خیلی حمایت نمی‌کنند، چون فکر میکنند این ها حکومتی هستند و امنیت ندارند، یا نمی‌توانند توش آزادانه فعالیت کنند. البته بخش زیادی از این تفکر درسته

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۴
  2. Hamed می گوید

   اونایی که مغز کوچکی دارند از رشد دیگران هراس دارند

 6. ahmad می گوید

  ببینین دوست عزیز
  اولا سیگنال فیلتر نیست پس الکی جو ندین
  دوما بله اون زمان که تلگرام فیلتر شد جایگزینی براش وجود نداشت و همه سردرگم بودن ولی الان با یه تفکر خیلی ساده وبا یه استدلال منطقی میشه فهمید که ایتا و آی گپ بهترین جایگزین برای تلگرام هستن
  ببینین شما آیا حاضرین به یه خارجی که معلوم نیست کیه و از کجایه اعتماد کنین ولی به یه ایرانی جوون که برای ملتش کار می کنه اعتماد نکنین
  من که باشم به ایرانیه اعتماد می کردم
  ثانیا مشکل این که شما الان نمی تونین به پیام رسان های داخلی اعتماد کنین اینه که مثل یه وزارتی چیزی پشت اون باشه خوب درسته با این قطعی اینترنت (بعد از گرون شدن بنزین)و فیلترینگ تلگرام خوب طبیعیه که هر کسی نمی تونه اعتماد کنه ولی پشت پیام رسان های داخلی یه تیم جوون و با استعداد هست که هر روز تلاش میکنه که بهتر بشه

  موافقم ۷
  مخالفم ۵۷
  1. علیرضا کرامتی می گوید

   اطلاعات ما به دست خارجیا برسه کاری نمیتونن بکنن ولی داخلی خیلی کارا میتونه بکنه
   اینکه من کجا رفتم چیکار کردم با کی حرف زدم و… به درد ی خارجی نمی خوره ولی ی ایرانی راحت میتونه جلوتو بگیره گیر بده که چرا این کارو کردی چرا اونجا رفتی یا استخدامت نکنه و هزار تا چیز دیگه
   در صورتی که خارجی اصلا بیاد کل گوشی منو ببره ۴ تا عکس و پیامه که به دردش نمیخوره اصلن

   موافقم ۳۲
   مخالفم ۵
   1. ahmad می گوید

    ببین دوست عزیز تو الان میگی که اطلاعات من به درد یه خارجی نمی خوره این درحالیه که اونا وقتی پول وسط نیاد حاضرن حتی شده از شما جاسوسی کنن که به پولشون برسن مثل می خوای viber facebook هر جفت شون وقتی پای پول اومد وسط حاضر شدن اطلاعات تمام کاربراشون رو بفروشن

    موافقم ۳
    مخالفم ۱۲
  2. هانی می گوید

   کسانی که ایران ایران می کنند،بفرمایند اگر یک دانشجوی ساده یا یک مبتکر و خلاق یا یک سرمایه گذار بدون وابستگی به سیاست، خواست مجوز یک پیمام رسان را بگیرد ایا به او مجوز می دهند؟کسانی که از تعداد بازدیدکنندگان یک سایت یا یک کانال به وحشت می افتند.ایا اجازه می دهند کسی به جز خودشان و باندشان پیام رسانی را راه بیندازند.اما دلیل این وضعیت فقط و فقط فساد مالی است و بس.دوستانی هم که می گویند پیام رسان ایرانی به خاطر جاسوسی از مردم است درست می گویند.جاسوسی اقتصادی کمترین مشکل این پیامرسانها است،با پول مردم پیام رسان استارت می خورد و حقوق سازندگان ان هم از جیب مردم است.جالب اینجاست همانهایی که از مردم می خورند اینترنت را هم به روی آنها می بندند یا اینکه چنان قیمت ان را برای سایتهای خارجی و سایتهای علمی داخلی بالا می برند که نه تنها باری از دوش مردم بر نمی دارند که مانع کسب علم و دانش دانشجویان و محققین و مردم عادی می شوند.این در صورتی است که سایتهای سیاسی و بی فاینده باند خودشان همیشه باز است و جز به باد دادن بودجه مملکت کار دیگری انجام نمی دهند.

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱
   1. ahmad می گوید

    یکم دیدت رو به پیام رسان های داخلی بهتر کن

    موافقم ۴
    مخالفم ۱۲
 7. MR-B71 می گوید

  دوستان ایرانسل هم به صورت چراغ خاموش بعضی از بسته هاش رو حذف کرده.مثلا بسته سه ساعتی نامحدود رو

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۱
 8. eshhp2101 می گوید

  متاسفانه یه عده تا میفهمن یه اپ ایرانیه شروع میکنن به توجیه های الکی که فلان مشکلو داره و… 😔
  مثلا میگن سرعت ضعیفه و فلان و بهمان(بماند که سرعت پیامرسانای داخلی به مراتب بیشتر از پیامرسانای خارجیه، باور ندارید امتحان کنید)
  یا میگن امنیت نداره😐😳(دعوت میکنم قبل از این که هر چیزی “حتی حرف من” رو باور کنید یه کم تحقیق و برسی کنید، تعجب میکنم سابقه جاسوسی و وجود حفره های امنیتی داخل برنامه های فیسبوک و امثالش به گوششون نخورده، البته حق میدم، چون کل رسانه دست خودشونه هر چیزی رو بخوان میتونن سانسور کنن)
  و یه تیم داخلی که میخواد کارشو استارت بزنه مجبوره بیاد خودشو آلمانی جا بزنه😔(جدا از اینکه این کارش درسته یا غلط)
  نمیدونم چرا یه عده میخوان در خودشون و دیگران این باور رو ایجاد کنن که مرغ همسایه غازه!!!

  موافقم ۹
  مخالفم ۴۰
  1. HoSein می گوید

   نکته اول اینکه ما از فیسبوک استفاده نکردیم ما داریم از تلگرام استفاده میکنیم که امن ترین پیام رسانه و تا حالا هیچ نا امنی نداشته، نکته دوم اینکه من حاضرم یه خارجی تمام اطلاعات و چتهای منو داشته باشه ولی به ایرانی اعتماد نمیکنم، چون اون خارجی در نهایت هدفش از جمع کردن اطلاعات تبلیغات و شناختن عادات و رفتار ماست، ولی تنها هدف درست شدن پیامرسانهای ایرانی جاسوسی از ارتباطات مردم و پیدا کردن افرادیه که خبر و پیامهای انتقادی میذارن، تا راحت شناسایی و محاکمه بشن، مهمترین دلیل استفاده نکردن از پیامرسانهای ایرانی همینه که کسی نمیخواد محاکمه بشه

   موافقم ۱۶
   مخالفم ۶
   1. بنده خدا می گوید

    نخیر دوست عزیز.
    این پیام رسان های داخلی، اصلا از طرف دولت حمایت نمیشن چه برسه به اینکه به دولت اطلاعات بدن در مورد کاربرانشون.
    دوما شما دوست داری یه کافر بی دین دستش به عکس های خصوصی شما برسه؟

    موافقم ۳
    مخالفم ۱۲
 9. سهیل می گوید

  به نظرم کم لطفی کردین در حقش
  من که تحت تاثیر قرار گرفتم
  در مقایسه با بقیه پیامرسان های بومی حداقل ی ایده هایی رو روی برنامه اجرا کردن !
  سرور هاشم واقعا سریع هست
  خودتون نصب کنید ببینید ، حجم زیادی نداره :/

  موافقم ۵
  مخالفم ۳۱
 10. سهیل می گوید

  همین الان نصبش کردم
  بدون مشکل گد اومد و سرور هاشم متصل هستند
  البته کاملا مشخصه از سورس تلگرام کپی شده
  ولی باز در مقایسه با ایتا حتی سروش درصد کپی کمتر هستش
  رابط کاربری بسیار جذابی داره
  چرا که نه ؟ اگه مثل الان سرور هاش خوب باشه من ازش استفاده میکنم

  موافقم ۸
  مخالفم ۲۹
  1. محمدعلی می گوید

   داداش استفاده از پیامرسان دست من و تو نیست
   اپلکییشن ساده نیس که بگی استفاده میکنم یا نمیکنم
   پیام رسانه به بقیه ربط داره
   شما نصب کن اشتاده کن وقتی بقیه نصب نکنن به چه دردی میخوره؟ اصلا کسی نیس که بهش پیام بدی
   شبکه اجتماعی به مخاطبش زنده اس

   موافقم ۱۸
   1. Hamed می گوید

    شما مغزت پوسیده

 11. بابی می گوید

  ما هم تمام تلاشمونو برای ریپورت و حذف جاسوس افزار های فرقع تبهکار انجام میدیم!

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۴
 12. طاها می گوید

  جاسوسی از مردم که شاید نکنه برندازی بخوان بکنن کاسبیشون تعطیل شه

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 13. jj می گوید

  همه پیام رسان های داخلی با یه هدف خاص و اون هم به منظور رصد و جاسوسی از کاربران طراحی میشن و همونطورکه از برنامه های تلگرام طلایی و … میلیون ها کاربر ایرانی رو هک کردن و اطلاعاتشون رو درآوردن.

  موافقم ۲۶
  مخالفم ۲
 14. زکریا می گوید

  پیام رسانی درحال توسعه است که بدون احتیاج به سرور نصب میشود وفقط اینترنت لازم دارد و هیچ کس نمی‌تواند آنرا هم کند یا کنترل کند همه چیز طرف کاربر است و مانند تورنت عمل میکند
  فیلتر هم نمی شود مگر کل نت را فیلتر کنند.

  موافقم ۸
  مخالفم ۲۶
 15. پیر اما زنده دل می گوید

  خیلی خوب بود این 😂😂🤣🤣

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۳
 16. photon می گوید

  امان از دست این فرقه ی تبهکار…

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۴
 17. وحید رضایی می گوید

  ولی حرکت زیرپوستی خفنی زده ، اگه مشکلیاتشو رفع کنه همین الانشم خیلیا نصبش میکنن

  موافقم ۷
  مخالفم ۱۹
 18. raminnnnnn می گوید

  این ‌ها تا از پیام رسانی که نشه باهاش اطلاعات رو بیرون بکشم اجازه هیچ اپ دیگه رو نمی‌دن. وات‌ساپ هم اگه فیلتر نیست به این خاطره که می‌تونن قفلش رو بشکنم.

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۴
 19. reza می گوید

  من موندم فاز کسانی که زیرش در گوگل پلی الکی زدن چقدر خوبه چیه..بابا جون کلا هزارتا نصب کرده اند تو چطوری فهمیدی انقدر خوبه وقتی هیچکسی توش نیست..اصلنم کسی شک نمیکند اینا از خودشونن..

  موافقم ۳۲
  مخالفم ۸
  1. نیکتا کریمی می گوید

   من میخوام دیلیت اکانت کنم ولی نمیشه
   چرا؟؟؟؟؟

   موافقم ۱
   مخالفم ۲
 20. محبوب می گوید

  فهمیدن اگر اسم سازنده داخلی باشه خب کسی اعتماد نمیکنه اومدن مثلا بگن ما المانی هستیم !‍ اخه المانی ها حداقل اون ایمیلتون رو برلین دات کام بزنید باز کسی شک نکنه !

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۳
 21. آریا می گوید

  فقط تلگرام اصلی و ایکس بقیه پیام رسان کلا جاسوسن

  موافقم ۴۵
  مخالفم ۶
  1. بنده خدا می گوید

   دقیقا تلگرام و تلگرام ایکس جاسوسن😑🤣

   موافقم ۳
   مخالفم ۶

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان