pishgaman

سامسونگ حافظه SSD جدید 8 ترابایتی با فناوری حافظه سه‌بعدی تولید می‌کند

از این به بعد ظرفیت هاردها کمی بیشتر خواهد شد. سامسونگ به‌تازگی تراشه حافظه SSD با ظرفیت بالای 8 ترابایتی را عرضه کرده است. ابعاد این حافظه 11 سانتی‌متر در 3.05 سانتی‌متر است. ظرفیت آن دو برابر هاردهایی است که هم‌اکنون در لپ‌تاپ‌های نازک و کامپیوترهای کوچک استفاده می‌شوند.

این حافظه SSD جدید از 16 مجموعه NAND با ظرفیت 512 گیگابایتی ساخته شده و هرکدام از این مجموعه‌ها از 16 تراشه V-NAND سه بیتی 256 گیگابیتی (که در حقیقت هرکدام از این‌ها در داخل خود چندین حافظه SSD همراه دارند) ساخته شده‌اند؛ بنابراین حافظه مجموع همان 8 ترا بایت خواهد شد.

قرار بود این حافظه در چگالی سه برابر ظرفیت موجود ارایه شود، به‌طوری‌که در داخل  فضای 2U رک (Rack واحد اندازه‌گیری که معادل 44.50  میلی‌متر است) کامپیوتر 576 ترابایت حافظه قرار گیرد. قطعا این حافظه نه‌تنها برای داده‌های خانگی و شخصی مفید و مناسب است بلکه می‌تواند برای شرکت و اداره‌های کوچک و بزرگ کارایی بسیار متفاوت و مناسب‌تری داشته باشد. نسل جدید حافظه نیز از ویژگی مهم سرعت برخوردار خواهد بود، به صورتی‌که انتقال و دریافت داده‌ها و فایل‌­ها در مقایسه با گذشته (مانند ظرفیت فضای هارد) افزایش خواهد داشت.

این حافظه سرعت خواندنش 3100 مگابایت بر ثانیه و سرعت رایتش 2000 مگابایت بر ثانیه است که به عبارتی سه برابر حافظه ساتای فعلی است. این ویژگی در این ابر حافظه، سرعت پردازش کامپیوتر را به بیش از یک میلیون IOPS (مقیاس اندازه‌گیری سرعت ورودی و خروجی داده در فضای حافظه کامپیوتری) در این فضای 2U رک افزایش خواهد داد.

این حافظه مزیت مهم برای بازگشت به سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های بزرگ‌تر و با کارایی بیشتر را به همراه دارد که البته شرکت سامسونگ به دنبال ساخت یک نسخه جدید  حافظه 512 گیگابیتی بر پایه 3-بیت V-NAND در اواخر امسال بوده که به‌مراتب برای ساخت حافظه با ظرفیت و سرعت بالاتر مؤثر است که می‌تواند داده‌های زیادی در زمان‌های کوتاه در یک فضای کوچک ذخیره بکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا