رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران: 30 درصد از کار پروژه اینترنت ملی انجام شد!

مهندس حسین ریاضی، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران، در رابطه با پروژه شبکه ملی اطلاعات، گفته است: تا امروز ۳۰ درصد از کار شبکه ملی اطلاعات، انجام شده و ۷۰ درصد از آن باقی مانده است و ظرف حداکثر سه سال آینده، این پروژه به اتمام خواهد رسید.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از توان داخلی، باید در برنامه‌ریزی و طراحی راهبردی شبکه‌ ملی اطلاعات، به کار گرفته شود تا در اجرای آن، مشکلی رخ ندهد.

ریاضی با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی، چندین سال پیش، برای شبکه ملی اطلاعات، قوانینی را تدوین کرده است، گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولویت وزارت‌خانه خود را اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات دانسته است.

رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران، ادامه داد: ابتدا باید برنامه‌های اجرایی در لایه‌های پایین برای شبکه ملی اطلاعات تدوین شود. یعنی در مرحله اول باید وضعیت فعلی فعالیت‌هایی که برای شبکه‌ ملی اطلاعات، انجام شده است را بررسی کرد و بر اساس آن برنامه‌ای برای اجرای کامل شبکه‌ ملی اطلاعات مشخص شود و بدین ترتیب ما بعد از طراحی برنامه راهبردی، می‌توانیم به فاز اجرایی بپردازیم.

و ادامه داد: سندیکای صنعت مخابرات، باید با مهندس انصاری، معاون برنامه‌ریزی و راهبرد وزارت ارتباطات و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، همکاری کند تا هرچه سریع‌تر برنامه راهبری برای شبکه ملی اطلاعات، تدوین شود.

مهندس ریاضی به کنفرانسی که در رابطه با شبکه ملی اطلاعات، برگزار شد؛ اشاره کرد و گفت: در این کنفرانس بخش صنعت و بخش خصوصی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را نشان دادند و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اعلام کرد که ظرفیت‌های بالایی در صنعت وجود دارد که باید برای ایجاد شبکه‌ ملی اطلاعات به کار گرفته شوند.

وی در پایان گفت: طی یک ماه آینده، باید مهندس انصاری، معاون برنامه‌ریزی و راهبرد وزارت ارتباطات و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، طرح و برنامه راهبردی شبکه ملی اطلاعات را تدوین کرده و در کنفرانس ظرفیت ارائه دهد تا تکلیف بخش‌های اجرایی برای سه سال آینده مشخص شود و بدین ترتیب بتوان پروژه شبکه ملی اطلاعات را تکمیل کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
22 دیدگاه
 1. دانیال می گوید

  ۳۰% قتل اینترنت تکمیل شد

  موافقم ۸
  مخالفم ۱
 2. حامد می گوید

  اینها همه مجرم هستن و خائن و روزی دادگاهی خواهند شد اگر به مرگ طبیعی نمیرن

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۱
 3. amir می گوید

  ما مردم ایران اینترنت ملی نخواهیم باید کی رو ببینیم؟!!!!!

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۱
 4. مارتا می گوید

  وقتی حرف از مسئولین فاسد زده میشه یه عده ای فکر میکنن این جماعت از کهکشان بغلی اومدن تو این مملکت !!!! نخیر عزیز جان این حضرات فاسد از بین همین مردم هستند اونم مردم فاسد و هزار رنگ و کاسه لیس (البته شما خواننده عزیز اگر جزء این قماش نیستی به خودت نگیر روی سخن من با انگل های انسان نما هست پس اینجا لازم نمیبینم از تعارف های شاه عبدالعظیمی استفاده کنم) سرزمین پارس مثل شیر بیماری شده که کفتار ها دورش کردن و میخوان سهمشون رو از این بدن ناتوان و بیمار بکنن و ببرن !!!! تا زمانی که طرز تفکر و ریشه فساد که تو این چند سال اخیر تو وجود این ملت قطور شده عوض و قطع نشه وضعیتمون بدتر هم خواهد شد

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۲
 5. دونالد ترامپ می گوید

  از این که فسادهاشون رو بشه و مردم آگاه بشن وحشت دارن.

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۱
 6. کــوروش می گوید

  تا اون زمان یا شما نیستید ! یا ما نیستیم !
  شما فقط حرف میزنید تا همگان سرگرم بشن!
  مثال میارم:
  ۱- انتقام سخت. کو؟
  ۲- کارت ملی. کو؟
  ۳- واکسن های مختلف ملی. کنسل شدن که! کجان؟
  ۴- تولید ملی! کووووو؟
  ۵- ارزانی با دولت سیزدهم. کو؟
  ۶- ساخت مسکن با دولت سیزدهم. کو؟
  ۷- کاهش قیمت ها با دولت سیزدهم. کو؟
  ۸- داشتن نگاه یکسان به همه مردم. کو؟
  ۹- تغییر وضع موجود به نفع مردم. کوووو؟
  ۱۰- پایان روابط فسادانگیز و جریان رانت‌خواری و برخورد با مظاهر فساد. کو؟؟؟؟؟؟؟
  ۱۱- تحول در نظام اجرایی و شیوه اداره کشور. کو؟
  ۱۲- ایجاد گشت ارشاد برای مدیران!! کوووو؟؟؟؟؟؟؟؟!
  ۱۳- ایجاد سامانه شفافیت و شفاف‌سازی اقدامات. کوووو؟؟؟ (بجاش افشای اموال مسئولین ممنوع شد!)
  ۱۴- ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال! دیدین که منکر شد! اینم کوووو؟
  ۱۵- رساندن تورم به نصف میزان فعلی و پس از آن، تک رقمی کردن تورم!!! کووووو؟!!؟!؟!
  ۱۶- مدیریت بازار ارز. کوووو؟!؟!؟!
  ۱۷- رفع وابستگی کالاهای اساسی و سفره مردم به نرخ ارز. کوووو؟؟؟؟؟!!!!؟ زورمون نمیرسه پوست مرغ بخریم بس گرونیه
  ۱۸- افزایش نظارت بر بازار. !!!!!! کو؟؟!
  ۱۹- تردید نکردن برای رفع تحریم‌ها و در کنار آن خنثی‌سازی تحریم و شرطی نکردن اقتصاد. کووووووووووووووو؟؟؟؟؟!؟!؟!؟؟!
  ۲۰- رایگان شدن اینترنت برای دهک‌های پایین جامعه. کووو؟!
  ۲۱- رونق اقتصاد فضای مجازی. (بجاش طرح اخذ مالیات از سایت های فروشگاهی را راه انداختین!) کوووو؟!
  ۲۲- حل مشکل مسکن جوانان در آستانه ازدواج. خخخخخ کوووووو؟!؟!؟!؟
  ۲۳- شناخت حقوق همه مردم و دختران و زنان و روستاییان برای حل مشکلاتشان. (خخخخ پدرانی که پس از قتل، دراز دراز میگردند!) کووووو؟!؟؟!
  ۲۴- کاهش ۵۰ درصد از هزینه‌های درمان. خخخخخخ کوووو؟!
  ۲۵- سوق دادن نقدینگی به سمت تولید. (که اینم لوکوموتیرش کلا رها کرد رفت ترکیه و…) کووووو؟!؟!؟
  و خیلی وعده های دیگه که این دولت و دولت های قبلی دادن و هییییچ کدام عملی نشد !!!!! و هرگز هم نخواهددددد شد!!!
  بهتون بگم که از پهنای باند بیشتر درامد بسیار بیشتری در میارن دوطرفه! هم از ملت و هم … !@
  اینا سعی دارن پهنای باند رو بیارن روی داخل که هر دوطرف پول رو خودشون هاپولی کنن! که شدنی نیست.. مثلا من به شخصه پس از مسدود شدن اینستاگرام دیگه سراغ روبیکا که نمیرم! یا اپ های داخلی. من حتی هنوز یکبار هم آپارات رو باز نکردم! یا فیلمیو یا غیره! هرگز !
  امثال من هم زیادن! خیلی !
  اینا زیرساختش رو ندارن و نمیتونن هم تهیه کنن. حتی چین هم بهشون نمیده! مگر اینکه تحریم ها برداشته بشه.
  همین که اذرجهرمی تونست یکم اینترنت رو ارتقا بده. تمام دم و دستگاهاشو از افغانستان بصورت دسته دوم و از رده خارج خرید و اورد! که اون دستگاه های امریکایی بودن که امریکا چند دهه پیش وارد افغانستان کرده بود!
  خلاصه بگم نمیشه! شاید اینستاگرام فیلتر بشه.. ولی ارتباط اینترنتی ایران با جهان قطع نخواهد شد هرگز!
  هم علمی، هم منطقی و هم عقلی…
  حالا چارتا حوزوی یچی میگن شماها جدی نگیرید و درگیر پروپاگاندیا نشین..!
  به امید فرییییدام!

  موافقم ۳۵
  مخالفم ۲
  1. محمدصادق می گوید

   شما خیلی حرف زدید و من حوصله رفع تک تک شبهات شما رو ندارم فقط اینو میگم هر انسان خردمندی جواب اینا رو میدونه یا با فکر کردن به جواب میرسه حالا اینکه شما جواب هارو ندارید تقصیر دولت نیست و سطح فکر شما رو میرسونه.اما جواب بعضی شبهات شما از این قرار است: ۱-انتقام سخت؟
   نعره هیچ شیری خانه چوبی را ویران نکرد، از سکوت موریانه ها بترس. یعنی انتقام سخت ما در نهایت آرامش و سکوت انجام میشه و هیمنه پوشالی آمریکا و هم پیمانانش با سکوت فرو خواهد ریخت نه با هیاهو و جنجال و بزرگنمایی مثل کاری که خودشون تبحر دارند؛ ید الله فوق ایدیهم یعنی انتقام ما یکبار و برای همیشه خواهد بود. ما قطعا این خواست و آرزوی قلبی مردم ایران را که همانا انتقام سخت می باشد بی جواب نخواهیم گذاشت.
   ۲- کارت ملی؟ به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و همچنین شیوع ویروس کرونا در تمام امور دنیا تاخیر بوجود اومده که اینهم استثنا نیست و البته کارشکنی های دولت قبلی هم قطعا بوده. در آخر این رو بگم که کارت ملی مگر بجز در مسائل دولتی و اداری کاربرد دارد؟ پس تا زمانی که خودشان هنوز کارت شما را ندادند، راه حل های جایگزین و مساهله هم در اختیار شما می گذارند.
   ۳- واکسن تولید داخل؟ الان شما اگر اراده ای در تزریق واکسن بکنید، مشکل کمبود وجود داره؟ یا مشکل نایاب شدن؟ تولید واکسن داخلی نشان داد که ما می توانیم. اما وقتی واردات واکسن به صرفه تر هست، پس عقل حکم می کند از همان راه ادامه داده شود. اما لازم بود توانمندی ملی ثابت بشود که شد. شما بهانه نیاورید و همان واکسن وارداتی را تزریق فرمایید.
   ۴- تولید ملی؟ از ابتدای دولت سیزدهم بسیار در تولید ملی جلو رفته ایم. حتی شرکت پاکشوما که تا پیش از این پودر رختشویی تولید می کرد، هم اکنون خط تولید لوازم خانگی و تکنولوژی کولر گازی دارد! تنها کافی است اخبار را دنبال کنید، هیچ چیز یک شبه نمی شود. دستور ممنوعیت ورود لوازم خانگی ساخت خارج برای این صادر شد که شما با چشمان باز توانمندی در عرصه تولید داخل را مشاهده فرمایید و تولید کننده، خریدار و کارآفرین مجبور به کار با حداکثر توان و پشتیبانی شوند.
   ۵- ارزانی با دولت سیزدهم؟ اگر همچنان در دوره دولت دوازدهم بودیم احتمالا قیمت ها از اینی هم که بود صد برابر بیشتر شده بود. همین که قیمت ها ثابت مانده خودش هنر است. از شروع به کار دولت سیزدهم هنوز ۵ ماه هم نگذشته و هر اظهار نظری کار عجولانه است و تبلیغات دشمن. شما یک اتاق ۳۰ متری را نمی توانید در عرض ۵ ماه بسازید، چه برسد اقتصاد ویران شده به دست دولت بی خرد قبلی.
   ۶- ساخت مسکن؟ جوابش را در سوال قبلی دادم! وعده هایی داده شده که قطعا هم محقق خواهد شد به کوری چشم دشمنان و بدخواهان.ما بقی سوالاتتان هم تشنج و بدبینی است امیدوارم که خداوند شما را هدایت فرماید من تا جایی که می توانستم جواب شبهات شما را دادم از خدا می خواهم دشمنان را کور و کر کند چون اگر دولت سیزدهم هم به فرض نتواند وعده هایش را محقق فرماید(که به کوری چشم دشمنان قطعا خواهد توانست) دشمنان این انقلاب حق اظهار نظر و پروپاگاندا و فریب مردم را ندارند.

   موافقم ۲
   مخالفم ۲۹
   1. علی می گوید

    اینکه شما میفرمایید کرونا و تولید ملی و…
    دوست عزیز اول از اینکه تو ایران فقط دنبال بهانه برای کار نکردنیم ما مثل بازی ژاپن که همه دنبال اعتراض بودن بازی رو رها کردن .توی کشور های دیگه تمام تلاش رو میکنن نه اینکه همون اول بگن خوب کروناست مثل اینکه من و شما کلا بخوریم بخوابیم بهونه بیاریم کروناست و هیچ تلاشی نکنیم.ماها یه رعایت ساده رو نمیکنیم اونوقت فشارش به کادر درمان زحمت کش میاد دو تا پست میذاریم فکر میکنیم داریم حمایت میکنیم ازشون.
    در مورد تولید هم شما این کالاها رو از نزدیک دیدین؟اینکه برداری یه مدل رو به ۱۰ تا کارخونه بدی از چین بیاد مونتاژ بشه داخل یکی فقط مارک ها فرق بکنه که نمیشه تولید این همه کارخونه تولید لوازم خانگی داریم ولی یه دونشون یه کالای استاندارد نمیدن چون فقط دنبال اینن که بگن تولید کردیم. کره با یه ال جی و سامسونگ دنیا رو گرفته توی لوازم خانگی.تو ایران یه برند هرجا سود باشه فقط میره و مشتری اهمیت کمی داره به همین خاطر هم تو یه کار متخصص نیستن از هر چیزی در حد بسته بندی و مونتاژ بلدن.
    بهتره انقدر هم مشکلات خودمون رو به گردن امریکا و انگلیس و … نندازیم.به جاش تلاش کنیم.
    توی خیابون شیشه رو میدیم پایین اشغال میندازیم دم از فرهنگ ۲۵۰۰ ساله میزنیم توی احتکار و خرید به هم رحم نمیکنیم.هنوز متوجه نشدیم به اندازه نیاز خرید کنیم.اینا همش تقصیر امریکاست؟
    روزی ۱۲ ساعت سره کاریم ولی کار عمیقمون ۱ ساعت نمیشه.اینا تقصیر کیه؟تقصیره خودمونه.
    از ماشین و کالای بی کیفیت حمایت میکنیم.اینا همه توی پیشرفت یه جامعه تاثیر داره.

    موافقم ۱
    مخالفم ۱
   2. علی می گوید

    حال مردم خوب نیست این یعنی مشکل های زیادی توی کشور هست هر وقت حال مردم خوب باشه کشور خوبه.خیلی وقتا چندین ساعت افسرده میشم یه سری دارن زیره فقر له میشن نون شب ندارن بخورن طرف گیره یه موبایل برای بچش بخره وگرنه نمیتونه درس بخونه یه پدری که دنبال نون حلاله خوب چیکار کنه بره دزدی؟تو کدوم کشور انقدر واقعا افتضاح شد اقتصاد حتی تو کرونا؟صبح تا شب داریم کار میکنیم هیچی نداریم شدیم مثل راز بقا فقط برای زنده بودن داریم تلاش میکنیم.
    بازم چیه تقصیر امریکاست؟
    الان یه کسی که وضع متوسط داره اب خوش ازگلوش پایین نمیره.خدای نکرده الان یه کارمند مریض بشه یا مشکل حادی براش پیش بیاد این همه هزینه رو از کجا بیاره؟
    الان لوازم خونه خراب بشه واقعا طرف نمیتونه بخره باید حقوق چند ماهشو بده یه یخچال یا لباسشویی بخره اونم با کیفیت خیلی پایین!

    موافقم ۶
    مخالفم ۱
    1. محمدصادق می گوید

     دوست عزیزم من هم مثل شما وضعیتم خیلی خرابه. واقعا هیچ راهی به جز توکل و امید به خدا و امامان نیست
     اما شکرگزاری رو نباید فراموش کرد همین که یک لقمه نان تا پایان روز هست که ما بخوریم و شکر خدا بجا بیاریم
     یا همین گوشی که دست شما بوده و در اینجا کامنت گذاشتید در خیلی جاها و نه فقط ایران بلکه کشور های گرسنه آفریقایی حتی چراغ هم ندارند چه برسه گوشی اونم از نوع هوشمند
     من و شما باید حواسمون به این باشه که یک میلیونمون شده یک قرون ولی هنوز این لطف خدا هست که لقمه نانی تا پایان شب میاد و روزمرگی ما میگذره
     و امید دیگه اینکه میتونیم دعا کنیم دولت جدید بتونه گره هارو باز کنه و اگه وضعیت بهتر نمیشه حداقل بدتر هم نشه و از طرف دیگه نقش شانتاژ رسانه های معاند رو نباید نادیده گرفت
     خداروشکر وضعیت کمی بهتر شده و این رو من نمیگم چون در روزهای اخیر به اعتراف کارشناسان اقتصادی بورس قوای خودش رو بازیافته و شاخص ها در حال مثبت شدن هستند. شاید این بتونه به خیلی ها امید بده و کمک کنه. پس من می بینم که گشایش ایجاد شده و امید به گشایش هم در بین مردم شکل گرفته.

     موافقم ۱
     مخالفم ۱۱
     1. نام می گوید

      “واقعا هیچ راهی به جز توکل و امید به خدا و امامان نیست”
      دست از راه حل های بی پایه و اساس بردارین. تووو قرن ۲۱ هستیم نه ۱۴۰۰ سال قبل
      تنها راه ممکن تغییر نگرش و تفکر و جایگزین کردن مسئولین فاسد در راس امور با افراد درستکار هست

      ” همین که یک لقمه نان تا پایان روز هست که ما بخوریم و شکر خدا بجا بیاریم”
      به جای تغییر نگرش و تفکر و تلاش برای رسیدن به رفاه و آسایش فقط سعی در فشار آوردن به ملت برای راضی شدن به حداقل ها هستین تا مسئولین فاسد بیشتر غارت کنن

      “کشور های گرسنه آفریقایی حتی چراغ هم ندارند چه برسه گوشی اونم از نوع هوشمند”
      همیشه ایران رو با کشورهای بدبخت مقایسه می کنید تا ملت رو به حداقل امکانات راضی کنین

      “در روزهای اخیر به اعتراف کارشناسان اقتصادی بورس قوای خودش رو بازیافته و شاخص ها در حال مثبت شدن هستند”
      توهم و فکر و خیال تا کی ؟ مرغ رسید به کیلویی ۳۱هزار تومان …. با همین فرمان تا شب عید میشه ۵۰هزار تومان

      موافقم ۳
      مخالفم ۱
   3. علی می گوید

    چرا کامنت رو منتشر نمیکنید؟نظر مخالف و حقیقت انقدر سخته براتون؟

    موافقم ۱
    مخالفم ۱
    1. مجتبی مسکینی می گوید

     عزیز کامنت‌ها بعد از ارسال توسط شما نیاز به بازبینی دارن که خب حداقل چند ساعتی ممکنه طول بکشه
     شما ۲ دقیقه هم از درج کامنت‌تون نگذشته بود که گفتین چرا تایید نمی‌کنید! که تایید هم شد

     موافقم ۳
   4. مهرداد می گوید

    ماست مال کن تر از شما تو عمر ۵۳ ساله ام ندیدم انتقام سخت مثل موریانه کمبود واکسن کو؟ داداش خیلی خودتو زدی به اون راه بدتر از اینکه جزو یه جماعتی باشی اینه که گند کاریهاشونو توجیه کنی در مورد واکسن اصلا به تحریم ربط نداشت چون دارویی تحریم نبودیم چطور تونستن ۷۰۰ میلیون دلار رمدسیویر بیارن و فاویپراویر و به چند برابر قیمت بفروشن ولی واکسن رو نتونستن؟ فقط این وسط هزاران انسان بیگناه کشته شدند من هر چیزی که بشنوم رو که قبول نمیکنم تحقیق و تفکر لازمه یه داستانک از زندگیم بگم این رو اصلا بخ خودتون نگیرید جدا منظورم شما نیستید این یه تجربه است اگر این جمله رو همیشه به یاد داشته باشید جولوی خودتونو میگیرید که یه حرفهایی رو بزنید یادمه تو شهر قصه یه جمله بود که هر وقت که بخوام یه چیزی رو توجیه کنم اول به اون جمله فکر میکنم میگفت توی این شهر یزرگ اگه از هر کی بپرسی کی خره بهت میگه خر خودتی – باز هم میگم این جواب من به شما نیست این یه توصیه دوستانه بود که اگه خواستی بگی انتقام سخت رو میدیم به موریانه یا مثلا بگیم جنگ با عراق رو بردیم ممکنه طرف مقابلت یکی مثل من باشه با پدری که زمان حضورش تو منطقه رکورد دار هست خودم توی جنگ بودم و ۲ تا از عموهام و کلی از دوستام و اونوقت چقدر توی دلم به این حرف میخندم در هر حال اگر به خاطر اعتقاداتت چشمتو روی واقعیات ببندی فقط خودتو گول میزنی

    موافقم ۶
    مخالفم ۱
  2. نام می گوید

   شما هم خیلی حرف زدید البته حرف که نه بیشتر توهم زدید و من حوصله رفع تک تک توهمات شما رو ندارم فقط اینو میگم هر انسان خردمندی میدونه توهم زدی . حالا اینکه شما نمیخوای واقعیت رو ببنی تقصیر ملت نیست و سطح فکر شما رو میرسونه.اما جواب بعضی توهمات شما از این قرار است
   ” تولید ملی؟” دیدیم که با خودروی ملی چه بلاهایی سرملت آوردین
   ” همین که قیمت ها ثابت مانده خودش هنر است”
   ;از کدام ثابت ماندن حرف میزنی؟
   “تولید واکسن داخلی” به سام تولید داخلی کلی پول خردین و ملت رو به کشتن دادین آخرش هم کرکره رو کشیدین پایین، فقط ادعا می کردین.
   همه چیزهایی که گفتی فقط توهم و خیال هست.از کدوووم سیاره اوومدی!؟

   موافقم ۸
   مخالفم ۱
 7. زکریا می گوید

  اینترنت ملی هم با یه خط کد تبدیل به اینترنت آزاد جهانی می‌شود

  موافقم ۷
  مخالفم ۱
  1. کــوروش می گوید

   دقیقا !
   اینا با ۴ تا سرور دسته دوم که سر هم کردن ادعا برشون داشته میتونن خودکفا بشن
   ته تهش مث دفه قبل دی ان اس میزنن

   موافقم ۷
   مخالفم ۲
 8. علی می گوید

  دوستان به هیچ روی نگران نباشید. بنا به پیشینه اجرای این دست برنامه ها در کشور عزیزمون احتمالا مانند آزاد راه تهران شمال میشه که ۳ سال به ۳۰ سال رسید و تازه در اون زمان توجیه خودش رو از دست میده و تمامی پروژه رها خواهد شد.

  موافقم ۹
  مخالفم ۱
 9. matin می گوید

  man nmidonm vallah fazeshon chie , khb mosalmon age net melli she mn ye searche sade dige nmitonm anjam bdm …

  موافقم ۶
  مخالفم ۳
 10. بهروز می گوید

  تا چند سال دیگه ورژن ضعیف چین میشیم ، یه جامعه بسته که فقط خودمون رو میبینیم..

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲
 11. Hosein می گوید

  مثل واکسن ملی منتظر اینترنت ملی هم میمونیم 🙂

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۲
 12. دیوونه خونه می گوید

  خائنین زمانه ات را بشناس

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

کاریزما