کدام اپراتور بهتر است؟ (بررسی و مقایسه ایرانسل، همراه اول و رایتل)

irancell-vs-hamrah-vs-right_reviews_copmare_ایرانسل

تلفن همراه و ارتباطات در دنیای امروز به یک نیاز تبدیل شده است. در کشور ما نیز همگام با دنیای ارتباطات، پیشرفت‌ها و ارتقاهایی صورت گرفته است. سه اپراتور ایرانی همراه اول، ایرانسل و رایتل از پیشروهای این توسعه و از ارایه دهندگان محبوب سرویس‌های مختلف تلفن همراه  هستند. این محبوبیت و سرویس‌های مشابه موجب سردرگمی یا شاید شک و تردید در خرید و تمایز یکی از این اپراتورها بر دیگری برای کاربران شود. در این مقاله قصد داریم این سه اپراتور ایرانی را به چالش کشیده و در تمامی شرایط مورد آزمایش و بررسی تخصصی قرار دهیم. در این آزمایشات علیرغم پیچیدگی، سعی شده است تا در ساده‌ترین حالت ممکن برای کاربران نمایش داده شود. پس با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

نکته1: نرم افزار استفاده شده در تست سرعت برنامه OpenSignal می باشد که پوشش شبکه را با استفاده از اطلاعات مکانی و سیگنالینگی ارسال شده توسط خود کاربران برنامه اندازه گیری می کند. که این روش برای اپراتور ها قابل استناد نیست.( پیشنهاد اپراتورها برنامه تمز یا سوئیس کوئال بوده که متاسفانه به صورت آزاد در اختیار عموم قرار ندارد.)

نکته2: تمامی تست ها در یک شهر اندازه گیزی و محاسبه شده اند. مسلما قابل بسط به کل کشور نیست. لذا اعداد و ارقام و آمار بدست آمده در این مقاله در مکان های مختلف متفاوت است.

تاریخچه

همراه اول: یکی از شرکت‌های تابعه مخابرات ایران است که در سال 1372 با هدف ارایه خدمات تماس صوتی تلفن همراه تاسیس شد و هم اکنون بزرگترین شرکت مخابراتی کشور از نظر تعداد مشترکین است.

ایرانسل: در پاییز 1385 در 3 شهر بزرگ کشور شروع به ارایه سرویس با هدف عرضه اینترنت همراه نمود (شرکت MTN  آفریقای جنوبی از بزرگترین سرمایه گذاران این شرکت است) و هم اکنون دومین اپراتور بزرگ کشور از نظر تعداد مشترکین است. این شرکت علاوه بر تلفن همراه، در زمینه اینترنت همراه وایمکس نیز فعالیت می‌کند که می‌توان گفت در این بخش نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد.

رایتل: تاسیس این شرکت به سال1386 برمی‌گردد، اما مجوز ارایه خدمات آن به دلیل برخی مشکلات در سال 1389 صادر و واگذاری سیم کارت‌ها را از این سال آغاز نمود. هدف این شرکت تلاش برای برقراری مکالمه تصویری و ارایه نسل سوم تلفن همراه بود که هم اکنون سرویس مکالمه تصویری مسدود شده است.

تکنولوژی‌ها

همراه اول: در آغاز تنها برقراری مکالمات صوتی را در دستور کار خود داشت که پس از گذشت 10 سال سرویس پیام کوتاه راه اندازی شد و 5 سال بعد از آن اینترنت به لیست سرویس‌های همراه اول وارد شد. سرویس‌های این شرکت بر پایه نسل دوم تلفن همراه ارایه می‌شود که برخی ارتقاها در آن صورت گرفته است.

ایرانسل: از ابتدا هدف این شرکت اینترنت بود، پس با قدرت شروع به کار کرد و اینترنت خود را به عنوان اولین اپراتور در این بخش ارایه داد تا مشترکین ایرانی هم از این تکنولوژی بهره‌مند شوند. این شرکت دو سال پس از شروع فعالیت، سیستم خود را به نسل 2.75 بهینه شده ارتقا داد.

رایتل: بهینه سازی برای رایتل بی معنی است چون با قدرت و سرعت بیشتری از دو اپراتور وارد عمل شد و مستقیما نسل سوم را به ایرانیان شناساند و در حال حاضر تنها شرکتی است که سرویس‌های نسل سوم را در بهینه‌ترین حالت ممکن ارایه می‌دهد.

تست پوشش شبکه

طبق ادعا، هر سه شرکت در استان تهران دارای پوشش کاملی هستند در این تصاویر که توسط 3 میلیون مشترک در این محدوده تهیه شده است، نشان می‌دهد که در چه مناطقی ارتباط برقرار می‌شود و در چه مناطقی قدرت بیشتری برخوردار است ( رنگ گرمتر نشان دهنده قدرت سیگنال بیشتر است).

irancell_teh

rightel_teh

mci_teh

همان طور که مشاهده می‌کنید، نقاط کور و پوشش داده نشده در هر 3 اپراتور به چشم می خورد، اگرچه این میزان برای رایتل بسیار بیشتر است.

درایور تست

اما بررسی پوشش شبکه ما محدود به شهر نیست و تست جاده‌ای نیز در این بررسی قرار دارد. تصاویر زیر نواحی بررسی شده در جاده تهران شمال را مشخص می‌کند.

irancell_roo

rightel_roo

mci_roo

ظاهرا رایتل میانه خوبی با جاده ندارد. همراه اول و ایرانسل در پوشش جاده‌ای در یک سطح هستند ولی هنوز کامل نبوده و باید در این بخش بیشتر تلاش کنند. یکی از نقاط ضعف اپراتورهای ایرانی همین بخش پوشش جاده ایست که بر خلاف ادعای برخی از آن‌ها مبنی بر پوشش کامل جاده‌ای، هنوز در بسیاری از مناطق نقطه کور وجود دارد.

تست سرعت اینترنت

در این بخش بر روی هر کدام از سیم کارت‌ها یک تست سرعت در شرایط مختلف ایده آل، عادی و سخت می‌گیریم تا ببینیم این اپراتورها چند مرده حلاجند!

نکته اول: تمامی اعداد جداول میانگین 3 عدد و در واقع میانگین 3 تست متوالی هستند. برای مثال برای بدست آوردن میزان آپلود و دانلود در شرایط خانه و صبح، سه بار متوالی تست انجام شده ومیانگین اعداد در جدول نوشته شده است.

نکته دوم: میزان عدد Ping نشان دهنده قدرت عکس العمل روترها و کانال های ارتباطی اپراتورهاست و میزان تاخیر ارسال و دریافت داده  را نشان می دهد. این تست یک بسته چند بایتی را به سرور پرسرعتی که معمولا یکی از ستون فقرات اینترنت هستند، ارسال می‌کند و با دریافت این بسته توسط مقصد بلافاصله بسته را باز گشت داده و در فرستنده دریافت می‌شود. در اصلاح به این عمل ارسال و دریافت، پینگ پونگ گفته می‌شود. پینگ را شما انجام می‌دهید و پونگ را سرور هدف. هر چه میزان این عدد کمتر باشد، نشان از سرعت بهتر کانال ارتباطی دارد.

تست اول: شرایط ایده آل

سیم کارت‌ها را برداشته و با هماهنگی مخابرات استان و یکی از دوستان به یکی از مراکز مخابراتی و دارای بهترین شرایط ممکنه تست سیم کارت‌ها می‌رویم. جایی که هر سه سیم کارت دارای بهترین قدرت سیگنال و پایین‌ترین ترافیک شبکه اینترنتی هستند. متاسفانه امکان چک کردن در شرایط بدون ترافیک و خط اختصاصی نبود پس مجبور شدیم در ساعتی که پایین‌ترین حجم ارتباطات در آن انجام می‌شود، تست را انجام دهیم. به پیشنهاد یکی از همکاران مخابراتی در ساعت 8 صبح و ابتدای ساعات کاری به مخابرات رفتیم تا بررسی‌ها را انجام دهیم. از هر سه اپراتور چندین بار تست گرفته شده و بهترین را برای شما انتخاب کردیم. تصاویر زیر نشان دهنده حداکثر سرعت هر اپراتور در شرایط ایده آل است.

irancell_srightel_shamrah-aval

سیم کارت رایتل استفاده شده در این آزمایش از سرعت 1024 استفاده می‌کرد اما در این تست سرعتی در حدود 1800 کیلوبیت بر ثانیه را ثبت کرد که رکورد خوبی است.

تست دوم: شرایط عادی

این تست شامل سه قسمت است، یعنی تست اینترنت در خانه، محل کار یا اداره و محیط آزاد بدون سقف و دیوار والبته فاصله مناسب 500 متری با BTS که شرایط عادی برای یک سیم کارت است. هر سه تست در سه بازه ترافیکی 06:30 الی 09:30، 11:30 الی 13:30 و 23:00 الی 01:00 انجام شده است. بازه صبح به علت ترافیک کمتر، بازه ظهر دارای بالاترین ترافیک به علت اوج ساعت کاری و بازه شب هم به علت افزایش کاربر و استفاده سنگین‌تر از اینترنت انتخاب شده‌اند.

شرایط خانه:

این بررسی در منزل مسکونی ساده با دیوارهای بتنی و پنجره‌های پلاستیکی دوجداره انجام شده است.

home3

شرایط اداری:

با توجه به فراهم نبودن شرایط اداری و مقدور نبودن به علت محدودیت ساعت اداری، تصمیم گرفتیم شرایط را بازسازی نموده و در یک آپارتمان تجاری – مسکونی با 30 واحد تست را انجام دهیم. شرایط در این حالت به علت استفاده همزمان چندین مشترک از تلفن همراه، مشابه شرایط اداری است.

office3

شرایط محیط باز:

این تست در یک پارک عمومی انجام شده و فاصله تا آنتن BTS حدود 250 متر است.

Outdoor3

تست سوم: شرایط سخت

این تست نیز شامل سه بخش استفاده از اینترنت در حال حرکت است که به ترتیب سخت‌تر می‌شوند. پیاده روی عادی، دوچرخه سواری و اتومبیل سواری با سرعت 80 کیلومتر، شرایط این تست هستند که هر کدام از اپراتورها متناسب با تکنولوژی ساخت، از پس آن‌ها باید بر بیایند.

تست پیاده روی:

پیاده روی در یک خیابان نسبتا شلوغ در ساعت‌های مختلف شرایط این تست است. سرعت در حین حرکت پیاده روی حدود پنج کیلومتر بر ساعت است. 

walk33

تست دوچرخه:

تفاوت این تست با آزمون اتومبیل در باز بودن محیط و عدم وجود سقف است. سرعت حرکت در این حالت حدود 20 کیلومتر بر ساعت بوده که سرعت متوسط در دوچرخه سواری است.

byc33 

تست اتومبیل:

در یک اتوبان با پوشش کامل شبکه‌ای و با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت رانندگی و سرعت‌های اتصال را ثبت می‌کنیم.

ride3

ظاهرا رایتل خوب از پس سرعت اتومبیل برآمد و نتایج قابل قبولی کسب کرده است. طبق این نتایج بهترین اپراتور برای استفاده در حرکت رایتل است. اپراتور ایرانسل هم حد وسط را گرفت و مخصوص محیط باز و شرایط نسبتا ایده آل است. اما پایداری همراه اول در شرایط مختلف و مکان‌های دارای پوشش بسیار خوب است.

بر اساس آمار موجود در برنامه سیگنال آزاد که توسط مشارکت چند میلیون کاربر تهیه شده است، میانگین سرعت اتصال کاربران اپراتورهای مختلف محاسبه شده است:

user3

تست Packet lost

نرم‌افزار PingPlotter یکی از قوی‌ترین برنامه‌های تست packet lost و مهم‌ترین ابزار کار مهندسین شبکه‌های wan است. این نرم افزار با رصد ثانیه‌ای شبکه و کانال ارتباطی، کوچکترین نقصی را گزارش می‌دهد، همچنین این نرم‌افزار قادر است مشخص کند این نقص در کدام نود شبکه اتفاق می‌افتد. بخاطر همین موضوع سیم کارت را از گوشی به یک دانگل مودم سلولی یا به اصطلاح مودم 3G منتقل می‌کنیم و به مدت 10 دقیقه شبکه را بررسی می‌نماییم. نود هدف در این بررسی دی‌ان‌اس 85.15.1.10 از شرکت شاتل بود که یک شرکت ایرانی است و سرور آن درون کشور قرار دارد. دلیل انتخاب این سرور عدم وجود هیچ‌گونه packet lost از مخابرات تا سرور بود تا متوجه مشکلات خطوط انتقال خود اپراتور شویم.

ping_plotter_pro3

خطوط قرمز رنگ نشان packet lost هستن وعدد jitter مشخص کننده انحراف معیار ping  یا فاصله زمانی بین حداقل و حداکثر زمان است. همراه اول دارای 33 درصد لاست، ایرانسل 26 درصد لاست و رایتل دارای 9 درصد لاست است. در این تست رایتل با پینگ پایین تر و پکت لاست کمتر بنده خواهد بود.

تست قدرت سیگنال:

دستگاه اسپکتروم یک ابزار مهم برای اندازه‌گیری قدرت سیگنال در طیف‌های مختلف است. این دستگاه به دست ما رسید تا بررسی نهایی مربوط به BTSها را انجام دهیم. به بالای یک ساختمان نیمه بلند رفته تا رو در روی BTS که از هر دو آنتن همراه اول و ایرانسل بهره می‌برد و هر دو طیف را گسیل می‌داد، قرار بگیریم. نمودار و گراف زیر نتایج نمایان شده در اسپکتروم را به ما نشان می‌دهد. متاسفانه اسپکترومی که در دست ما بود از نسل سوم و فرکانس آن پشتیبانی نمی‌کرد، بنابراین در این تست تنها همراه اول و ایرانسل قرار دارند ( رنگ زرد همراه اول و خاکستری ایرانسل است).

air13

air23

همراه اول  امتیاز بهتری می‌گیرد، ولی هر دو اپراتور تقریبا در یک سطح قدرت هستد. البته بعضی‌ها این قدرت اپراتور همراه اول را دوست ندارند و آن را برای سلامتی مضر می‌دانند که این موضوع هنوز اثبات نشده پس ما فعلا به اثر خوب آن یعنی قدرت نفوذ بهتر و آنتن دهی قوی‌تر توجه می‌کنیم. موضوع جالبتری که در این تست توجه ما را به خود جلب کرد، گسیل طیف فرکانسی در محدوده 1400 مگاهرتز بود که با توجه به باندهای GSM این مقادیر غیر منتظره است. البته طیف 1400 پس از چند دقیقه محو شد که ممکن است ناشی از فرکانس‌های جانبی یا فرستنده‌های محلی تلویزیون دیجیتال باشد.

تست Handover

Handover به زبان ساده به لحظه‌ای گفته می‌شود که شما از یک سلول مخابراتی به سلول دیگر حرکت می‌کنید و در یک لحظه بسیار کوتاه ممکن است مکالمه شما قطع شود. برای بررسی این مورد باید نقشه BTS و سلول‌ها را در اختیار داشت اما متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد و به اجبار از یک روش ابتکاری برای این کار استفاده کردیم. نرم‌افزار سیگنال آزاد را روی یک تلفن همراه نصب می‌کنیم و به جستجوی CID یا مشخصات سلولی می‌گردیم. در خیابان قدری پیاده روی می‌کنیم و تمامی توجه‌مان به گوشی است، ناگهان پس از طی مسافت 700 متر سلول گوشی عوض می‌شود. خب ما یک مرز سلولی پیدا کردیم. به عقب بازگشته و مجدد مسافت قبلی را می پیماییم، پس از 300 متر مشخصه سلول به سلول قبلی تغییر می‌کند. مرز سلول دقیق‌تر مشخص شد. حال در این فاصله به مکالمه می‌پردازیم. نتایج زیر برای اپراتور های مختلف بدست آمد (نکته: برای هر اپراتور مرز سلولی متفاوت است، دلیل آن هم استفاده از BTSهای تفاوت در فواصل مختلف است که با 2 ساعت گشت در خیابان‌های شهر این نتایج به دست آمد).

شکل فرضی از سلول های BTSirancell_sdm

همراه اول پس از عبور از مرز سلولی هیچ مکثی در مکالمه حس نشد، تنها یک صدای بیپ خیلی ضعیف شنیده شد و مکالمه ادامه پیدا کرد.

ایرانسل پس از عبور از مرز سلولی مکالمه قطع شد و بوق اشغال به گوش رسید! برای اینکه از این مورد مطمئن شویم، مجدد تماس برقرار کرده و از مرز سلول عبور می‌کنیم، این بار 10 ثانیه تماس مکث داشت و مکالمه ادامه پیدا کرد.

رایتل در عبور از مرز سلولی عالی عمل کرد و با اینکه آزمایش را 2 بار و در حال حرکت انجام دادیم، با این حال باز هم حس نشد (پوشش ضعیف رایتل ما را مجبور می‌کرد تا تنها در یک خیابان و با مشاهده و دید مستقیم به BTS این کار را انجام دهیم اما نکته مهم، جابجایی سلولی بود که اتفاق افتاد).

تست بوت سیم کارت

بوت یا راه اندازی اولیه سیم کارت تا زمان برقراری اولین تماس، نیازمند ایجاد و تبادل یک سری اطلاعات ما بین MS و AuC است که از الگوریتم‌های مشابهی استفاده می‌کنند تا سیم کارت شناسایی شده و عملیاتی شود. در هر نسل تلفن همراه که در واقع اینجا هر اپراتور تلفن همراه است، از الگوریتم‌ها و کانال‌های خاصی جهت این تبادل استفاده می‌شود که متناسب با آن‌ها سرعت عملکرد این فرآیند تغییر می‌کند. در واقع ما با این تست به شما نشان خواهیم داد که کدام اپراتور از  سیستم قوی‌تر و سرعت عملکرد بهتری در این مورد برخوردار است.

در تلفن‌های جدید گزینه offline یا حالت پرواز وجود دارد و نیازی به خاموش و روشن کردن دستگاه نیست. ولی بخاطر استفاده از یک گوشی در این تست، مجبور به خاموش کردن دستگاه و تعویض سیم کارت هستیم. نتایجی که پس از بررسی بدست آمد، به ترتیب برای اپراتورها به شرح زیر است:

همراه اول پس از 16 ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.

ایرانسل پس از 19 ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.

رایتل پس از 15 ثانیه اولین تماس را برقرار کرد.

تست دریافت پیام کوتاه

پیام کوتاه پس از ارسال در مرکز پیام هر اپراتور ذخیره و پس از استعلام از VLR  برای مشترک ارسال می‌شود. حال اگر مشترک در هیچ VLR ثبت نبود یا مشخصات لحظه‌ای نداشت، در همان مرکز ذخیره می‌ماند تا پس از اولین درخواست از طریق کانال SDCCH ارسال شود، یعنی موقیعیت مشترک به روزرسانی شده و به مرکز پیام ارسال شود و اعلام کند مشترک در دسترس است و پیام برای مشترک ارسال شود. این حالت مشابه زمان خاموش بودن دستگاه است. پس سیم کارت را در گوشی قرار داده و آن را به حالت آفلاین می‌بریم و سپس یک پیام کوتاه ارسال می‌کنیم. پس از 5 دقیقه گوشی و سیم کارت را فعال  و منتظر دریافت پیام می‌شویم. مدت زمان به دست آماده، زمان تاخیر در شناسایی و تاخیر کانال SDCCH و ارسال پیام از مرکز کامپیوتر به مرکز پیام است.

همراه اول 90 ثانیه پس از روشن شدن، پیام دریافت شد.

ایرانسل پس از 8 دقیقه پیام دریافت شد.

رایتل پس از 2 دقیقه پیام دریافت شد.

شکل مفهمی از نحوه ارسال پیام کوتاه
smsc

تست‌های ویژه

شاید برای شما جالب باشد تا شرایط سرعت اینترنت را سخت‌تر کنیم! بخاطر همین دو تست خیلی سخت برای اپراتورها در نظر گرفتیم:

تست اول: اتاق رادیوگرافی

اتاق رادیوگرافی از این نظر جالب است که بدانید تمام دیوارها و کف این اتاق از 5 سانتی‌متر سرب ساخته شده و عملا هیچ موجی از آن عبور نمی‌کند! به یک مرکز پرتونگاری رفتیم تا یک تست از اپراتورها در این اتاق بگیریم. نتایج تست واقعا عجیب بود. این نتایج در جدول زیر آمده است.

awsome3

به نظر می‌رسد قدرت بیش از اندازه همراه اول در تست اسپکتروم، اینجا کارآیی خود را نشان می‌دهد و افت توان کمی پیدا می‌کند. ایرانسل متاسفانه از این تست سربلند بیرون نیامده و در اتاق رادیوگرافی سیگنال را از دست داد. رایتل هم در این اتاق با -97 dBm در شرف قطع شدن بود.

تست دوم: سرعت 120 کیلومتر برساعت

نگران نباشید، من رانندگی نخواهم کرد! در کنار یکی از دوستان این تست را از اپراتورها گرفتیم تا دقیق‌تر از این مورد بگذریم.

awsome23

خب! بعد از این تست به این نتیجه می‌رسیم که اپراتورها همانند پلیس، برای کاربران محدودیت سرعت مشخص کرده‌اند!

مقایسه قیمت

پس از بررسی‌های تخصصی این سه اپراتور، به سراغ قیمت سرویس‌های ارایه شده توسط این شرکت‌ها می‌رویم. جدول  زیر لیستی از این قیمت‌ها را نشان می‌دهد (تمامی قیمت‌ها به ریال است).

price3

بدون شک ایرانسل کم هزینه‌ترین اپراتور و همراه اول گران‌ترین اپراتور است.

سخن پایانی

همراه اول یا در اصل همان شرکت ارتباطات سیار ایران نشان داد یک اپراتور پرهزینه به نسبت کارایی و سرعت است ولی در عین حال در مقایسه با دو اپراتور دیگر از پوشش بهتری برخوردار بوده اما با توجه به تعداد مشترکان چند ده میلیونی این اپراتور، در بسیاری از نقاط با کمبود ظرفیت مواجه شده و گاها ارتباط برقرار نمی‌شود.

ایرانسل یا همان ام‌تی‌ان ایرانسل یک شرکت متعادل در خدمات است و بسیاری این شرکت را اپراتور اعتباری می‌نامند، زیرا استقبالی که از سیم کارت‌های اعتباری آن شد از دایمی صورت نگرفت. این شرکت به عنوان کم هزینه‌ترین شرکت در مقابل ارایه خدمات شناخته شد و با توجه به اینکه این اپراتور از نسل 2.75 استفاده می‌کند، اما مطمئن باشید که اگر از سیم کارت سرعت لایت 128 رایتل در این تست‌ها استفاده می شد، بدون شک ما ایرانسل را به عنوان اپراتور برتر در سرعت اینترنت انتخاب می‌کردیم.

رایتل که از همان اول شروع به کار با قوانین ایران به مشکالاتی برخورده بود، همچنان درگیر این قوانین و طرز فکرهای خاص است. سرویس مکالمه تصویری این اپراتور در بین رقبا یک امتیاز ویژه به شمار میرفت اما این سرویس مسدود شده و باعث می‌شود رایتل در سطح متوسط باقی بماند و تنها به یک شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت همراه تبدیل شود. تعداد مشترکین و سطح پوشش شبکه این اپراتور بسیار پایین است و در حالی که این شرکت نقشه‌هایی را در مناطق مختلف کشور بر روی وب‌سایت خود قرار داده اما آزمایشات ما چیز دیگری را ثبت کرد. در حالت مقایسه با نسل قبلی، رایتل می‌تواند از آنتن‌های کوتاه‌تر و کمتری در مجموع استفاده کند اما این موضوع را در نظر نگرفته که تعداد آنتن‌های کوتاه در یک خیابان با 500 ساختمان بالای 4 طبقه، چگونه باید پاسخگوی نیاز مشترکان باشد!ا

[divide style=”2″]

[polldaddy poll=7387537]

484 در مورد “کدام اپراتور بهتر است؟ (بررسی و مقایسه ایرانسل، همراه اول و رایتل)”

 1. اگه سرعت میخوای ایرانسل بهتره آنتن دهی و تماس میخوای همراه اول خوبه سرعت اینترنت رایتل بسیار ضعیف هست من خودم ایرانسل ترجیح میدم

  3
  1
 2. فقط ایرانسل سرعت اینترنت عالی هست پینگم مثال در بازی پابجی 50 تا 100 هست همراه اول هم بد نیست رایتل هم اینترنتی خیلی کند هست

 3. آرش چاووشی

  سلام نظر کلی به شرح زیر:
  از نظر سرعت نت ایرانسل و اینم بدونید خیلیییییی سریع تموم میشه و دزد آشکار تمام معناست آنتن دهی میخوای همراه اول توصیه میکنم سرعت نتشم عالیه اینم بسیار زود تموم میشه رایتل هم به صرفه ست بین همه ای اپراتور بسته ش واقعا دیر تمام میشه در نظر بگیرید افت سرعتش زیاده من شخصا از رایتل استفاده میکنم.

  2
  17
 4. برید بابا کل چیز ها چرت و پرته فقط همراه اول کجای پینگ همراه اول 400 و 500 است؟ پینگ همران اول همیشه روی 70 الی 110 اگه خیلی زیاد باشه میشه 270 حرف چرت میزنید چرا؟
  دوما که سرعت نت رایتل که افتضاحه و ایراسل را هم حرفشو نزن سرعتش بد تر از رایتله و همراه اول بازم در این مورد بهتره
  هزینه تماس ایرانسل و همراه اول مثل همه و رایتل تماس های درون شبکش رایگانه ولی تماس های برون شبکش یکمی ارزونتره
  در کل همراه اول بهترینهههههههههههههه با این حرفاتون سعی نکنید مردمو گول بزنید

  31
  7
 5. الکی خودتونو خسته نکنید،
  زایتل که کلا مشترکینش کمه
  دوزار نمی ارزه
  همراه اولم نه نتش درست و حسابیه،نه مکالمش
  کلا تو همون دوران گوشی ۱۱۰۰ مونده ازش درم نمیاد
  کیفیت مکالمش در حد **
  نتش هم **
  کیفیت مکالمه و سرعت اینترنت و تنوع بسته ها فقط ایرانسل
  من هرجفتو دارم و با تجربه میگم
  **** تو اون همراه اول
  رایتل نداشتم تاحالا
  ولی دوستم داره و راضی نیست.
  یه ایرانسل بگیرید
  الکی پولتون رو دور نریزید واسه همراه اول آسغالی

  20
  9
 6. کدومشون تو جاده هایی مثل تهران مشهد بهتر عمل میکنن ؟ و انتن دهی بهتری دارن ؟ ممنون میشم کسی اگه میدونه بگه

  5
  4
 7. من همشونو داشتم و واقعا و اینا افتَاح ترینشونه
  هر یک ساعت از دسترس خارج میشه(بی خود و بی جهت)
  ایرانسل هم دزده _فقط همراه اول راضی بودم!

  6
  15
  1. رایتل خیلی مزخرفه هر دفعه کسی میخواد باهات تماس بگیره از دسترس خارج میشه بی خود و بی جهت _ایرانسل که خون باباشو از ادم میخواد_ ولی همراه اول عالیه

   8
   8
 8. ی رایتلیه ترابردیم (از ایرانسل ب رایتل)واقعا راضی بودم کلا اینترنتشو آزاد مصرف میکنم خیلی ب صرفه هستش فقط این اواخر خیلی ضعیف شده نمیدونم چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا!!!!!!!!!!!!

  1
  12
 9. من رایتل میخوام برم ولی برای اتباع (قانونی) سیم کارت رایتل نمیفروشند و فقط ایرانسل به اتباع میدن

  1
  6
  1. با این نظراتی ک دادین نتیجه میگیرم رایتل از همه بهتره بعد همراه اول بعد ایرانسل
   من ک رایتل ندارم ولی با تعریف های شما باید یع رایتل بخرم
   ایرانسل بسته هاش هم گرونه هم زود تموم میشه هر ۱۰ هزارتومن هزار تومن مالیالت میخواد ولی همراه اول اینطوری نیس ب نظرم رایتل هم مثل همراه اول هس

   3
   17
 10. رایتل بهترین هست.اینترنتش از ایرانسل وهمراه اول خیلی بهتره,قیمت بسته های اینترنت رایتل از ایرانسل وهمراه اول خیلی خیلی پایین تره.من بسته اینترنت نمی خرم هر دو ماه 10 هزار تومان شارژ می کنم رایتلمو دوماه اینترنتم رو جواب می ده خیلی ممنونم از رایتل .

  1
  20
 11. برای بسته های اینترنتی فقط رایتل
  …..
  ایرانسل و همراه اول در داخل بسته های اینترنتی دزدی میکنن و رایتل با قیمت های مناسب
  ….

  0
  16
 12. دوستان بین ایرانسل و همراه اول ایرانسل بهتره و رایتل از همه بهتره به این صورت همه ی سیم کارت ها رو مقایسه کنین

  ۱ رایتل
  ۲ ایرانسل
  ۳همراه اول
  ۴ شاتل مبایل
  بر اثر زمان ساخت و کار کردشون رایتل کار کردش از همه بهتره همه بجز شاتل مبایل جدید تره بعد ایرانسل بعد همراه اول همراه اول قدیمی شده تنها خویش باشگاهشه البته شاتل مبایل از نظر ساخت فقط خوبه تا این لحظه بهترین سیم کارت رایتله .

  3
  19
  1. سلام همراه اول از ایرانسل بهتره رایتل که به درد نمیخوره اصلا نمیشه حرف بزنی با کسی و لی بسته هاش عالیه اگه از نظر مکالمه میگی اشتباه اما از نظر اینترنت اوله و باید بگم که همراه اول بهتر از ایرانسله

 13. ایرانسل دزد ترین اپراتور هست پشتوانه اش شرکت خارجی
  ولی همراه اول از همه سیمکارت ها بهتره همه چیز ها قیمتش بصرفش

  12
  24
 14. من همین الان تصمیم گرفتم دیگه از ایرانسل و همراه اول استفاده نکنم چون دزدن از همه کثیف تر ایرانسله اما چون سیمکارت کاریه تا ی مدت روشن میزارم ولی تماس نمیگیرم بسته نمیخرم

  ((( هر پنج شنبه از ۹ صبح خاموش میکنم تا ۱۲ شب ))) چون نمیخوام از سوء استفاده بشه ایرانسل آشکارا داره جیب مردم رو خالی میکنه

  3
  33
 15. 1. رایتل (برای تماس/پیامک/اینترنت/کیفیت/برای مخاطبش ارزش قایل هست و…) 2. همراه اول (برای تماس) 3. ایراسنل (برای سرعت اینترنت اما خیلی زود سریع حجم تموم میشه)

  6
  28
 16. ایرانسل دزدی ترین اپراتوره که هست به درد هیچی نمیخورد همراه اول برای مکالمه خوبه
  رایتل هم برای آنتن دهی خوبه هم برای بسته اینترنت و هم مکالمه بهتره
  پس رایتل از تمامی سیمکارت ها عالیه ⭐⭐⭐⭐⭐

  9
  55
 17. به نظر من رایتل خیل بهتره ایرانسل دایم براتون پیامک های آزاردهنده و خسته کننده میفرسته به قولی بعد از فروش سیم کارت هم دست از سر شما برنمیداره دوبار بهشون زنگ زدم که تبلیغ نفرستید و تبلیغات رو غیر فعال کردم ولی همچنان پرتوان تبلیغات خود ایرانسل را برام میفرسند رایتل اینجوری نیست و به نسبت به حقوق مشتری احترام میزاره اینترنتشم خوبه

  6
  43
 18. 100% رایتل بهتره دوستان
  بسته ایرانسل خیلی گرونه و دزد تمام هست
  همراه اول فقط برای تماس خوبه
  در مجموع رایتل بهتر از همراه اول-ایرانسل-آذرتل-شاتل موبایل-آپتل-سامانتل-تالیا و…

  2
  17
 19. برترینها ب این شرح میشه:
  # درمورد شارژ: 1-رایتل 2-همراه اول 3-ایرانسل
  # درمورد مکالمه: 1-ایرانسل 2-همراه اول 3-رایتل
  # درمورد اینترنت: 1-همراه اول 2-رایتل 3-ایرانسل

  * توجه داشته باشین ک رایتل نسبت ب بقیشون نوپا هست
  * توجه داشته باشین ایرانسل درمورد نگه داری شارژ یکم عجیبه!!!
  * توجه داشته باشین قیمت بسته ها خیلی خیلی خیلی ب هم نزدیکن و جایی برای مقایسه قیمت وجود نداره!!!

  8
  22
 20. بنظر من نه ایرانس خوبه نه همرا اول نه رایتل چرا بزار بگم براتون اقا ایرانسل انتن نداره تو خیلی جاها بسته هاشم گرونه رایتل انتن داره نت نداره سرعت نداره بسته هاشم ارزونههمرا اول سرعت داره ولی گرونه یه چیز دیگه که همرا اول تو نت خوریاش خیلیه رو دست نداره زده یه ماه چهار گیگ چهارصد مگابایت اینتر شبانه ولی میرم دانلود میکنم شبانه از روزام کسر میشه خدایش انصافه نه خدای حلاله این

  13
  13

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH