مرکز ملی فضای مجازی: از بخش خصوصی دعوت می‌کنیم تا نسخه داخلی کلاب‌هاوس را تولید کند

امیر خوراکیان، معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید به توان داخلی از بخش خصوصی دعوت کرد تا اپلیکیشنی مشابه با کلاب هاوس را ایجاد کند. خوراکیان گفت: هر سرویس جدید با توجه به قابلیت‌هایی که دارد با اقبال کاربران و مخاطبان مواجه می‌شود. طبیعتا برخی از سرویس‌ها به دانش فنی و زیرساخت بالای ارتباطی نیاز دارند اما برخی سرویس‌ها به گونه‌ای است که راحت‌تر می‌توان نمونه داخلی آن را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به زیرساخت‌های داخلی و دانش فنی و تجربی کشور، ایجاد سرویسی مشابه به کلاب هاوس در داخل کشور به سادگی مقدور است.

معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص مسدود شدن کلاب هاوس اعلام کرد: صرفا لازم نیست که یک سرویس مسدود شود تا به دنبال مشابه داخلی آن باشیم. ایجاد سرویس‌های داخلی به معنای نفی سرویس‌های خارجی نیست. اینگونه خدمات باعث افزایش ضریب استقلال کشور و افزایش سطح دانش فنی ما می‌شود.

خوراکیان تاکید کرد: ما به راحتی می‌توانیم سرویسی شبیه به کلاب هاوس را در داخل داشته باشیم. البته ضمن دعوت از بخش خصوصی برای ایجاد چنین خدماتی، ضمانت می‌دهیم که از مداخلات غیرمنطقی بخش‌های مختلف در اینگونه امور پرهیز شود، این اتفاق بهترین مشوق برای بخش خصوصی است.

معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه تمایل ما برای ایجاد سرویس داخلی به معنای مسدود‌سازی سرویس خارجی نیست، تصریح کرد: هدف ما این است که کشور از یک استقلال نسبی در این حوزه‌ها برخوردار باشد. بالاخره این شرکت‌ها با ما تعامل ندارند و تحت نفوذ دولت‌های متخاصم هستند، به همین دلیل با تقویت سرویس‌های داخلی، در صورتی که آنها بخواهند برای ما مشکل ایجاد کنند و دسترسی کاربران به خدمات خود را قطع کنند، می‌توانیم نیاز خودمان را تامین کنیم.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که به تازگی دادستان کل کشور اعلام کرد: هنوز راجع به فیلترینگ کلاب هاوس تصمیم‌گیری نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید