نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

microa700screen-800x600-600x400 نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

بعد از توانایی نمایشگرها در تولید رنگ‌های طبیعی‌تر، میزان تراکم پیکسلی از جمله مهم‌ترین ملاک‌هایی است که می‌تواند تجربه بهتری را هنگام نگاه کردن به نمایشگر تلفن همراه برای بیننده ایجاد کند. تلفن‌های هوشمند در زمینه تراکم پیکسلی نمایشگرهایشان رشد چشم‌گیری را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند. میزان تراکم پیکسلی تلفن‌های پرچم‌دار امسال سر به فلک کشیده‌اند و قرار هم نیست به این ‌زودی‌ها این رقابت بین کمپانی‌های بزرگ تلفن‌ساز پایان بپذیرد.

شمایی که در حال خواندن این متن هستید به احتمال زیاد جز خوره‌های فناوری هستید؛ بنابراین حتما میزان تراکم پیکسلی نمایشگر تلفنتان را نیز می‌دانید. با این حال، شاید باشند کسانی که هنوز نمی‌دانند در هر اینچ از نمایشگر تلفنشان چند پیکسل نورافشانی می‌کند. شاید هم برایتان جالب باشد بدانید که این عددها چگونه محاسبه می‌شوند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه محاسبه تراکم پیکسلی نمایشگرها را برایتان شرح دهیم.

برای دانستن این‌که تراکم پیکسلی در نمایشگر یک تلفن هوشمند چقدر است، دو راه وجود دارد. راه اول که ساده‌تر و سریع‌تر هم هست این‌که نام آن تلفن را در گوگل سرچ کنید و یکی از لینک‌های به‌نمایش درآمده را باز کرده و اطلاعات جامع و کامل را در مورد آن مدل مشاهده کنید. اما راه دوم که احتمالا شما را به‌ یاد مسائل ریاضی دبیرستان می‌اندازد؛ محاسبه این عدد توسط فرمولی است که در ادامه شاهد خواهید بود. برای استفاده از این فرمول به رزولوشن نمایشگر و همچنین قطر آن به اینچ نیاز دارید. با قرار دادن این مقادیر در فرمول زیر مقدار PPI نمایشگر به دست خواهد آمد.

CodeCogsEqn-1 نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

حالا که با فرمول بالا آشنا شدید شاید بد نباشد که مثالی را نیز برای درک بهتر آن حل نماییم. فرض کنید یک نمایشگر ۵.۳ اینچی با کیفیت فول‌اچ‌دی در اختیار داریم که رزولوشنی برابر با ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل را به همراه دارد. می‌توانیم این مقادیر را در فرمول بالا قرار دهیم:

CodeCogsEqn-2 نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

با ساده کردن مقادیر بالا به کسر زیر خواهیم رسید:

CodeCogsEqn-5 نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

با انجام تقسیم بالا عدد نهایی که همان میزان تراکم پیکسلی این نمایشگر است؛ به‌دست خواهد آمد:

CodeCogsEqn-6 نحوه محاسبه میزان تراکم پیکسلی نمایشگرها

پس دیدیم که اهالی فناوری چگونه مقدار دقیق تراکم پیکسلی یا همان PPI نمایشگرها را محاسبه می‌کنند. مطمئنا فرمولی را که به‌ آن اشاره کردیم کاربرد چندانی در زندگی روزمره ما نخواهد داشت؛ اما شاید کسی تاکنون از خود پرسیده باشد که این اعداد چگونه محاسبه می‌شوند. اگر چنین سوالی برای شما نیز پیش آمده بود؛ حالا پاسخش را می‌دانید.

3 دیدگاه
  1. ehsan می گوید

    ممنون از شما،بسیار عالی بود

  2. حسام می گوید

    عالی سایت آتی رسان

  3. Mohammad javad می گوید

    عالی عالی مرسی

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم