جزئیات کامل فعال سازی رمز دوم پویا یا یکبار مصرف بانک حکمت ایرانیان

رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف در بانک حکمت و سایر بانک‌های کشور اجباری شده و مشتریان بانکی از اول دی ماه برای هر گونه خرید اینترنتی از این رمز استفاده خواهند کرد. عدم آشنایی بسیاری از مشتریان با سازوکار فعال سازی رمز دوم پویا و استفاده از آن باعث شده تا بسیاری از مشتریان این بانک همانند سایر بانک‌ها با مشکلات مختلفی روبرو باشند که در راستای رفع این مشکل، اقدام به تهیه مقاله جامعی پیرامون نکات مختلف رمز دوم یکبار مصرف در بانک حکمت کرده‌ایم.

بانک حکمت از جمله بانک‌های تازه وارد مرتبط با ارتش است که البته چندماهی است تحت مدیریت بانک سپه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و احتمالا شما نیز در تبلیغات این بانک، عبارت ” وابسته به بانک سپه” را مشاهده کرده‌اید. انجام بسیاری از اقدامات مالی ارتش در این بانک و همچنین حضور این بانک در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور باعث شده تا عملا مشتریان زیادی نیز داشته و فعالیت خوبی را در زمینه خدمات نوین بانکی ارائه دهد. به همین جهت نیاز به آموزش‌های مربوط به فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف یا رمز دوم پویا برای مشتریان این بانک از اهمیت بالایی برخوردار است.

بانک حکمت

همان‌طور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، هزینه فعال سازی رمز دوم پویا یا رمز دوم یکبار مصرف در بانک حکمت رایگان بوده و شعب این بانک حق دریافت هیچ‌گونه هزینه اضافی را ندارند. این بانک نیز در سایت خود نسبت به رایگان بودن این اقدامات اشاره کرده است. در صورت مراجعه به شعب این بانک و درخواست وجه، مراتب را به بانک مرکزی و یا حراست بانک حکمت اطلاع دهید.

نکات مهمی که بایستی در بحث رمز دوم یکبار مصرف (OTP) به آن توجه کنید:

1- برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP) اجباری به استفاده از اپلیکیشن نیست. حتی اگر مشکلی با اپلیکیشن ندارید و استفاده از پیامک را می‌پسندید، امکان این انتخاب را خواهید داشت.

2- در صورتی که به شعبه بانک حکمت مراجعه کردید و کارمند بانک، شما را مجبور به نصب اپلیکیشن کرد، امکان شکایت خواهید داشت چرا که نظام بانکی موظف به فعال‌سازی نسخه پیامکی برای همه مشتریان در صورت نیاز خواهد بود.

3- برای فعال‌سازی رمز دوم پویا به هیچ فرد حقیقی و حقوقی اعتماد نکنید. فعال‌سازی این رمز نه نیاز به واسطه دارد و نه نیاز به دانش فنی عجیبی! حتی اگر اطلاعات کافی ندارید، به شعبه بانک مراجعه کنید. کارمندان بانک موظف به راهنمایی و فعال‌سازی این رمز برای شما هستند.

4- هزینه استفاده از رمز دوم پویا روی قبض موبایل شما نیز لحاظ نخواهد شد و به شایعات موجود در این زمینه توجه نکنید.

بانک حکمت نیز همانند سایر بانک‌ها محدودیت 60 ثانیه‌ای برای استفاده از رمز دوم پویا در نظر گرفته که البته این محدودیت طبق مجوز بانک مرکزی امکان افزایش تا 120 ثانیه را دارد. بدیهی است در صورت دریافت رمز دوم و عدم استفاده از آن، بایستی برای خریدهای بعدی از رمز جدید استفاده کنید. این قابلیت که در همه بانک‌های کشور فعال شده، باعث می‌شود تا لو رفتن رمز دوم منجر به از دست رفتن حساب بانکی مشتریان نشود.

اگر شماره تلفن ثبت شده شما در هنگام افتتاح حساب درست باشد، شما نیازی به مراجعه حضوری به شعب این بانک نخواهید داشت ولی در غیر این‌صورت و یا نیاز به تغییر شماره تلفن همراه، باید به شعب بانک حکمت مراجعه کرده و نسبت به تغییر یا ثبت شماره تلفن همراه درست اقدام نمایید. بدیهی است که همه ارتباطات بانک حکمت از طریق این شماره خواهد بود.

چرا رمز دوم پویا مهمان سفره نظام بانکی شد؟: بسیاری از کارشناسان معتقدند که رمز دوم یکبار مصرف، دشواری‌های زیادی برای مردم ایجاد خواهد کرد و احتمالا باعث نارضایتی در بین کاربران اینترنتی نیز می‌گردد. اما پاسخ موافقین طرح این است که علیرغم این نارضایتی و مشقت موجود، مزیت این طرح جلوگیری از کلاهبرداری‌های چند میلیاردی است که در حوزه خرید اینترنتی صورت می‌گیرد.

بانک حکمت

نحوه فعال سازی رمز دوم در بانک حکمت چگونه است؟

این بانک برای مشتریان خود دو روش متفاوت پیشنهاد داده که اولین روش مراجعه به شعب این بانک است و دومین روش نیز مراجعه به اینترنت بانک است. طبیعتا برای مشتریان دارای دسترسی نت بانک، اقدام از این طریق بهترین راه خواهد بود.

نحوه فعال سازی رمز دوم پویا بدون مراجعه حضوری

اپلیکیشن اختصاصی بانک حکمت با نام “ارس” به کاربران این بانک ارائه شده که از طریق سایت رسمی این بانک قابل دسترسی و دانلود است.

1- ابتدا بایستی اپ ارس را از طریق سایت این بانک دانلود کنید. بدیهی است که باید اپلیکیشن مخصوص سیستم عامل گوشی خود را در این مرحله انتخاب نمایید.

2- وارد اینترنت بانک شوید.

3- وارد صفحه اول اینترنت بانک خود شوید و سپس در همان صفحه روی گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف کلیک کنید.

4- در صفحه بعد کارتی که قصد دارید رمز دوم را برایش فعال کنید، انتخاب نمایید.

5- یک کد QR به شما نمایش داده می‌شود که بایستی آن را از طریق اپلیکیشن اسکن کنید.

6- پس از نصب اپلیکیشن ارس، وارد اپلیکیشن شده و کارهای مقدماتی از جمله تعیین رمز عبور را انجام دهید.

7- پس از طی کردن مرحله ابتدایی، بایستی اسکنر را مقابل کد QR قرار دهید.

8- پس از اینکه فعال سازی اپلیکیشن با موفقیت انجام شد، رمزهای یکبار مصرف طی هر 60 ثانیه، تولید و در معرض دید شما قرار می‌گیرد. اپلیکیشن در هر بار فعال شدن، اقدام به تولید رمزهای 60 ثانیه‌ای می‌کند که در خریدهای اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

بانک حکمت

راهنمای مراحل نصب و استفاده از نرم افزار رمز دوم پویا (مراجعه حضوری)

در صورتی که به اینترنت بانک حکمت دسترسی ندارید، باید به شعب این بانک مراجعه کنید و مراحل زیر را طی کنید.

1- با در دست داشتن کارت ملی خود، به یکی از شعب بانک حکمت مراجعه کنید.

2- فرم درخواست فعال سازی رمز دوم پویا را پر کنید.

3- اپلیکیشن ارس را از طریق سایت این بانک دریافت کرده و سپس بر روی گوشی خود نصب کنید.

4- متصدی بانک یک برگه حاوی کد QR به شما می‌دهد که بایستی توسط اپلیکیشن اسکن کنید.

5- مراحل ابتدایی فعال سازی اپلیکیشن را انجام داده و سپس اسکنر اپ را باز کنید. کد پرینت شده را اسکن کنید و منتظر دریافت پیام تاییدیه باشید.

6- در مراحل فعال سازی اپلیکیشن، اینترنت خود را خاموش نکنید.

7- یک رمز 4 رقمی به شماره تلفن همراه ثبت شده در سیستم بانک ارسال می‌شود که باید در کادر نمایش داده شده وارد کنید.

8- یک پین کد دلخواه نیز در کادر پایین وارد نمایید و این کد را به خاطر بسپارید.

9- مراحل فعال سازی به اتمام رسیده و اپلیکیشن در هر بار فعال شدن، اقدام به تولید رمزهای 60 ثانیه‌ای می‌کند که در خریدهای اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

طبیعتا برای فعال سازی رمز دوم نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانکی وجود نداشته و فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف از طریق خودپردازهای بانکی و دستگاه‌های غیرنقدی این شرکت امکان پذیر است. بانک حکمت از جمله نهادهای مالی است که در زمینه خدمات اینترنتی فعال بوده و بسترهای مختلفی برای بهره برداری از سرویس‌های خود فراهم کرده است ولی از این به بعد تمامی سازوکارهای مرتبط با رمز دوم از طریق رمز دوم پویا انجام خواهد شد.

رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف (OTP)

نکته بسیار مهم در فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP)

به هیچ اپلیکیشن رمز دوم ساز و… اعتنا نکنید و به طور کلی بدانید که هیچ روشی غیر از روش‌های اعلامی برای دریافت رمز دوم وجود ندارد. در صورتی که به هر دلیلی اطلاعات بانکی‌تان لو رفت، کافی است سریعا یک رمز جدید از اپلیکیشن یا سامانه پیامکی دریافت کنید و از خالی شدن حسابتان جلوگیری نمایید.

نحوه استفاده از رمز دوم دریافتی از اپلیکیشن ارس چگونه است؟

در صورتی که قصد خرید اینترنتی و یا قصد استفاده از خدمات USSD را داشتید، وارد اپلیکیشن ارس شده و رمز صادر شده را کپی کنید. این رمز را در خرید اینترنتی یا خرید از طریق کد USSD استفاده کرده و به دلیل یکبار مصرف بودن یا اعتبار اندکش، به هر کسی که دوست داشتید، اعلام کنید چرا که دیگر کار نخواهد کرد.

به نکات زیر توجه کنید:

 • قابل ذکر است تنها در این مرحله نیاز به فعال بودن اینترنت تلفن همراه شما است و پس از آن جهت استفاده از رمزهای تولید شده در نرم افزار، نیاز به فعال بودن اینترنت تلفن همراه شما وجود ندارد.
 • دقت داشته باشید که حتماً تنظیمات زمان و تاریخ گوشی خود را روی حالت خودکار تنظیم نمایید.
 • اگر تنظیمات زمان و تاریخ دستگاه شما روی حالت خودکار نباشد، این برنامه به درستی کار نخواهد کرد و رمزهای تولید شده برای کارت‌های بانکی شما نامعتبر خواهد بود.
 • جهت حفظ محرمانگی رمزهای تولید شده بانکی ابتدا می‌بایست نوع ورود به نرم افزار ارس (با استفاده از رمز یا الگو) خود را برای یکبار تعیین نموده و زین پس در هر بار، باز نمودن نرم افزار، نیاز به وارد نمودن رمز یا الگوی تعیین شده خواهید داشت.
 • ورود با استفاده از الگو: کافی است حداقل 4 نقطه را به هم متصل نمایید سپس همان الگو را جهت تأیید، برای بار دوم وارد کنید تا الگو پذیرفته شود از این پس می‌توانید با استفاده از این الگو وارد برنامه ارس شوید.
 • ورود با استفاده از رمز: جهت انتخاب رمز دقت کنید که رمز شما باید حداقل 8 کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد، و همچنین یکی از کاراکترهای )?*_=+%$#@( باشد. در صورتی که در رمز شما همه این موارد رعایت شده باشد، فیلد متنی دوم برای شما فعال خواهد شد که رمز خود را در آن تکرار کنید. پس از این مرحله رمز/الگوی شما جهت ورود به برنامه ارس ثبت شده است و در هر بار ورود به برنامه نیاز به استفاده از آن خواهید داشت.

افزودن بانک حکمت به اپلیکیشن:

1- پس از ورود به نرم افزار ارس از لیست بانک‌های موجود، بانک مورد نظر خود را انتخاب نمایید (بانک حکمت ایرانیان) و code QR دریافتی از شعبه را پس از لمس دکمه “اسکن کن”، اسکن نمایید.

2- در این مرحله می‌توانید بنا به نیاز ، یکی از گزینه‌های رمز اول/ رمز دوم و یا هر دو گزینه را انتخاب نموده و سپس می‌بایست رمزفعال سازی دریافت شده از طریق پیامک را در محل مربوطه وارد نمایید.

3- سپس یک عدد حداقل شش رقمی را به دلخواه به عنوان پین کد در محل مربوطه وارد نموده و دکمه تائید را لمس نمایید.

4- پس از این مرحله همانند تصویر زیر در بازه زمانی 60 ثانیه، رمز یکبار مصرف تولید و قابل مشاهده خواهد بود که این رمز برای تمامی کارت‌هایی که به شعبه اعلام نموده‌اید و همچنین در تمامی درگاه‌های بانکی قابل استفاده است.

بازه زمانی قفل صفحه: جهت افزایش امنیت در برنامه ارس، در صورتی که برنامه به مدت چند ثانیه روی تلفن همراه شما بدون استفاده باز باشد، برنامه به صورت خودکار قفل خواهد شود و کاربر می‌بایست با استفاده از رمز عبور و یا الگویی که در ابتدای ورود به برنامه تعریف نموده است، مجددا وارد شود. کاربر می‌تواند این بازه زمانی را از بین گزینه‌های موجود در تنظیمات اپلیکیشن انتخاب نماید.

بانک حکمت

نکات بسیار مهم در فعال سازی اپلیکیشن ارس:

 • برای استفاده از اپلیکیشن ارس، باید ساعت و تاریخ تلفن همراه خود را روی حالت خودکار (time and date Automatic) تنظیم نمایید. برای این منظور از بخش تنظیمات به Date & Time رفته و تیک Automatically Set را فعال نمایید.
 • برای استفاده از اپلیکیشن ارس در سیستم عامل شرکت اپل، نسخه مورد استفاده از آی‌او‌اس بالاتر از 11 باشد و در صورت پایین بودن نسخه سیستم عامل، عملا امکان بهره گیری از ارس وجود نخواهد داشت.
 • نسخه اندروید مناسب جهت استفاده از نرم افزار ارس می‌بایست 5 و بالاتر از آن بوده و نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید قادر به پشتیبانی از برنامه ارس نیستند.
 • تلفن همراه کاربر نباید Root شده باشد (برای سیستم عامل اندروید)
 • تلفن همراه کاربر نباید jailbreak شده باشد (برای سیستم عامل IOS)
 • چنان‌چه بخواهید بیش از یک کارت بانکی را جهت دریافت رمز یکبار مصرف (اول/دوم( در نرم افزار ارس فعال نمایید می‌بایست هنگام مراجعه به شعبه بانک این موضوع را اعلام نمائید.
 • باتوجه به اینکه کد QR یک کد امنیتی است لذا خواهشمند است به جهت جلوگیری از سوء استفاده و عدم افشاء در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید.

بانک حکمت

سوالات متدوالی که احتمالا در مورد رمز دوم یکبار مصرف یا رمز دوم پویا و اپلیکیشن ارس خواهید داشت:

 

1- در صورتی که نرم افزار به هر دلیلی از روی گوشی موبایل حذف شود چه کاری باید انجام دهیم؟

در این‌صورت می‌بایست به شعبه مراجعه نموده و مراحل فعال سازی نرم افزار مجدداً انجام گردد.

 

2- زمان مشاهده خطای عدم برقراری ارتباط با سرور چه کاری باید انجام دهیم؟

این موضوع به چند دلیل رخ می‌دهد:
1 .فعال نبودن اینترنت تلفن همراه
2 .منقضی شدن رمز پیامک شده به تلفن همراه (بیش از 15 دقیقه)

چنان‌چه رمز ارسال شده منقضی گردد می‌بایست مجدداً به شعبه مراجعه فرمایید.

 

3- زمانی که الگوی ورود به اپ ارس را فراموش کرده‌ایم چه کاری باید انجام دهیم؟

در این‌صورت نرم افزار را پاک نموده و مراحل نصب و فعال سازی را از ابتدا انجام دهید.

 

4- در زمان سرقت یا مفقودی تلفن همراه خود چه کاری باید انجام دهیم؟

می‌بایست سریعاً به یکی از شعب بانک حکمت ایرانیان مراجعه نموده و رمز دوم پویا خود را غیر فعال نمائید.

بانک حکمت

5- در صورتی که بخواهیم رمز اول یکبار مصرف خود را نیز فعال نمائیم چه کاری باید انجام دهیم؟

در حال حاضر فعال سازی رمز اول یکبار مصرف اختیاری بوده و در صورت تمایل می‌توانید به یکی از شعب بانک حکمت ایرانیان مراجعه نموده، درخواست فعال سازی رمز اول را اعلام و مراحل فعال سازی نرم افزار را مجدداً انجام دهید.

 

6- آیا فعال سازی رمز اول یکبار مصرف اجباری است؟

دریافت رمز اول یکبار مصرف به انتخاب مشتری و اختیاری است و در حال حاضر بنا به دستور بانک مرکزی تنها فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف الزامیست.

 

7- مدت زمان اعتبار رمزهای تولید شده در اپلیکیشن ارس چند ثانیه است؟

مدت زمان اعتبار هر رمز 60 ثانیه است.

 

8- آیا بازه زمانی قفل صفحه با مدت زمان اعتبار رمز یکبار مصرف تولید شده توسط نرم افزار ارتباطی دارد؟

خیر. از طریق منوی تنظیمات می‌توان قفل خودکار ورود به اپ ارس را تنظیم نمود . قابل ذکر است مدت زمان اعتبار رمزهای تولید شده بصورت ثابت و کماکان 60 یانیه است.

9- رمز یکبار مصرف برای کدام کارت قابل استفاده است؟

رمز تولید شده توسط نرم افزار تنها برای کارت یا کارت‌هایی قابل استفاده است که زمان مراجعه به شعبه اعلام نموده‌اید. چنانچه بیش از یک کارت در اختیار دارید می‌بایست ابتدای امر به کارمند شعبه اعلام فرمایید.

بانک حکمت

10- در صورتی که چندین بار رمز ورود اپلیکیشن ارس را به اشتباه وارد نمائیم نرم افزار قفل می‌شود برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام دهیم؟

در این‌صورت می‌بایست به نزدیک‌ترین شعبه مراجعه و مراحل فعال سازی نرم افزار را مجدداً انجام دهید.

فعال سازی رمز دوم پیامکی بانک حکمت

در حال حاضر اطلاعاتی از این روش فعال سازی وجود نداشته ولی به نظر می‌رسد که تا پایان بهمن ماه، این روش استفاده نیز فعال شده و در دسترس مشتریان این بانک قرار خواهد گرفت.

  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم