چرا مقداری از رم موبایل‌های اندرویدی همیشه اشغال است؟

1اگر شما هم از موبایل‌های هوشمند یا تبلت‌های اندرویدی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد متوجه یک موضوع بسیار مهم در این دستگاه‌ها شده‌اید که مربوط به حافظه رم پردازشی آن‌ها می‌شود. حافظه رم گوشی‌های اندرویدی در بسیاری از مواقع تا حد زیادی به صورت پیش‌فرض اشغال شده‌اند و بخش آزاد آن‌ها که در دسترس قرار گرفته کمتر خواهد شد.

بسیار از کاربران نگران این مسئله هستند و با انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها، ترفند‌ها و حتی استفاده از رام‌های سفارشی سعی دارند تا میزان حافظه آزاد رم پردازشی را بیشتر کنند. اما شاید حالا تعجب کنید اگر بگوییم، این موضوع الزاما مشکل محسوب نمی‌شود!

در این مطلب قصد داریم تا حافظه رم پردازشی دستگاه‌های اندرویدی را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم تا علت مسئله فوق را دریابیم. پس با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

پیش از آنکه بخواهیم به سراغ اصل مطلب برویم، بهتر است یک‌سری موارد را بیشتر باز کنیم و در مورد آن‌ها اطلاعات بیشتری را کسب نماییم.

حافظه رم پردازشی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اکثر لوازم دیجیتال هوشمند، از رایانه‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند و در کل هر وسیله‌ای که در دنباله نامش، کلمه هوشمند را یدک می‌کشد به این دلیل است که توانایی پردازش داده‌ها را دارد. خب، ما نمی‌خواهیم در اینجا در مورد تک تک این دستگاه‌ها صحبت کنیم. بحث ما تلفن‌های هوشمند است و این نکته را گفتیم که در ذهن داشته باشید، در این محصولات داده‌ها باید پردازش شوند. اما این‌کار چگونه صورت می‌گیرد؟ در هر موبایل هوشمندی، یک واحد پردازش مرکزی وجود دارد که CPU نامیده می‌شود و در کنار آن حافظه دسترسی موقت یا همان رم پردازشی مورد نظر ما، انجام وظیفه می‌کند. شاید بپرسید که با وجود CPU نیاز به رم پردازشی به چه دلیل است؟ پاسخ ساده است، زیرا اساسا کار CPU انجام محاسبات است و نه نگهداری داده‌ها. در واقع پردازنده اصلی، داده‌ها را از ورودی می‌گیرد و پس از انجام محاسبات لازم آن‌ها را به خروجی می‌فرستد (حالا این مسئله بماند که بر اساس قدرت پردازنده، میزان و سرعت ورود و خروج داده ها می‌تواند در هر چیپست متفاوت باشد).

2اما کار حافظه رم پردازشی این است که داده‌ها و پردازش‌های انجام شده را به صورت موقت در خود نگهداری می‌کتد تا در صورت لزوم بتوان به آن‌ها دسترسی داشت. البته کارکرد حافظه رم پردازشی با حافظه رم ذخیره سازی تقریبا مشابه است اما در حافظه‌های ذخیره سازی سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها بسیار کم‌تر از حافظه‌های رم پردازشی است و به همین دلیل در هر گوشی هوشمند علاوه بر چیپست اصلی و حافظه رم ذخیره سازی، شاهد حضور رم پردازشی هستیم.

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی شرکت تولیدکننده، هزاران نوع مدل مختلف از گوشی‌ها و تلبت‌های اندرویدی را ساخته و روانه بازار کرده‌اند. هر یک از این مدل‌ها نیز میزان حافظه رم پردازشی متفاوتی دارد (البته امکان دارد بسیاری از مدل‌ها به یک اندازه از حافظه رم پردازشی بهره ببرند).

اما باز به سراغ بحث اصلی برویم. حالا که تقریبا ماهیت رم پردازشی و کار کرد آن برایمان مشخص شده و نیز می‌دانیم که هر دستگاه اندرویدی از رم پردازشی یکسانی با سایر مدل‌ها بهره نمی‌برد، می‌توانیم به سراغ ادامه ماجرا برویم.

چرا در اندروید بخشی از حافظه رم پردازشی همیشه اشغال است؟ آیا باید نگران این موضوع باشیم؟

این سوالی است که تقریبا موضوع اصلی این مطلب محسوب می‌شود و سعی داریم شما را با پاسخ کامل آن همراه کنیم. مطمئنا اگر در حالتی که هیچ برنامه و بازی در دستگاه اندرویدی شما در حال اجرا نیست، بخش مشاهده حافظه در دسترس رم پردازشی را مشاهده کنید، بسته به نوع گوشی‌تان و نیز بسته به اینکه از چه میزان حافظه رم پردازشی برخوردار است، به طور میانگین ۴۰ تا ۶۰ درصد این حافظه اشغال است.

3بسیاری از کاربران این مورد را یک مشکل می‌دانند. استفاده از اپلیکیشن‌های آزاد کننده حافظه، استفاده از رام‌های سفارشی و بهینه، عدم نصب اپلیکیشن‌های زیاد بر روی دستگاه از جمله کارهایی است که این افراد برای آزاد سازی حافظه رم پردازشی انجام می‌دهند.

پر بودن همیشگی بخشی از حافظه رم الزما مشکل محسوب نمی‌شود!

اما این مسئله همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، همیشه مشکل محسوب نمی‌شود! اما چرا؟ بر اساس تحقیقات توسعه دهندگان بر روی سیستم عامل مورد بحث و نیز بر اساس گفته‌های خود گوگل در وب سایت مخصوص توسعه دهندگان اندروید، این پلتفرم اساسا به همین شکل طراحی شده تا بخشی از فعالیت‌ها و داده‌ها و نیز پردازش‌ها را در حافظه رم پردازشی نگه‌درای کند. به همین دلیل است که برخلاف سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز، در اندروید همیشه میزان حافظه رم در دسترس کم‌تر است.

اما هدف گوگل از این نوع طراحی سیستم عامل چیست؟ خب برای روشن شدن این موضوع و درک بیشتر آن برایتان یک مثال ساده می‌آوریم. فرض کنید قصد آشپزی و پختن یک غذا (فرقی نمی‌کند چه غذایی!) را دارید. اولین کاری که می‌کنید این است که به آشپزخانه می روید. چرا؟ چون تمامی وسایل مورد نیاز برای آشپزی آنجا هستند! (مگر می‌شود وسایل و موارد مورد نیاز برای آشپزی در اتاق خواب یا زیر زمین باشد!؟) سپس چه‌کاری انجام می‌دهید تا به بهترین حالت ممکن و در سریع‌ترین زمان آشپزی را انجام دهید؟ قطعا اگر یک آشپز حرفه‌ای باشید، اول تمامی مواد و وسایل لازم را بر روی میز قرار می‌دهید و مرحله به مرحله کار را جلو می‌برید و چون وسایل و مواد را در دسترس خود قرار داده‌اید، پس دچار سردرگمی نخواهید شد و به سرعت و با کیفیت تمام کارتان را انجام می‌دهید. بعد از اینکه آشپزی تمام شد، وسایل را در سر جایگاه اصلی آن‌ها قرار می‌دهید و مواد اولیه اضافه را به یخچال یا جایگاه اولیه‌شان بر می‌گردانید و مواد زائد را هم روانه سطل زباله!

خب این یک مثال ساده بود! حالا بیایید این مثال را به اندروید تعمیم بدهیم. آشپزی در اندروید را یک فعالیت فرض کنید (مثلا باز کردن اپلیکیشن شماره گیر)، آشپزخانه را اپلکییشن سیستم عامل در نظر بگیرید و مواد لازم را هم پردازش‌های مورد نیاز برای اجرای اپلیکیشن شماره‌گیر.

به این مثال اگر کمی دقت کنید همه چیز دستتان می‌آید. اندروید دقیقا برای ما کار را راحت کرده! این سیستم عامل فرآیند‌های پردازشی خاصی را همیشه در حافظه رم پردازشی به صورت فعال نگهداری می‌کند زیرا در طول استفاده به طور پیاپی کاربر به آن فعالیت‌ها و داده‌ها نیاز خواهد داشت. مثلا اگر شما به طور کامل از یک اپلیکیشن خارج شوید و ان را Force Stop کنید، حتما متوجه شده‌اید که اگر بخواهید دوباره آن اپلیکیشن را اجرا کنید زمان بیشتری طول می‌کشد، درحالی‌که اگر فقط دکمه بازگشت یا هوم را برای خروج اپلیکیشن زده باشید، به دلیل اینکه بخشی از پردازش‌ها و فعالیت‌‌های آن اپلیکیشن در حافظه رم باقی مانده، در صورت فراخوانی مجدد، مشاهده خواهید کرد که سرعت اجرای آن اپلیکیشن بسیار بیشتر است.

حالا شما فرض کنید وسایل آشپزی را آماده نکرده‌اید! در این صورت در مراحل مختلف باید دائما به دنبال وسایل و مواد مورد نیاز خود بگردید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. اما در صورتی که همه چیز را از قبل در دسترس قرار دهید، کار شما آسان‌تر خواهد شد و انرژی کمتری هم مصرف می‌کنید! اینطور نیست؟!

این دقیقا همان چیزی است که در اندروید اتفاق می‌افتد. اگر شما اقدام به بستن و Force Stop کردن فعالیت‌های اپلیکیشن‌ها کنید، برای دسترسی مجدد به آن‌ها و بازخوانی داده‌ها و پردازش‌های مربوط به آن‌ها زمان بیشتری صرف خواهد شد (همانند گشتن دنبال وسایل و مواد اولیه مورد نیاز برای آشپزی!).

پس الزاما اگر بخشی از حافظه رم گوشی شما آزاد نیست، آن را مشکل قلمداد نکنید، بلکه به این فکر کنید که گوگل همانند یک مادر عمل می‌کند که تمامی وسایل و مواد مورد نیاز برای پختن یک غذا را برایتان فراهم کرده و شما فقط باید آن‌ها را با هم محلوط کنید تا در نهایت یک غذا بپزید!

البته این نکته را به یاد داشته باشید که میزان حافظه رم پردازشی گوشی‌های اندرویدی با یکدیگر یکسان نیستند! برخی کمتر و برخی بیشتر از این موهبت برخوردار شده‌اند. اگر دستگاه شما از رم ۲ گیگابایت یا بالاتر بهره می‌برد، پس پیشنهاد می‌کنیم به هیچ وجه از اپلیکیشن‌هایی که فعالیت پس زمینه سایر اپلیکیشن‌ها را می‌بندند استفاده نکنید. دلیلش را هم که باید تا الان فهمیده باشید. اما اگر دیوایس اندرویدی شما از یک گیگابایت رم یا کمتر بهره گرفته، بهترین پیشنهاد ما این است سعی کنید تا جایی که امکان دارد از نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اضافی خودداری کنید تا حافظه رم در دسترس شما بیشتر باشد. هر چند در این محصولات نیز فقط در حالتی با مشکل مواجه می‌شوید که سیستم‌عامل و نوع رام نصب شده بر روی آن، از نظر نرم‌افزاری بهینه نباشد و منابع پردازشی دستگاه را بی دلیل هدر دهد.

لازم به ذکر است که ما برای نوشتن این مطلب از چندین منبع معتبر و نیز وب سایت رسمی توسعه دهندگان اندروید و همچنین تست ۹ گوشی مختلف اندرویدی برای بررسی کارکرد میزان حافظه رم پردازشی استفاده کرده‌ایم. امیدواریم با موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، حالا دید بهتری به دیوایس اندرویدی‌تان داشته باشید. در صورتی که هر گونه سوالی در این‌باره دارید، از طریق بخش دیدگاه‌‌ها آن را اعلام کنید، ما از پاسخ دادن به شما خوشحال خواهیم شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
37 دیدگاه
 1. سیاوش می گوید

  سلام گوشی من شیامی نوت ۸ پرو ۶ گیگ رم داره ولی الان حدود ۸۵ درصد رم گوشیم پر شده با هیچ برنامه ی هم کم نمیشه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم

  موافقم ۳
  1. Davod می گوید

   جغت دست هاتو بلند کن بزن توسرت

   موافقم ۳
  2. ناشناس می گوید

   ۱-استفاده از نرم افزار های بهینه سازی (مثل speed booster)
   ۲-حذف فایل های اضافی
   ۳-گاهی اوقات استفاده زیاد از ویجیت ها یا پس زمینه زنده باعث اشغال شدن رم میشه
   ۴-در نهایت میتونی اگه درست نشد فلشش کنی

 2. محمد می گوید

  سلام و عرض ادب..ببخشید من شاید سوالم سطح پایین باشه ولی درست نمیدونم وقتی یه بازی نوشته چقدر رم میخواد(برای گوشی)منظور اینه که پایین تر از اون رم نمیتونن اون بازیو نصب کنن یا یعنی اون مقدار داده شده رممونو اشغال می کنه؟مثلا پابجی دو گیگ رم میخواد یعنی دو گیگ رمو اشغال می کنه و اگه مثلا چهار گیگ رم داشته باشیم فقط با دو گیگ رم دیگه بازی دیگه میتونیم نصب کنیم؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 3. میلاد می گوید

  سلام
  من گوشی a 70 دارم
  تازه ریست فکتوریش کردم بدون اینکه برنامه ای نصب کنم ۳ گیگ رمش پره ۳ گیگشم آزاد دلیلش چیه
  لطفا راهنمایی کنید.
  امکانش هست برنامه هایی که حزف میشن دادشون پاک نشه از رم؟

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
  1. محمد می گوید

   سلام، اگر متن رو کامل بخونید پاسختون رو متوجه میشید، موبایل منم همین وضعیت رو داره و ازشیش گیگابایت حافظه رم، سه گیگابایتش اشغاله و این جای نگرانی نداره چون باعث افزایش سرعت اجرای برنامه ها میشه و کاملا طبیعیه

  2. پایا می گوید

   به این فکر کن که ۳ گیگ حافظه رم خالی داری!

 4. محمدرضا می گوید

  سلام رم گوشی من ۱گیگ بود بعد از مدتی شده ۷۶۱مگ چرا

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 5. F می گوید

  سلام یه سوال داشتم اگ برنامه هایی ک نسخه به روزش اومده به روز رسانی کنیم حجم گوشی بیشتر اشغال میشه یا ن

 6. عرشیا می گوید

  قابل توجه کسانی که میگن که با اینکه رم ما ۴ گیگه ولی سیستم میگه به طور کلی رمشون ۱ گیگه…
  مشکل اینجاست که شما کارت حافظه گوشی رو با رم (sd card) اشتباه گرفتید!
  به عبارت دیگه،گوشی شما ۳ جا برای ذخیره داده ها داره: حافظه داخلی،کارت حافظه و رم.
  کارت حافظه با رم کاملا فرق میکنه و برای خود گوشی هست و شما نباید این دو را به هم شباهت دهید.

  موافقم ۶
 7. آرمین می گوید

  مال من کامل پر شده هیچ جوره خالی نمیشه ایراد نداره؟

  موافقم ۱
 8. محدثه جعفری می گوید

  خیلی ممنونم.ولی من سوالی داشتم.گوشی من رم ۸گیگ،داره و حافظه داخلی خود گوشی ۱۶گیگ.حالا هی میزنه حافظه شما پر است در حالی که هیچ نرم افزاری ندارم و خیلی کم کم عکس و اهنگ هست.میشه بگین مشکل از کجاس؟راهنمایی ام کنید.سپاس گذارم

  1. reza می گوید

   ۸ گیگ رم اصلا نداریم😐

   موافقم ۶
   مخالفم ۲۵
   1. محمد می گوید

    منظور ایشون حافظه ذخیره سازه

    موافقم ۱
 9. مرتضی می گوید

  با سلام خدمت آقا نجتبی و سایر دوستان
  گوشی من قبلا اندروید ۴.۴.۴بود و ۳گیگ رم آزاد داشت و کامل آزاد میشد. آپدیتش کردم به اندروید
  ۶.۰.۱ الان شصت هفتاد درصد رم همیشه پر نشون میده. آیا قبل از آپدیت بهتر نبوده؟ آیا آپدیت همچین امکانی را به گوشی میده؟ تشکر

  موافقم ۳
 10. امین می گوید

  با سلام و ارادت؛
  اصلا ایده مناسبی نیست که برنامه هایی که نیازی بهشون نداریم در حالت اماده به کار باشن؛ مثلا چه نیازی هست که برنامه آلارم با یکبار باز کردن همیشه در پس زمینه فعالیت کند؟ بر خلاف اندروید سیستم عامل ویندوز و ویندوز فون برنامه های سیستم را در پس زمینه پردازش نمیکند با این حال سرعت عملکرد خوبی هم دارد و ذخیره انرژی را افزایش میدهد؛
  حافظه رم من ۲ گیگابایت هست. بعد از ریست فکتوری ۱، گیگ در دسترس است و بعد فقط ۴ روز و نصب ۳ برنامه حافظه در دسترس ۴۰۰ مگ هست!!! با پاک کردن ۳ برنامه حافظه به ۶۰۰ مگ افزایش پیدا کرد? و در عین حال ۱.۴ گیگ را سیستم مصرف میکند در حالی که هیچ اپلیکیشنی نصب نیست!!!! با این وجود اگر رم بالاتری هم داشته باشید فقط مقدار کمی در اختیار برنامه های خودتان هست و بقیه در اختیار برنامه های سیستمی. و برنامه های سیستمی با سرعت بسیار بالایی اجرا میشوند و برنامه های کاربر با سرعت بسیار کمتر(مثلا برنامه تقویم) این وقتی آزار دهنده است که حافظه در دسترس کاهش پیدا کرده و سرعت تلفن کم شود. پس بهتر است بگویم رم گوشی سامسونگ ۲ گیگابایتی مجازی است تا سیستم عامل های دیگر را زیر سوال نبریم.

  موافقم ۱
  1. محمد می گوید

   کاملا درست منم j7 cor 2017 با دو گیگ رم دارم مثل شما دقیقا ۶۰۰ مگ حافظه ازاد داره

 11. محمد رضا مهرنيا می گوید

  با عرض سلام و ارادت خدمت دوست گرامى اقا مجتبى
  مهندس جان ممنون از اطلاعات خوب و جامع شما لطف نمودید بنده و دیگر دوستان را با نحوه کارگر این گجتها اشنا نمودید..
  حال بنده در این خصوص سوابق داشتم میخواستم بدونم ایا اشغال بودن فضاى رم در سرعت کلى گوشى هم تاثیر دارد رم گوشى من دو هست و طبق معمول ۶۰ الى ۶۷% از اون همیشه پر میباشد و تنها مشکل من در این مورد این است که نه در اجراء هیچ اپى بلکه وقتى چند برنامه با هم باز دارم حرکت کردن در بین این چند برنامه برایم مشکل دار هست مثلا صفحه مسیج و تلگرام و یه مرور گر با هم باز دارم و برنامه اى سنگینى هم ران ندارم که لازم به پردازش سنگینى داشته باشه همین برنامهاى معمولى ولى بازم براى حرکت در بین این چند برنامه باز ابتداى کار با مشکل مواجه میشم و بعدش هیچى راحت میشم و دیگه مشکلى نیست تا موقعه اى که بخوام به برنامه دیگه برم این از این امیدوارم منظورم و رسانده باشم.
  ۲- گوشیهاى که مثلا داراى رم ۴ هستن اونا چى حافظه رم دستگاه من همیشه یه چیزى در حد ۲۰ الى ۳۰% ازاد هست ولى گوشیهایى که رم بالاترى از دستگاه من دارن اونا وضع شون چطور هست ایا اونا ۶۰% از چهار گیگ رم شون اشغال خواهد بود و مثل من اونا هم همیشه ۳۰% حافظه ازاد دارن یا من بدلیل کم بودن رم گوشى به این درد دچار هستم میشه در این خصوص یه توضیح مختصرى بدهید من گیج هستم متوجه این ماجرا در این قسمت نمیشم
  خزلى فک زدم منو ببخشید..
  پاینده و برقرار باشید
  خدانگهدار

  موافقم ۱
 12. اشکان می گوید

  سلام خسته نباشید … من دو هفتس یه گوشیه samsung galaxy j5 2017 خریدم که رمش ۲ گیگه ولی همیشه مقداره خالیه ان ۳۰۰ مگ یا چهارصد مگه ! که این خیلی کمه و باعث میشه گوشیم هنگ کنه وقتی یه برنانه رو باز میکنم ! ۳۰۰ مگ رم نیست که ! الکی چرا باید بنویسن رم ۲ گیگه که بعدا اینجوری بشه ؟ الان گوشیه من همش هنگه ! چون رمش خیلی مقداره کمی خالی داره و تا یه برنامه باز میکنی سریع پر میشه ! چی کار کنم به نظره شما ! 🙁 اینا هم با این گوشی ساختنشون ففط بلدن پول بگیرن عوضیا 🙁

  موافقم ۵
 13. فرشاد می گوید

  سلام.من نمیدونم دقیقا کجا باید میزان حجم اشغال شده رم گوشیم رو پیدا کنم.گوشیم سامسونگ Galaxy win هست.ممنون اگر جواب بدین.

  1. هادی می گوید

   cpu_z

 14. محمد می گوید

  سلام مرسی بابت مطلب خوبتون
  من samsung galaxy a8 دارم ۷۰ ۸۰ باید رم پر میشه.برای چیه؟آدمو نگران میکنه وقتی اینطور پر میشه

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
  1. نیما می گوید

   منم یه بلک بری پریو دارم از سه گیگ رم کلا ۳۰۰ مگ خالیه.خیلی نگرانم کرده

   موافقم ۲
 15. عادل عزیزی می گوید

  سلام یه سوال من اس۶دارم اما از سه گیگ رمه آن فقط۶۰۰مگ آزاده میترسم گوشیم اصل نباشه
  ممنون میشم کمکم کنید.

 16. طراحان سایت جی کا اس می گوید

  ممنون ولی مشکل ما که با اشغالی رم حل نشد … همیشه رم موبایل جا کم داره !

 17. اشکان می گوید

  خب بازم کار اشتباهیه که!
  میتونستن مث ios طراحیش کنن و اینهمه دردسر پر بودن رم رو نداشتیم!! تازه سرعت باز شدن برنامه ها تو ios از اکثر موبایلای اندرویدی بیشتر هم هست با وجود اینکه ازین روش اندروید استفاده نمیکنه

 18. سینا می گوید

  عالی بود اگر امکان داره همین موضوع رو در ios هم بررسی کنید

  1. مجتبی بوالحسنی می گوید

   حتما این مورد هم بررسی میکنیم

   موافقم ۱
 19. مهدی می گوید

  در تجربه ای که من داشتم، احساس میکنم گوشی هایی که رم بالاتری دارند، نرم افزارهای نصب شده با ورژن یکسان، رم بیشتری رو مصرف میکنند. مثلا در یک گوشی با رم ۵۱۲، نرم افزاری مثل وایبر رم کمتری اشغال میکنه تا بر روی گوشی با رم ۲ گیگ. البته نسخه وایبر در هر دو یکسان بوده.
  حالا نمیدونم که این مسئله درسته یا من اشتباه متوجه شدم؟
  به عبارتی دیگه هر چی رم بالاتر باشه نرم افزارها هم فضای بیشتری رو اشغال میکنند و دوباره ممکنه رم پر بشه.

  موافقم ۳
  1. مجتبی بوالحسنی می گوید

   تقریبا درسته. البته ببینید وقتی اپ میبینه رم بیشتر در دسترش هست قطعا بخش های بیشتری رو در رم مگهداری میکنه و در رم های کمتر بخش های کمتر. فرض کن شما اشپزخونت بزرگه و مواد و ابزار بیشتری در اختیار غذا پختنت داری

   موافقم ۳
   مخالفم ۱
   1. مهدی می گوید

    سلام. از پاسخ شما ممنونم. نکته جالبیه!

 20. mohammad می گوید

  اما فکر میکنم کلا این مشکل زاتی اندرویده چون وینفون به گفته خودتون اینطور نیست ،اما روونه

  1. مجتبی بوالحسنی می گوید

   دوست عزیز من نگفتم ویندوزفون! گفتم ویندوز منظورم ویندوز دسکناپ بود نه ویتدوزفون موبایل. این نوع و روش کارکرد اندرویده و مشکل محسوب نمیشه.

 21. mohammad می گوید

  دقیقا واسه منم سوال شده بود هیچ برنامه ای باز نداشتم باز کلا یک گیگ فضای خالی داشتم روی G2
  مرسی اقای بوالحسنی

 22. سعید میرزاپور می گوید

  خسته نباشی دلاور، عالی بود!

  موافقم ۲
  1. مجتبی بوالحسنی می گوید

   مننون قربانت

   موافقم ۱
  2. mohammad می گوید

   من گوشیم دو گیگ حافظه رم داره هشصد مگابایتش ازاده.اینجوری اگر یه بازی به دو گیگ رم نیاز داشته باشه بازی اجرا میشه یا نه؟؟؟؟؟؟

   موافقم ۱
   مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان