نسبت کنتراست یا همان Contrast Ratio چیست و چه تأثیری بر کیفیت نمایشگر دارد؟

در هنگام خرید یک تلویزیون و یا مانیتور جدید به احتمال زیاد با واژه نسبت کنتراست یا همان Contrast Ratio برخورد کرده‌اید. در این مطلب قصد داریم که توضیحاتی را در رابطه با این اصطلاح، به شما ارائه دهیم.

چرا باید به نسبت تصویر اهمیت دهیم؟

با نمایش تصویری شطرنجی همانند تصویر زیر و محاسبه تفاوت بین روشن‌ترین نقاط (سفید) و تاریک‌ترین نقاط (سیاه)، کنتراست آن نمایشگر به دست می‌آید.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست با اعدادی مثل 1000:1 نشان داده شده و چنین عددی بدین معنا است که یک تصویر تمام صفحه سفید رنگ در چنین نمایشگری، 1000 برابر روشن‌تر از یک تصویر سیاه نشان داده شده و در نتیجه تصاویر نیز طبیعی‌تر به نظر خواهند رسید.

نسبت کنتراست تا حد زیادی به فناوری‌های پایه‌ای نمایشگر همانند OLED و یا LCD بودن آن نیز وابسته است. مثلا اولی دارای نسبت کنتراست “بی‌نهایت” بوده و دومی نیز در بهترین حالت دارای کنتراستی در حدود 7000:1 است. نسبت کنتراست یکی از فاکتورهای مهم کیفیت تصویر بوده و هر چه بالاتر باشد، بهتر است. با استفاده از وب‌سایتی همانند RTING می‌توانید نسبت کنتراست تلویزیون و مانیتورها را با یکدیگر مقایسه کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: پنل‌های مانیتور چه تفاوتی با یکدیگر داشته و کدام یک برای شما مناسب هستند؟

هر چه بیشتر، بهتر

نسبت کنتراست

Contrast Ratio اطلاعات زیادی را در رابطه با سطح سیاهی یک نمایشگر در اختیار ما قرار می‌دهد. البته این موضوع بیشتر به نوع نمایشگر مورد استفاده شما بستگی دارد. نمایشگرهای LCD که دارای نور پس‌زمینه LED هستند، باید یک نور روشن را بر روی لایه TFT نمایشگر تابانده تا بدین ترتیب تصویر را نمایش دهند. حال در زمان نمایش رنگ سیاه، نمایشگر تمام تلاش خود را می‌کند تا جلو تابش نور را بگیرد. در فناوری قدیمی‌تر LCD این قضیه باعث تولید نامناسب رنگ سیاه شده و در واقع این رنگ به‌صورت خاکستری کم رنگ نشان داده می‌شود. البته در برخی از مناطق نیز نور راحت‌تر عبور کرده و همین باعث برهم خوردن یکنواختی تصویر می‌شود.

حال بیایید و چنین مواردی را با فناوری‌هایی همانند OLED مقایسه کنیم که در آن‌ها جهت تولید رنگ سیاه، پیکسل‌ها خاموش شده و بنابراین نه‌تنها رنگ مشکی واقعی را نمایش می‌دهند، بلکه از لحاظ تئوری نیز می‌توانند دارای نسبت کنتراست بی‌نهایت باشند.

البته اکنون نور نمایشگرهای جدیدتر Mini-LED توسط الگوریتم‌هایی کنترل شده و همین می‌توان کیفیت رنگ مشکی چنین تلویزیون و یا مانیتورهایی را افزایش دهد. این کار نیز با تغییر دادن سطح روشنایی در قسمت‌های گوناگون نمایشگر انجام می‌شود. البته نمایشگرهای Mini-LED از مشکلاتی همانند شبح‌زنی (Ghosting) و نمایش ناهماهنگ پیکسل‌ها (Black Crush) نیز رنج می‌برند. در نهایت این را در نظر داشته باشید که نمایشگرهای دارای نسبت کنتراست بالا برای محیط‌های تاریک و نمایشگرهای دارای نسبت کنتراست پایین نیز برای محیط‌های روشن بهینه شده‌اند.

منبع howtogeek
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. کایا می گوید

    oled کیفیت تصویرش با واقعیت تفاوت داره
    lcd بهتره

  2. محمدهادی می گوید

    پس تفاوت ال ای دی و ال سی دی توی همین کنتراسته

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان