چگونه حالت دارک مود گوشی اندروید خود را فعال کنیم؟

آیا تم رنگی پیش‌فرض گوشی اندروید شما، چشمانتان را اذیت می‌کند؟ همین تم روشن نیز می‌تواند باعث زودتر خالی شدن باتری گوشیتان شود. با فعال کردن دارک مود در گوشی اندروید خود می‌توانید این مشکلات را تاحدودی برطرف سازید.

حالت تاریک یکی از ویژگی‌های جدید قرار داده شده در گوشی‌ها و تبلت‌های مدرن است. این حالت می‌تواند مشاهده و خوانش محتوای نمایشگرها را برای شما آسان‌تر کند. علاوه بر این، این حالت در گوشی‌هایی که از نمایشگرهای OLED برخوردار هستند، می‌تواند مصرف باتری را نیز کاهش دهد. در ادامه به شیوه فعال کردن این ویژگی در گجت‌های اندرویدی می‌پردازیم.

کدام نسخه‌های اندروید از حالت تاریک پشتیبانی می‌کنند؟

سیستم‌عامل اندروید به‌صورت رسمی با انتشار اندروید 10، از حالت تاریک پشتیبانی به عمل آورد. این قضیه بدین معنا است که تنها در صورتی می‌توانید این حالت را بر روی تمامی اکوسیستم گوشی خود اعمال کنید که از اندروید 10 و یا بالاتر استفاده کنید.

سایر نسخه‌های اندروید قدیمی‌تر از اندروید 10 نیز هیچ‌کدام به‌صورت رسمی از این قابلیت (جهت اعمال بر روی کل سیستم‌عامل) پشتیبانی نمی‌کنند. اگر از نسخه اندروید مورد استفاده گوشی خود مطمئن نیستید، آنگاه با طی کردن گام‌‎های زیر می‌توانید از این موضوع، اطمینان حاصل کنید:

 1. اپلیکیشن تنظیمات را بر روی گوشی خود اجرا کنید.
 2. به پایین رفته و سپس گزینه “About phone” را لمس کنید.
 3. در ادامه باید بتوانید گزینه “Android version” را پیدا کنید. در کنار نام این گزینه، می‌توانید نسخه فعلی اندروید گوشی خود را نیز مشاهده کنید.
این مطلب را نیز بخوانید: سیستم‌عامل اندروید، چه مزایا و معایبی دارد؟

شیوه فعال کردن دارک مود در دستگاه‌های اندرویدی

اگر گوشی شما از اندروید 10 و یا بالاتر برخوردار باشد، آنگاه با رفتن به تنظیمات گوشی خود می‌توانید حالت تاریک را فعال کنید. همچنین جهت فعال کردن این ویژگی می‌توانید از منوی Quick Settings نیز بهره ببرید.

به یاد داشته باشید که شیوه فعال کردن این ویژگی می‌تواند بسته به مدل گوشی شما، متفاوت باشد. برخی از گوشی‌های نیز امکان زمان‌بندی این حالت را فراهم می‌آورند. در زیر به دو روش جهت فعال کردن حالت تاریک در گوشی‌های اندرویدی می‌پردازیم.

فعال کردن دارک مود اندروید از طریق تنظیمات

با استفاده از اپلیکیشن تنظیمات می‌توانید نسبت به فعال کردن و همچنین پیکربندی گزینه‌های مختلف حالت تاریک اندروید، اقدام کنید. در نسخه خام اندروید باید به “Settings > Display > Advanced > Dark theme” بروید.

در دستگاه‌هایی هم که از نسخه‌های شخصی‌سازی شده اندروید استفاده می‌کنند، این فرایند می‌تواند کمی متفاوت‌تر باشد و یا شاید این حالت، Night Mode نامیده شود. به‌عنوان مثال، در یکی از گوشی‌های وان‌پلاس باید:

 1. اپلیکیشن تنظیمات را اجرا کنید.
 2. “Customization” را برگزینید.
 3. در بالا باید “Preset Theme” را انتخاب کنید.
 4. گزینه “Nuanced dark” را لمس کنید. این عبارت می‌تواند از یک گوشی به گوشی دیگر، متفاوت باشد. اما در هر صورت باید بتوانید که با مشاهده کلمه “Dark”، آن را تشخیص دهید.
 5. اگر می‌خواهید که بدون تغییر تم، از حالت تیره استفاده کنید، آنگاه باید “Tone” را برگزیده و سپس در صفحه ظاهر شده، “Dark” را انتخاب کنید.

   

اکنون گوشی اندروید شما باید اکثر موارد و گزینه‌ها را با استفاده از رنگ‌های تیره نشان دهد.

فعال کردن حالت تیره از طریق Quick Settings

با استفاده از Quick Settings سریع‌تر می‌توانید حالت تاریک گوشی خود را فعال و یا غیرفعال کنید. همه دستگاه‌های اندرویدی در Quick Settings خود، فعال و یا غیرفعال کردن حالت تیره را ارائه نمی‌دهند، اما در هر صورت به روش زیر می‌توانید از این موضوع، اطمینان حاصل کنید:

 1. نوار اعلان‌ها و تنظیمات سریع را به سمت پایین بکشید.
 2. جهت فعال کردن دارک مود باید آیکون “Dark mode” را لمس کنید.
 3. اگر فورا نتوانستید که این گزینه را مشاهده کنید، آنگاه باید با سوایپ به سمت راست یا چپ، سایر گزینه‌ها را نیز بررسی کنید.
این مطلب را نیز بخوانید: چگونه گوشی اندروید خود را برای اجرای بهتر بازی‌ها، بهینه کنیم؟

شیوه غیرفعال کردن حالت تاریک دستگاه‌های اندرویدی

غیرفعال کردن حالت تاریک همانند فعال کردن آن، آسان است. اگر جهت فعال کردن این ویژگی از اپلیکیشن تنظیمات استفاده کرده‌اید، آنگاه باید به همان پنل تنظیمات رفته و تمی متفاوت را انتخاب کنید. اگر از رنگ تیره استفاده کرده‌اید، آنگاه با انتخاب رنگ روشن می‌توانید از این حالت، خارج شوید.

اگر هم از Quick Settings استفاده کرده‌اید، آنگاه باید مجددا از همین منو استفاده کرده و گزینه “Dark mode” را لمس کنید.

اگر گوشی شما از دارک مود پشتیبانی نکرد چه؟

اگر از اندروید 10 برخوردار نبوده و یا اینکه نتوانید آن را بر روی گوشی خود نصب کنید، آنگاه می‌توان گفت که نمی‌توانید از دارک مود نیز استفاده کنید. البته این قضیه بدین معنا نیست که نتوانید رنگ‌های گوشی خود را به‌صورت تیره درآورید. در برخی از دستگاه‌ها از جمله آن‌هایی که از اندروید 9 استفاده می‌کنند، حداقل یک تم تاریک را ارائه داده که با استفاده از آن می‌توانید ظاهری تیره به اکوسیستم گوشی خود بدهید.

شاید این راه‌کار همانند حالت دارک مود گسترده اندروید 10، کارآمد نباشد، اما حداقل در برخی از موارد می‌تواند به شما کمک کند. همچنین برخی از اپلیکیشن‌ها نیز از حالت تاریک پشتیبانی می‌کنند، بنابراین از طریق خود این نرم‌افزارها نیز می‌توانید رابط کاربری آن‌ها را به رنگ‌های تیره درآورید.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید که خستگی ناشی از تماشای مداوم نمایشگر گوشی‌ خود را کاهش دهید، آنگاه بد نیست که حالت تیره را بر روی گوشی خود، امتحان کنید. اگر گوشی شما از اندروید 10 و یا بالاتر پشتیبانی کند، آنگاه می‌توانید این ویژگی را بر کل اکوسیستم آن نیز اعمال کنید.

یکی دیگر ار راه‌کارهای محافظت از چشمان شما در هنگام کار با گوشی، استفاده از فیلتر نور آبی است. این ویژگی نیز در برخی از اپلیکیشن‌های اندرویدی قرار داده شده و البته می‌توانید با نصب اپلیکیشن‌های مخصوص این کار، این حالت را نیز بر روی کل رابط کاربری گوشی خود، اعمال کنید.

منبع makeuseof
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. امیرحسین می گوید

  دارک مود باعث افسردگی میشه و واسه شبا هم چشو ضعیف میکنه

 2. مانیا می گوید

  a7 2018 تم دارک داره؟؟؟

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان