اعتراض دانشجو‌ها و اساتید آمریکایی برای بسته شدن تیک‌تاک در دانشگاه‌ها

از آنجایی که بیش از 25 ایالت آمریکا استفاده از اپلیکیشن TikTok را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند، تعجبی ندارد که این ممنوعیت به مدارس دولتی در این ایالت‌ها نیز تعمیم داده شده است. با توجه به اینکه شرکت مادر تیک‌تاک یا ByteDance در چین واقع شده است، نگرانی‌های زیادی در مورد جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران و حتی گرفتن کلید برای یادگیری رمزهای عبور و سایر اطلاعات وجود دارد.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که ممنوعیت TikTok راه خود را به بیش از ده‌ها دانشگاه دولتی از جمله دانشگاه آبرن، دانشگاه جورجیا، دانشگاه ایالتی اوکلاهاما و اخیراً دانشگاه تگزاس آستین رسانده است. برخی از آن‌ها نصب TikTok را بر روی دستگاه‌های متعلق به دانشگاه ممنوع کرده‌اند، در حالی که دانشگاه‌های دیگر اجازه استفاده از TikTok در شبکه‌های دانشگاه را نمی‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها از هر دو روش برای ممنوع کردن TikTok استفاده می‌کنند. TikTok دارای بیشترین دانلود در سراسر جهان در سال 2022 بود.

پس از اینکه اپلیکیشن همچنان محبوب TikTok در دانشگاه تگزاس، آستین ممنوع شد، هم دانش‌‌جویان و هم اساتید این دانشگاه مخالف محدود کردن این برنامه بودند. کیت بیبردورف، 36 ساله، دانشیار شیمی در دانشگاه، گفت: “من از TikTok به عنوان یک ابزار آموزشی برای سرگرم‌کننده و در دسترس قرار دادن علم استفاده می‌کنم. این که آن ابزار توسط دانشگاه بسته شود، به درد من نمی‌خورد. در حال حاضر در جامعه ما احساس می‌شود که حقوق ما سلب شده است و این قدم دیگری به سمت اشتباه است.”

بیبردورف نه تنها از طرفداران این برنامه است، بلکه یک سازنده محتوا نیز به نام کیت شیمیدان است و 194 هزار دنبال کننده TikTok دارد. گریس فیترستون، استاد 22 ساله آموزش تئاتر، با حضور در همان دانشگاه، گفت که مردم باید اجازه داشته باشند در مورد استفاده از یک برنامه متعلق به یک شرکت واقع در چین تصمیم بگیرند. او گفت: این انتخاب شهروندان آمریکایی است که آیا می‌خواهند TikTok را استفاده کنند و آیا می‌خواهند این خطر را بپذیرند یا خیر.


Featherston دارای 27 هزار دنبال کننده در TikTok است که ویدیوهای او را تماشا می‌کنند و در مورد نمایش‌های برادوی، روندهای اجتماعی و رویدادهای جاری بحث می‌کند. مانند بسیاری از کاربران TikTok، با این که او از خطرات استفاده از این برنامه آگاه است، آنقدر اذیت نمی‌شود که او را مجبور به استفاده نکردن از TikTok کند. این موضوع به آن دلیل است که استفاده از این برنامه او را به یک سلبریتی اینترنتی تبدیل می‌کند و در عین حال اوقات فراقت وی را تامین می‌کند.

سیاستمدارانی که از چنین ممنوعیت‌هایی یا حتی ممنوعیت سراسری این برنامه حمایت می‌کنند، باید به واکنش احتمالی رای دهندگان جوان‌تر توجه کنند. Featherston می‌گوید که قبل از رأی دادن، موضع یک سیاستمدار در مورد TikTok را در نظر می‌گیرد. جمعیت شناسی کاربران TikTok با گروه «رای دهندگان زیر 30 سال» مطابقت دارد که به دموکرات‌ها کمک کرد تا از انتظارات برای انتخابات میان دوره‌ای 2022 بهتر عمل کنند. بنابراین، همه سیاستمداران باید به جای اینکه خطر بیگانگی این بلوک مهم رای دهندگان را به خطر بیندازند، این وضعیت را با دقت مدیریت کنند.

همچنین ByteDance با بیان اینکه داده‌ها را با دولت چین به اشتراک نمی‌گذارد و کنترل‌های سختی در داخل شرکت دارد که دسترسی به داده‌های کاربران را محدود می‌کند، از خود دفاع می‌کند. حتی با وجود این کنترل‌ها، ByteDance گفت که برخی از کارمندان، خبرنگارانی را که قوانین شرکت برای دسترسی به داده‌های کاربران متعلق به آمریکا را نقض کرده‌اند، ردیابی کردند. با این حال، TikTok با 672 میلیون بار دانلود جهانی، پرنصب‌ترین برنامه در سراسر جهان در سال گذشته بود.

کاربران TikTok متعلق به جمعیتی هستند که هر دو حزب سیاسی به آن علاقه دارند

ریک مک‌الروی، استراتژیست امنیتی در شرکت فناوری VMware Inc می‌گوید که وقتی صحبت از TikTok می‌شود، نباید ترس‌های امنیتی را نادیده گرفت. مک‌الروی می‌گوید که داده‌های شخصی جمع‌آوری‌شده توسط اپلیکیشنی مانند TikTok می‌تواند توسط یک شرکت یا حتی یک دولت برای ردیابی افراد با مشخصات مهم و آسیب رساندن به شهرت آن‌ها با استفاده از کمپین‌های اطلاعات نادرست استفاده شود. ردیابی خبرنگارانی که در بالا ذکر شد یک نمونه واقعی آن است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تلاش کرد بایت‌دنس را وادار کند که عملیات تیک‌تاک در ایالات متحده را به شرکت‌های آمریکایی بفروشد. در نهایت، ترامپ گفت که با والمارت و اوراکل یک توافق نسبی داشته است اما این توافق هرگز محقق نشد و ترامپ توجه خود را به انتخابات ریاست جمهوری 2020 معطوف کرد.

از ابتدای سال جاری، TikTok یک میلیارد کاربر فعال در 154 کشور جهان دارد. این برنامه ویدیوها را در جهت عمودی ضبط می‌کند و چنین محتوایی می‌تواند از 10 ثانیه تا 10 دقیقه اجرا شود. این برنامه را می‌توان از اپ استور برای کاربران iOS دانلود کرد در حالی که کاربران اندروید می‌توانند TikTok را از فروشگاه Google Play دانلود کنند.

منبع phonearena
پیام بگذارید