درآمد 20 میلیارد دلاری مایکروسافت در سه ماهه اول 2016

22MICROSOFT-master675برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، پردازش ابری راه نجات مایکروسافت است و باعث خواهد شد که علی‌رغم بازار پرمشکل PC، آینده‌ای روشن داشته باشد. اما درآمد مایکروسافت از پردازش ابری در سه‌ماهه اول، آنقدر نبود که سرمایه‌گذاران را خوشحال کند. این کمپانی، نتوانست یه تخمین‌های وال استریت برسد، ولی مدیران اجرایی آن می‌گویند که اگر به خاطر مالیات‌های غیر منتظره زیاد نبود، می‌توانستند به این تخمین‌ها برسند. برای سه‌ماه منتهی به 31 مارس 2016، سود خالص مایکروسافت به 3.76 میلیارد دلار رسید که 47 سنت برای هر سهم است. این میزان در بازه زمانی مشابه سال گذشته، 4.99 میلیارد دلار و برای هر سهم 67 سنت بوده است. درآمد کل نیز  از 21.73 میلیارد دلار به 20.53 میلیارد دلار رسیده است.

درآمد مایکروسافت از بخش‌های سنتی مانند ویندوز کماکان در حال کم ‌شدن است. علت آن نیز واضح است: کاهش مداوم فروش PC در جهان! هفته گذشته، موسسه تحقیقاتی گارتنر اعلام کرد که فروش PC، کاهش 9.6 درصدی داشته است. البته کاهش فروش PC برای شرکت‌های دیگر از جمله اینتل نیز مشکلاتی را فراهم کرده است. هفته گذشته اینتل اعلام کرد که 11 درصد از نیروی کار خود را تعدیل می‌کند. درآمد مایکروسافت از لایسنس ویندوز به سازندگان PC از کلیت بازار بهتر بود، اما کاهشی 2 درصدی نسبت به گذشته داشت.

با این حال، مایکروسافت بسیاری از سهام‌داران را قانع کرده است که بازار پرسودی یافته است. سهام مایکروسافت علی رغم افت 5 درصدی برابر با بیشترین میزان آن در سال 1999 است. این خوش‌بینی از آنجا ناشی می‌شود که توانسته است نرم‌افزارهای سنتی مانند آفیس را به محصولاتی موفق در پردازش ابری تبدیل کند. آفیس 365 دارای 22.2 میلیون کاربر است که نسبت به سال گذشته با 12.4 میلیون کاربر، رشد خوبی را نشان می‌دهد.

مایکروسافت تبدیل به رقیبی قدرتمند برای آمازون در بازار پردازش ابری شده است. ساتیا نادلا، مدیر عامل این شرکت می‌گوید:

واضح است که ما به یکی از دو رهبر بازار تبدیل شده‌ایم.

یکی از بهترین قسمت‌های مایکروسافت،‌ پردازش ابری هوشمند این شرکت بوده است که با رشد 8 درصدی، 6.1 میلیارد دلار درآمد داشته است. براد ربک، تحلیلگر Stifel Nicolaus، می‌گوید:

عملکرد این کمپانی طبق پیش‌بینی‌ها نبود اما در این قسمت، عملکرد بسیار خوبی داشته است. من فکر می‌کنم که آنها روی قسمت‌هایی تمرکز می‌کنند که بتوانند سودآوری خوبی داشته باشند.

می‌توان گفت که موفقیت مایکروسافت در پردازش ابری، بر کشاکش این شرکت در بازار موبایل سایه افکنده است. این شرکت با خرید نوکیا، تا مدتها تلاش می‌کرد که در بازار گوشی‌های هوشمند با اپل رقابت کند، اما حال این کار را کنار گذاشته است.

ایمی هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت، می‌گوید اگر به دلیل مالیات نبود، حدود 4 سنت از پیش‌بینی‌ها عملکرد بهتری داشتیم. افزایش مالیات‌ها مرتبط با تمرکز مایکروسافت بر کشورهای با مالیات بالا و مالیات بر قسمت پردازش ابری (بیشتر از مالیات نرم‌افزارهای سنتی) است.

پیام بگذارید