ایجاد دیتا سنترهای مجهز داخلی با قیمت‌های بسیار عالی!

Asiatech

روز گذشته و در سمیناری خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران و مسئولین شرکت آسیاتک برگزار شد، مدیر عامل این شرکت از احداث دیتاسنتر داخلی با سرورهای قدرتمند در داخل کشورمان و محل شرکت زیرساخت خبر داد.

محمدعلی یوسفی زاده مدیر عامل شرکت انتقال داده آسیاتک، با اعلام راه اندازی این مرکز اظهار داشت: ما با جمع آوری تکه‌های یک پازل و به هم چسباندن آن‌ها، کاری کردیم تا همه منتفع بشوند. هم از خروج ارز جلوگیری کردیم، هم امنیت بیشتری برای سایت‌های داخلی فراهم آوردیم و هم قیمت این خدمات را بسیار کاهش دادیم.
با راه‌اندازی این مرکز امکان انتقال ترافیک اطلاعات به داخل کشور فراهم شده که از نظر امنیتی و اقتصادی برای کشور و کاربران اینترنت منفعت به همراه دارد.

یوسفی‌زاده همچنین از اتخاذ روشی برای ایجاد ترافیک داخلی از طریق انتقال میزبانی وب‌سایت‌های پرمحتوا و پربازدید ایرانی به داخل خبر داد و گفت: با این روش هم‌اکنون حدود 25 درصد ترافیک اینترنت کشور، داخلی شده است.
وی در ادامه گفت: با تحویل 200 سایت پربازدید ایرانی متوجه شدیم که این سایت‌ها در خارج از کشور میزبانی می‌شوند، دلیل این امر، ارزان بودن قیمت هاستینگ (میزبانی) خارجی نسبت به داخلی است زیرا در حالی که برای مثال قیمت هاستینگ خارجی 200 هزار تومان است، مالک سایت باید ماهی 2 میلیون تومان برای هاستینگ داخلی بپردازد و این به صرفه نبود، اما برای نپرداختن ماهی 2 میلیون تومان توسط صاحب سایت، عده‌ای دیگر (کاربران اینترنت ایرانی) در مجموع 20 میلیون تومان هزینه کلیک روی آن سایت را می‌پرداختند.

وسفی زاده ادامه داد: با مذاکره با شرکت ارتباطات زیرساخت که متولی توزیع محتوا در کشور است هماهنگی با سایت‌های پربازدید و پرمحتوای ایرانی که در خارج کشور هاست (میزبانی می‌شدند) میزبانی این سایت‌ها به صورت رایگان توسط یکی از شرکت‌های PAP به داخل کشور منتقل شده و اطلاعات آنها در داخل کشور نگهداری می‌شود.
وی گفت: فایده این کار برای مشتری اینترنت، دسترسی به سرعت بالا در مراجعه به سایت‌های پربازدید داخلی و برای شرکت ارتباطات زیرساخت کاهش هزینه خرید اینترنت است که پول کمتری برای اینترنت بین‌الملل می‌پردازد.
این فعال بازار اینترنت تصریح کرد: هم‌اکنون این ترافیک داخلی ایجاد شده به رایگان به شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه می‌شود، در حالی که در اواخر فعالیت دوره قبلی شورای عالی فضای مجازی، این شورا مصوبه‌ای را برای تعرفه‌گذاری حجمی خدمات دیتاسنتری و ارائه‌دهندگان محتوا گذرانده بود که طبق آن اگر IDC (خدمات دیتاسنتری) حجمی از محتوای اینترنت را در فضای دولتی نگه دارد، قیمت محتوایی که به زیرساخت تحویل می‌دهد یک‌چهارم قیمت اینترنت است و اگر محتوا را در بیرون از فضای دولتی نگهداری کند، قیمت محتوا یک‌سوم قیمت اینترنت خواهد بود.
وی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت به ازای هر 64 stm1 در حدود 200 تا 250 هزار یورو لب مرز پرداخت می‌کند که با هزینه انتقال آن به داخل و هزینه میزبانی سایت‌ها در خارج از مرزها سالانه مبلغ زیادی ارز از کشور خارج می‌شود، گفت: شرکت ارتباطات زیر ساخت در ابتدا قرار بود در قبال هاست داخلی به شرکت ها امکاناتی از جمله پهنای باند بدهد که با توجه به میزان مصرفی پهنای باند شرکت‌ها این پهنای باند در عمل برای شرکت‌ها به لحاظ مالی منفعتی را در برندارد.
مدیرعامل شرکت انتقال داده آسیاتک در ادامه افزود: اگر رگولاتوری برای تامین هزینه های جاری و سرمایه گذاری های صورت گرفته، تعرفه 25 تا 30 درصد قیمت اینترنتی که در خارج از کشور هزینه می شود را برای شرکت هایی که این میزبانی را انجام می دهند اختصاص دهد، هم از بخش خصوصی حمایت کرده و هم مانع مشکلات امنیتی که گریبانگیر شرکت هایی که هاست آنها در خارج از مرزها است، می شود.
یوسفی زاده با بیان اینکه رویکرد شرکت ارتباطات زیر ساخت در ابهام است گفت:با گذشت 6 ماه از توافقات انجام شده میان تامین کننده های محتوا و زیرساخت هنوز این شرکت نظر نهایی خود را اعلام نکرده است.
وی تأکید کرد: البته این مصوبه به مرحله اجرا نرسید و از این رو، صدور پروانه برای شرکت‌های IDC و تبیین جایگاه شرکت‌های دارای پروانه IDC ضروری است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آی‌تی‌رسان مبنی بر امکانات سخت‌افزاری این سرورها گفت: ما از بهترین تجهیزات برای راه‌اندازی این سرورها استفاده کرده‌ایم که هزینه بسیار زیادی را نیز برای ما داشته است و خیلی بیشتر از تصور روزمره قیمت دارند. ما به سایت‌ها بسته به میزان بازدید و تجهیزاتی که آن‌ها نیاز دارند، سیستم پیشنهاد می‌کنیم و در واقع هر سرور نسبت به خواسته واقعی آن‌ها کاستومایز می‌شود. در حال حاضر ما این توانایی را داریم که ۱۰۰ گیگابیت ترافیک داشته باشیم و در حدود ۲۵ گیگابیت از این ظرفیت پر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
  1. sajjad می گوید

    من که اصلا به دیتاسنترهای ایرانی اطمینان ندارم.خودم خواستم هاست ایران بخرم پشیمون شدم .به این دلایل
    ۱-خیلی گرونن
    ۲-قطعیشون زیاده
    ۳-سرعتشون فقط برای کاربرای ایرانی خوبه و برای خارج از کشور خیلی کمه که این به معنی کم بودن سرعت برای روبات ها هم میشه که نتیجه کم بودن سرعت از دست دادن ایندکس ها در گوگل و موتورهای جستجوی دیگست

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان