سامسونگ، بزرگترین کارخانه تولید تراشه در جهان را می‌سازد

کمپانی کره‌ای سامسونگ اعلام کرده است که می‌خواهد طی دو هفته آینده، سرمایه‌گذاری با مبلغ بالایی را انجام دهد. این شرکت با سرمایه‌گذاری 230 میلیارد دلاری در کره جنوبی، قصد دارد بزرگترین کارخانه تولید تراشه در جهان را بسازد.

سامسونگ درباره این اقدام اینچنین گفته است که این امر در توسعه اهدافی مانند تقویت صنعت تراشه این منطقه، افزایش معافیت‌های مالیاتی و ایجاد تغییراتی در برخی فناوری‌ها همچون تراشه، نمایشگر و باتری‌ شکل گرفته است.

این شرکت اعلام کرد که تا سال 2042 این مبلغ را در کره جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند؛ تنها در این صورت، بزرگترین کارخانه تولید تراشه در جهان توسط این کمپانی ساخته خواهد شد.

همچنین، علاوه بر این کارخانه‌، سامسونگ قصد دارد پنج کارخانه تولید تراشه دیگر را نیز احداث کند و از افراد علاقمند درخواست همکاری دارد. این کمپانی قصد دارد در این برنامه بزرگ از 150 سازنده تجهیزات، سازمان‌های تحقیق و مواد نیمه‌رسانا استفاده کند.

دولت کره جنوبی نیز در پی این اقدام، اعلام کرد که آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری 25 تریلیون وون طی پنج سال آینده برای تحقیق و توسعه در فناوری‌هایی همچون هوش مصنوعی را دارد.

این در حالی است که اخیرا دولت کره جنوبی اعلام کرده بود که می‌تواند مبلغی برابر با 360 میلیارد وون برای طراحی تراشه و حدود 100 میلیارد وون برای توسعه زیرساخت‌های آب و برق مجتمع‌های صنعتی بپردازد.

این امر می‌تواند بخاطر اقداماتی باشد که برخی از کشورها برای توسعه تراشه داخلی خود انجام می‌دهند. برای مثال، دولت ایالت متحده میلیاردها دلار را در اختیار سازندگان تراشه می‌گذارد.

طرح سامسونگ می‌تواند جایگاه کره جنوبی را در بین تولیدکنندگان تراشه‌های نیمه‌هادی تقویت کرده و حتی موجب صدرنشینی این کشور نسبت به سایر کشورهای فعال در این حوزه شود. کره جنوبی نیز این اقدام را بسیار مهم می‌داند؛ چرا که تنها در این صورت می‌تواند زنجیره تامین تراشه خود را تقویت کرده و در این صنعت خودکفا شود.

در این برنامه سرمایه‌گذاری، سامسونگ چندین زیربرند این شرکت که شامل Samsung Display ،Samsung SDI و Samsung Electro-Mechanics هستند، نیز حضور یافته‌اند.

بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده، این چند کمپانی قصد دارند طی ده سال آینده مبلغی برابر با 60.1 تریلیون وون را برای ساخت کارخانه‌های تولید تراشه، نمایشگر و فناوری باتری در مناطق خارج از شهر سئول سرمایه‌گذاری کنند. همین اقدام باعث گسترش این فناوری در حوزه تولید تراشه و باتری به کشورهای دیگر جهان خواهد شد.

منبع gizmochina
پیام بگذارید