سامسونگ با استفاده از پوست الکترونیکی به‌دنبال ارتقاء تجربه واقعیت‌مجازی است

فقدان بازخورد لمسی پیچیده یکی از موانع غوطه‌ور شدن کامل کاربران در فضاهای واقعیت‌مجازی محسوب می‌شود. اکثر کنترلرهای واقعیت‌مجازی دارای موتورهای لمسی هستند؛ اما این موضوع، توانایی کنترلرهای واقعیت‌مجازی در خلق تجربه‌ لذتبخش و فراگیر برای کاربران را تا حد زیادی محدود می‌کند. با این‌حال سامسونگ در تلاش است تا حس بیش‌تری را برای فناوری واقعیت‌مجازی به ارمغان آورده و در همین راستا اخیرا از فناوری جدید و جالبی با نام پوست الکترونیکی (e-skin) رونمایی کرده است.

به بیان دقیق‌تر پروفسور Unryong Jeong از دپارتمان علوم و مهندسی مواد در دانشگاه علم و صنعت پوهانگ (POSTECH) برای مدت 5 سال در پروژه‌ای تحت عنوان ارتقاء فناوری آینده (Future Technology Promotion Project) مشارکت نموده و در این مدت از حمایت‌های سامسونگ الکترونیکس نیز بهره‌مند شده است.

پروفسور Jeong و سامسونگ اخیرا نتایج یک پروژه تحقیقاتی چند ساله در زمینه پوست الکترونیکی را فاش کردند. پوست الکترونیکی یک فناوری جدید است که تلاش می‌کند تا حس‌های مختلف از درد گرفته تا تغییرات گرما و فشار را با روشی مشابه پوست انسان شبیه‌سازی نماید.

این فناوری در کنترلر گیمینگ واقعیت‌مجازی نسل آینده یا احتمالا یک دستگاه پزشکی به‌کار گرفته خواهد شد

پوست انسان همانند مداری است که از جریانات الکتریکی تشکیل می‌شود. در واقع پوست یک اندام بسیار پیچیده به‌شمار رفته و از طریق سیستم عصبی با مغز ارتباط برقرار می‌کند. تقلید از این مشخصه بیولوژیکی شگفت‌انگیز ابدا کار آسانی نیست. با این‌حال با توجه به اظهارات پروفسور Jeong و سامسونگ به‌نظر می‌رسد که نتایج تحقیقات روی پوست الکترونیکی امیدوارکننده هستند.

پوست الکترونیکی نه‌تنها می‌تواند دنیای واقعیت‌مجازی را متحول کند؛ بلکه از پتانسیل لازم برای به‌کارگیری در یک دستگاه پزشکی نیز برخوردار است. به‌عنوان مثال تقریبا 40 درصد از بیماران بر اثر بستری شدن طولانی‌مدت در بیمارستان دچار زخم بستر می‌شوند. استفاده از یک تشک با لایه‌ای از پوست الکترونیکی امکان درک تغییرات فشار را فراهم نموده و در نتیجه بیماران و پرستاران می‌توانند وضعیت را تحت نظر داشته و در مواقع لزوم، هشدارهای مربوطه را از طریق یک اپلیکیشن موبایلی مرتبط دریافت نمایند.

منبع SamMobile
پیام بگذارید