مقایسه کار کارمندی با تاکسی‌های اینترنتی؛ درآمد کار در اسنپ و تپسی چقدر است؟

کار کارمندی و کار در تاکسی های اینترنت مانند اسنپ و تپسی تفاوت‌های زیادی از نظر درآمد ، مزایا، آینده شغلی و دیگر موارد دارد که ما در این مطلب به طور کامل به آن پرداختیه‌ایم.

سرویس‌های تاکسی اینترنتی بومی با الگوبرداری از اپلیکیشن بین‌المللی اوبر و سرویس‌های مشابه آن و البته حمایت سرمایه‌گذاران به نام داخلی و خارجی، توانستند ظرف مدت چند سال سیستم حمل و نقل و تاکسی‌رانی را در کشورمان متحول کنند.

سرویس‌هایی مانند اسنپ و تپسی با ارایه یک راهکار ساده و البته کاربردی، هزاران مسافر در سطح کلان‌شهر‌ها و حتی شهرهای کوچک را به رانندگان متصل می‌کنند و درصد خود را از سفرها برمی‌دارند. از طرفی مسافرین مجبور نیستند تا برای گرفتن تاکسی به سر خیابان یا یک محل پر عبور و مرور بروند و در آفتاب یا باران به امید عبور تاکسی بایستند و یا سر قیمت با آن‌ها چانه بزنند.

در سمت دیگر این ماجرا رانندگان تاکسی یا خودروهای شخصی هستند که آن‌ها نیز دیگر لازم نیست سر چهار راه بایستند و برای پیدا کردن مسافر فریاد بکشند، رانندگان حالا حق انتخاب دارند و می‌توانند از بین سفرهای درون شهری مختلف با مقاصد و قیمت‌های متفاوت، گزینه مورد نظر را انتخاب کنند، همچنین حالا با فراگیر شدن تاکسی‌های اینترنتی، وجود مسافر برای رانندگان در مقصد سفرها تقریبا قطعی است و هیچ خودرویی هنگام بازگشت به مبدا، خالی برنمی‌گردد.

شرایط خوب و سرویس‌دهی مناسب سرویس‌های تاکسی اینترنتی باعث شده تا همه تا حدودی راضی باشند، البته مسافران نسبت به قیمت بالای سفر و گاها شرایط نامناسب خودرو شکایت دارند، رانندگان نیز از پایین بودن قیمت سفر و خدمات سرویس‌ها و کمیسیون اسنپ و تپسی از هر سفر نیز شکایت می‌کنند.

اما در مجموع همه از این شرایط رضایت نسبی دارند و از این خدمات استفاده می‌کنند. به همین دلیل کار در تاکسی‌های اینترنتی رونق گرفته و با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شوید که درآمد این کار بسیار بالاست و این سوال برای بسیاری از کارمندان یا افراد حاضر در مشاغل دیگر به وجود آمده که آیا کار کردن در اسنپ و تپسی به صرفه نیست؟

در نگاه اول، کار در تاکسی های اینترنتی مزایای خاص خود را دارد، اول این که خود رئیس خود هستید، دوم اینکه زمان کاری منعطف دارید، کارتان نیاز به مدرک و درس خواندن ندارد و بدون سابقه کار می‌توانید از همین امروز مشغول به کار شوید، ضمن اینکه درآمد این کار نیز بسیار بالاست و درآمد شما از میانگین حقوق کارمندی در کشور بیشتر است.

همه ما برای شروع به یک کار چند شاخصه مهم را در نظر می‌گیریم، اولین مورد درآمد آن است، در این اوضاع اقتصادی نا به سامان همه به دنبال درآمد بالا هستند زیرا برای گذران زندگی در یک سطح معمولی نیاز به درآمد بالایی دارید. مورد دوم شرایط و مزایای کار است، به طور طبیعی شرایط کاری مانند ساعت کار، داشتن مهارت، توانایی شخصی، داشتن بیمه و مزایای مختلف تاثیر بسزایی در انتخاب یک شغل دارد.

به جز این موارد، همه ما به آینده شغلی و ارتقاء موقعیت فعلی نیز فکر می‌کنیم، برای همین به دنبال مشاغلی می‌گردیم که جای پیشرفت داشته باشد و مهارت‌های ما را افزایش دهند. اسم و رسم شغل نیز در انتخاب آن اهمیت ویژه‌ای دارد، هر چند از قدیم گفته‌اند “کار که عار نیست” ولی همه ما به دنبال شغلی هستیم که جایگاه اجتماعی بالایی داشته باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: وقتی که خبری از راننده اسنپ نیست!

با در نظر گرفتن این موارد می‌خواهیم کمی در شغل رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دقیق شویم و نگاهی موشکافانه به این کار نسبتا جدید و وابسته به دنیای فناوری داشته باشیم. در نهایت بدمان نمی‌آید کار کردن در تاکسی های اینترنتی را با کار کارمندی مقایسه کنیم و به این نتیجه برسیم که درآمد کار در اسنپ و تپسی چقدر است و آیا کار در تاکسی های اینترنتی ارزش و صرفه دارد یا خیر؟ با آی‌تی‌رسان همراه باشید:

درآمد و هزینه

درآمد کار: تاکسی اینترنتی بسیار بیشتر است

همانطور که گفتیم، مهم‌ترین مساله درآمد است. شما برای ورود به هر کاری ابتدا باید درآمد آن را بسنجید. درآمد کار در تاکسی های اینترنتی نیز برای تهران و کلان‌شهر‌ها نسبت به کار در شهرهای کوچک کمی تفاوت دارد. ما برای این‌کار در سفرهای خود با رانندگان اسنپ و تپسی صحبت کردیم و میزان درآمد حدودی‌شان را جویا شدیم.

بر این اساس اگر بخواهیم به صورت ساعتی به کار در تاکسی‌های اینترنت نگاه کنیم، در تهران و شهر‌های بزرگ، فردی که بخواهد به طور متمرکز و جدی در تاکسی های اینترنتی کار کند، می‌تواند به طور میانگین در ساعت حدود 60 تا 90 هزار تومان درآمد داشته باشد.

در حال حاضر و در تهران سفرهای معمولی با مسافت چند کیلومتری، حدود 25 تا 30 هزار تومان قیمت دارد. اما میانگین سفر در تهران برای یک مسیر معمولی (نه نزدیک و نه خیلی دور) حدود 30 تا 50 هزار تومان است.

راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی نیز در شرایط عادی، می‌توانند طی یک ساعت 2 تا 3 سفر 20 تا 40 هزار تومانی انجام دهند. البته همه این موارد به طور میانگین محاسبه شده، می‌دانیم که در ساعاتی از روز خیابان‌ها خلوت‌تر و در ساعاتی شلوغ‌تر و پرترافیک‌تر هستند. در روزهای بارانی و یا برفی ترافیک سنگینی در معابر تهران و کلان‌شهرها به وجود می‌آید، همچنین موضوعات مختلف به تفاوت قیمت در مناطق زوج و فرد و طرح ترافیک هم وجود دارد اما ما در این مقاله راه میانه را پیش گرفته‌ایم و با حذف کمیسیون تاکسی های اینترنتی، میانگین درآمد خالص را بر اساس گفته‌های رانندگان اسنپ و تپسی و تجربه شخصی در تهران بیان می‌کنیم.

با همین فرمول سفرهای طولانی‌تر در تهران حدود 60 تا 100 هزار تومان قیمت دارد که حدود 45 دقیقه تا 60 دقیقه زمان می‌برند و با این وجود به همان میانگین ساعتی 60 تا 90 هزار تومان می‌رسیم.

از طرفی در شهرهای بزرگ مانند مشهد، تبریز، شیراز و غیره شاید شاهد کرایه‌های 50 یا 70 هزار تومانی نباشیم ولی به دلیل ترافیک کمتر و مسیرهای کوتاه‌تر، راننده می‌تواند در یک ساعت چند سفر با قیمت 20 تا 40 هزار تومان را انجام دهد و به همان میانگین ساعتی 60 تا 90 هزار تومان برسد.

اما در شهر‌های کوچک‌تر هم مسافر کمتری وجود دارد و هم قیمت‌ها کمی کاهش پیدا می‌کنند، به عنوان مثال یک سفر 40 هزار تومانی در یک شهر بزرگ شاید در یک شهر کوچک 20 هزار تومان باشد، به این ترتیب میانگین درآمد اسنپ و تپسی در شهر‌های کوچک را حدود ساعتی 50 هزار تومان در نظر می‌گیریم.

طبق اعلام اسنپ، میانگین درآمد ماهانه رانندگان این شرکت در سال 1400، حدود 10 میلیون تومان بود. البته این میانگین شامل افرادی می‌شود که از چند ساعت تا یک روز کامل در اسنپ کار می‌کنند، به همین دلیل افرادی که قصد دارند به صورت کامل و حدود 8 تا 9 ساعت در اسنپ فعالیت داشته باشند، حقوق ماهانه آن‌ها بیش از 10 میلیون تومان خواهد بود.

طبق این موارد وضعیت درآمد رانندگان تاکسی اینترنتی در تهران و کلان‌شهرها و شهرهای کوچک بر اساس ساعت، روز و ماه به شکل زیر است:

درآمد ساعتی

درآمد روزانه

درآمد ماهیانه

درآمد سالانه

راننده تاکسی اینترنتی

60 تا 90 هزار تومان480 تا 700 هزار تومان12.5 تا 18 میلیون تومان174 تا 216 میلیون تومان

کارمند

23 تا 48 هزار تومان190 تا 384 هزار تومان5 تا 10 میلیون تومان60 تا 120 میلیون تومان

به این ترتیب متوجه خواهید شد که کار در تاکسی های اینترنتی درآمد بسیار بیشتری از متوسط حقوق کارمندی دارد، بنابراین ما یک امتیاز مثبت برای کار در تاکسی های اینترنتی در نظر می‌گیریم.

هزینه‌های کار: کار کارمندی هزینه کمتری دارد

اما بر خلاف کار کارمندی که شاید تنها هزینه رفت و آمد را در بر داشته باشد، کار در تاکسی‌های اینترنتی هزینه‌های بسیار دارد. در ابتدا باید در نظر بگیرید که برای کار در اسنپ و تپسی باید یک خودرو مناسب داشته باشید، یعنی حداقل 100 میلیون تومان برای تهیه خودرو دست دو و در حالت عادی حدود 200 میلیون تومان سرمایه اولیه برای تهیه خودرو نو لازم باشد.

مورد دوم به هزینه‌های خودرو باز می‌گردد، البته در این زمینه نمی‌توان یک قیمت را مشخص کرد زیرا هزینه مربوط به خودرو به عوامل بسیار متعددی همانند مدل، سال تولید، میزان ساعات کار به عنوان تاکسی اینترنتی، مصرف سوخت خودرو و حتی محلی که خودرو را برای تعمیر و سرویس می‌برید وابسته است.

اما اگر باز هم بخواهیم به طور میانگین یک رقم حدودی بیان کنیم، برای یک راننده با خودرو نو و سرحال، حدود یک چهارم درآمد، خرج خودرو (سوخت، تعویض روغن، لنت و …) خواهد شد، همچنین یک خودرو با وضعیت مطلوب و کمی قدیمی، به علاوه هزینه‌های جانبی، ماهیانه حدود یک سوم درآمد کار در اسنپ و تپسی هزینه دارد.

البته برای کار در تاکسی اینترنتی هزینه رفت و آمد ندارید و مستقیم از دم خانه می‌توانید کار کنید ولی یک کارمند برای رفت و آمد به محل کار باید هزینه پرداخت کند، که البته ما از این هزینه صرف نظر خواهیم کرد.

به طور قطع هزینه‌های کار در تاکسی‌های اینترنتی از هزینه کار به صورت کارمندی بیشتر بوده و از این نظر کار کارمندی ارجحیت دارد.

درآمد پایدار: تقریبا شرایط برای هر دو برابر است

کار کردن در تاکسی های اینترنتی یا هر نوع شغل آزاد دیگر، درآمد ثابت و پایدار ندارد. یعنی درآمد شما یک روز خوب است و یک روز معمولی، البته تعداد مسافران تاکسی های اینترنتی در حال حاضر به مقداری هستند که شما بدون مسافر باقی نمانید و به حداقل درآمد روزانه 500 تا 700 هزار تومان برسید ولی به هر شکل اگر یک روز به هر دلیل سرکار نروید، درآمدی نخواهید داشت.

ضمن اینکه کار در تاکسی های اینترنتی وابسته به خودرو است و اگر خودرو خراب شود، تا زمان تعمیر آن خبری از درآمد نیست. البته باز هم تاکید می‌کنم بخش زیادی از میزان درآمد کار در تپسی و اسنپ ثابت است، زیرا شما مانند مغازه‌دارها یا بنگاه‌ها نیستید که یک یا چند روز به طور کامل مشتری نداشته باشید یا معامله‌ای نکنید، بلکه مسافر برای تاکسی های اینترنتی همیشه وجود دارد اما شاید در تعطیلات کمتر و در روزهای کاری بیشتر باشد.

در نقطه مقابل، کارمندان حقوق ثابت دارند و اگر یک یا چند روز سر کار نروند، حقوقشان را دریافت می‌کنند. البته کارمندان می‌توانند بر روی حقوقشان نیز حساب باز کنند و دستشان برای خرید کالا به صورت قسطی بیشتر باز است. اما درآمد کارمندی محدود است، همچنین شما باید نیازهای شرکت‌تان را برآورده کنید وگرنه جریمه خواهید شد اما در کار با تاکسی های اینترنتی اینگونه نیست، به طور کلی می‌توان گفت کار کارمندی محدودیت‌های بیشتری دارد.

شما ترجیح می‌دهید حقوق بیشتر اما نا پایدار داشته باشید یا حقوق کمتر اما پایدار؟ در این بخش هر دو شغل کارمندی و کار در تاکسی‌های اینترنتی ویژگی‌های مثبت و منفی تقریبا یکسانی دارند، به همین دلیل شرایط کار از منظر حقوق ثابت را برابر اعلام می‌کنیم.

شرایط و مزایای کاری

ساعت کاری: در تاکسی اینترنتی رئیس خودتان هستید

شرایط کاری در تاکسی‌های اینترنتی ساده است. اول این که شما ساعت کار منعطف دارید، می‌توانید در روز یا شب کار کنید، حتی می‌توانید این‌کار را به عنوان شغل دوم انتخاب کنید، هر زمان که خواستید می‌توانید از کار دست بردارید و هر زمان که خواستید به کار بازگردید.

ساعت کاری منعطف یک ویژگی بسیار مهم محسوب می‌شود زیرا دست شما را برای کار کردن باز می‌گذارد. زمانی که تاکسی اینترنتی هستید اگر به مشکلی بر خوردید یا نیاز بود تا یه یک کار خانوادگی برسید، می‌توانید بدون دغدغه از کار دست بکشید. همچنین رفتن به تعطیلات و مسافرت نیز تماما در اختیار خودتان است، لازم نیست حتما آخر هفته‌ها یا در تعطیلات که جاده‌ها شلوغ است به مسافرت بروید. البته که زمان کار کردن شما مستقیم با درآمدتان در ارتباط است اما ساعت کاری منعطف در مواقع بسیاری به کمک شما می‌آید.

درآمد تپسی اسنپ

در نقطه مقابل و کار کارمندی شما باید هر روز سر ساعت معین سر کار خود حاضر شوید، کار شما هیچ موقع ترک نمی‌شود، تفاوتی ندارد وضعیت هوا چگونه است یا اینکه حالتان خوب است یا خیر، در هر صورت باید سر کار حاضر شوید، البته می‌توانید برای کارهای اورژانسی مرخصی بگیرید اما مرخصی‌های شما نیز محدود است. به همین دلیل از این نظر کار در تاکسی‌های اینترنتی جذاب‌تر است چرا که رئیس خودتان هستید.

بیمه و مستمری: کار کارمندی وضعیت بهتری دارد

کار در تاکسی‌های اینترنتی فعلا شامل بیمه نمی‌شود، البته با توجه به این که در خصوص ساعت و روزهای کاری، هیچ تعهدی از راننده گرفته نمی‌شود و اینکه راننده تنها در چند دقیقه می‌تواند ثبت نام کرده و کار خود را آغاز کند، تعجبی هم ندارد که شامل بیمه نشود. اما اسنپ و تپسی می‌توانند بخشی از رانندگان ثابت خود را در صورت گرفتن تعهداتی بیمه کنند حتی درآمد ثابت برای نیروهای خود در نظر بگیرند، اما به هر شکل این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

اما شما می‌توانید خودتان را بیمه کنید، که هزینه آن از بیمه کارمندی بیشتر است و نسبت به بیمه برخی ادارات دولتی هم خدمات کمتری دریافت می‌کنید. اما می‌‎توانید خود را بیمه کنید و مستمری بگیرید.

از طرفی اکثر کارمندان بیمه می‌شوند و 70 درصد مبلغ بیمه آن‌ها را کارفرما پرداخت می‌کند، به این ترتیب هزینه بیمه برای کارمندان بسیار کمتر است، ضمن این که رانندگان باید حتما خودرو خود را نیز بیمه کنند و هزینه آن را بپردازند. به این ترتیب در این بخش به کار کارمندی امتیاز مثبت می‌دهیم.

مزایا: کار کارمندی تقریبا مزایای بیشتری دارد

در خصوص مزایا نمی‌توان به طور دقیق نظر داد، مزایای کار در تاکسی اینترنتی مشخص است، هر کدام از شرکت‌های اسنپ و تپسی در باشگاه رانندگان خود خدمات خوبی مانند تخفیف سرویس خودرو، تخفیف کارواش، تخفیف استفاده از خدمات درمانی و پزشکی، تخفیف استفاده از اماکن ورزشی و غیره را می‌دهند. البته این شرایط و تخفیف‌ها به صورت رندوم ارائه می‌شود و نمی‌توان بر روی آن خیلی حساب باز کرد اما به هر شکل این خدمات توسط بسیاری از رانندگان استفاده می‌شود.

همچنین اسنپ و تپسی و دیگر شرکت‌ها طرح‌های تشویقی دارند که رانندگان با رسیدن به اهداف این طرح‌ها، جوایز مالی متنوعی دریافت می‌کنند که به افزایش درآمد آن‌ها کمک می‌کند.

درآمد تپسی اسنپ

اما مزایای کار کارمندی به شرکتی که در آن کار می‌کنید بستگی دارد، اگر یک کارمند در شرکتی بزرگ مشغول به کار باشد، می‌تواند از خدمات درمانی، ورزشی، تفریحی و غیره به صورت رایگان یا تخفیف‌دار استفاده کند. همچنین ارگان‌های دولتی خدمات خوبی به کارمندان خود می‌دهند، مثلا دریافت خانه سازمانی یا خرید اجناس به صورت قسطی بخشی از این مزایا هستند.

اما همانطور که گفتم مزایای کار کارمندی به شدت به شرکتی که در آن مشغول به کار هستید وابسته است، زیرا بسیاری از شرکت‌ها هیچ مزایایی برای کارمندان خود در نظر نمی‌گیرند.

در این بخش هم می‌توان به نوعی نتیجه را مساوی اعلام کرد اما ما کفی مزایای کارمندی را سنگین‌تر می‌دانیم به همین دلیل امتیاز این بخش برای کارمندان است.

اعتبار شغل و رشد شخصی

وجهه شغل: کار کارمندی وجهه بسیار بهتری دارد

از این نظر باید گفت که کار کارمندی هر چقدر هم که سبک و ساده باشد، وجهه بهتری نسبت به کار در تاکسی‌های اینترنتی دارد. در نگاه مردم کار کارمندی اعتبار بیشتری دارد و حتی اگر کارمند دولت باشید، می‌توانید ضامن دیگران در امر وام گرفتن و تسهیلات بانکی شوید اما کار در اسنپ و تپسی به عنوان یک شغل آزاد و دم دستی به حساب می‌آید که به اعتبار شما اضافه نمی‌کند. به زبان ساده اگر راننده اسنپ باشید به راحتی به شما زن نمی‌دهند! همچنین خود رانندگان تاکسی‌های اینترنتی نیز کار خود را به عنوان یک شغل اصلی حساب نمی‌کنند؛ اکثر آن‌ها معتقدند که اسنپ و تپسی کار نیست و اکثرا دنبال کار بهتری هستند. نمی‌دانم این تفکر درست است یا غلط اما وجه کار کارمندی بسیار بیشتر است.

ورود به شغل: تاکسی اینترنتی مثل آب خوردن است

برای کار کارمندی باید مدرک و مهارت و در اکثر مواقع سابقه کار داشته باشید، به این ترتیب حداقل چندسالی را باید به مهارت آموزی و تحصیلات بپردازید، همچنین کار کردن در شرکت‌های بزرگ نیاز به سابقه کار یا حتی پارتی‌بازی دارد، به همین دلیل برای کار کارمندی هرچند نیاز نیست سرمایه اولیه داشته باشید اما ورود به آن بسیار دشوار است.

درآمد تپسی اسنپ

از طرفی شما ظرف چند دقیقه و حتی به صورت کاملا غیرحضوری می‌توانید در اپلیکیشن تاکسی‌های اینترنتی ثبت نام کرده و کار خود را آغاز کنید. این یک مزیت بسیار بزرگ است زیرا اگر خودرو داشته باشید، تنها چند دقیقه با کسب درآمد فاصله خواهید داشت. در واقع به همین دلیل است که کار در تاکسی‌های اینترنتی مزایای کمتری دارد و شامل بیمه نمی‌شود، زیرا راننده بدون دادن تعهد و حتی دیدار حضوری با مسئولین اسنپ و تپسی، می‌تواند کار خود را آغاز کند. از این نظر کار کردن در تاکسی‌های اینترنتی تقریبا برای همه آزاد و بسیار آسان است.

پیشرفت و آینده شغلی: کار کارمندی آینده‌دار است

همانطور که گفتیم، ورود به کار کارمندی نیاز به دانش، مهارت و تحصیلات دارد، به همین دلیل است که طبیعتا آینده بهتری در کار کارمندی وجود دارد، زیرا فرد مهارت لازم برای کار را به دست می‌آورد و در حین کار نیز پیشرفت می‌کند و می‌تواند آینده بهتری برای خود رقم بزند. ضمن اینکه سابقه کار برای کارمندان به معنای حقوق بیشتر، منصب بالاتر و حضور در شرکت‌های بزرگ‌تر است.

درآمد تپسی اسنپ

اما کار در تاکسی‌های اینترنتی هیچ پیشرفت به خصوصی ندارد، البته دست فرمان شما بهتر می‌شود و مسیرها را نیز بهتر یاد می‌گیرید ولی اول و آخر کار در تاکسی‌های اینترنتی، فقط رساندن افراد به مقصدشان است! به این ترتیب نمی‌توان پیشرفت یا آینده شغلی خاصی را برای رانندگان تاکسی اینترنتی تصور کرد. حتی اگر 10 سال هم راننده تاکسی اینترنتی باشید باز هم حقوق شما افزایش پیدا نمی‌کند و همچنان روزمزد خواهید بود. از این نظر کار کارمندی امتیاز برتری خواهد گرفت.

نتیجه گیری

نتیجه گیری کلی با شماست اما به نظر می‌رسد کار کارمندی ویژگی‌های مثبتی نسبت به کار در تاکسی های اینترنتی دارد و از آن طرف درآمد تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی حداقل چند برابر بیشتر از کار کارمندی (در سطح معمولی) است! البته کلا کار در تاکسی های اینترنتی به عنوان شغل دوم و افرادی که به دنبال کار می‌گردند، توصیه می‌شود اما شاید درآمد بیشتر این کار نسبت به آینده آن قابل توجیه نباشد. به صورت کلی در جدول زیر نگاهی به هر دو می‌اندازیم و آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم:

کار کارمندی

راننده تاکسی‌های اینترنتی

درآمد ماهیانه

5 تا 10 میلیون تومان12.5 تا 18 میلیون تومان

هزینه‌های جانبی ماهیانه

هزینه رفت‌ و آمد و ناهارهزینه خودرو و ناهار

درآمد پایدار

داردندارد

ساعت کاری

ثابتمنعطف

بیمه و مستمری

داردندارد (خویش فرما)

مزایا

متناسب با ادارهباشگاه رانندگان

وجهه شغل

مناسبوجهه ندارد

نحوه ورود به شغل

سخت و طاقت‌فرسابسیار ساده و آسان

پیشرفت و آینده شغلی

آینده‌دارامکان پیشرفت وجود ندارد

نظر شما چیست؟ شما کار کارمندی را ترجیح می‌دهید یا کار در تاکسی‌های اینترنتی را؟ به نظر شما درآمد بالای اسنپ و تپسی ارزش کار در این دو سرویس را افزایش می‌دهد؟ به نظر شما مزایای کار در کدام شغل بیشتر است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

474 دیدگاه
 1. :) می گوید

  خیلی واسم جالبه
  ما تو اینجا میزنیم از هم رد کنیم و بگیم من از تو بدبخت ترم
  راننده خرج ماشین
  مسافر از کرایه
  میناله ( اما این کجا و ان کجا …)

  باشه بابا شما ها از همه نگون بخت تر هستید . اما تا همین الان سعی کردید شرایط درست کنید

  راننده : قبلا که تاکسی اینترنتی نبود و فوقش فوقش آژانس بود وگرنه باید توی سطح شهر دنبال مسافر میدویدین
  مسافر : قبلا که تاکسی اینترنتی نبود اگه خیلی خوش شانس بویدن یه تاکسی میگرفتی مخصوصا شهر غریب اگه میبودی که بسته به نامردی و مردی راننده بود که چقدر ازت تیغ بزنه وگرنه شلوغی اتوبوس و مترو و…

  عزیزان خودخواسته،خودکرده را تدبیر نیست

  بجا غر زدن یه تکونی بخورید

  من هم کارگر فصلی ام و اوضا خوب باشه قرارداد ساعتی سه ماه در انتظارمه

  تفرقه بنداز و حکومت کن

 2. درمانده می گوید

  بعد از ۳۵ سال تلاش و مدرک تحصیلی بالا
  هنوزه که هنوزه نتونستم استخدام بشم
  از طرفی هم اگر اسنپ برم (با احترام به رانندگان گرامی) در جامعه کافیه که یکی ببینه دیگه هیچی…
  واقعا دیگه نمیدونم چه کنم… نه بیمه … نه شغل… نه هیچی هیچی…
  چند وقتیه در فکر مهاجرت هستم
  خیلی از افرادی که میشناسم با مدرک ارشد رفتن و حتی برخی هم با مدرک کاردانی هم رفتن و مشغول شدن…
  امیدوارم بتونم از این بهشت زیبایی که برامون جهنم‌ترین مرز ممکن ساختن برم..
  تحمل سخته… مرگ تدریجیه

  ۴
  ۴
 3. بلالب می گوید

  مدل های آگهی زدن مافیا تغییر کرده؟!!!

  ۵
  ۴
 4. babak می گوید

  عزیز وقتی میگی ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ماه خب خرج مخارج هر ماهو ازش کم کن بعد بنویس درامد ماهانه . ماهایی که اسنپ هستیم باید گفت ۱۰ تا ۱۲ کار و ۳.۴ میلیون خرج و تصادف و اصحلاک و بنزین و روغن و لنت و دستمز تعمیر کارو صفحه کلاج و و و . حالا بگو چقد می مونه هر ماه ؟ راحت نوشتید ۱۰ تا ۱۲ ؟ سر جمع صبح تا شب کار کنی نهایتا ۷.۸ تومن بشه . اگر بکوب کار کنید عزیز من . مغز مردم شستشو ندید که فکر کنن خبریه !! کارمند خودش هست و فقط یه کاریه راه که مترو اوتوبوس و حساب کنی ته تهش بین ۵۰۰ در ماه نهاییت خرج رفت امدش

  ۵
  ۵
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   درآمد نوشته شده اگه خرج و مخارج ازش کم بشه که سود طرف هست نه درآمدش
   و این موضوع اصلا نرخ مشخصی نداره برای هر شخصی میتونه کاملا متفاوت باشه
   به صورت میانگین درآمد چیزی هست که نوشته شده حالا هرکس میتونه خودش محاسبه کنه که چقدر سود داره واسش. مسلما کسی که تاکسی دوگانه صفر داره سودش خیلی متفاوته با کسی که سواری بنزینی داره و به خرج افتاده
   هر دو با این میزان کار به صورت میانگین ۱۰.۱۲ میلیون درآمد دارن اما راننده تاکسی برفرض ۹ میلیون سود میکنه راننده سواری ۴ میلیون و…
   این موضوع برای کارمند هم صادقه؛ یکی با مترو میره، یکی هر روز اسنپ میگیره و یکی با تاکسی. هر ۳ درآمدشون یکسانه اما سودشون متفاوته که این دیگه به خود شخص بستگی داره

   ۲
   ۱۳
 5. مهم نیست می گوید

  بنده مهندس کامپیوتر در یک شرکت خصوصی بودم بعد از چند سال سابقه و تخصص بدلیل بدرفتاری ، فشار کاری زیاد و ضایع کردن حق و حقوق از اون شرکت بیرون اومدم شرکت های زیاد دیگری هم رفتم ولی باز همان داستان.خلاصه
  بدلیل اقساط سنگین بانکی و ازدواج مجبور شدم به اسنپ رو بیارم از ۷ صبح تا ۱۲ ظهر کار میکردم میشد ۱۲۰ هزار تومان خیلی هم خوشحال بودم چون به خرج ماشین فکرنمیکردم بعد از ظهر هم تا ۶ کار میکردم کلا میشد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان
  چون ماشین دوگانه بود زیاد هزینه سوخت به حساب نمی آمد بعد از گذشت ۷ ماه تازه متوجه شدم نه بیمه (درمانی و بازنشستگی) دارم نه میتونم یک روز به خودم استراحت بدم مدام باید کار کنم اگر یک روز کار نکنم کلی عقب می افتم و کللی هزینه های دیکه ، نه تخصصی دارم تو این کار یاد میگیرم که در آینده به کارم بیاد ، هیچی به هیچی
  دوم رفتار مسافران : وقتی شما کرایه ۸ هزار تومانی رو قبول میکنید که خداقل ۳ هزار متر باید بری برسی به مبدا و ۵ الی ۱۰ دقیقه(میانگین) منتظر حضور گرم مسافر بشی و نزدیک ۵ کیلیومتر هم باید بری برسی به مقصد از این ۸ هزار تومان کمیسیون ۲۰ درصدی کم کن ، هزینه سوخت رو کم کن یه دو دوتا بکنی چشم باز میکنی که داری مفت بری میکنی که وقتی سن ت بره بالا دیگه اعصاب مسافر کشی رو هم نداری .
  سوم وقتی خانواده خودت و خانواده خانمت متوجه میشن که داری تو اسنپ کار میکنی شان و منزلت داغون میشه دیگه به چشم یک انسان شریف نمی بینن با یک دید مسافر کشی بهت نگاه میکنن

  اسنپ زمانی خوبه که دیگه مثل من هیچ راهی نداری و به بن بست خوردی تا بتونی زنده بمونی
  الان که این مطلب رو میذارم تو شرکتی استخدام شدم که شان و منزلت داره شاید حقوقش کم باشه ولی سرم بالاست و به هر ناکسی رو نمیندازم که ده دقیقه برام توقف بزنه

  ۳
  ۱۶
 6. برایان می گوید

  من نمیدونم چجوریه هر کسی میشه نویسنده و مطلب میذاره بدون اینکه در قبال اون مسئول باشه.. این مطلب کاملا واضح هست که یه رپرتاژ آگهی مسخره هست.. اون رفقایی هم که میگن میشه درآورد و مثلا ماهی ده دوازده تومن برات می مونه خدا نکنه ماشینت بیفته توی خرج.. هنوز روز خوشتون هست.. روزی ۱۲ ساعت ماشینو می دوونی فکر دردسرهاشم باشین.. جریمه لغو و تاخیر حتما باید باشه.. کمیسون ۱۰ درصد.. بیمه هم با توجه به مسیر.. اینا حداقل هست.. روغن سرخ کردنی شده ۱۲ تومنی شده ۷۰ هزار تومن.کرایه خونه دو برابر شده.. راننده خرج نداره؟

  ۳
  ۶
  1. سعید صانعی می گوید

   سلام دوست عزیز، چند نکته رو باید در خصوص کامنت شما اعلام کنم
   ۱- ما در خصوص مطالبمون مسئول هستیم، برای تمام دیتا‌ها مدرک و دلیل داریم وحتی بخش‌هایی از گزارش خود اسنپ در خصوص درآمد رانندگان رو آوردیم اما کامنت شما حتی فاقد اسم و مشخصات هست که نشون میده مسئولیتی در قبالش ندارین!

   ۲-این مطلب داره تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی رو با کار کارمندی مقایسه می‌کنه، صرفا نه در مورد اسنپ هست نه تپسی نه دینگ و نه شرکت دیگری، چطوری میشه یک مطلب رپورتاژ آگهی رو همزمان برای چند شرکت رقیب منتشر کرد؟

   ۳- براساس مقایسه‌هایی که در طول مقاله انجام دادیم، در انتها به این نتیجه رسیدیم که کار کارمندی بهتره، و این موضوع رو کاملا بولد و برجسته نوشتیم، به این ترتیب واقعا تیم اسنپ و تپسی باید فاقد عقل باشند که برای چنین چیزی رپورتاژ بدن

   ۴-حرف شما درسته، درآمد در تاکسی‌های اینترنتی هرچقدر بالا باشه، خرج خودرو هم بالا خواهد بود، ما این نکته رو در متن اوردیم و تقریبا اکثر کامنت‌هایی که به مقاله ایراد میگیرند مشکلی با بخش درآمد ندارند، بحثشون اینه که خرج خودرو بالاست و درآمد خالص کمتر از مقدار نوشته شده هست، بنابراین ایرادی که شما و دیگر دوستان میگیرید از بخش درآمد نیست، از بخش هزینه خودرو هست، هر چند ما به این موضوع پرداختیم.

 7. محمد می گوید

  با این درآمدی که توی این جدول لیست شده مخم سوت کشید!

  اگر راننده اینقدر درآمد داشته باشه که تمام شغل ها ورشکست میشن و همه میان توی اسنپ! باید نتیجه گیری کلی رو در اینستاگرام اسنپ مشاهده بکنید، یه نگاه سرانگشتی به تمام کامنت هایی که زیر تمام پست های اینستاگرام اسنپ گذاشته شده دقت کنید متوجه میشید که ۹۹/۵ درصد از رانندگان همه شاکی هستن از این شرکت‌های اسنپ و تپسی،

  این گزارش و خبر به نوعی فریب مردم هست، هیچکس این چرندیات رو باور نمیکنه، یکسال بکوب توی اسنپ کار کردم، فقط و فقط شب عید و چند روز قبل از سال تحویل کرایه ها عادلانه بود، الباقی روزها تمام درآمدم خرج بنزین و روغن و خرابی و بیمه و استهلاک ماشین شده

  ۱
  ۱۶
 8. Mehrdad karimi می گوید

  سلام وقت بخیر.
  دوستان گلم اسنپ یه روزایی کارش خیلی خوبه یه روزایی هم اصلا خوب نیست.اما این وسط یچیز خیلی مهمه.اینکه بلد باشی در طول هفته چه ساعت‌هایی بری سر کار.
  من خودم به شخصه از روز شنبه تا چهارشنبه صبح ساعت یه ربع به شیش بیدار میشم میرم سر کار تا ساعت ده صبح برمیگردم خونه یه استراحت میکنم دوباره ساعت دوازده ظهر میزنم بیرون تا ساعت سه یا چهار عصر.
  خدا شاهده توی این ساعاتی که گفتم من بالای پونصد هزار تومن هم کار کردم.
  همه چیز بستگی به خودتون داره.نباید خسته بشید از کار.فکر کنید یه کارمند هستید که از صبح ساعت هفت باید بره اداره تا شاعت سه بعد از ظهر.اما خوبیش اینه که ما میتونیم مابینش هرموقع دلمون خواست استراحت کنیم.
  بقول یکی از دوستان که گفتن روزی سی هزار تومن برای خرج ماهیانه ماشین بزارید کنار خیلی راحت ماهی ده میلیون خالصی براتون میمونه.
  موفق و موید باشید

  ۳
  ۲۱
  1. کاظم می گوید

   کدوم شهر هستید؟

 9. میلاد می گوید

  بنده بعدازتلاشهای متعددوازمون پتروشیمی که سه بارقبول شدم ولی یبارگفتن سه صدم کم معدلت یبارگفتن بایدبومی شازندباشی یبارم که گفتن به ازای هریک سال دوسال بیمه نیازه نتونستم واردپتروشیمی بشم.الان وارداسنپ شدم وماشینم تیباخشک که استیلاک پایینه متاسفانه هزینه کرایه هابسیارپایین من هزینه سوخت وکه کنارمیزارم دویست تومن میمون.ولی حالاماشین وسایل مصرفی داره مخصوصا اگربخوای باگاز بری مثل من .اینطوری نمیشه زندگی کردمن بشدت افسرده شدم چون شرکتای خصوصیم بردگی واقعا.
  اه ولش کن

  ۱
  ۱۷
  1. mmmm می گوید

   کدوم شهری

 10. محمد می گوید

  اون فردی که این اراجیف رو نوشته هیچ خبری از واقعیت نداره و مثل مسئولان که با حساب کتاب های اینجوری وضعیت رو عالی تصور میکنن میمونه. اجازه بدید بنده توضیح بدم. حدود دوماه در شهر قم راننده اسنپ بودم و فهمیدم بدترین کار ممکن است. اولا کرایه ها به قدری پایینه که احساس حقارت میکنی مسیر بیست کیلومتری رو کرایه نوزده الی بیست و پنج میزنه! میانگین میگیریم کیلومتری هزار تومن که اگر هفده درصد کمسیون رو کم کنیم میشه حدود هشتصد تومن! که نویسنده متن اصلا به کمسیون اشاره نکرده. مصرف بنزی ده لیتر به ازای صد کیلومتر است یعنی هر ده کیلومتر سه هزار تومن که حدودا کیلومتری ۳۰۰ تومن هزینه سوخت می‌شود. و خالص درآمد راننده کیلومتری ۵۰۰ تومن! حالا اگر بخواهید در یک ماه ۱۰ میلیون درآمد داشته باشید باید ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش کنید که باید سه باز تعویض روغن کنید که مجموعا می‌شود ۱ میلیون تومان! یک چهارم عمر لاستیک ها تلف شده که می‌شود ۲ میلیون! یک سوم عمر صفحه کلاج که می‌شود ۱ میلیون. یک چهارم عمر کمک فنر که می‌شود ۱ میلیون. یک پنجم عمر جلوبندی که می‌شود ۷۰۰ هزار. بقیه قطعات مستهلک شده هم ۱ میلیون. هزینه بیمه ماشین ۳ میلیون هست که ماهی ۲۵۰ تومن می‌شود. پس اگر تصادف نکنید و ماشین خراب نشه و بیکار نمانید ماهی ۳ میلیون کسب کرده اید و شوربختانه باید بگم که به ازای بیست هزار کارکرد ماشین ۵ میلیون از قیمت ماشین تون کم شده! شما روزی ۱۰ ساعت کارکردید خودتان و ماشین تان داغون شده و دومیلیون هم ضرر کرده اید و چندین میلیون به اسنپ کمسیون داده اید. این کسی که مقاله رو نوشته حتما یک ماه در اسنپ کار کنه بعد توهماتش رو نشر بده

  ۶
  ۵۴
 11. یزدانی می گوید

  با سلام ،
  در تهران گفته میشه اسنپ بهتره.ولی در شهرستان ،اصفهان که شخصا کار کردم.مطمئن باشید با هر تلاشی حتی به اندازه اداره کاری هم نمیتونی در بیاری،یعنی خالص برجی ۵_۶ تومنم نمیافته،تازه بیمه نداشتن و چند میلیون ماشین بکاره هم هیچ.هیچ ربطی به کار کن بودن و نبودن نداره.شهرستان جز ضرر هیچی نیست توش.
  برا متاهل که وا ویلا…
  این مقاله خوندم اصلا فکر کردم تبلیغات اسنپه که از درامد بالاتر نسبت به کارمندی گفته!
  بازم قبول ندارین،برید امتحان کنید،بد نیست تجربه اش!

  ۲
  ۲۱
 12. امیر هاتف می گوید

  سلام من ۶ ماه در تپسی و اسنپ کار کردم باور کنید از صبح تا شب ۲۰۰ بیشتر در نمیومد تازه با این فرهنگ مردم ایران که ما راننده هارو به یک چشم بد نگاه می‌کنند ازون طرف بعد از چند ماه ماشین نو بنده به خرج افتاد فقط اگر مجبوری و کاری نمی تونی کنی میتونی بری ولا نمیصرفه و نمیارزه مسافر گاهی اینقد معطل میکه باید پول شارژ تلفن بدی تازه اگر تصادف نکنی چون احتمالش خیلی میره بالا تنها خوبی این هست خیابان هارو بهتر بلد میشی خیلی دل شکسته ایم با فوق لیسانس بدبختی و بی کاری

  ۲
  ۲۶
 13. مجید می گوید

  خدا به داد هممون برسد

  ۱
  ۱۹
 14. محسن می گوید

  آقا اونی ک میاد میگه اسنپ اله بله چرت میگه خودم راننده اسنپم روزی ۵۰۰ کار‌میکنم بیشتر میتونم کار کنم اونی ک میگه دوست نداره بیایید شما اضافه بشه وگرنه خیلیم خوبه بهتر از اینه ک حمالی کنید تو شرکت راحت برجی ۱۵ در میارم بدون درسر یکم روشن فکر باشید مرد یکم نون ببرن سر سفرشون خدا روزی رسونه یکی نوشنه ساعتی ۴۰ بابا ی مساور از پایین شهر بزنی تا بالا شهر بلد باشی نزدیک ۸۰ یا ۹۰ میگیری تو بیس دیقه نیم ساعت چطوری ۴۰ تومن تو ساعت جک میگی چرا نمیتونی در بیاری ملاک نیست بقیرم بخوای صرف نظر کنی

  ۴۲
  ۳۷
  1. علی می گوید

   من میخوام برم اسنپ از چند نفر پرسیدم طوری اسنپ رو کوبیدن خودم ترسیدم

   ۱۲
   ۱۲
   1. Erfan می گوید

    بر اساس تجربه ی چند روزه بنده :
    چون دانشجو هستم … روز ها درس میخونم و ۴ روز در هفته اسنپ میرم ، از ساعت ۱۸ تا ۲۲ .
    میانگین درآمد هفتگی ۸۰۰ هزار تومان دارم.
    +یک نکته هم اینکه شب ها برای کار بهتره … هم تعداد مسافر و هم هزینه سفر

    ۱
    ۲۷
  2. مهرداد می گوید

   معلومه تازه کاری هنوز به روغن سوزی نیفتادی . دفیقا دیدگاه اون اوایل راننده های قدیمی رو داری . اما چند ماه بعد که ماشین نازنینت شد لگن . خودتم مبتلا به دیسک کمر و زانو درد ضعف بینایی و اعصاب داغون و روزی چند ساعت دود و دم کلان شهرها رو تنفس کردی و نفست بالا نمی اومد بیا و این تعریف ها رو بکن برادر من

   ۲
   ۱۱
 15. محسن می گوید

  داش حال کار‌کردن نداری دیگه چرا اعصابتو خورد میکنی راننده اسنپم روزی ۵۰۰ کار‌میکنم بیشترنم بر میگردم خونه ماشینم دوگانست رعایت میکنم برجی ۱۵ و یا۱۶ در آمده بیشترم‌میتونم کنم ولی خودمو زیاد خسته نمیکنم بیگاری نیست بهتر از اینه ک حمالی کشی دیگرو کنی میدکنی آقای خودتی 😐

  ۲۲
  ۲۶
 16. شاکی می گوید

  واقعا که چرت نوشتی. دقیقا. حرف زنها تو خونه. که وقتی کار نیست درامد نیست میگن. فلانی ور زده و گفته روزانه سیصد و چهارصد رو مثل اب خوردن کار میکنه تو وقت بیکاری. و هیچ اطلاعی از کار رو ندارن. اسنپ. یعنی بیگار کشیدن از قشر ضعیف جامعه که هیچ راهی ندارن. و اگر یک روز نرن فردا نهار چیزی ندارن بخورن. بسه دیگه این حرفهای چرت
  از همه چی خسته ایم. با هزار تا اعصاب خوردی بری صدتومن. کارکنی بعد بیست هزارتومن مفت بدی اسنپ. تاکسی تلفنی محله با بیستا راننده بیست درصد میگیره. اجاره و فلان هم بده. اونوقت یه شرکت مزخرف بزون هیچ مزیتی با چند ملیون تاکسی هم بیست درصد بگیره. اونوقت شما تصادف کن. اصلا مسافر با یه شماره ناشناس بیاد شمارو ببره و ماشینت هم ببره کی جواب میده. هیچ. میگه مگه اومدیم دنبالت

  ۸
  ۵۰
 17. مش علی می گوید

  سلام من راننده موتور سوار اسنپ باکس هستم درامد در اسنپ حدوداً ۲۵ تومن هست و پنج هزار تومن بالا و پایین داره نه شصت هفتاد هزار تومن و این طبیعی هست که مسافر پنج دقیقه دیر بیاد اما زمانی که راننده تا یک ربع صبر کنه تا مشتری برسه بسته را بگیره و یا بده و از طرف دیگه هیچ هزینه ایی اضافه نمی شه و متأسفانه مشتری وقتی به ما ۱۸۰۰۰ تومان میده ۳۵۰۰ کمیسیون هست بیست درصد کمیسیون هست بله اگه کمیسیون حساب نکنی در هر ساعت اسنپ باکس ۳۵۰۰۰ تومان کار کنه حدوداً ، خب واقعاً وقتی داری دروغ توی سایتت می نویسی این توهین هم به مسافران هم به راننده ها و هم به سیستم اسنپ هست . من درک میکنم چون حقوق یک کارگر پایین هست حقوق ما هم نمی تونه بالا بره. بهتر به جای دعوا و کلنجار رفتن با هم مهربان باشیم و قدر هم دیگه را بدانیم. اکثر صاحب کاران یه کارگر حرفه ای حقوق کارگر ساده میده . کار گر ساده یعنی حتی نمی دونه پیچ گوشتی چیه و دولت حقوق اون شخص را میگه چهار تومن . خب بیشتر از اینکه بخوایم دیگران را ببینیم بهتره اول خودمون را ببینم .

  ۱
  ۲۵
 18. شاهین می گوید

  سلام من به مدت دوماه در سال ۱۴۰۰ اسنپ کار کردم و میخوام تجربه شخضیم رو از اینکار بگم . من تهرانم . به هیچ عنوان نمیتونید بیشتر از ۴۰ تومن در ساعت کار کنید تازه اگر پشت سرهم مسافر بگیرید و هرجا که میخوره برید و وسطش حتی پنج دقیقه ام صبر نکنید و این مبلغ به جز جریمه و تضادف و استهلاک هستش . حالا یه آدم سرخوش میاد حساب میکنه میگه ساعتی ۴۰ دربیارم ۱۰ ساعت کار کنم میشه ۴۰۰ در ماه ۱۲ میلیون . نخیر عزیز من شما عمرا بتونید بیشتر از ۳ یا ۴ ساعت در تهران کار کنید .آره من وقتی دارم میرم شمال با دوستام ۵ ساعت رانندگی میکنم عین خیالم نیست ولی تو اسنپ چیزی که شما رو خسته میکنه فرهنگ بسیار پایین مردم در استفاده از اسنپه . فقط ۵ درصد از مردم جنبه و فرهنگ استفاده از اسنپ رو دارن بقیه شما رو به عنوان برده ی خودشون میدونن. مسافر درخواست میده بعد از ۲ کیلومتر که به مبدا میرسی سفر رو اغو میکنه بدون هیچ هزینه کنسلی باید منتظر مسافر بعدی باشی درخواست بعدی میاد میگیری میرسی به مبدا میبینی خانمه اول اسنپ گرفته بعد رفته دستشویی بعد میخواد ارایش کنه بعد حاضر شه بعد بیاد سوار شه بعد از اینکه یه ربع وایمیسی خانم میاد میخوای نقشه رو روی گوشی باز کنی که حرکت کنی خانمه میگه اقا با گوشی بازی نکن برو من عجله دارم اگر بعد از یه ربع تاخیر مسافر لغو کنی هزینه کنسلی بهتون نمیدن و یه پیام با منت هم بهتون میدن که لغو شما مجاز بوده و جریمه ندارد . درخواست بعدی میاد داری تو مسیر حرکت میکنی که برسی به لوکیشن مسافر هی زنگ میزنه میگه آقا شما الان کجایی بهش میگی کوچه ی شهید فلانی میگه کوچه ی شهید فلانی کجاست یعنی نه قطع میکنه که نقشه رو ببینی نه هرچقدر توضیح میدی متوجه میشه و اینو نمیفهمه که نیازی به تماس نیست . از محل خودتون مسافر میبرید یه محل غریب تو محل غریب میخواید مسافر بعدی رو بگیرید مسافر درخواست میده حرکت میکنی به سمت لوکیشن تو کوچه پس کوچه های تنگ بعد که میرسی به مبدا متوجه میشی که مسافر لوکیشن رو اشتباه وارد کرده زنگ میزنه بهت میگه ما جلو خیاطی اقدس خانمیم بیا اینجا و توقع داره تو به تمام کوچه های تهران وارد باشی و تمام مغازه دار ها رو بشناسی و به هییییچ وجه خودشو رو مقصر نمیدونه که لوکیشن اشتیاه وارد کرده .اینا اتفاقای روتینی هست که از هر ۱۰ مسافری که سوار کنید ۸ تاشون اینجوری هستن . اتفاق های خاض هم براتون میفته که مسافر رو به مقضد میرسونید تازه یادش میفته باید کرایه بده نه اینترنتی بلده بده نه پول نقد همراشه و یه ربع باید ببریدش دم عابر بانکا پول نقد تهیه کنه . درخواست میاد میبینید طرف دو تا فرش دوازده متری میخواد ببرید فلان جا . درخواست میاد یه بسته ببرید فلان جا میبیرد میرسید به مقصد ۴۰ دقیقه باید وایسی یه نفر بیاد تحویل بگیره و… خلاصه بگم این تجربه شخضی من بود باور کنید دقیا همینطوره اگر دوست دارید ازش استفاده کنید اگه دوست نداردی برید یک ماه تجربه کنید بعد متوجه میشید مه اینا که نوشتن ماهی ۱۵ میلیون در میاریم راست میگن یا دروغ . در خوشبینانه ترین حالت با این حجم از تو مخی رفتن مسافر و وقت کشی ها شما ساعتی ۴۰ مینونید کار کنید و مطمین باشید بعد از سه ساعت کار با اعصابی داغون و خسته خاموش میکنید میاید خونه . ۳ تا ۴۰ تومن کار میکنید میشه ۳/۶۰۰ در ماه . نه تو بگو ۴ تومن . ۱۵۰ میلیون ماشینم انداختی کف خیابون. حالا برو اسنپ ثبت نام کن کار کن تا به حرفم برسی منم اولش داغ بودم میگفتم اینا دارن اینجوری میگن که دست زیاد نشه

  ۶
  ۱۵۳
  1. amir می گوید

   کاملا درسته منم تایید میکنم حرف شما رو چون تجربه چند ساله منو تو چند خط گفتین

   ۱
   ۵۶
  2. مهرداد می گوید

   خدا رحمت کنه امواتت رو شمادقیقا وقایع هر روز یک راننده اسنپ و تپسی رو و حتی درآمد ماهانه رو بی کم و کاست بیان کردی . دقیقا هر رو روز این اتفاقات برای من تکرار میشه و هر روز میگم از فردا برم پی یه کار دیگه . هر آدمی که کاری با درامد ماهانه ۵ میلیون به من پیشنهاد بده من درامد ۱۵ میلیونی که این گزارشگر عزیز به اون اشاره داره بهش میدم . ما که در بهترین شرایط با روزی ۱۰ ساعت کار رکورد درآمدمون بیشتر از ۶ میلیون نبوده که تازه یک سوم اونم هزینه بنزین و استهلاک ماشین شده . نمیدونم اینا چطوری ۱۵میلیون کار میکنند بیان به ما هم یاد بدن . در هر صورت کار در اسنپ و تپسی فقط یک اجباره . هر کسی که گزینه های دیگه داشته باشه و بیاد راننده اسنپ بشه قطعا آدم متعادلی نیست . وسلام

   ۱۰
 19. ابراهیم می گوید

  ببحشید عایا برای تپسی هم داعم مسافر هست؟؟

  ۱۳
  ۴
 20. علی می گوید

  سرسال یاموقع فروش خودرو میبینی بجز خرج خودرو هیچی برای خودرو نمانده است ربع قیمت خودرو را به زور رد میکنی

  ۱
  ۲۴
 21. امین می گوید

  اسنپ مزخرفه، بیگاریه، به بردگی گرفتن انسان های ضعیف به نفع پولدارهاست، پولدار ها که راحت پول در میارند و با کمترین هزینه باید جابجاشون کنید، اسنپ بردگیه مدرنه، اسنپ استثمار راننده ایست که ناچار پناه آورده به رانندگی در اسنپ، اسنپ نا مردمی و نا مسلمانیست

  ۶
  ۶۳
 22. گاگول می گوید

  اون ته چی دسته ******* نخور بخور شیر کاکائو

  ۵
  ۲
 23. ابوکیان می گوید

  سلام
  شرکت محترم اسنپ و تپسی
  اگر واقعا می خواید دچار تحریم عمومی نشید از سود ۲۰ درصدی خودتون بکاهید ، و به ۱۰ درصد برسونید تا هم خدا راضی باشه هم راننده ها و هم خدمات گیرندگان ، اگر با همین روال پیش برید مطمئن باشد ناگهان با یک مهاجرت بزرگ مواجه میشید ، مثل همون اتفاقی که برای شیپور افتاد و همه به دیوار کوچ کردند.
  خدا عاقبت همه ما را ختم بخیر کند
  یا علی

  ۲
  ۸۱
 24. مهدی اشکانی حرفه می گوید

  سلام،همانطورکه میبینید۹۵درصدپیام ها،منفی وشدیدادرآمدبالادراسنپ روتکذیب شده،میدونن…من به عنوان کارمندی که بعداز۱۵سال به علت جمع شدن شرکت،حدودا۲ساله دراسنپ وتپسی مشغول هستم به شما پرقدرت میگویم،بله میشه…درآمدبالادراسنپ تپسی هست…ولی اول اینکه به امیدخدا ازساعت۷صبح تا۷شب مردونه کارکنی،سرویس هایی بری که برگشتش خوب باشه،مابین سرویس هاتوقف زیادنداشته باشی،خودرو۲گانه سوزداشته باشی ترجیحا،روزی۳۰هزارتومن حتمابراخرج خودروبزاری کنار،ظاهرمرتب واخلاق خوب که باعث میشه امتیازت بره بالاوسرویس خوب برات بیاد وخلاصه منظم کارکنی…فکرکن از۷صبح تا۷شب بایدسرکارباشی،اگرنری مثلابرخوردمیشه باهات
  …کارکن اینطوری،ماهی ۱۵میلیون درآمدداری….فقط۱روزاستراحت کن درهفته…درضمن،درجواب انتقادات بگم،شغل تاکسی ۵۰یا۷۰ساله هست،چگونه ازقدیم زندگی میکردن رانندگان تاالان؟؟؟الان که کرایه های اسنپ بهتر شده به نسبت قبل….هرکس منفی میگه یا اینکاره نیست،یاتنبل ومیخوادباروزی ۵ساعت کارماهی۱۰میلیون کارکنه!!یا واقعاافسرده وبی هدف است…آقاجون تو حرکت کن درست،خدامیرسونه….بیمه تامین اجتماعی هم هرماه۹۰۰تومنه،حتما واریزکن….من خودم درمیارم،راضی هستم ولی سخته و کار هر کسی نیست…..خدا بخواد میشه….یاعلی

  ۲۶
  ۱۰۴
 25. سهراب می گوید

  من خودم راننده اسنپ هستم در تبریز از صبح ۸ تا ۷ بعداز ظهر ۴۰۰ رو کار‌میکنم. اگر روزی ۱۰۰ هم بزارم برای هزینه ها و خرج ماشین و بنزین باز ۳۰۰ میمونه اما چند باری محک زدم تهران رو راحت میشه اونجا بالای ۶۰۰ کار‌کرد البته اینا همش به شرطی هست که هوشمندانه کار‌کرد نه دیمی باز اگر کسی باور نداشت میتونم براش اسکرین بفرستم و با ساعت کارکرد توضیح بدم که چطور کار کنه برام شماره اش و بزاره پیام میدم

  ۱۴
  ۵۵
  1. محمد می گوید

   سلام شما چطور کار میکنید توی تهران چه ساعت هایی و درامدی ک میکید درسته؟

   ۲
   ۵
   1. amir می گوید

    من خودم کارمند اداره هستم شغل دوم از ساعت ۵ عصر تا ۱۰ شب + ۵شنبه جمعه از ساعت ۱ظهر الی ۹ شب کار میکنم روزی ۲۰۰ تا ۲۵۰ متغیر کار میکنم ماهیانه بین ۶ تا ۷ میلیون از اسنپ درامد دارم ک حدود ۲ میلیون اگر برای بنزین و خرج ماشین کنار بزارم ماهی ۵ تومن برام میونه + حقوق اداره البته اینو در نظر بگیرین که من بیمه از اداره هستم و برای شغل اصلی ممکنه درامد قابل توجهی داشته باشه اما طاقت فرسا و سخت هست پیشنهاد میکنم اول بدنبال یه کار ثابت باشین برای کار دوم اسنپ رو انتخاب کنین در غیر اینصورت اذیت میشین

    ۵
    ۱۷
  2. رنجبر می گوید

   سلام داداش کدوم ساعت ها کار میکنی تبریز خوبه !؟

   ۲
   ۱
 26. محمد می گوید

  تو اسنپ هرچی درآمد داشته باشی باید نگه داری یه زمانی خرج دیسک گردن و دیسک کمر و مشکلات روده بکنی.

  ۱۰
  ۴۳
  1. علی می گوید

   دیسک ودرد کمر باهات موافق هستم‌ولی میشه تو ماشین اب بزاری هر وقت گرفت یه جای خلوت کارتو بکنی ولی در کل سخته با اسنپ کار گردن اعصاب میخواد ولی خیلی خیلی شرف داره به اینکه سرتو خم کنی پیش بی شرف های که تو کارخانه ها سرپرست هستن ادمو نوکر باباشون حساب میکنن

   ۱۸
 27. عادل عباسی می گوید

  هتمن نویسنده شیشه مصرف کرده چرت پرت نوشته

  ۸
  ۳۴
 28. حسام می گوید

  سلام
  با توجه به هزینه های لوازم و تعمیر و بنزین و شرایط رانندگی در کوچه و خیابان های کشور عزیزمان و همچنین کارمزد ۲۰ درصدی و عوارض ۱.۵درصدی که بازم از راننده کم میشود . فقط در شرایط اجبار به عنوان کار میشود به این شغل نگاه کرد . مقایسه بسیار مزخرفی بود .

  ۶
  ۴۲
 29. علی اصغر می گوید

  سلام دوستان گلم .خواهشا تو اسنپ وتپسی و… وقت گران بهاتونو اطلاف نکنید من دو روز ونیم کار کردم دویستو پنجاه صافی موند واسم.راننده ها فقط نوکری مفت واسه اسنپ و… میکنن فقط برا مسافروخودشون مزایا داره پیروز باشید.

  ۶
  ۵۳
 30. مهدی می گوید

  جان من ساقیت را معرفی کن بدجوری محتاجم بهش. من خودم کارمندم و فقط در مسیر رفتن له سر کار و برگشتن مسافر میزنم که دقیقا ساعتی هست که کرایه بالا ولی ترافیک شدیده. یه ساعت که تو راه هستن ۴۵ تومان کمیسیون در رفته برام میمونه که البته سه هزار تومان پول بنزین هم محاسبه کن. برای من استهلاک ماشین فرقی نداره چون اون مسیر را باید برم ولی راننده‌ای که باید ده ساعت در تهران رانندگی بکنه مسلما یه فسیل ازس به جا می‌مونه و یه ماشین فرسوده. من بعد از رسیدن به سر کار چایی و صبحانه‌م به راهه ولی مجبورم نیم ساعت استراحت بکنم تا خستگی اون یه ساعت رانندگی به در بشه. اخه اول اطلاعات کسب کن بعد اینجوری وراجی بکن

  ۱۶
  ۴۷
 31. حسین می گوید

  کرایه توقوچان ازسه ونیم تابستون است

  ۵
  ۹
  1. صولتی می گوید

   داداش شما بیا من ماشین در اختیارت بگذارم اگر توانستی یک سوم این مبلغ در آمد داشته باشی . ماشینم را بهت شاباش می دهم . مرد حساب ساعتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان با کرایه ۵ هزار تومانی که ۵ دقیقه طول بکشد تا مسافر بیاید ۱۰ دقیقه به مقصد برسی در ساعت چند تا از این سفره میشود رفت ۴ تا میشود ۲۰ هزار تومان ۲۰ درصد کمیسیون کم کنند می ماند ۱۶ هزار تومان ۲ لیتر بنزین مصرف کنی میماند ۱۰ هزار تومان . هزینه استهلاک وروغن را هم حساب کنی می بینی شدی برده بدون مزد امواجی اسنپ وتپسی و برات تنها خستگی وارد کند مونده . در مورد چیزی خواستی مطلب بنویسی اول درست تحقیق کن نه از یک نفر یا دونفر یک تحقیق جامع بعد بیا مطالب بنویس

   ۵
   ۵۲
 32. علی می گوید

  یه سال اسنپ کار کردم ماشینم داغون شده یعنی افت قیمتش به اندازه پنج برابر مبلغی هست که کار کردم بقیشو خودتون تصور بکنید…شش ماده تر روز سه نوبت به خودم فحش مردم.یعنی حقمونه هر کس به نوعی استثنا شدیم

  ۳
  ۴۷
 33. سامان می گوید

  واقعا چی فکر کرده نویسنده این مطلب.کجا روزی ۵۰۰راننده اسنپ در آمد داره.تازه هرچی در میاری یه پولی هم روش باید بزاری بدی واسه خرج وهزینه ماشین وبیمه استحلاک وجریمه وتصادف .اونی که گفتی واسه شرکت اوبر هستش عزیزم

  ۳
  ۵۳
 34. نعمت می گوید

  من ساقی این نویسنده رو زنده میخوام

  ۴
  ۴۸
 35. مهمان می گوید

  چقد راحت داره حساب کتاب میکنه
  کجا کسی میتونه اینقدر در ماه کار کنه
  واقعا خوشحالی داره تو وجود رانندها موج میزنه خنده داره

  ۲
  ۲۷
 36. اسماعیل می گوید

  چرا آنقدر دروغ خرج یک نفر مجرد خالص نمیمانپ

  ۶
  ۱۲
 37. حسین می گوید

  کاملا نویسنده در اشتباه است.
  با تشکر
  راننده بدبخت ماکسیم و اسنپ

  ۱
  ۵۰
 38. رسول شهریاری می گوید

  نویسنده این مقاله واقعا از ایران گفته..من خودم راننده اسنپ هستم یکی از شغل های که غرورم را لگد مال کرد .. رانندگی آخرین تیر در ترکش هر شخصی هست .. امیدوارم کسی گول این مقایسه ها رو نخورد…قشر راننده در ظاهر زندگی میکند ..مرده ای متحرک است با اعصابی داغون .. ماشینی روز به روز خرابتر . عمری بر باد رفته ..

  ۱
  ۵۶
 39. Reza می گوید

  تصورم از نویسنده این مطلب کسی که هم شاخ داره هم دُم کجا تاکسی اینترنتی انقدر درآمد داره؟ حداقل واسه ماهایی که تو شهرستانیم همچین چیزی نیست هرچی کار میکنی ۲۰ درصدشو اسنپ میبره از اول شهر میری تا اخر شهر ۲۰ تومن که با کسر کمیسیون ۱۶ تومن میشه اونم چیزی حدودا ۴۰ دقیقه طول میکشه چون باید کلی توی ترافیک بمونی از چاله های تو خیابونم که نگم برات یه دونه چاله بیفتی بلبرینگت بشکنه باید هرچی کار کردی یه چیزیم قرض کنی بذاری روش ماشینو تعمیر کنی…خلاصه که چرتو پرت ننویسید با تشکر

  ۲
  ۵۴
 40. بهروز می گوید

  واقعا چطور انقد راحت میگین روزی پونصد ششصد میشه کار کرد . گیریم انقد هم بشه کار کرد باید روزی ۱۵ ساعت تا ۱۸ ساعت کار کرد ، میدونین یعنی چی ؟ یعنی هم خود راننده داغون میشه هم ماشین . بعد دو سه سال چشم باز میکنی میبینی نه دیگه تاب و توان پشت فرمون نشستن داری و ماشینتم دیگه لگن شده هرچی خرجش میکنی درست بشو نیست . در ضمن اینم نگفتین رانندگی جریمه داره ، تصادف داره ازون مهمتر یهو سیستم بلاکت میکنه الکی الکی دیگه نمیتونی کار کنی . هرکی نظر منو داره میخونه به عنوان یک فرد باتجربه میگم که یه شغل ثابت پیدا کنین و تایمیکه ازون جا میزنید بیرون برید اسنپ . روزی ۳ ساعتم عصرا برید اسنپ آب باریکه ای و کمک خرجتونه . من قبلا اسنپ بودم دائم ولی الان یه ساله دارم این کار میکنم راضی ام هم ماشینم نمیدوعه هم اعصابم راحته ، بیمه هم هستم از طرف شرکت ، روزای تعطیلم تعطیلم لنگارو میدم بالا . مرخصی ام با حقوقم . کلی دوست و همکارم تو محیط کارم پیدا کردم چرت و پرت میگیم و میخندیم زیر باد کولر گازی . حالا راننده بودم باید زیر آفتاب داغ و ترافیک اعصابم خورد میشد یا راننده میپیچید جلوم اعصابم خورد میشد . امیدوارم همتون به حرفام گوش کنین و شغل خوب پیدا کنین

  ۵
  ۱۰۷
 41. محمد می گوید

  با سلام
  زمانی که شخصی نظری در رابطه با یک موضوع منتشر میکند یا باید اطلاعات دقیق داشنه باشد یا حداقل یک روز تجربه کار ،
  شما وقتی هیچ تجربه و اطلاعاتی راجب کار با تاکسی های اینترنتی ندارید چه دلیلی وجود داره که نظر بدید
  با هزینه بالا خودرو و اصتحلاک بالا مطمئن باشید کار با خودرو فقط باعث میشود گرسنه نمانید به هیچ عنوان به فکر کار با خودرو نباشید

  ۲
  ۴۲
 42. مجید می گوید

  دلیل این مقایسه برای من نامشخص است کدام آدم می‌تواند با کار در تاکسی انترنتی هزینه های یک زندگی سطح پایین فراهم کند شما فقط هزینه های پیدا وپنهان این کار در نظر بگیرید متوجه می‌شوید کار با اسنپ فقط برای کسانی خوب است یا بازنشسته باشند یا شغل دیگری داشته باشند یک نفر پیدا کنید توانسته با این کار کچکتراین پیشرفتی تو زندگی داشته باشد خواهشن از مقایسه های این چنینی که باعث می‌شود سوتفاهم به وجود بیاورد جدا خوداری کنید ممنون میشوم

  ۲
  ۵۵
 43. محمد جواد می گوید

  با سلام
  بنده حقیقتا فکر می کنم این مقاله با غرض ورزی نوشته شده است یعنی نویسنده مقاله به نوعی از طرف شرکت های اسنپ و تپسی تطمیع شده تا یک چشم انداز بسیار مطلوب رو پیش رو بیننده تجسم کنه
  اگر شما واقعا به مقاله خودت اعتقاد داشتی مطمئنا کار مقاله نویسی رو ترک می کردی و خودت مسافر کش این دو شرکت می شدی
  هر کسی که سنگ این دو شرکت رو به سینه میزنه و از این ها طرف داری می کنه حتی مسافران عزیز فقط کافی هست به مدت ۱ ماه خودش برای این دو شرکت کار کنه و بعدش اظهار نظر بفرماید
  با تشکر

  ۷
  ۷۵
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.