محققان موفق به تکثیر سلول‌های بنیادین جنینی با پرینت سه بعدی شدند!

تیمی از محققان چینی در یکی از دانشگاه‌های پکن موفق به ابداع راهی برای کشت و تکثیر سلول‌های بنیادین جنینی با استفاده از پرینتر سه بعدی شدند. این سلول‌ها مانند یک بلوک لگویی ارگانیک هستند که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها در آینده اعضای بدن را در آزمایشگاه تولید کنیم.

رهبری این گروه را Wei Sun به عهده دارد و معتقد است: ((بسیار هیجان انگیز بود که ما توانستیم اندام انسان و یا جنین را با چنین روش کنترل شده‌ای پرورش دهیم.))

هم چنین او می‌گوید: ((اندام‌های کشت شده با این روش هماهنگ و همگن هستند و می‌توانند به نقطه عطفی برای کشت بافت‌های بدن در آینده تبدیل شوند.))bf517003f3_hr

این سلول‌ها با بیرون آمدن مواد بیولوژیکی از پرینتر به صورت یک ساختار شبکه‌ای سه بعدی، ایجاد می‌شوند. این روش متفاوت با سایر روش‌ها مانند کشت در ظروف کوچک مخصوص کشت میکروب (که ورقه‌ای از سلول‌ها را تولید می‌کند) یا روش تعلیق (کشت سلول‌ها در محفظه‌های حاوی مایع‌های مغذی) است. مدیر این پروژه معتقد است هیچ یک از این روش‌ها نمی‌توانند منجر به تولید سلول‌هایی با هماهنگی و همگنی سلول‌های کشت شده توسط پرینتر سه بعدی شوند و سلول‌هایی که این تیم کشت می‌کند، همان چیزی است که دانشمندان و محققین به دنبال آن بودند.

این گروه امیدوار است بتواند این روش‌ را در سال‌های بعدی توسعه دهد. آن‌ها قصد دارند اول به این موضوع دست یابند که چگونه با استفاده از این روش شکل و اندازه سلول‌های بنیادین را تنظیم کنند، سپس تعیین کنند که تغییرات در اندازه چه تاثیری در تکامل سلول‌ها و تفکیک آن‌ها دارد. در نهایت معتقدند که می‌توان با این روش تعداد انبوهی سلول را پرینت کرد که کاملا عملکرد یک اندام را شبیه سازی کنند.

اگر چنین باشد این پروژه تبدیل به یکی از بزرگترین دستاوردهای دنیای پزشکی در عصر حاضر خواهد شد!

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.