احتمالا سونی تولید گوشی‌های تلفن‌همراه را متوقف می‌کند!

سونی صاحب یک مدیراجرایی جدید است که جایگزین کاز هیرای، مدیرعامل باسابقه این شرکت شده است. همچنین یک مدیرعامل جدید به معنای طرحی جدید برای آینده کمپانی خواهد بود؛ طرحی که احتمالا فاصله گرفتن از گجت‌های مصرفی را شامل می‌شود. اگرچه هیچ‌کس در سونی چنین موضوعی را تایید نمی‌کند؛ اما این ایده احتمالا بدان معناست که کمپانی نه تنها از ساخت گوشی‌های تلفن‌همراه دوری خواهد کرد؛ بلکه تولید سایر گجت‌های مصرفی شامل کنسول محبوب پلی‌استیشن و دوربین‌های سونی را نیز متوقف می‌کند.

در حالی‌که امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد، روز سه شنبه Kenichiro Yoshida، مدیراجرایی جدید سونی از یک نقشه‌راه 3 ساله جدید برای کمپانی رونمایی کرد. این طرح بر حوزه خدمات و سایر فضاهای کلیدی سودآور سونی متمرکز بوده و در آن به گجت‌های مصرفی و گوشی‌های تلفن‌همراه هیچ‌گونه اشاره‌ای نشده است.

بنابراین با یک پیش‌گویی بزرگ واقعا می‌توان امیدوار بود که ما در این زمینه دچار وسواس شده‌ایم و سونی به تولید گوشی‌های خود ادامه خواهد داد. اما در واقع دلایلی وجود دارند که دور شدن کمپانی از گجت‌ها و حرکت آن به سوی حوزه خدمات را توجیه می‌کنند. در این‌جا تمرکز واژه‌ای کلیدی به شمار می‌آید. سونی بیش‌ترین تعداد سنسورهای دوربین را برای صنایع دوربین و گوشی‌های تلفن‌همراه تولید نموده و از این کسب وکار، میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.

حقیقتا تجارت گوشی‌های موبایل سونی به سرعت در حال کاهش است. هنوز کمپانی دارای یک نام تجاری قدرتمند و فوق‌العاده شناخته‌شده در میان مشتریان است؛ اما این شرکت ژاپنی در سال 2018 تنها موفق به فروش حدود 10 میلیون دستگاه گوشی شد که نسبت به فروش 22.5 میلیون دستگاهی در سال گذشته کم‌تر است و از طرفی سونی نتوانسته پایگاه ثابتی در خارج از آسیا پیدا کند. زمانی که نوبت به کنسول محبوب پلی‌استیشن 4 می‌رسد، حتی فروش این گجت هم در 3 ماهه اخیر با افت 18 درصدی مواجه شده است و مدیران سونی نیز اذعان می‌کنند که پلی‌استیشن 4 به پایان چرخه حیات خود نزدیک می‌شود. به دلیل درآمدهای حوزه گیمینگ، پخش و مواردی از این دست، هنوز پلی‌استیشن 4 یک کسب وکار عالی برای سونی محسوب می‌شود؛ اما این کنسول به‌خودی‌خود تنها عامل درآمدزا به شمار نمی‌آید.

البته احتمالا در زمینه اعمال فشار سونی بر محصولات سری پلی‌استیشن تردیدهایی وجود دارد. اما توقف تولید گوشی‌های تلفن‌همراه توسط سونی، گزینه بسیار آسان‌تری خواهد بود و عمیقا امیدواریم که غول ژاپنی به چنین اقدامی دست نزند. جدیدترین گوشی‌های سونی با اسامی اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 کامپکت، بهترین تولیدات این کمپانی بوده و نمایانگر سیر تکامل سونی هستند. این شرکت هنوز نیازمند تقویت نقش‌آفرینی و تطبیق سایر محصولات خود با طراحی بی‌نظیر بدون‌حاشیه و مواردی از این قبیل است. اما اجرای این کار و در حقیقت برخورداری از شانس رقابت، مستلزم بقای کمپانی در این حوزه خواهد بود.

منبع phonearena
2 دیدگاه
  1. نیما فلاح می گوید

    سونی هم. داره بدبخت میشه دیگه با این گوشی ساختنش

  2. پریا می گوید

    همون بهتر گند زده دیگه

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم