چرا ژنراتورهای براشلس Brushless در اولویت خرید مصرف کنندگان است؟

دستگاه های تولید برق دیزل ژنراتور یکی از مهمترین تجهیزات صنعتی به جهت بقای فعالیت های تجاری ، اداری و کسب و کارها در زمان قطعی برق محسوب می گردند ، به این جهت که منبع تامین برق دائمی در مواقع قطع برق هستند. بنابراین مهم است که دیزل ژنراتوری را مطابق با نیازهای برقی تان تامین کنید که برق پشتیبان امور اداری ، بازرگانی و تجاری شما را به درستی پوشش دهد.ازاین رو برای تصمیم گیری و انتخاب درست ژنراتور باید تفاوت بین ژنراتورهای براشلس (brushless) و براش (brushed) را بدانید.

همانطور که می دانید یکی از متداول ترین راه های تولید برق در زمان قطعی برق ، دستگاه های دیزل ژنراتور می باشند که ژنراتور از طریق چرخش در میدان مغناطیسی با استفاده از روتور، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

در ژنراتورهای مجهز به براش که نسل قدیمی ژنراتور می باشند ، از ذغال کربن برای هدایت جریان الکتریسیته استفاده می شود. درحالیکه ژنراتورهای بدون براش یا در اصطلاح ژنراتور براشلس از دو مجموعه روتور استفاده کرده که برای تولید و انتقال جریان الکتریکی باهم  می چرخند. این ژنراتورها مجهز به آلترناتور تحریک کننده هستند که در آن آرمیچر محرک به عنوان آرمیچر چرخشی است، درحالیکه سیم پیچی میدان محرک به عنوان آرمیچر ساکن عمل می کند. میدان محرک در این حالت با استفاده از ولتاژ رگلاتور خودکاری، این میدان مغناطیسی را تولید می کند. زمانی که چرخش شروع می شود، ولتاژی در آرمیچر محرک تولید می شود که جریان میدان اصلی را تامین می کند تا میدان مغناطیسی در آرمیچر اصلی تولید شود.

ژنراتورهای براشلس ( فاقد ذغال کربن دار) در مقایسه با ژنراتورهای براش (ذغال کربن دار) کارایی به مراتب بیشتری دارند چرا که در حالت خودکنترلی کار می کنند. جدای از این موضوع ، ژنراتورهای براشلس مزایا و محاسن دیگری هم دارند که آن ها را به گزینه بهتری نسبت به ژنراتورهای براش تبدیل می کند. به همین دلیل است که کارشناسان صنایع برای دستیابی به بازده و عملکرد کارآمد سراغ ژنراتورهای براشلس می روند.

دلایل بهتر بودن ژنراتورهای براشلس چیست؟

به استناد شواهد و قراین، ژنراتورهای براشلس بهترین نوع ژنراتورهای اولیه بخصوص برای استفاده بلندمدت در صنایع مختلف می باشند. از آنجایی که در آلترناتور براشلس خبری از براش (ذغال کربن) نیست و قطعات متحرک کمتری دارد، نگهداری و تعمیر آن نیز به مراتب کمتر خواهد بود. این یعنی دردسر کمتر و اطمینان عملکرد بالای یک ژنراتور در زمان بحران.

برخی از مزایای اصلی استفاده از ژنراتورهای براشلس را در ادامه باهم می خوانیم :

  • تولید صدای کمتر

ژنراتورهای براشلس درمقایسه با ژنراتورهای براش (ذغال کربن) صدای کمتری دارند و خیلی نرم و بی صدا کار می کنند. خبری از براش نیست و درنتیجه موقع کارکردن ژنراتور هم اصطکاکی به وجود نمی آید و همچنین اصطحلاک کمتری دارند.

  • خرابی کمتر

وقتی ذغال کربن در ژنراتور نباشد احتمال گرم شدن بیش از حد و خرابی کمتر می شود. زمانی هم که تعداد قطعات متحرک کمتر باشد در نتیجه فرسودگی کمتر خواهد بود و تعمیر و نگهداری ژنراتور و هزینه های آن هم طبیعتا به مراتب پایین تر است.

  • تنظیم بهتر ولتاژ

در قسمت انتهای ژنراتور براشلس شاهد قطعه ولتاژ رگلاتور اتوماتیک AVR هستیم. همانطور که از اسم ولتاژ رگلاتور معلوم است ، کار آن کنترل ولتاژ جریان مستقیم DC تولید شده است. ولتاژ رگلاتور اتوماتیک این کار را با کنترل سطح مغناطیس در روتور انجام می دهد و ولتاژ تولید شده را به عنوان خطوط میدان مغناطیسی از روی سیم پیچ استاتور عبور می دهد.

  • ماندگاری طولانی تر

شاید ژنراتورهای براشلس نسبت به ژنراتورهای براش کمی گران تر باشند اما ماندگاری به مراتب طولانی تری دارند. حال به این طول عمر زیاد ، نگهداری ، دردسر و زحمت عملیاتی به مراتب کمتر را نیز اضافه کنید، نتیجه می شود ژنراتوری که در بلند مدت با کمترین مشکل برایتان کار می کند.

  • طراحی و حمل آسان تر

ژنراتورهای براشلس فشرده تر و سبک تر طراحی شده اند که همین مسئله باعث جابجایی راحت تر این ژنراتورها به نسبت ژنراتورهای براش می باشد.

 

حال بپردازیم به این موضوع که چرا ژنراتورهای براش در اولویت خرید کارشناسان نمی باشد.

ژنراتورهای براش نسل قدیم ژنراتور ها می باشند که در مقایسه با ژنراتور های براشلس معایب متعددی دارند که آن ها را به انتخاب دوم کارشناسان در صنایع تبدیل می کند.

  • تعمیر و نگهداری گسترده

ژنراتورهای براش به سرویس و نگهداری مکرر و به موقع نیاز دارند. مسئله ای که حتی ممکن است هم زمان با استفاده از ژنراتور ، وقت آن فرا برسد. براش ها باید به صورت منظم و مکرر تمیز شوند تا صحت عملکرد آن تضمین گردد. حتی با تمام این اوصاف باز هم میزان دقت خروجی آنها به اندازه ژنراتورهای براشلس نیست.

  • مسائل مربوط به گرمای بیش از حد

مقاومت تماسی بین براش ها و کموتاتور (commutator) به حدی زیاد است که اصطکاک و احتمال گرم شدن بیش از حد ناشی از اصطکاک را چند برابر می کند. ژنراتورهای براش با آهنربا کار می کنند و دمای بالای ناشی از گرم شدن بیش از حد باعث خراب شدن آهنربا شده و در نهایت کلی هزینه و خرج تعمیر به بار می آورد.

  • بازده و کارایی کمتر

بخش عمده انرژی مکانیکی که براش ها تولید می کنند به خاطر اصطکاک ، به گرما و حرارت تبدیل می شوند و کارایی ژنراتورها را پایین می آورد در نتیجه انرژی زیادی در طول این فرایند به هدر می رود.

دستگاه های دیزل ژنراتور تجهیزات صنعتی بسیار مهمی هستند که علاوه بر مصارف شخصی در صنایع مختلفی نیز استفاده می شوند از بخش املاک و مستغلات، ساخت و ساز، بیمارستان و مگامل ، مراکزداده گرفته تا خدمات اورژانس، صنایع و کارخانه های تولیدی، سردخانه ها، معادن ، پروژه های پدافند هوایی غیرنظامی و غیره. در خرید دیزل ژنراتور همه چیز به مصرف و کاربری شما بستگی دارد. اگر به دنبال بازده و مصرف بلند مدت هستید بهترین گزینه برای شما قطعا ژنراتورهای براشلس هستند که عملکرد و ماندگاری بالاتری دارند و همچنین نگهداری و تعمیر خاصی نیاز ندارند. به همین دلیل است که خرید این ژنراتورها هم به صرفه تر است و هم سرمایه گذاری ارزشمندی خواهد بود برای اهداف بلند مدت.

این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و آی‌تی‌رسان در تهیه آن نقشی نداشته است
ممکن است شما دوست داشته باشید
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان