اپراتورها خواستار افزایش تعرفه اینترنت ثابت شدند

محمدباقر اثنی ‌عشری، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات، خواستار بازنگری در سیاست اعمال سقف تعرفه برای خدمات ارتباطی غیر انحصاری در حوزه ارتباطات شد.

در این نامه آمده که تورم در سال‌های اخیر، کاهش ارزش ریال در برابر دلار و رشد سالانه حقوق و دستمزد پرسنل موجب شده تا کاهش هزینه اینترنت از سمت شرکت ارتباطات زیرساخت، حق امتیاز و مجموعه خدمات متنوع ارائه شده از سوی این شرکت برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها و ارائه خدمات، کافی و جبران کننده نباشد.

با توجه به تصویب بندی در قانون بودجه 1400 مبنی بر افزایش حق‌السهم 10 درصدی دولت از اپراتورها، زمزمه احتمال افزایش تعرفه اینترنت مطرح شد اما مجلس اعلام کرد که اپراتورها حق افزایش تعرفه اینترنت در سال 1400 را نخواهند داشت.

اما اپراتورها اعتقاد دارند که با توجه به سهم کمتر از 12 درصدی اپراتورها در بازار اینترنت ثابت کشور، نیاز به افزایش تعرفه‌ها وجود دارد و با ادامه این وضعیت امکان توسعه غیرممکن است. همچنین در نامه سازمان نصر تداوم سیاست کنترل تعرفه در بخش اینترنت ثابت به عنوان یارانه پنهان برای همه اقشار از طریق اقدام فشار برای عدم متعادل‌سازی تعرفه‌ها اعلام شده است.

در این نامه همچنین برای اولین بار به موضوع تفکیک ترافیک داخلی و خارجی انتقاد شده، اپراتورها اعتقاد دارند این عمل دخالت در تعرفه‌گذاری است و شرایط غیرمنصفانه‌ای را به اپراتورها تحمیل می‌کند.

 سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این نامه درخواست کرده تا سقف تعرفه خدماتی که به صورت غیر انحصاری در حوزه ارتباطات سیار ارائه می‌شود با توجه به 4 نکته زیر تغییر پیدا کند:

 • حذف سقف تعرفه تکلیفی خدمات خانگی
 • خروج سقف تعرفه خدماتی با الگوی تجاری یا خدماتی از شمول تعرفه‌های تکلیفی
 • تا پایان اجرای مصوبه 266 سقف خدمات به صورت سالانه و با ضریب بالاتر از تورم رسمی افزایش پیدا کند
 • بررسی سهم هرکدام از عوامل در قیمت تمام شده خدمات

این نامه به امضای رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور رسیده و برای وزیر ارتباطات و تمامی اعضای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارسال شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 دیدگاه
 1. پوریا می گوید

  من نمیدونم دوستان از گرونی چی میگن چهار سال ده گیگ اینترنت همراه رو با قیمت ۲۹۵۰۰ تومن میخریم همه چی تو این کشور گرون شده به جز اینترنت

 2. یییی می گوید

  بابا لامذهبا همین ی ماه پیش افزایش دادید کیفیتشم قشنگ قهوه ای کردید افتضاااااااااااااااااح شده adsl من های وب دارم واقعاااااااااا مذخرف شده لعنت بر همتوووون

  موافقم ۹
 3. fariba می گوید

  والا ماکه هربار بسته میخریم یا از حجمش کم شد یا قیمتش بالا رفته
  اعتراض به چی دارن معلوم نیست

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۲
 4. هرکی می گوید

  چیزایی که به خودشون ربط داره فوری افزایش میدن
  ولی به یارانه که ماله مردمه میرسن حتی یک ریال هم افزایش نمیدن
  خدا ازتون نگذره بسوزید تو جهنم

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۱
 5. سینا می گوید

  چجوری میگن واسشون نمیصرفه هنوزم نسبت به نت دی اس ال گرونه اونا چطور واسشون میصرفه؟؟؟ در حالی که اونا نه فروش سیم کارت و نه هزینه مکالمه و اس ام اس میگیرن

  موافقم ۱۴

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان