ادعای سفارت روسیه: ماهواره خیام ساخت روسیه است / واکنش کاربران به روسی بودن خیام

بر اساس اعلام دفتر سفارت روسیه در ایران، ماهواره خیام توسط روسیه و به سفارش ایران ساخته شده و نمی‌توان آن را یک ماهواره ایرانی دانست.

روز گذشته ماهواره ایرانی خیام با پرتابگر روسی سایوز روسیه از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار 500 کیلومتری زمین قرار گرفت. این ماهواره 600 کیلوگرم وزن دارد و به دلیل آنکه پرتابگرهای ایرانی برای ماهواره‌های سبک کمتر از 500 کیلوگرم ساخته شده‌اند، خیام توسط ماهواره‌بر روسی به فضا پرتاب شد.

این اطلاعاتی است که توسط مسئولین سازمان فضایی و وزارت ارتباطات اعلام شد اما حالا دفتر سفارت روسیه در ایران چیز دیگری می‌گوید. بر اساس آخرین پست اینستاگرام دفتر سفارت روسیه در ایران، ماهواره خیام توسط روسیه و به سفارش ایران ساخته شده است. بر اساس این ادعا، ماهواره خیام ایرانی نیست و توسط روسیه ساخته شده و این در حالی است که مسئولین در این چند روز اعلام کرده بودند که ماهواره خیام توسط دانشمندان داخل ساخته شده است.

در پست اخیر اینستاگرام دفتر سفارت روسیه در ایران نوشته شده: “در تاریخ 9 آگوست 2022، جناب آقای یوری بوریسوف، مدیر کل شرکت دولتی فضایی روسیه روسکوسموس، با هیاتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای عیسی زارع‌پور، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفتگو کرد. این دیدار در جریان بازدید نمایندگان ایران از پایگاه فضایی بایکونور برای مشاهده پرتاب ماهواره سنجش از دور خیام که توسط شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود، انجام شد.”

همچنین در این پست اینستاگرامی تاکید شده که این ماهواره جهت نظارت و بررسی سطح زمین و برای اهداف غیرنظامی طراحی شده و طرفین طی این دیدار خاطرنشان ساختند که پرتاب موفقیت آمیز و قرارگیری این ماهواره در مدار، نقطه عطف مهمی در توسعه روابط دوجانبه است که راه را برای گسترش و تقویت بیشتر همکاری‌های دو کشور در صنعت فضایی باز می‌کند.

این درحالی است که طی چند روز اخیر مسئولان به ایرانی بودن ماهواره خیام تاکید داشتند.

روز گذشته ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتر نوشت: پرتاب ماهواره خیام به فضا، جدیدترین دستاورد هوافضای دانشمندان ایرانی برای اهداف صلح آمیز و برگ زرین دیگری در تاریخ افتخارات علمی ایران اسلامی است. مسیر درخشان پیشرفت‌های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران علیرغم تحریم‌ها و فشار حداکثری دشمنان ادامه دارد.

همچنین علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در توییتر گفت: فضا در تسخیر دانش ایرانی، ماهواره خیام با دقت تصویربرداری یک متر با همکاری روسیه به فضا پرتاب شد. از داده‌های خیام در ارتقا بهره‌وری کشاورزی، رصد منابع آبی، مدیریت مخاطرات طبیعی، مقابله با جنگل‌خواری، پایش معادن و اکتشافات معدنی و حراست از مرزهای کشور استفاده خواهد شد.

اما نکته قابل توجه آن است که مسئولین از کدام برگ زرین علمی و کدام تسخیر فضا توسط ایران سخن می‌گویند؟ ماهواره‌ای که توسط روسیه ساخته شده و توسط پرتابگر روسی به فضا پرتاب شده و حتی در قزاقستان لانچ شده چگونه می‌توان نام ایرانی بر روی آن گذاشت؟ مشخص نیست آیا تاکنون ماهواره خیام به مرز ایران رسیده یا خیر، آیا دانشمندان ایرانی تاکنون این ماهواره را از نزدیک دیده‌اند یا خیر؟

انتشار این خبر باعث شده تا کاربران واکنش‌های مختلفی به روسی بودن ماهواره خیام داشته باشند که در ادامه برخی از این واکنش‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

نمایش نظرات (22)