تصویربرداری ناسا از کم‌نورترین کهکشان باقی‌مانده از جهان اولیه

tayna-space تصویربرداری ناسا از کم‌نورترین کهکشان باقی‌مانده از جهان اولیه  ستاره‌شناسان به تازگی موفق به تصویربرداری از کم‌نورترین کهکشان شناخته شده که از جهان ابتدایی وجود داشته است شده‌اند. این کهکشان کم نور از ۱۳.۸ میلیارد سال پیش وجود داشته است و تنها حدود ۴۰۰ میلیون سال پس از بیگ‌بنگ به‌وجود آمده است.

کهکشان مذکور با نام مستعار Tayna شناخته می‌شود، این کهکشان به وسیله تلسکوپ‌های فضایی  هابل و اسپیتزر رویت شده است و گفته می‌شود تنها یکی از ۲۲ کهکشان جدید و باستانی کشف شده است. این تشخص دانشمندان را قادر به بررسی خواص اشیا کم‌نور که مدتی پس از بیگ‌بنگ به‌وجود آمده‌اند، کرده است. Leopoldo Infante ستاره‌شناس می‌گوید:

پیش از این فکر، دانشمندان گمان می‌بردند اندازه Tayna هم‌چون کهکشان ” ابر ماژلانی بزرگ ” است که در فاصله‌ای حدود ۲۰۰ هزار سال‌نوری ما قرار دارد، اما اکنون پی برده‌ایم که سرعت تولید ستاره کهکشان Tayna ده برابر سریع‌تر از ابر ماژلانی بزرگ است.

آژانس فضایی برای تصویربرداری از کهکشان Tayna از نمای نزدیک از تکنولوژی موسوم به ذره‌بین گرانشی استفاده کرده است، در زمان تصویربرداری تلکسوپ هابل درحال مشاهده خوشه کهکشانی با فاصله ۴ میلیارد سال نوری بود؛ جرم زیاد این کهکشان از نظر ناسا هم‌چون یک ذره‌بین عمل کرده است، به‌این صورت که بازتابش نور این کهکشان که در انتها یک خوشه کهکشانی قرار دارد باعث می‌شود Tayna بسیار پرنورتر از حد معمول خود دیده شود. علاوه بر این گرانش خوشه بر نیاکهکشان ( ابر یا گازی که در حال تبدیل به یک کهکشان است ) اطرافش باعث می‌شود هم‌چون لنز قرار گرفته روی یک دوربین، Tayna را ۲۰ بار روشن‌تر از حالت معمولی نشان دهد. ناسا اعلام‌کرده است این پدیده یکی از بخش‌های نظریه نسبیت‌عام انیشتین است که با نام عدسی گرانشی شناخته می‌شود.

ناسا قصد دارد در سال ۲۰۱۸ یک تلسکوپ فضایی به‌نام James Webb را به فضا ارسال‌ کند که می‌تواند از دورترین کهکشان‌هایی که پس از بیگ‌بنگ شکل گرفته‌اند نیز تصویربرداری کند و احتمالا یکی از بهترین منابع مطالعه کیهان خواهد بود.

1 دیدگاه
  1. حمیدرضا می گوید

    سلام خیلی ممنون
    انشاءالله سربلند باشید
    واقعا به قدرت خدای عزیز و مهربان پی میبریم

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم